Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Olimpiada Judeteana de Informatica 2008 - liceu  (Citit de 62646 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #100 : Martie 15, 2008, 22:00:44 »

la noi (in buc) a fost super ciudat (am participat la a 9a)... din ce am citit in readme-uri  scria ca modelul de compilare (daca nu specifici) e large, eu am specificat ca vreau small... ala dinaintea mea avea large parca... si aia n-au schimbat nimic... si asa am luat doar 30 de pct pe prima problema (eu cand compilam cu large imi dadea total aiurea si pe teste mici... adica fix de 30 de puncte (primele 2 subpuncte )... si pe small mergea perfect... ) se poate face contestatie pentru asta?
(cam offtopic)la multi ani lu wef
Memorat
Protoman
Infoarena Monthly
De-al casei
*****

Karma: 119
Deconectat Deconectat

Mesaje: 128



Vezi Profilul
« Răspunde #101 : Martie 15, 2008, 22:08:25 »

Mi se pare ca nu este linkul acesta pe topic : "Rezultate partiale" http://ssv.ploiesti.ro/oni2008/judete.php Wink daca este atunci ma scuzati   Whistle
Memorat
Binary_Fire
Client obisnuit
**

Karma: 82
Deconectat Deconectat

Mesaje: 87



Vezi Profilul
« Răspunde #102 : Martie 15, 2008, 22:13:37 »

OJI-ul de anul acesta a fost o experienţă interesantă poate cea mai interesanta experienţă şi din păcate nasoală pentru unii. Ziceam acum două luni că OJI-ul pare a fi cea mai stresantă etapă şi chiar e Confused.
Oricum la 11-12 a fost prea uşor, dar e bine că nu au fost probleme de memorie. Un lucru este sigur, judeţeana de informatică mai are nevoie de multe upgrade-uri
Memorat
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #103 : Martie 15, 2008, 22:13:58 »

Cateva precizari:
- la problema de la clasa a 10-a era o greseala in enunt ( Brick wall ), pe care o regret... La ora 10:10 (aproximativ) s-a trimis de catre comisia de la clasa a 10-a (responsabila de subiecte) TUTUROR inspectorilor un mail cu enuntul corect, fiind rugati sa il redistribuie. Daca nu au facut asta este strict vina lor. Avand in vedere ca schimbarea necesara era minora, am considerat ca se poate continua concursul. Cum evaluarea era la nivel de judet, selectia la fel, am considerat ca oricare comisie judeteana poate decide daca sa mareasca timpul de concurs la clasa a 10-a (in compensare) sau nu.
- la Bucuresti eram in sala comisiei judetene cand s-a decis ca tipul de memorie folosit default sa fie large, iar concurentii sa isi selecteze singuri tipul de memorie printr-un comentariu la inceputul sursei. Daca nu s-a corectat asa se poate face contestatie. Nu stiu cat se aplica in cazul lui Teodor Anton Pripoae, avand in vedere ca participa in afara concursului.
- cand s-au ales subiectele, au fost niste propuneri, facute de comisie, si din ele s-a ales ce a fost mai bun. Asta a iesit. Bun rau... asta e. Totusi ar trebui vazut care e media pe fiecare problema la nivel national, si la nivelul calificatiilor la ONI, si apoi sa decidem daca au fost simple sau grele subiectele.

Felicitari celor calificati, si ne vedem la ONI  Applause
Memorat
DanielG
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #104 : Martie 15, 2008, 22:20:42 »

Am pana acum al 9-lea punctaj  Dancing Pacat ca nu scrie si cine e califcat mai departe... /:)
Memorat
Robytzza
De-al casei
***

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #105 : Martie 15, 2008, 22:31:50 »

adik eu am pierdut 60 de puncte si un prieten 100 si poate mergea la oni fiindca nu si-a citi inspectorul mail-ul  Angry Angry Brick wall
« Ultima modificare: Martie 15, 2008, 22:37:24 de către Ionescu Robert Marius » Memorat
f.v.anton
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 35



Vezi Profilul
« Răspunde #106 : Martie 15, 2008, 22:46:23 »

mie nu-mi merge evaluatorul
Memorat
lamez0r
Strain


Karma: -4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #107 : Martie 15, 2008, 22:48:15 »

pai ma frate. aveti la dispozitie un an sa alegeti 2 probleme la fiecare clasa pentru oji. pe langa faptul ca problemele au fost cat se poate de idioate, voi le mai dati si cu enunt gresit  Brick wall e o data pe an olimpiada asta si nici atunci nu sunteti in stare sa faceti subiecte ca lumea. lasati-i pe baietii astia de pe info arena sa faca problemele macar is competenti nu ca si altii. Brick wall
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #108 : Martie 15, 2008, 22:49:47 »

mie nu-mi merge evaluatorul
Tu nu ai intrat in directorul in care trebuie ca sa rulezi "testall.bat". Schimba drive-ul cu comanda "D:" si pe urma du-te cu "cd" in directorul care trebuie.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #109 : Martie 15, 2008, 22:57:29 »

pai ma frate. aveti la dispozitie un an sa alegeti 2 probleme la fiecare clasa pentru oji. pe langa faptul ca problemele au fost cat se poate de idioate, voi le mai dati si cu enunt gresit  Brick wall e o data pe an olimpiada asta si nici atunci nu sunteti in stare sa faceti subiecte ca lumea. lasati-i pe baietii astia de pe info arena sa faca problemele macar is competenti nu ca si altii. Brick wall

Frate (?!), se pare ca nu prea stii cum merge treaba cu olimpiada asta. Problemele nu sunt alese pe perioada anului. ci cu putin timp inainte de oji, ca sa nu existe riscul aflarii subiectelor; cei care le-au conceput sunt profesorii care va invata pe voi la clasa, cei care participa la ONI de mult timp, cei care contribuie la pregatirea lotului. Asta au putut face acum, asta a iesit. Sunt convins ca lor li s-au parut niste subiecte potrivite, si mie mi s-au parut cand le-am citit. Nu poti avea niciodata imaginea completa a valorii concurentilor, poti sa te pacalesti oricand in aprecierea unei probleme. Cand vei ajunge, poate, in postura acestor oameni vei vedea asta. Iar baietii de pe infoarena (unii imi sunt studenti la facultate, ii apreciez pe toti) vor face subiectele la oni, si, cine poate stii, nu ar fi exclus sa greseasca si ei in selectarea problemelor. Ce solutie o sa mai vezi atunci, oare?
Memorat
m3rik
Strain


Karma: -22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #110 : Martie 15, 2008, 23:08:50 »

Deci sa vorbesc si eu romaneste fiindca am citit my multe almanahe decat voi  Read This!  Winner 1st place Winner 2nd place Winner 3rd place am luat 175 de puncte mai baieti.  Whistle Fara mita.  Whistle Nu va enervati degeaba  Brick wall ca nu e bine deloc Fighting Monkey
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #111 : Martie 15, 2008, 23:14:20 »

Mie mi-a placut acest OJI, fiind ultimul... Nici din punctul meu de vedere nu au fost foarte grele. La Numere, din cate rezolvari am auzit niciuna nu a sunat asemanator cu o alta. Smile Rila Iepurile a fost putin mai dificila.

Mult succes pe mai departe tuturor si nu va mai vaitati atat (adresat celor care se vaita). Nu cred ca e locul unde sa iti spui "vai"urile, intrucat nu vad ce importanta are, nu te cunoaste nimeni (vb de cel care se vaita) si nu te poate consola nimeni. Se stie, tehnolatrie...
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
lamez0r
Strain


Karma: -4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #112 : Martie 15, 2008, 23:23:59 »

acesti profesori, pe care vad ca toata lumea ii considera competenti au indus in eroare un judet intreg. vedeti cazul brasovului. si chiar nu puteti fii atenti cand alegeti o problema enuntul sa fie corect? problema a venit cu enunt gresit de la propunator sau la redactare s-a gresit? oricum mi se pare total aiurea. banuiesc ca inainte sa fie selectata problema, ea a trecut prin mai multe maini si totusi nimeni nu a observat. nu condamn pe nimeni ci doar se demonstreaza inca o data ca superficialitatea distruge sansele unor concurenti. (nu e cazul meu, dar ma gandesc cum se simt cei care au ratat oni din cauza voastra, a profesorilor, care inca sustin borland 3.1 in concurs si distribuie enunturi gresite in tara.)
Memorat
f.v.anton
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 35



Vezi Profilul
« Răspunde #113 : Martie 15, 2008, 23:31:55 »

mie nu-mi merge evaluatorul
Tu nu ai intrat in directorul in care trebuie ca sa rulezi "testall.bat". Schimba drive-ul cu comanda "D:" si pe urma du-te cu "cd" in directorul care trebuie.


Msi Wink. Anyway nu radeti de mine, dar la oji am dat-o in bara. Cam cum a facut si Florian, m-am axat pe pb 1, nu am facut-o pana la urma bine, de fapt nu bine de loc (30 pct) si a doua  Fighting Brick wall Brick wall Brick wall
Poate la anu`...asta a fost
Memorat
g.popovici
Strain


Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #114 : Martie 15, 2008, 23:41:51 »

mie nu-mi merge evaluatorul
Tu nu ai intrat in directorul in care trebuie ca sa rulezi "testall.bat". Schimba drive-ul cu comanda "D:" si pe urma du-te cu "cd" in directorul care trebuie.


Msi Wink. Anyway nu radeti de mine, dar la oji am dat-o in bara. Cam cum a facut si Florian, m-am axat pe pb 1, nu am facut-o pana la urma bine, de fapt nu bine de loc (30 pct) si a doua  Fighting Brick wall Brick wall Brick wall
Poate la anu`...asta a fost

Acelasi lucru l-am patit si eu !! M-am axat pe prima problema si nici nu m-am gandit la a doua !! In plus, la ultima rulare dadea rezultate gresite si asa am luat 0 pct !! Cu siguranta, emotiile,oboseala si gandul ca nu prind oni m-au coplesit si asa am gresit !! Bafta la oni celor care s-au calificat si ii incurajez pe cei care nu s-au calificat!! (este doar primu an de oji )
offtopic : Oji nu se compara cu  nicio alta judeteana , este mult mai grea decat ojm,etc...
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #115 : Martie 15, 2008, 23:45:35 »

Citat din mesajul lui: Bogdan Bondor
dar ma gandesc cum se simt cei care au ratat oni din cauza voastra, a profesorilor, care inca sustin borland 3.1 in concurs si distribuie enunturi gresite in tara.

Linux ruleaza perfect, la fel si g++. Ce sa spun? "Profesionistii" actuali ai informaticii se "axeaza" pe closed-source, cunostinte cat mai putine , (totu se face cu bani) , Microsoft , Bill, BC 3.1 (din 80's Confused ma rog poate exagerez un pic)...

Traiasca open-source, traiasca comunitatea GNU , traiasca adevaratii programatori care isi ocupa timpul ca sa codeze de placere, nu de sila. GNU este cea mai mare grupare deschisa tuturor programatorilor adevarati.Aici isi demonstreaza cu adevarat abilitatile.. Uitati de Microsoft, trimiteti-l la caldura, dati format c,d,e,f,g,h,i..z; Instalati linux.Deveniti programatori avansati . Este sansa voastra. Linux este prietenul vostru.
Toate distributiile le gasiti aici : http://www.linux.org/dist/list.html sunteti liberi sa alegeti ce vreti.
Tutoriale aici (foarte clar explicate)
http://www.linux.org/lessons/beginner/toc.html
http://lifehacker.com/software/linux/learn-linux-with-basic-commands-329146.php
http://homepage.powerup.com.au/~squadron/linux_manual.pdf
http://www2.cs.uidaho.edu/~rinker/ed03.pdf

Citat din mesajul lui: http://www.gnu.org/home.ro.html
Software liber se referă la libertatea utilizatorilor de a rula, copia, distribui, studia, schimba și îmbunătăți software-ul. Mai precis, se referă la patru feluri de libertăți, pentru utilizatorii de software:

    * Libertatea de a rula programul, pentru orice scop (libertatea 0).
    * Libertates de a studia cum funționează programul și a-l adapta la nevoile d-voastră (libertatea 1). Accesul la codul sursă este o precondiție pentru aceasta.
    * Libertatea de a redistribui copii pentru a putea ajuta vecinul d-voastră (libertatea 2).
    * Libertatea de a îmbunătăți programul și a distribui îmbunătățirile d-voastră publicului, pentru ca întreaga comunitate să beneficieze (libertatea 3). Accesul la codul sursă este o precondiție pentru aceasta.



Succes!
P.S.: Informatia trebuie distribuita gratis! Nu uita.. Pe asta se bazeaza adevarata arta a programarii calculatoarelor.
P.S.2: Pentru incepatori recomand Ubuntu . http://www.ubuntu.ro/produse/ceesteubuntu/editiebirou
Download link Aici. UPC mirror

©Sycron aka rEbyTer, p1gnition , 1gnition, lycaena
Esti liber sa faci ce vrei cu acest articol. Tongue (ai dreptul sa-l modifici , distribui , stergi Smile )
L-am scris in scopul ca va fi folositor oricarei persoane interesate in adevarata arta a programarii calculatoarelor.

P.S.: Daca nu vreti sa luati in serios treaba cu informatica nu aveti decat, chiar nu ma intereseaza, dar o sa ajungeti cu website-uri exact asa:
http://olimpiade.ro/hacked/
« Ultima modificare: Martie 16, 2008, 00:26:13 de către lezr rEbyTer » Memorat
f.v.anton
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 35



Vezi Profilul
« Răspunde #116 : Martie 15, 2008, 23:54:35 »

Acelasi lucru l-am patit si eu !! M-am axat pe prima problema si nici nu m-am gandit la a doua !! In plus, la ultima rulare dadea rezultate gresite si asa am luat 0 pct !! Cu siguranta, emotiile,oboseala si gandul ca nu prind oni m-au coplesit si asa am gresit !! Bafta la oni celor care s-au calificat si ii incurajez pe cei care nu s-au calificat!! (este doar primu an de oji )
offtopic : Oji nu se compara cu  nicio alta judeteana , este mult mai grea decat ojm,etc...

De acord. Am fost si la OJM si dupa parearea mea am facut destul de bine (am fost pe 7 pe judet-arges). La oji pur si simplu am avut emotii. Mi se parea ciudat totul. problemele nu mai erau pe monitor. Tastatura foarte sensibila. Mouse-ul nu prea mergea. Toti cei din jur tastau de se auzea de la parter. Sunt foarte suparat. De fapt eu pe lista apar cu 0 pct, dar am sa fac contestatie pt ca am rescris-o acasa si mi-au iesit 30 de pct (desi dupa parerea mea ar fi de 50 pt ca desi nu este solutia din test este totusi corecta  sad). De amintit si faptul ca tot pe small mi-a iesit, daca folosesc large numai bazaconii da. Borlandu` asta Thumb down. georgian pm me Wink
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #117 : Martie 16, 2008, 00:00:43 »

Cu putin noroc de la anul se va schimba sistemul de evaluare. ( deja exista solutie alternativa fiabila )
Felicitari celor calificati la ONI.
Bafta in continuare si mult succes !

 wink
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #118 : Martie 16, 2008, 00:17:37 »

pai ma frate. aveti la dispozitie un an sa alegeti 2 probleme la fiecare clasa pentru oji. pe langa faptul ca problemele au fost cat se poate de idioate, voi le mai dati si cu enunt gresit  Brick wall e o data pe an olimpiada asta si nici atunci nu sunteti in stare sa faceti subiecte ca lumea. lasati-i pe baietii astia de pe info arena sa faca problemele macar is competenti nu ca si altii. Brick wall

Nu vreau sa mai vad asa ceva pe forumul infoarena.

infoarena nu este locul in care tu sa-ti bati joc de oameni si de munca lor!
Nu vrea sa vad cum te lamentezi pentru ca ai ratat concursul, cum inventezi scuze si cum arunci cu noroi in oameni nejustificat.

Discutati civilizat, schimbati pareri dar nu va plangeti ca niste copii neintarcati. Ai ceva de spus? Spune-o decent, argumenteaza si respecta-i pe ceilalti. Esti nemultumit? Ia legatura cu oamenii responsabili, dar nu veni pe forumul infoarena sa-ti descarci grosolan furia si mahnirea.

Ca unul dintre "baietii de la infoarena", te rog sa nu mai vorbesti in numele nostru. Nu suntem de acord cu tine si in nici un caz nu avem atitudinea ta.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #119 : Martie 16, 2008, 00:31:47 »

Din proprie experienta, va pot spune ca pentru a rezolva o problema (indiferent de natura ei) trebuie sa va calmati si sa analizati la rece situatia. Cu toate ca sunteti afectati in momentul de fata, incercati sa va linisititi si sa vedeti ce e de facut astfel incat sa ajungeti la o solutie corecta. Cu totii am trecut prin momente proaste... e important sa invatati cum sa va comporatati in astfel de situatii...

Felicitari tuturor participantilor la OJI... felicitari celor care s-au calificat... si va multumesc pentru urari 
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #120 : Martie 16, 2008, 00:32:48 »

Citat din mesajul lui: Cristian George Strat
Ca unul dintre "baietii de la infoarena", te rog sa nu mai vorbesti in numele nostru. Nu suntem de acord cu tine si in nici un caz nu avem atitudinea ta.

Ce aveti cu "baiatu de pe infoarena" ?

Acu' ma refer la toata comunitatea ia (care se simte):

Vreti/Vrei sa spuneti/spui ca nu ati/ai gresit niciodata ?

Citat
Nu vreau sa vad cum te lamentezi pentru ca ai ratat concursul, cum inventezi scuze si cum arunci cu noroi in oameni nejustificat.

Ce ai cu omu' asta? ce sa faca saracul daca i se da in fata enunt gresit, iar atitudinea personalului este sa iti spuna sa citesti inca odata enuntul si ca esti "prost" (subinteles). Intelege ca nu toti avem aceiasi stare de spirit.. Alti sunt mai timizi , alti nu ...

Consideri ca a fost un raspuns normal ? faza cu aruncatul noroiului a fost un reflex, o reactiune , chiar foarte normala la actiunea autorilor subiectelor care au trecut prin atatea maini...
Memorat
f.v.anton
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 35



Vezi Profilul
« Răspunde #121 : Martie 16, 2008, 00:40:26 »

@wefgef multumim si La multi ani!!!  Banana ca vad ca-ti place
Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #122 : Martie 16, 2008, 00:44:42 »

in legatura cu problema Piata de la a Xa intr-adevar, m-am luat dupa exemplu din instinct. (ma mai luasem candva dupa ENUNT si nu trebuia!) ei bine, 30 de min mai tarziu ni s-a zis ca enuntul e gresit.   Fool yippe.
nu stiu unde s-a pierdut IN TARA informatia ca problema este gresita, avand in vedere ca suntem la olimpiada de INFORMATICA in general comunicarea n-ar trebui sa fie o problema! se pare ca e totusi. telefonul fara fir, dezinteres, iresponsabilitate, greseala nevinovata, cine stie.

cat despre jud brasov e intr-adevar groaznic ce s-a intamplat, nu stiu cum s-ar putea rezolva ceva. cel mai probabil or sa o lase in coada de peste, daca nu se fac valuri mari. de fapt nici mai marii nu prea stiu ce sa faca. dar o rezolvare vor trebui sa gaseasca. va urez oricum un deznodamant fericit si sa ne vedem la ONI! si traiasca aventurile romanesti!  Raised eyebrow un fel BD la oji si la oni!

P.S. As vrea sa aud parerile catorva camarazi de-a noua!  Very Happy
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #123 : Martie 16, 2008, 00:47:12 »

Parerea mea in legatura cu intamplarea din brasov este ca va lamentati fara motiv. De ce?
Pentru ca problema din cate inteleg a fost gresita pentru toti, deci toti ar treb sa ia 0 la ea (daca nu inseamna ca ar treb sa dea de banuit corectitudinea in evaluare). Iar din moment ce a fost o problema gresita inseamna ca ONI s-a jucat pe o singura problema. Daca chiar meritai sa te califici o faceai pe aia luai 100 si hello ONI, simplu ca buna ziua. Asta e unul din avantajele repartizarii locurilor pe judete.
Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #124 : Martie 16, 2008, 00:57:32 »

da, dar e greu sa nu te infurii cand vezi ca nu a depins in intregime de tine propria-ti calificare! si ca ai ratat-o se pare din cauza unei neatentii venite de mai sus. asta e toata supararea brasovenilor din cate inteleg. cat timp in unele judete informatia ca enuntul e gresit a ajuns si in altele nu, sansele de la inceput nu sunt egale! Nu?

iar cu a 'merita sa te califici' lucrurile sunt foarte relative. cine poate spune cine MERITA sau nu sa se califice? lasam asta la latitudinea a doua probleme si a unor evaluatoare (si a profesorilor care concep listele apoi... mai ales LOR..... Raised eyebrow). Dupa parerea mea, tuturor carora le place la nebunie ceea ce fac merita. Restul e un cumul de imprejurari!

daca si dragostea si timpul sunt relative, de ce n-ar fi si o calificare?!
cine vrea sa ma contrazica sa ma contrazica!  Rolling Eyes
Memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines