Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feature request  (Citit de 141021 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #100 : Decembrie 06, 2007, 22:44:42 »

Da.. ar fi si asta o varianta... dar cateodata esti sigur ca poti participa la concursul respectiv.. si te inscrii, cu 1 saptamana inainte...si intervine ceva neasteptat...
Ar fi dificil de bagat chestia asta?
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #101 : Decembrie 06, 2007, 22:50:00 »

Nu, nu cred ca ar fi prea dificil.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #102 : Decembrie 30, 2007, 14:20:15 »

Ma gandeam, ar fi util sa exista undeva pe pagina problemei si numarul ei? ... sau macar un link catre pagina din arhiva unde se gaseste problema...

Eu de exemplu am cautat o problema sa o citesc si am vrut sa vad si celelalte probleme date la runda respectiva de preONI (runda din anii trecuti) si ar fi fost mai usor sa le gasesc daca stiam ce nr are problema Smile
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #103 : Decembrie 30, 2007, 16:08:34 »

Ca tot veni vorba, la topicurile deschise pt arhiva de probleme, ar fi bine daca, in primul post, in loc de cele trei puncte ("...") ati pune link catre problema.  Ok
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #104 : Ianuarie 02, 2008, 16:20:48 »

Nu e tocmai un feature request, dar daca intrii direct pe forum nu te logheaza automat.
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #105 : Ianuarie 03, 2008, 09:26:15 »

Ba da..  Think
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #106 : Ianuarie 09, 2008, 18:22:27 »

Nu e tocmai o chestie necesara, dar am putea pune intrebari pe forum despre probleme de la ONI/OJI mai vechi pe forum, in sectiunea "Probleme externe"?

Stiu ca e boldat "fara solutii oficiale", dar de exemplu la problema desc de la 11-12 oni 2007 este data o solutie "completa", o sursa care ia 20p pe testele lor si... nimic mai mult... eu pana acum n-am avut idee de mai mult de 60p ...
« Ultima modificare: Ianuarie 09, 2008, 18:38:57 de către Sima Cotizo » Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #107 : Ianuarie 09, 2008, 18:40:01 »

Nu e tocmai o chestie necesara, dar am putea pune intrebari pe forum despre probleme de la ONI/OJI mai vechi pe forum, in sectiunea "Probleme externe"?

Stiu ca e boldat "fara solutii oficiale", dar de exemplu la problema desc de la 11-12 oni 2007 este data o solutie "completa", o sursa care ia 20p pe testele lor si... nimic mai mult... eu pana acum n-am avut idee de mai mult de 60p ...

Pai daca problema e in arhiva poti intreba direct in topic-ul problemei, daca nu baga la probleme externe.
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #108 : Ianuarie 19, 2008, 15:49:20 »

In momentul in care primesti un PM sa fi anuntat si pe site.
Memorat

vid...
thestick
Client obisnuit
**

Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #109 : Martie 12, 2008, 01:20:01 »

feature request pentru oamenii lenesi:
sunt unele probleme de optimizare. eu as propune ca sa nu omorati programul fix dupa ce se termina timpul prestabilit pe test, ci la (125-150)% din el, iar daca programul reuseste sa scoata in timpul asta mai mare raspunsul corect, sa fie un output de genul "TLE+OK (not fast enough)". Daca programul scoate un raspuns gresit in timpul asta, sa scoata un output de genul "TLE+WA"... anyway, cred ca ati inteles unde vreau sa ajung. Ce ziceti?
Memorat

sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #110 : Martie 12, 2008, 09:23:28 »

cand am lucrat primele probleme pe infoarena am secau TLE-urile si vroiam acelasi lucru ca si tine
acum cred ca deja iti poti da seama daca ideea ta e una corecta de rezolvare si daca rezolva toate cazurile fapt pt care realizezi singur ca ai fost "not fast enough"

nu mi se pare ca tu ai avea probleme de genul "nu-mi dau seama ca e corect rezolvata..."  Smile si cu ce te-ar ajuta sa stii ca raspunsul e corect daca oricum nu-i destul de bine pt limita de timp?
Memorat
thestick
Client obisnuit
**

Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #111 : Martie 12, 2008, 12:10:36 »

am rezolvat copaci cu un algoritm care stiu ca e gresit, si totusi iau 90 de puncte, iar la ultimul test am 108 ms. vreau sa stiu daca e wa sau tle.
Memorat

wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #112 : Martie 12, 2008, 14:44:38 »

feature request pentru oamenii lenesi:
sunt unele probleme de optimizare. eu as propune ca sa nu omorati programul fix dupa ce se termina timpul prestabilit pe test, ci la (125-150)% din el, iar daca programul reuseste sa scoata in timpul asta mai mare raspunsul corect, sa fie un output de genul "TLE+OK (not fast enough)". Daca programul scoate un raspuns gresit in timpul asta, sa scoata un output de genul "TLE+WA"... anyway, cred ca ati inteles unde vreau sa ajung. Ce ziceti?

De obicei limitele de timp sunt deja umflate fata de cat ii trebuie solutiei oficiale sa ia punctaj maxim.

Daca nu ai un algoritm bun, cel mai probabil vei lua TLE indiferent de ce factor constant folosim.
Memorat
tudalex
Strain
*

Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #113 : Martie 16, 2008, 18:28:48 »

Un feature dragut ar fi ca undeva in headerul problemei sa scrie si cate puncte ai luat la ea.
Memorat

"Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, dar de prima inca nu sunt sigur" Albert Einstein
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #114 : Iunie 10, 2008, 22:01:38 »

In sectiunea "Articole" putem adauga solutiile de la concursuri "externe" gen ONI? Ma gandeam sa se faca un articol cu toate solutiile printate pe foi si lipite pe geamurile liceelor... Tongue
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #115 : Iunie 18, 2008, 07:51:33 »

Cred ca ar fi placut ca sa apara pe pagina problemei si numarul de ordine in arhiva(ex.:001.CMMDC).
Acesta poate fi pus langa titlu sau in header-ul cu fisierele de i/o, sursa etc.
Am nevoie de acest "feature" ca sa pot afla la ce clasa au fost date anumite probleme(la sursa scrie doar ONI2005 sau ceva similar).Alfel trebuie sa caut numele problemei in lista e probleme si sa ma uit acolo la clasa au fost date .Un astfel de index ar grabi cautarea.(L.E. Am observat ca nu e corect ce ziceam, dar mi-ar place asa ceva(indexul)) .
Multumesc.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #116 : Iunie 18, 2008, 08:42:40 »

Si eu cerusem asta mai sus cred, dar am vazut ca "se poate si altfel" : dai in jos in pagina pana in sectiunea cu forumul si posturile de pe forum contin si numarul problemei  Thumb up

Cum ramane pana la urma cu solutiile de la ONI in articole ? Confused
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #117 : Iunie 19, 2008, 06:09:28 »

ms Thumb up
Memorat
sims_gl
Client obisnuit
**

Karma: 35
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #118 : Iunie 19, 2008, 10:42:07 »

Cum ramane pana la urma cu solutiile de la ONI in articole ? Confused

Nu inteleg utilitatea, atata timp cat ai arhivele cu probleme, teste, solutii (cele lipite pe geamurile scolii) la sectiunea "Downloads". De obicei cand vrei sa faci o problema de la oni, in caz ca nu e pe infoarena, iei toata arhiva. Si chiar daca e pe infoarena nu cred ca e cu mult mai greu sa intri la sectiunea "Downloads", decat la sectiunea "Articole".
Memorat

"I want to know god's thoughts... the rest are details." Einstein
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #119 : Iunie 21, 2008, 10:32:20 »

Momentan nu sunt toate ONIurile (2007, 2008) la download. Si dupa parerea mea, decat sa descarci aprox. 10MB si apoi sa cauti in arhiva ce te intereseaza, e mai usor sa te duci la Articole > ONI 200x. Dar e doar parerea mea, stiu ca un impediment ar fi scrierea articolelor, care necesita timp si atentie Smile

Am tras arhiva de la ONI 2008 (si am pus-o la downloads), dar mergea cu 60kB/s... uite de ce decat sa astept 3 minute si apoi sa "sap" prin arhiva, prefer sa ma uit pe infoarena direct  Thumb up
« Ultima modificare: Iunie 21, 2008, 12:57:47 de către Sima Cotizo » Memorat
TrumpCard
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #120 : Iulie 12, 2008, 16:30:33 »

Cum ar fi sa existe in descrierea fiecarei probleme, mai exact in tabelul in care sunt prevazute sursa si timul de executie pe test dificultatea problemei si ratingul dat de useri?
Adica sub "Timpul de executie pe test" sa mai fie "Dificultate " si sa scrie ceva gen usor, mediu, greu, olimpiada sau alte variante in functie de cum se crede mai bine.
Iar sub "Limita de memorie" sa mai fie "Rating" unde sa fie sa zicem 5 stele si in paranteza media. Stelele ar reactiona cand mouse-ul este deasupra si sa zicem daca tu crezi ca e de 3 stele pui mouse-ul pe a treia stea, moment in care primele 3 stele se coloreaza, si dai click si se inregistreaza votul. Rating-ul ar reprezenta cat de interesanta au considerat userii problema, sau cat de provocatoare...cat de mult le-a placut mai exact.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #121 : Iulie 12, 2008, 18:46:15 »

Despre adaugarea dificultatii problemei s-a mai discutat. Dificultatea e subiectiva...
Insa, ideea de rating este buna.
Memorat
TrumpCard
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #122 : Iulie 13, 2008, 07:13:42 »

Cred ca o idee buna ar mai fi si optiunea de sortare in lista cu solutiile unei probleme. Adica sa se poata sorta dupa Marime si Stare. Asa membrii site-ului pot sa aleaga mai repede solutiile care ocupa cel mai putin spatiu sau cele care au obtinut punctaj maxim. Ar face cautarea mai usoara.
Memorat
mordred
Client obisnuit
**

Karma: -39
Deconectat Deconectat

Mesaje: 51



Vezi Profilul
« Răspunde #123 : Iulie 24, 2008, 09:18:22 »

1. In arhiva de probleme, punctajul sa depinda de rating (apropo de ce s-a zis inaintea mea).
2. Tot in arhiva, sa existe 2 limite de timp, (multe probleme permit si rezolvari mai rapide) care sa dea punctaje diferite.
 wink
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #124 : Iulie 24, 2008, 20:03:25 »

Legat de pct 2: asa ceva exista deja dar sub alta forma. Testele la probleme sunt facute in asa fel incat sa iei punctaje diferite pentru algoritmi diferiti. Acesta este si scopul imbunatatirii testelor la probleme - sa se faca teste care sa evidentieze mai clar aceste diferente de rezolvari.
Cat despre pct 1, eu personal nu am inteles.
Memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines