Pagini: [1] 2 3 ... 6   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Despre oji....  (Citit de 81151 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mariusdrg
Client obisnuit
**

Karma: 70
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« : Februarie 11, 2008, 22:09:50 »

Se apropie ojiul si eu nu pot sa ma abtin sa intreb de ce trebuie sa dam ojiul pe un compilator asa prost.... adica la nationala se cere altceva si la internationale si in afara si peste tot... noi de ce stam inca cu piatra si cu focu langa tastatura... am inteles ca nu se poate mobiliza tara sa instaleze compilatoare gcc si g++ peste tot, dar daca nu se face nici macar un sondaj de opinie sa aratam doamnei Emanuela Cerchez (sau cui ar fi in stare sa deschida subiectul) nu vad nici un motiv sa se schimbe in viitor acest lucru. Mai ales ca un compilator pe care nu esti obisnuit numai iti sporeste sansa sa gresesti... si la oji, unde e decat o zi si putine locuri o buseala poate fi foarte nasoala... vroiam sa intreb prima data un admin daca se poate sa facem un sondaj pe infoarena si sa scriem o scrisoare emanuelei cerchez in legatura cu aceasta.... A fost o idee, in caz ca va fi multa lume impotriva voi sterge threadul...Dar in opinia mea aceasta ar fi o masura care ar reduce sansa ca o persoana care s-a pregatit in special pt lot sa ramana acasa. Plus ca repartitia pe Romania de locuri e aiurea rau de tot.. o buseala e tot ce iti trebe sa te lasi de info si sa te apuci sa dresezi ursi si sa te alaturi circului..... Merci si sper ca nu am deranjat prea multa lume
« Ultima modificare: Februarie 18, 2008, 23:33:27 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 11, 2008, 22:21:47 »

O alternativa buna ar fi dev, nu e vechitura, e usor de gasit, mult mai usor de instalat... Are de toate... Dar problema sta in mobilizare. Mai e si povestea cu oji in 2 zile, dar la fel ca si asta nu cred ca e realizabila in viitorul apropiat Smile. Mie mi s-ar parea mult mai ok sa fie la nivel national si oji, si sa se califice primii x, dar asta n-ar tinea, pentru ca nu in toate judetele competitia e corecta.
« Ultima modificare: Februarie 12, 2008, 07:36:13 de către Andrei Homorodean » Memorat

....staind....
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Februarie 11, 2008, 22:50:57 »

Si eu zic de mult ca ar trebui schimbate compilatoarele , dar n-am avut ucces Smile De fapt , nu cred ca o sa gasesti prea multi participanti sa fie impotriva acestui lucru.. mai degraba mai multi profesori Smile Oricum, putem deschide un sondaj pe tema asta daca vreti, desi rezultatul e destul de evident. Poate ar trebui sa postezi si pe forumul .campion, cred ca ai mai multe sanse acolo sa te bage in seama cineva care are vreo influenta.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 11, 2008, 22:57:58 »

Cat timp programa va fi facuta pentru Borland C++ 3.1, nicio sansa sa se schimbe compilatoarele ptr OJI. La aceasta faza a olimpiadei participa foarte multi care nu au treaba cu performanta de inalt nivel. Daca ar fi compilatoare diferite de ceea ce invata ei la scoala, s-ar isca o groaza de scandaluri, iar per total nemultumirile ar fi muult mai mari decat acum. Nu vedeti ca in ultimul timp pe forumul infoarena se discuta erori de compilare si nu algoritmi?

Nu cred ca ar trebui sa dati vina pe Dna. Emanuela Cerchez. Nici nu stiu daca este ea in masura sa schimbe OJI Smile. Desi este o figura autoritara, uneori chiar da dovada ca e deschisa. Cel putin mai deschisa decat multi alti profesori din tara. Un exemplu ar fi faptul ca anul trecut la IOI l-am avut ca deputy leader pe Mugurel. E un sentiment foarte placut sa stii ca esti insotit de cineva care stie sa rezolve toate problemele de la IOI Smile.
« Ultima modificare: Februarie 18, 2008, 23:29:51 de către Bogdan Tataroiu » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 11, 2008, 23:00:58 »

Eu sustin demersul ! Ar trebui ca elevul sa poata alege compilatorul pe care vrea sa-l foloseasca si cred ca o data pentru totdeauna trebuie sa incercam sa punem in miscare rotitele care pot sa schimbe starea de fapt in fata careia ne aflam ! Pana acum au fost doar puncte de vedere rasfirate pe forumuri, avize negative, trebuie sa luam legatura cu factorii de decizie si sa le cerem sa ia masuri concrete ! Resorturile pe care le putem folosi sunt olimpicii internationali pe care ii are Romania in prezent si care se implica in cadrul comunitatii sau fostii olimpici internationali care fac parte din comisiile nationale de examinare ! Nu cere nimeni ca Borland C++ 3.1 sa fie exclus, ci sa ti se ofere posibilitatea sa alegi intre acesta si gnu, cu limitarile de memorie de rigoare in cazul celui de-al doilea !

Eu cred ca initiativa are sanse de izbanda !
Memorat
mariusdrg
Client obisnuit
**

Karma: 70
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 11, 2008, 23:16:23 »

Cat timp programa va fi facuta pentru Borland C++ 3.1, nicio sansa sa se schimbe compilatoarele ptr OJI. La aceasta faza a olimpiadei participa foarte multi care nu au treaba cu performanta de inalt nivel. Daca ar fi compilatoare diferite de ceea ce invata ei la scoala, s-ar isca o groaza de scandaluri, iar per total nemultumirile ar fi muult mai mari decat acum. Nu vedeti ca in ultimul timp pe forumul infoarena se discuta erori de compilare si nu algoritmi?
Da dar cat timp pascalul si c-ul sunt ambele posibilitati, desi in programa e trecut c-ul,nu vad care ar fi problema daca ar aparea si un g++ si un gcc acolo.
Nu cred ca ar trebui sa dati vina pe Dna. Emanuela Cerchez.
In al doilea rand eu nu dadeam vina pe nimeni, nu e vina nimanui, e un sistem invechit si trebuie schimbat, eu pur si simplu aduceam la cunostinta. Pe doamna Emanuela Cerchez am dat-o ca exemplu(o persoana caruia ne-am putea adresa).
P.S.Am postat si pe campion si astept raspunsurile.
« Ultima modificare: Februarie 11, 2008, 23:40:05 de către dragus marius » Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 11, 2008, 23:42:18 »

Discutia de pe .campion se gaseste aici.

[edit: Link-ul nu este cel bun]
« Ultima modificare: Februarie 12, 2008, 17:27:51 de către Paul-Dan Baltescu » Memorat

Am zis Mr. Green
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 11, 2008, 23:59:07 »

Un singur lucru am de adaugat. Daca nu se reuseste anu asta sa se schimbe, trebuie insistat constant pana la anu viitor. Ma gandesc ca acu e posibil sa se dea un raspuns general de genul "nu schimbam regulile in timpul jocului". Profesorii din teritoriu sunt cam sceptici la schimbari.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 12, 2008, 09:36:35 »

Nu mi se pare o cerere exagerata sa schimbi un compilator pe windows ( schimbat pe djgpp / dev ), deci sunt destul de sigur ca si profesorii ar fi de acord daca s-ar ridica problema. In fond instalarea unui nou compilator nu necesita prea mult efort, iar evaluatorul exista, singura diferenta e comanda de compilare. Si daca se ofera posibilitatea de a alege intre Borland C si GCC (cum e la ONI) atunci nici nu se pot isca discutii conform carora copiii nu-s invatati la scoala pe GCC. Problema ar fi daca s-ar cere instalarea (asa cum ar fi ideal) compilatoarelor pe Linux. Asta se poate rezolva in timp Smile

Oricum e clar ca trebuie sa ne organizam mai multi ca sa ne facem parerea auzita Smile
« Ultima modificare: Februarie 18, 2008, 23:15:26 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 12, 2008, 10:39:03 »

@mariusdrg&pauldb: postul de pe portal.edu.ro nu e pe .campion, ci in sectiunea " Forumul educational SEI -> General -> Părerea ta contează !". Ma gandesc ca in cazul de fata "parerea" ar conta mai mult daca ar fi in sectiunea .campion, sau macar daca ar fi un link in .campion catre acest topic.
Succes !
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 12, 2008, 12:29:01 »

Si eu mi-am pus intrebarea asta de curand: de ce ne mai chinuim cu Borland-ul in anul 2008? Nu numai ca e depasit, dar impune un standard C++ invechit in care poti sa-ti prinzi urechile daca esti obisnuit cu cele noi.

OK, e clar, nu putem sa migram direct pe linux cu gcc pentru ca schimbarile sunt la nivel national. Solutiile pe care le-ati propus si voi mi-au veniti si mie in minte si cred ca se poate implementa, pentru inceput, ceva asemanator cu ce s-a intamplat la nationala o buna bucata de vreme: compilare atat in Borland cat si in gcc (ambele pe Windows, pentru inceput). Asta cu atat mai mult cu cat la OJI se corecteaza "de mana" (se compileaza, se copiaza executabilul concurentului in directorul cu bat-uri si apoi se executa bat-ul).

Eu voi sustine orice demers in directia aceasta.

Silviu
« Ultima modificare: Februarie 18, 2008, 23:25:09 de către Bogdan Tataroiu » Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #11 : Februarie 12, 2008, 13:36:36 »

Unde este regulamentul oficial de desfasurare al OJI 2008?

Sigur se evalueaza si anul acesta descentralizat?
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 12, 2008, 17:26:57 »

Am discutat cu Marius si am creat un nou topic pe campion unde trebuie. Scuze celor care au mai postat unde nu trebuia.

Unde este regulamentul oficial de desfasurare al OJI 2008?

Eu nici nu stiam ca exista vreun regulament oficial. Tongue
« Ultima modificare: Februarie 18, 2008, 23:25:39 de către Bogdan Tataroiu » Memorat

Am zis Mr. Green
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 12, 2008, 18:17:57 »

    Ce pot sa zic... am avut busheli idioate pe Borland (si cred ca nu sunt singurul)... dar cred ca in mare parte a fost din vina mea, nu a compilatorului. Atata timp cat problemele alea se dau pentru Borland... inseamna ca pot fi facute f bine si in Borland. Majoritatea suntem obijnuiti cu gcc... si intradevar ar fi o idee buna ca fiecare concurent sa poata sa isi aleaga si un compilator mai nou, dar pentru moment asa e sistemul (nu cred ca o sa putem sa il schimbam prea curand)... in nici un caz acuma pe ultima suta de metri.

Mai ales ca un compilator pe care nu esti obisnuit numai iti sporeste sansa sa gresesti... si la oji, unde e decat o zi si putine locuri o buseala poate fi foarte nasoala...
  chiar e
« Ultima modificare: Februarie 12, 2008, 18:25:36 de către Ivan Nicolae » Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 12, 2008, 20:23:37 »

   Si eu sunt de acord, mi-am exprimat opinia si pe forumul educational SEI, sper ca nu mi-am consumat bateriile la tastatura degeaba..
   Si cred ca ar fi bine sa vorbim cu profesorii de la clasa, sa se exprime si ei in privinta asta( pro sau contra) Think
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Februarie 12, 2008, 21:18:35 »

si intradevar ar fi o idee buna ca fiecare concurent sa poata sa isi aleaga si un compilator mai nou, dar pentru moment asa e sistemul (nu cred ca o sa putem sa il schimbam prea curand)... in nici un caz acuma pe ultima suta de metri.

Anul asta sigur nu se va putea schimba nimic si probabil nici anul viitor nu se va reusi. Da macar merge popularizata ideea, merge adusa in discutie poate pana la urma se reuseste ceva. Nu cred ca o atitudine de genu "asta e sistemul, nu avem ce-i face" e sanatoasa, mai ales in randul nostru, al tinerilor.

Cereti compilatoare noi la clasa, vorbiti cu profesorii, puneti problema in discutie la nationala, faceti petitii. Pana la urma poate se schimba ceva si daca nu se schimba macar stii una si buna: ati luptat Smile

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
mariusdrg
Client obisnuit
**

Karma: 70
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Februarie 12, 2008, 23:32:04 »

Am vazut ca pe .campion nu prea are popularitate asa ca mi-am permis sa ii scriu un mail domnei profesoare Emanuela Cerchez rugand-o sa participe la discutie, macar sa auzim o alta opinie. (Eu repet, nu dau vina pe doamna Emanuela Cerchez, e pur si simplu singura persoana pe care o stiu in stare sa ridice problema si in randurile profesorilor. )
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #17 : Februarie 13, 2008, 04:06:05 »

Introducerea compilatoarelor gcc si fpc la OJI pare sa fie o problema de logistica, nu una de vointa.

Daca am face abstractie de efortul necesar ca sa suporti 4 compilatoare in toate judetele, nu cred ca avem profesori in comisia OJI care se opun, care nu v-ar lasa sa folositi compilatoarele voastre preferate.

Sa nu uitam ca se lucreaza deja la o trecere graduala catre compilatoarele folosite la competitiile internationale.  La ONI se compileaza & evalueaza dual iar la baraj se compileaza obligatoriu cu gcc si fpc.  Este clar ca toata lumea doreste compilatoare moderne.


Logistica nu este imposibil de rezolvat dar nici nu e triviala, asa cum poate presupun unii dintre voi.


Nu m-ar mira sa aflu ca exista comisii judetene pentru care e o adevarata problema sa instalezi, sa configurezi si sa oferi suport tehnic in timpul concursului pentru medii de programare noi.  La ONI participa judete cu cate 3 locuri rezervate si elevi calificati cu 20 de puncte din 200...
Totusi, in cazuri extreme, cine are nevoie de compilatoare "moderne" si le poate instala si configura singur.  Comisia judeteana nu trebuie sa puna la dispozitie decat un kit de instalare.

Compilarea si evaluarea duala (stil ONI) sau cu compilator la alegere poate ingreuna semnificativ corectarea, in conditiile in care se face manual.
O solutie ar fi sa se puna la dispozitia comisiilor judetene un program de evaluare mult mai automatizat (dar suficient de usor de instalat si folosit).  O alta solutie ar fi sa se evalueze centralizat...



In orice caz, intrebarea pusa de Dragus Marius - si de multi altii inaintea lui! - este foarte pertinenta.  Meritati macar un raspuns oficial, daca nu chiar o solutie.

De ce nu avem compilatoare standard la OJI?  Ce anume ne lipseste?
Se face ceva in directia asta?  Cat mai dureaza?



Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 13, 2008, 09:47:25 »

In orice caz, intrebarea pusa de Dragus Marius - si de multi altii inaintea lui! - este foarte pertinenta.  Meritati macar un raspuns oficial, daca nu chiar o solutie.

De ce nu avem compilatoare standard la OJI?  Ce anume ne lipseste?
Se face ceva in directia asta?  Cat mai dureaza?

Eu zic ca aici e foarte bine subliniata ideea de baza. Ma gandesc ca un bun inceput pentru a face cunoscuta situatia si a obtine niste raspunsuri pertinente este definirea problemei si punerea intrebarilor cui trebuie si in forma in care trebuie. Lobby-ul este foarte bun, dar nu intotdeauna suficient pentru o rezolvare. Poate un pas util ar fi o hartie oficiala (sau o petitie on-line) catre doamna Nusa Dumitriu-Lupan, inspector general pentru informatica in minister, semnata de un numar cat mai mare de persoane, elevi si profesori,  in care sa se expuna in mod clar problema, toate argumentele si toate propunerile de rezolvare. Teoretic, dupa un astfel de demers ar trebui sa apara si un raspuns oficial de la cei care chiar au puterea sa schimbe situatia existenta.
Succes !
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 13, 2008, 11:10:50 »

Compilarea si evaluarea duala (stil ONI) sau cu compilator la alegere poate ingreuna semnificativ corectarea, in conditiile in care se face manual.
O solutie ar fi sa se puna la dispozitia comisiilor judetene un program de evaluare mult mai automatizat (dar suficient de usor de instalat si folosit).  O alta solutie ar fi sa se evalueze centralizat...

Sistemul cu compilarea de mana in fata concurentului (cum se face pe Bucuresti de obicei) este foarte bun. Asigura o transparenta care se elimina odata cu introducerea unui sistem mai automatizat si cu atat mai mult intr-un sistem centralizat.

Am inteles, evaluarea cu compilator la alegere presupune instalarea compilatoarelor (numai 2 sunt noi pentru ca Borland-urile sunt deja) si un efort suplimentar la corectare cand concurentul poate sa vrea Borland sau altceva. Totusi, din moment ce selectarea elevilor se face independent in fiecare judet, este OK o solutie de genu: fiecare judet alege pe ce vrea sa corecteze din cele 2 optiuni si comunica acest lucru elevilor cu mult inainte de concurs (1-2 luni cel putin). Astfel va fi folosita numa una din cele 2 suite de compilatoare (Borland sau GCC portat). Cred, de fapt, ca acest lucru s-a mai intamplat in cateva judete (s-a corect cu compilatoare noi).

Ce vreau eu sa subliniez e ca solutii ar exista sa impaci si capra si varza intr-un mod in care efortul logistic nu ar fi semnificativ. Elementul cheie e aici vointa.

Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 13, 2008, 18:34:14 »

Si mie mi se pare ok introducerea compilatoarelor gcc, g++, fpc pentru toate fazele olimpiadei. Voi incerca sa propun asta si in comisia olimpiadei, sa vedem ce iese.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Februarie 13, 2008, 18:57:48 »

Go, Go, Florin!  Weightlift
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #22 : Februarie 13, 2008, 19:35:41 »

D-na Prof. Ema Cerchez va invita sa argumentati.
( http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=84391 )

Discutiile pe care le purtam aici pot schimba situatia pentru anii urmatori.
Nu vorbim cu peretii.  Sunt oameni in comisia OJI dispusi sa faca schimbari in bine.


Asa cum discutam cu Florin Manea, nu e nevoie sa facem petitii caraghioase.
Spuneti-va parerea aici, dati argumente pentru care este necesar sau pentru care merita efortul de a introduce compilatoare standard.

Mentionati daca sustineti sau nu demersul.


Continuati discutia, dati argumente pertinente si civilizate, on-topic.  Trebuie sa convingem niste oameni ca e o chestiune importanta si care merita atentie.
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Februarie 13, 2008, 20:58:13 »

Un mare dezavantaj in Borland esti si faptul ca nu poti folosi STL.
Memorat

vid...
alex_mircescu
Client obisnuit
**

Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 55



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 13, 2008, 21:16:47 »

Unde este regulamentul oficial de desfasurare al OJI 2008?

Sigur se evalueaza si anul acesta descentralizat?


Regulamentul oficial al OJI 2008 se gaseste la:
http://www.ismb.edu.ro/Subpagini/Examene/Olimpiade%20Scolare/precizari%20privind%20olimpiada%20de%20informatica.pdf
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 6   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines