Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Olimpiada Judeteana de Informatica 2008 - liceu  (Citit de 62648 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #50 : Martie 15, 2008, 14:42:48 »

Prima problema am facut-o bine .... (de cel putin 80puncte)
La a doua am bagat un random.. :/ poate ma calific..

Tongue voi ... ?

P.S.: (cls IX)
Memorat
INSiDe
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #51 : Martie 15, 2008, 15:01:05 »

randomu nu ti-a iesit Tongue
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #52 : Martie 15, 2008, 15:07:07 »

da, ai dreptate... Tongue
Acuma totu' depinde de problema 1  Eh? .. poate naiba iau punctaj mare (50pct am asigurate)
Memorat
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #53 : Martie 15, 2008, 15:14:41 »

Si din nou o dau in bara pentru ca int*int = int != long ( in borland ). Deci practic eu nu am folosit decat int la numere, chiar daca pe testul de 11111 pe mingw imi dadea rezultatul in 0.01 secunde corect  Fighting..
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #54 : Martie 15, 2008, 15:29:19 »

Am impresia ca in MinGW int e pe 4 bytes, de aia ti-a dat rezultatul corect. In borland int e doar 2B. Naspa.
Memorat
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #55 : Martie 15, 2008, 15:31:16 »

Stiu, se resimte.. cu toate ca un (long) in fata rezolva problema.. sa-mi fie invatatura de minte !! Fool
Memorat
Robybrasov
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Martie 15, 2008, 16:12:18 »

ce s-a intamplat la a 10-a a fost bataie de joc...sa ni se aduca dupa mai bn de jumate de ora enuntul corect la a 2-a problema... Angry

sunt din brasov si am vazut si eu ca la problema a 2-a de la clasa a 10-a (piata) exemplul nu corespunde cu enuntul. in enunt se facea clar o permutare la stanga pe cand exemplul arata o permutare la dreapta a elementelor de pe fiecare linie.
mai mult, am si zis supraveghetoarelor ca acolo nu e ceva in ordine si ele au chemat pe altcineva (nu stiu daca era de specialitate, pentru ca am dat in brasov judeteana, nu cunosc persoana. eu sunt din fagaras).
acea persoana care a venit a zis ca nu are dreptul sa-mi zica nimic, ca asa au venit subiectele de la minister si sa mai citesc odata, poate nu am inteles.
am incercat sa vad care varianta dintre exemplu si ennunt e cea buna, dar aplicand exemplul pe o permutare la stanga (ca in problema) iesea suma tot 51 pentru valorile
Cod:
6
2 3
6 5
persoana a zis sa ma iau dupa enunt daca am nelamuriri. asa am si facut, am rezolvat problema (singura, pentru ca la probl. 1 habar n-am avut) si cand ajung acasa si citesc subiectele de pe http://ssv.ploiesti.ro/oni2008/judete.php vad ca e alt enunt (acela corect, care corespunde si exemplului)
ce as putea face? sa depun contestatia luni? vad ca acest incident nu s-a intamplat doar in brasov din citatul de mai sus.
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Martie 15, 2008, 16:16:57 »

A fost bataie de joc anul acesta cu olimpiada ?

Partea I
tabel 20_ezultate_oji.xls

I. Huh tabel_ezultate ? (OK! poate a fost pus intentionat)
II. Deschidem xls-u .. si ce vedem ? O munca de oameni nepriceputi si de asemenea in sictir.
Coloana cu problema I si II au fontul/marimea diferita fata de celelalte .. strica tot aspectul...

Partea II
http://ssv.ploiesti.ro/oni2008/

Sectiunea downloads.Bulina 5
Citat
Regulament de
desfasurare

Regulament de are linkul acesta http://ssv.ploiesti.ro/oni2008/downloads/regulament_ONI_liceu.doc
iar desfasurare are linkul http://ssv.ploiesti.ro/oni2008/#

Partea III
Sa nu mai vorbim de subiectele de clasa a X-a (la care exemplul de la o problema era gresit)...
Ganditi-va ca unii sunt bulversati rau de tot... daca ii mai aiureste cineva cu "e gresit exemplul" , naiba...nu mai inteleg nimica..

Partea IV
http://ssv.ploiesti.ro/oni2008/judete.php

Citat
Descărcare arhiva subiecte si evaluatoare OJI 2008
Subiecte si elaluatoare OJI 2008 - OJI2008

[!!!!!!] elaluatoare OMG!! n-am invatat asa ceva la limba si literatura romana...
Citat
Documente OJI 2008

Detalii preluare subiecte OJI 2008
Rezultatatele de la OJI 2008 vor fi trimise imediat după evaluare la adresa [email protected] - Format tabele rezultate OJI

 [!!!!!!] Rezultatatele nici asta nu am invatat la sc... si deasemenea nici in DEX nu e cuvantul.. :/

Deci ce sa spun, asa se desfasoara in zilele de astazi olimpiada de informatica...
« Ultima modificare: Martie 15, 2008, 16:37:54 de către lezr rEbyTer » Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #58 : Martie 15, 2008, 16:37:41 »

Coloana cu problema I si II au fontul/marimea diferita fata de celelalte .. strica tot aspectul...
...
[!!!!!!] elaluatoare OMG!! n-am invatat asa ceva la limba si literatura romana...
...
 [!!!!!!] Rezultatatele nici asta nu am invatat la sc... si deasemenea nici in DEX nu e cuvantul.. :/
Exagerezi! Thumb up Singurele reprosuri pe care esti in masura sa le aduci comisiei ar putea privi subiectele sau evaluarea, dar nu aspecte asa marunte precum cele pe care le mentionezi tu.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #59 : Martie 15, 2008, 16:39:31 »

Stiu si eu....
Citat din mesajul lui: Robert Hangu
Citat
am si zis supraveghetoarelor ca acolo nu e ceva in ordine si ele au chemat pe altcineva (nu stiu daca era de specialitate, pentru ca am dat in brasov judeteana, nu cunosc persoana. eu sunt din fagaras).
acea persoana care a venit a zis ca nu are dreptul sa-mi zica nimic, ca asa au venit subiectele de la minister si sa mai citesc odata, poate nu am inteles.

Citat
persoana a zis sa ma iau dupa enunt daca am nelamuriri. asa am si facut, am rezolvat problema (singura, pentru ca la probl. 1 habar n-am avut) si cand ajung acasa si citesc subiectele de pe http://ssv.ploiesti.ro/oni2008/judete.php vad ca e alt enunt (acela corect, care corespunde si exemplului)

Asta este lucru marunt ? mi se pare destul de grav....

"lucru marunt" si aicea... ?
Asa se intampla cu websiteurile mari :/ dar ce sa faci ? personal necalificat... bla bla . Pacat de cei care muncesc si isi fac treaba cum trebuie..
http://olimpiade.ro
« Ultima modificare: Martie 15, 2008, 16:48:46 de către lezr rEbyTer » Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #60 : Martie 15, 2008, 16:43:35 »

Asta este lucru marunt ? mi se pare destul de grav....
1. Este un lucru important si se incadreaza, dupa cum am zis, la probleme in legatura cu subiectele.
2. Nu a fost mentionat de tine acest lucru, ci de catre Robert Hangu.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #61 : Martie 15, 2008, 16:50:20 »

Tongue 2. Nu a fost mentionat de tine acest lucru, ci de catre Robert Hangu.

Citat
Citat din mesajul lui: Robert Hangu

acu' e? uite-te mai bine Tongue
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Martie 15, 2008, 17:18:13 »

Numa mie mi s-a parut ca la 11-12 nu au fost prea grele ?  Whistle

Au fost foarte usoare si asta nu e bine. Scopul OJI-ului (cel putin dupa parerea mea) e doar ca cei buni sa treaca mai departe, nu oricine care este in stare sa faca doua probleme penale. O buseala din neatentie sau mai ales din cauza compilatoarelor invechite te poate costa calificarea.

In schimb, mi-a placut ca problemele au fost adaptabile pe Borland. Nu era nevoie de smenuri de memorie sau altele.
Memorat

Am zis Mr. Green
INSiDe
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #63 : Martie 15, 2008, 17:22:41 »

vedeti ca s-au facut corectarile ! eu am alfat punctaju de la profesoara mea .. incercati si voi daca vrei Very Happy
Memorat
vlad_oltean
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #64 : Martie 15, 2008, 17:36:00 »

eu sunt la cls a 9a si am luat doar 80 de puncte sad nu mi-a intrat in timp backul la problema pluricex... iar listele la problema 1 nu mi-au mers Eh?

Later Edit: La multi ani Wefgef wink
« Ultima modificare: Martie 15, 2008, 17:44:24 de către Vladimir Oltean » Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #65 : Martie 15, 2008, 17:56:38 »

M-am calificat la ONI!!!! Yee!!!!! Winner 1st place Winner 1st place Winner 1st place Brick wall
Memorat
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #66 : Martie 15, 2008, 18:11:51 »

Cu random ?  Confused
Memorat
INSiDe
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #67 : Martie 15, 2008, 18:20:10 »

stie cineva cum se folosesc evaluatoarelel acelea?

mai exact nu stiu cum sa fac asta "se lanseaza in executie comanda testall.bat numeexecutabil.exe" .trebuie sa o scriu in cm sau cum?
Memorat
c_sebi
Client obisnuit
**

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #68 : Martie 15, 2008, 18:25:09 »

stie cineva cum se folosesc evaluatoarelel acelea?

mai exact nu stiu cum sa fac asta "se lanseaza in executie comanda testall.bat numeexecutabil.exe" .trebuie sa o scriu in cm sau cum?

Start - Run - cmd
apoi te duci in directorul cu evalul (comanda cd)
si apoi scrii testall.bat nume_ex.exe
acel .exe il obtii prin compilarea sursei

LE: sau daca folosesti Total Commander, te duci in directorul cu evalul, copiezi executabilul. in partea de jos este o caseta unde poti sa scrii testall.bat nume_ex.exe
Memorat
INSiDe
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #69 : Martie 15, 2008, 18:28:25 »

multumesc
Memorat
claudiu_sy
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #70 : Martie 15, 2008, 18:59:06 »

fratilor...am luat si io un amarat de 40p  Very Happy...nu sunt eu geniu intr-ale informaticii insa m-am descurcat olecutza...felicitari celor care au luat la oni...si bafta >Very Happy<
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #71 : Martie 15, 2008, 19:00:25 »

am luat 50 puncte (ma mir ca mam calificat)
si ma dau cu capul de  Brick wall ca nu am luat 100pct fiindca deoarece am uitat sa pun un if (foarte important) si s-a dus de rapa toata problema .. (ma rog , jumate din ea) .. Sad dar bine ca m-am calificat.. ce sa fac.. poate la ONI nu mai fac destea...
Memorat
vlad_oltean
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #72 : Martie 15, 2008, 19:01:59 »

au aparut listele oficiale?? Eh?
Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #73 : Martie 15, 2008, 19:04:53 »

NU, eu am intrebat-o pe doamna profesoara... Very Happy  Yahoo!
Memorat
malex
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #74 : Martie 15, 2008, 19:16:53 »

Salut. Sunt in clasa a12a si doresc sa mentionez ca problema Numar se putea face mult mai usor.
Am citit solutiile oficiale, si sunt  mult mai complicate fata de ce am gandit eu.
Am folosit un greedy, avand un vector v[101] ce continea numerele din fisier si un vector coef[101] cu toti coeficientii numerelor la un moment m.
Am selectat minim din acest sir tot timpul, dupa care incrementam coeficientul pana cand numarul rezultat era diferit de restul numerelor.
A intrat toata problema in timp si am scos 100.

Cat despre a doua, am reusit sa imi semidau seama de formula, dar am scos numai 20 pct... Mergea de fapt numai pe cazul in care nr_etaje_arbore = k

Problema a doua dupa parerea mea era de a9a, a10a. Oricum bucur ca mai vad pentru ultima oara nationala...
Cya there^^
Memorat

Programarea e frumoasa daca o inveti logic..
Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines