Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Despre oji....  (Citit de 81262 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
rapidu36
Strain


Karma: -5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #50 : Februarie 18, 2008, 16:56:02 »

Din cate stiu exista o versiune gratis a visual studio 2005. Oricum, sunt convins ca ne-ar pune la dispozitie orice daca am introduce visual studio la olimpiada.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #51 : Februarie 18, 2008, 20:05:41 »

Din cate stiu exista o versiune gratis a visual studio 2005. Oricum, sunt convins ca ne-ar pune la dispozitie orice daca am introduce visual studio la olimpiada.

Exista Visual Studio Express care e gratis.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #52 : Februarie 18, 2008, 23:19:15 »

Am avut ideea cu evaluare centrala mai demult. Chestia e ca o evaluare centrala simplifica mult munca profesorilor la concursurile locale, si acestia nu vor mai avea nici un motiv sa invete ce inseamna un evaluator ce inseamna sa ii compilezi la copil sursa, ce inseamna sa organizezi o olimpiada. Si daca profesorii incep sa uite si sa nu mai fie implicati puternic in concursuri scade nivelul peste tot in tara, si olimpiada nationala va consta doar din elevi din Bucuresti, Iasi si Ploiesti. La americani de exemplu, 3 din echipa de IOI din 4 sunt de la acelasi liceu (de fapt anul asta a fost si la noi la fel). Americanii au evaluare centrala si se stie foarte putin prin tara de concursurile de programare (asta comparativ cu cele de mate de care stie toata lumea). Daca incep sa nu fie rezultate in un judet, atunci greu isi mai revin elevii pentru ca nu au exemple si nu au de la cine invata. Pe profesori vrei sa ii fortezi cumva sa se mentina informati si sa stie/inteleaga care e treaba cu concursurile.

O solutie ar fi ca evaluarea sa fie centralizata, iar rezultatele sa fie trimise inapoi judetelor, care sa-si distribuie locurile cum cred de cuviinta si in functie de numarul de locuri.
Memorat

Am zis Mr. Green
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #53 : Februarie 19, 2008, 08:43:23 »

Doamna Profesoara Ema Cerchez a postat un mesaj pe tema aceasta la: http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=84391

Cred ca mesajul exprima foarte clar ce trebuie facut... acum nu mai ramane decat sa se atinga obiectivele de acolo, cat mai repede.
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #54 : Februarie 19, 2008, 11:52:01 »

Si eu m-am jucat cu MinGW Developer Studio pe Windows si in afara faptului ca Debug Window nu e chiar cum l-as vrea e foarte bun! Personal, n-am intalnit niciun bug dar e drept ca nu l-am folosit foarte mult. Totusi, mi se pare de departe cea mai buna solutie free pentru Windows devansand clar DevCPP si chiar si pe RHIDE (in starea in care erau ele cand m-am jucat ultiam data: acu 2 ani).

Totusi, pentru C++ putem avea 2 medii: RHIDE si MinGW cu atat mai mult cu cat instalarea MinGW este foarte simpla spre deosebire de RHIDE care necesita chestii care nu sunt triviale Smile

Ma bucura faptul ca doamna profesoara Cerchez ne ajuta! Haideti sa ne organizam si sa facem argumentatia. Pentru primul draft putem folosi o pagina wiki pe infoarena: http://infoarena.ro/schimbare-borland/argumentatie

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
tudalex
Strain
*

Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #55 : Februarie 20, 2008, 19:09:30 »

1.cate motive ne trebuie ca sa fie gata argumentatia?
2. Eu consider ca RHIDE e un IDE foarte bun pt cei care vor sa treaca de pe Borland pe Gcc. Adica are o interfata asemanatoare si un debugger care functioneaza bine si este integrat in el. Pentru pascal din cate stiam (de pe vremea cand lucram in pascal) Fpc-ul de windows are propriul lui IDE identic cu cel de pe Borland cu ceva mai multe chestii in plus( dar nu imi aduc aminte daca avea sau nu debugger ).
Pentru C putem folosi si visual studio express edition care este gratis si este foarte bun si stabil, singura problema ar fi ca nu foloseste compilatorul gcc si mai exista mici diferente care pe viusal studio merg, iar pe gcc te fac sa iti iei compilation error.
Pentru impatimitii linuxului cred ca s-ar putea folosi vim + gcc folosinduse de cygwin care este foarte usor de instalat si functioneaza foarte bine.


Memorat

"Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, dar de prima inca nu sunt sigur" Albert Einstein
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Februarie 22, 2008, 11:01:17 »

Eu nu folosesc MinGW. Insa pe SGU ai doua optiuni pentru C++: Visual sau MinGW. Mi s-a intamplat de nenumarate ori sa crape MinGW degeaba, iar pe Visual sa mearga. Pe de alta parte, s-a intamplat si invers. Cred ca cei care au lucrat multe probleme pe SGU pot sa confirme acest lucru. Eu cel putin mi-am mancat nervii de multe ori din cauza compilatoarelor.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Februarie 22, 2008, 13:05:28 »

Ati reusit sa deturnati discutia. E putin probabil sa se schimbe ceva atat timp cat ne pierdem in amanunte, si nu ne concentram pe ceea ce vrem sa facem.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #58 : Februarie 22, 2008, 13:13:14 »

Daca vreti sa va organizati puteti face un plan de actiune clar, diversele variante din plan discutate pe forum in threaduri separate, termene limite pana cand se iau decizii finale chestii de genul asta. Vedeti intai care sunt voluntarii care vor sa duca proiectul pana in capat, apoi aveti o perioada de discutii si planificari iar dupa asta decideti cum impartiti taskurilor intre voluntari. Puneti osul la treaba si organizati-va ca lumea.

Nu ar fi misto sa zici mai tarziu: "In timpul liceului am lucrat la un proiect care a schimbat predarea informaticii in liceu la nivel national"?
Memorat
piku
Strain


Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #59 : Februarie 22, 2008, 21:10:44 »

Pentru linux ce IDE/editor ati propune ? In afara de (g)vim + gcc (gdb) in consola.
Mi se pare cam greu pentru cei care vor sa treaca pe compilatoare moderne, desi pot ramane pe windows.
Un IDE complet ar fi NetBeans care are si suport pentru C++ dar nu stiu cati l-ar folosi.
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #60 : Februarie 22, 2008, 21:44:22 »

RHIDE?
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #61 : Februarie 22, 2008, 23:30:39 »

Am sectionat subiectul. Discutia despre MinGW poate fi gasita (si continuata) aici:
http://infoarena.ro/forum/index.php?topic=2745.0
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Februarie 26, 2008, 19:53:09 »

Cata memorie poti declara in Borland? Tipurile de date pana la ce valori merg?
Memorat

vid...
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #63 : Februarie 27, 2008, 18:08:41 »

A cam murit initiativa. Un plan de actiune cum zicea Cosmin ar fi bun. Cred ca cineva cu mai multa experienta si care stie ce trebuie facut ar fi cel mai indicat sa-l faca.
Memorat

Am zis Mr. Green
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #64 : Februarie 27, 2008, 18:54:53 »

M-am uitat pe argumentatia pe care ati facut-o deja http://infoarena.ro/schimbare-borland/argumentatie. Mi se pare ok ca organizare, ok ca si continut, si probabil contine suficiente motive pentru a sustine ferm schimbarea Borlandului. Pentru a fi completa i-ar mai trebui niste exemple: programe simple care compileaza pe Borland dar nu respecta standardele (cu constructii ok, nu tot felul de ciudatenii), exemple de gestionare aiurea a memoriei alocate dinamic, biblioteci nestandard pe care le-ati folosi in concurs, exemple de rulare a programelor din care sa reiasa cat de prost merge Borlandul... in fine... multe exemple. In felul asta vom putea ridica problema chiar de la ONI 2008.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #65 : Februarie 27, 2008, 19:38:06 »

Paul ia initiativa. Nu trebuie sa asteptati ca la scoala sa va duca cineva de mana. Deja doamna profesoara v-a scris destul de detaliat ce trebuie facut. Si voi sunteti de ajuns de buni si destepti sa duceti proiectul la capat.

Infoarena e un wiki, asa ca poti sa pui un plan simplist pe o pagina care apoi poate fi rafinat si de ceilalti. Vedeti care sunt voluntarii ce vor sa faca schimbarea asta. Detaliati planul si impartiti responsabilitatile intre voi. Cu sfaturi si observatii mai pot intervenii oameni de pe margine dar e bine sa incepi cu ceva mai mult decat discutii.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #66 : Februarie 27, 2008, 19:41:13 »

"Initiativa" nu a murit!

Raspunsul D-nei Prof. Cerchez este un pas important.  Din acel mesaj am inteles ca "cineva" trebuie sa faca acest pachet destept de IDE-uri si compilatoare.  In masura in care pachetul e suficient de bine pus la punct si ajutat de o argumentatie pertinenta se va face schimbarea.


Am trecut de primul pas.  Urmeaza evident ca "cineva" sa faca acel pachet.  Nu va pica din cer.
Am discutat in cadrul echipei infoarena despre o posibila implementare dar deocamdata suntem ocupati cu finala preONI, concursul hackaton, arhiva educationala, proiectele noastre "obisnuite" si chestiuni administrative.


Incercati sa va organizati.

Invatati sa instalati toate pachetele individuale, invatati sa folositi WiX, faceti o lista de setari care trebuie configurate.

Punem pachetul in repository-ul nostru, daca e nevoie avem si bug-tracker si folosim comunitatea infoarena sa-l testam pe toate Windows-urile posibile.
Scrieti o pagina wiki de planificare.


Nu e greu de facut un astfel de pachet, mai ales ca partea de testare in masa e practic asigurata.  Curaj!
Memorat
piku
Strain


Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #67 : Februarie 27, 2008, 20:25:16 »

Ar trebui intr-adevar putina organizare.
Eu propun sa facem un subforum despre proiectul asta, sa putem urmari mai usor toate discutiile (si sa le si impartim pe topicuri).
Am inceput prin a face o pagina cu ce ar trebui sa contina pachetul de development.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #68 : Februarie 29, 2008, 17:20:33 »

Am sectionat subiectul, deoarece discutia se indeparta de la scopul ei initial. Florin Bunau a propus o alternativa pentru compilatoarele de la OJI. Pentru cei interesati si care doresc sa-i puna intrebari, pot face asta aici.
Memorat

Am zis Mr. Green
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #69 : Martie 02, 2008, 15:27:12 »

Apropo ca intreba cineva cata memorie poate fi declarata in borland . Pai foarte putina .
Acuma parerea mea e ca vina nu e a compilatorului in sine ci a faptului ca , compileaza pe 16 biti care permite alocarea a 2 la putere 16 valori de tip int pe cand cu unul modern pe 32 biti pot fi alocate 2 la putere 32 de valori de tip int , adica un numar de ajuns pentru oricine .

Acuma una dintre motivele principale pentru a scoate borlandul este si faptul ca unele subiecte date la oji , in mod ciudat , au probleme la folosirea limbajului C++ , adica spre exemplu comisia propune rezolvarea folosind un vector de tip char a[60000] , si culmea , asta ar fi si restrictia dar daca este introdus un astfel de vector va aparea eroare abnormal program termination , care inchide programul inainte sa incceapa . Nu stiu care e motivul , am impresia ca anul trecut la clasa a IX-a la problema "paritate" in care trebuia folosit un vector cu 60000 de caractere , nici macar nu s-a testat sa vada daca merge un program facut in C++, acesta fiin probabil si motivul pentru care solutia a fost data in C , pentru ca din anumite motive acolo mergea .

Deci , acuma daca vor sa lase borlandul macar sa faca probleme pentru OJI care sa poata fi rezolvate in Toate cele 3 limbaje Pascal/C/C++ nu doar in C sau Pascal , pentru ca sunt foarte multi care invata foarte mult la informatica si chiar stiu solutia problemei dar nu pot rezolva problema din cauza unor asemenea prostii , si cand te mai gandesti ca sunt date ca solutii folosirea unor vectori de 65000 de caractere (lucru si mai rau ) te intrebi de unde naiba stiu aia ca va merge pentru orice limbaj , sau ca daca macar va merge . Norocul unora care stiu sa lucreze bine cu pointeri si nu au parte de aceste limitari stupide .
 
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #70 : Decembrie 04, 2008, 15:36:06 »

Azi am avut placuta surpriza sa vad roadele acestei discutii in scoala mea  Applause . Am fost chemat pentru a ajuta la instalarea pe calculatoare a pachetului pregatit de echipa Infoarena care sa inlocuiasca Borland'ul cu MinGW Studio. Profesoara mea m'a rugat sa intreb daca se poate scrie un mic document care sa prezinte diferentele lui MinGW fata de Borland (de exemplu ca sursa trebuie atasata la un proiect... scurtaturi), pe scurt: un document cu "intructiuni de folosire" care sa poata fi prezentat atat elevilor cat si celorlalti profesori.
Face cineva treaba asta?
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #71 : Decembrie 04, 2008, 15:46:36 »

Cateva diferente sunt prezentate aici: http://infoarena.ro/schimbare-borland/ghid
Sa te uiti si peste creearea unui proiect, scrierea unei surse si debugging.
Memorat
nparfene2004
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 81



Vezi Profilul
« Răspunde #72 : Ianuarie 20, 2009, 09:33:12 »

Nu gasesc nicaieri de descarcat MinGW Developer Studio, doar un installer care se blocheaza.

Stie cineva de unde pot descarca pachetul complet ?
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #73 : Ianuarie 20, 2009, 09:40:59 »

Ai incercat pachetul http://infoarena.ro/schimbare-borland/pachet ?
Poti sa selectezi sa iti instalezi doar mingw Developer Studio.

Despre ce installer spuneai ca se blocheaza?
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #74 : Ianuarie 20, 2009, 18:02:32 »

Gasesti un installer bun pe profilul meu la atasamente  Whistle
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines