Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feature request  (Citit de 140512 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #125 : Iulie 25, 2008, 12:56:14 »

Cred ca punctul 1 se refera la urmatoarea chestie: fiecarei probleme sa i se acorde un rating, in functie de cat de multi utilizatori au rezolvat-o si cu cat o problema are un rating mai mare cu atat primesti mai multe puncte pe ea daca o rezolvi. Si atunci cand un nou user o rezolva ratingul ei scade. Cam asa cum e pe ACM MIPT.http://acm.mipt.ru/judge/problems.pl?CGISESSID=8eb879a06c89368ad3b2a70bad771b23
Memorat
mordred
Client obisnuit
**

Karma: -39
Deconectat Deconectat

Mesaje: 51



Vezi Profilul
« Răspunde #126 : Iulie 28, 2008, 19:09:47 »

Exact Very Happy  Nu ca ar fi mare chestie punctajul pe arhiva de probleme, dar e usor aiurea sa iei 100 de puncte la problema cu adunare si tot 100 la una mult mai grea.

In legatura cu 2, ma gandeam la ceva de genul: "Timp limita: 0,2 s (50 pcte); 0,1 s (150 p)". Dar cred ca sistemul de rating ar fi suficient.
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #127 : Iulie 28, 2008, 21:47:04 »

Exact Very Happy  Nu ca ar fi mare chestie punctajul pe arhiva de probleme, dar e usor aiurea sa iei 100 de puncte la problema cu adunare si tot 100 la una mult mai grea.

In legatura cu 2, ma gandeam la ceva de genul: "Timp limita: 0,2 s (50 pcte); 0,1 s (150 p)". Dar cred ca sistemul de rating ar fi suficient.

Avand in vedere ca punctajul din arhiva este doar unul statistic, aceasta departajare nu isi are rolul. Mai degraba ar merge in concursuri.
Memorat

vid...
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #128 : Iulie 29, 2008, 00:42:24 »

Exact Very Happy  Nu ca ar fi mare chestie punctajul pe arhiva de probleme, dar e usor aiurea sa iei 100 de puncte la problema cu adunare si tot 100 la una mult mai grea.

In legatura cu 2, ma gandeam la ceva de genul: "Timp limita: 0,2 s (50 pcte); 0,1 s (150 p)". Dar cred ca sistemul de rating ar fi suficient.
Sunt probleme dificile care au limita de 1s sau chiar mai mult, si probleme simple care au limita de 0.1s (cum sunt cele de la oji'uri). Nu cred ca limita de timp e cea care da "valoarea" unei probleme.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #129 : Iulie 29, 2008, 09:48:33 »

probabil ca acel timp limita ar fi setat ptr fiecare problema separat. Insa oricum chestia asta e oarecum deja implementata dupa felul in care sunt facute testele. Probabil ca ar usura putin munca autorului unei probleme insa pare destul de complicat sa implementezi asa ceva.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #130 : Iulie 29, 2008, 13:22:05 »

Nu cumva ceea ce cere el este sa fie lasat programul sa ruleze, ca sa vada daca ia WA sau nu? Asta a mai fost cerut si mai inainte:

feature request pentru oamenii lenesi:
sunt unele probleme de optimizare. eu as propune ca sa nu omorati programul fix dupa ce se termina timpul prestabilit pe test, ci la (125-150)% din el, iar daca programul reuseste sa scoata in timpul asta mai mare raspunsul corect, sa fie un output de genul "TLE+OK (not fast enough)". Daca programul scoate un raspuns gresit in timpul asta, sa scoata un output de genul "TLE+WA"... anyway, cred ca ati inteles unde vreau sa ajung. Ce ziceti?

Cred ca asta tine de cum doreste autorul problemei sa faca testele. Daca se hotaraste ca in 50% din ele sa ia in considerare toate cazurile posibile, iar celelalte 50% sa fie teste foarte mari, atunci tu iti poti da seama din cele primele 50% daca ai algoritmul ok (scoate raspuns bun) si din celelalte daca trebuie o complexitate mai mica sau nu.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #131 : Iulie 29, 2008, 14:16:38 »

cred mai mult ca el se referea la ceva de genu: "dak testul ruleaza in X secunde 10 puncte, daca testul ruleaza in K*X secunde 5 puncte".
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #132 : Iulie 29, 2008, 21:54:02 »

cred mai mult ca el se referea la ceva de genu: "dak testul ruleaza in X secunde 10 puncte, daca testul ruleaza in K*X secunde 5 puncte".

Cel mai probabil (eu nu asta intelesesem  Thumb up)... asta oricum cam e reformulare la ce a zis Tudor - in loc sa primeasca 0 pe TLE+WA sa primeasca 5p sau cam asa... Totusi, sunt probleme cu teste de 5p sau chiar 1p; cred ca nu e tocmai ok sa vezi punctaje cu virgula...  Think

Eu raman la parerea lui Vali (ca deja sunt departajari facute de teste).
Memorat
mordred
Client obisnuit
**

Karma: -39
Deconectat Deconectat

Mesaje: 51



Vezi Profilul
« Răspunde #133 : August 18, 2008, 12:43:49 »

1.mi-am dat seama care ar fi cea mai utila chestie: niste categorii/taguri la arhiva de probleme
ex: pd, back, teoria grafurilor, geometrie etc etc

2.cat despre ce vroiam sa spun inainte, sa dau un exemplu concret:
avem o problema, oarecare, cu punctaj de 100 de puncte si limita de timp 0,2 s, suficienta pt o rezolvare medie
gigel stie o rezolvare mai rapida si toate testele ii intra in <0,05 s, dar primeste tot 100 p, asa ca ar vrea ca problema sa aiba o limita de timp la 0,05 s cu punctaj de 150p si sa-i apara, sa zicem, lui la probleme cu galben aia rezolvata vesel
daca intelegeti de aici, bine, daca nu, nu e mare lucru, ca scorul ala la arhiva tot nu inseamna nimic
Memorat
mordred
Client obisnuit
**

Karma: -39
Deconectat Deconectat

Mesaje: 51



Vezi Profilul
« Răspunde #134 : August 18, 2008, 12:49:30 »

Exact Very Happy  Nu ca ar fi mare chestie punctajul pe arhiva de probleme, dar e usor aiurea sa iei 100 de puncte la problema cu adunare si tot 100 la una mult mai grea.

In legatura cu 2, ma gandeam la ceva de genul: "Timp limita: 0,2 s (50 pcte); 0,1 s (150 p)". Dar cred ca sistemul de rating ar fi suficient.

Avand in vedere ca punctajul din arhiva este doar unul statistic, aceasta departajare nu isi are rolul. Mai degraba ar merge in concursuri.

sunt de acord  Smile

si, ca sa dezvolt pct. 1 din mesajul anterior, ar fi mult mai placut ca problemele sa aiba categorii si rating
ganditi-va cum ar fi: intri in arhiva, click pe "Categorii", click pe Teoria grafurilor si incepi sa rezolvi problemele, ordonate dupa rating.
asa ai (doar) problemele puse la gramada  Confused
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #135 : August 18, 2008, 18:43:55 »

in concurs tot la gramada le primesti si nu iti zice nimeni dak se face cu geometrie, teoria grafurilor sau altceva. De aceea cei din echipa IA ink se gandesc cum sa faca aceste taguri. Spre exemplu am intalnit odata o problema care parea clar de geometrie (ceva cu un poligon pe acolo si niste axe de simetrie) si se facea cu suff-array, lucru la care in concurs nu m-as fi gandit niciodata.

Incercati sa va nu mai axati atat de tare sa implementati cat mai multi algoritmi clasici, teoretici. Incercati sa gasiti probleme la care sa va ganditi cat mai mult.
Memorat
mordred
Client obisnuit
**

Karma: -39
Deconectat Deconectat

Mesaje: 51



Vezi Profilul
« Răspunde #136 : Septembrie 17, 2008, 20:52:18 »

e posibil ca la un moment dat evaluatorul sa suporte si java (regret daca s-a mai adus in discutie acest "issue") ?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #137 : Septembrie 19, 2008, 00:01:59 »

Nu cred. Gandeste-te cate probleme am intampina la fixarea limitei de timp, ca sa nu mai vorbim de limita de memorie. Pentru probleme de olimpiada, e cam dificil cu Java.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #138 : Septembrie 19, 2008, 10:13:18 »

S-a mai discutat. Daca reușește să facă cineva să meargă jrun-ul cu java, includem și java printre compilatoare.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #139 : Septembrie 22, 2008, 14:28:23 »

e posibil ca la un moment dat evaluatorul sa suporte si java (regret daca s-a mai adus in discutie acest "issue") ?

Asa cum a zis si Vali, jrun nu suporta inca Java. jrun blocheaza apeluri de sistem precum fork() sau execve() din motive de securitate; din pacate, masina virtuala de java are nevoie de astfel de apeluri ca sa functioneze. Sigur exista solutii insa noi nu stim care sunt acelea.

Am vrea sa oferim suport "neoficial" si pentru alte limbaje - macar Java si Python - chiar daca, asa cum bine zice Wefgef, nu vom putea garanta ca toate limitele de timp sunt fezabile pentru altceva decat C/Pascal.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #140 : Septembrie 28, 2008, 11:46:48 »

Mie nu prea imi place macrou ala cu forum topic din pagina fiecarei probleme. Mi s-a intamplat de multe ori sa scrolez in jos sa vad exemplul si sa imi sara in ochi din ultimele mesaje de pe topic ori complexitatea, ori o metoda de rezolvare (dinamica, cautare binara etc), ori vreo structura de date folosita (deque, arbori de intervale etc), hinturi care strica tot farmecul problemei respective. Ar trebui lasat doar un link acolo catre topicul problemei de pe forum, insa chestia aia cu ultimele mesaje ma cam deranjeaza.
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #141 : Septembrie 28, 2008, 13:04:00 »

Sau poate sa se modifice macroul si sa expandeze doar la click.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #142 : Decembrie 08, 2008, 14:40:01 »

Mie mi-ar place un history la forum ca sa pot vedea ce topic-uri am citit in ultima zi/sapt/luna.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #143 : Decembrie 26, 2008, 23:52:40 »

Asta cred ca tine mai mult de SMF decat de infoarena Smile

[LE] Ar fi util sa se modifice comanda de compilare astfel incat sa se includa si un define "__INFOARENA__" sau ceva de genul (mi se pare ca se poate). Asta ar da voie celor care trimit solutii sa foloseasca:

Cod:
#define MAX 300

#ifdef __INFOARENA__
#undef MAX
#define MAX 300000
#endif

Astfel ar putea face acasa debug pe un set mic de date fara sa "stea cu grija" sa refaca #def-ul de la inceput. Bineinteles, nu ar fi asa util pentru pregatirea de olimpiada, dar poate fi inclusa si acolo chestia asta Smile
« Ultima modificare: Decembrie 30, 2008, 17:38:47 de către Sima Cotizo » Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #144 : Decembrie 30, 2008, 14:16:14 »

Ar fi util sa se modifice comanda de compilare astfel incat sa se includa si un define "__INFOARENA__" sau ceva de genul (mi se pare ca se poate). Asta ar da voie celor care trimit solutii sa foloseasca:

Cod:
#define MAX 300

#ifdef __INFOARENA__
#undef MAX
#define MAX 300000
#endif

Astfel ar putea face acasa debug pe un set mic de date fara sa "stea cu grija" sa refaca #def-ul de la inceput. Bineinteles, nu ar fi asa util pentru pregatirea de olimpiada, dar poate fi inclusa si acolo chestia asta Smile

Ai putea sa folosesti #ifdef __LA_MINE_ACASA__  Smile


Cristian
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #145 : Decembrie 30, 2008, 17:40:05 »

Aha Da, nu m-am gandit ca merge si invers. Multumesc.

Daca intereseaza pe cineva: se adauga la comanda de compilare si "-D __ACASA__", asta e echivalent cu a include "#define __ACASA__" in sursa. In Rhide, introduceti la "Options->Compiler options".
« Ultima modificare: Decembrie 30, 2008, 17:55:37 de către Sima Cotizo » Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #146 : Ianuarie 02, 2009, 12:13:22 »

Aha Da, nu m-am gandit ca merge si invers. Multumesc.

Daca intereseaza pe cineva: se adauga la comanda de compilare si "-D __ACASA__", asta e echivalent cu a include "#define __ACASA__" in sursa. In Rhide, introduceti la "Options->Compiler options".


Cred ca e -D__ACASA__, fara spatiu Wink
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #147 : Ianuarie 05, 2009, 09:38:37 »

Mi-a mers si cu spatiu.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #148 : Ianuarie 06, 2009, 23:51:42 »

Poate ca s-a mai zis... dar as propune ca la concursuri, problemele date la mai multe categorii, sa fie evaluate o singura data, astfel castigandu-se mai mult timp cu evaluarea. Very Happy
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #149 : Ianuarie 07, 2009, 00:47:17 »

Incercam sa rezolvam asta dar aparent nu e simplu.
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines