Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 1  (Citit de 7950 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
VisuianMihai
De-al casei
***

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Decembrie 19, 2012, 18:22:46 »

La Kinetic, nu e posibila si o abordare cu arbori de intervale sau AIB?
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Decembrie 20, 2012, 00:49:47 »

Mie mi-au placut mult problemele de la runda asta de Algoritmiada (ma refer acum doar la cele de la Open, caci doar pe ele le-am citit, dar cum ele au facut parte si din setul de probleme de la celelalte clase, reprezinta o vedere destul de buna asupra intregii runde).

Partea de organizare a avut, intr-adevar, cateva probleme (probabil mai multe decat la alte runde de Algoritmiada). Printre cele de care m-am lovit eu sunt urmatoarele:

- la "interzis" luam TLE pe testul de feedback 9 (desi aveam complexitate O(N*L), care banuiesc ca e si complexitatea solutiei oficiale...) : m-am gandit ca e din cauza ca o exista o solutie de complexitate mai buna de atat si am pierdut ceva timp incercand sa o gasesc (fara succes) ; pana la sf. concursului acceptasem ca o sa iau TLE pe testele 9 si 10, dar se pare ca aceste teste aveau N-ul mai mare decat in enunt si au fost modificate (cand N-ul a fost redus la <= 15.000 sursa mea a intrat in timp) ... inca nu stiu daca ar fi trebuit sa intre in timp si pe testele initiale (cu N <= 20.000) ; nu stiu daca schimbarea testelor si reevaluarea au avut loc in timpul concursului, caci nu am mai verificat feedback-ul la sursa mea dupa ce am decis sa trec la urmatoarea problema

- la "critice2" am terminat sursa cu 30 min inainte de finalul concursului, am trimis-o si luam WA pe cele 2 teste de feedback... am inceput sa-mi generez teste (de mana, ca sa le pot verifica, apoi mai mari ca sa vad ca nu da vreun rezultat aiurea) in speranta ca o sa-mi gasesc bug-ul... nu am gasit.. am mai facut mici modificari si am tot retrimis sursa, insa am luat mereu WA.. ultimele 30 min le-am petrecut incercand sa inteleg ce e in neregula cu sursa mea... pana la urma am renuntat, iar la sf. concursului credeam ca o sa iau 0 pe sursa... se pare, insa, ca eval-ul nu era chiar OK la momentul respectiv (nu verifica cu precizia mentionata in enunt, ci verifica ca output-ul sa fie identic cu cel al comisiei... eu am incercat sa afisez ori cu 4 zecimale, dupa cum se preciza in enunt, ori cu 7... output-ul comisiei banuiesc ca era generat cu 6 zecimale... daca afisam si eu tot cu 6, probabil scapam de 30 min de stress in incercarea de a debug-a o sursa corecta Smile )

- la "taie" limita initiala de timp era, parca, de 0.2 secunde; eu am implementat o solutie in O(N^2 * log(N)) despre care eram sigur ca nu va intra in timp (nu doar din cauza complexitatii, dar si pt ca apelam atan2 de O(N^2) ori, ceea ce e destul de time-consuming) ; ma gandeam ca trebuie sa existe o solutie in O(N^2) pe care urma sa incerc s-o gasesc daca mai aveam timp la final (ceea ce n-am mai avut) ; pana la urma am avut noroc ca s-a marit limita de timp si solutia mea s-a incadrat in aceasta limita de timp (desi as fi foarte curios sa stiu o solutie de complexitate mai buna decat O(N^2 * log(N)).. sau macar una care nu foloseste unghiuri atat de mult precum solutia mea)


Insa nu pot sa ma plang de un concurs organizat de voluntari (de ex., la TopCoder ar avea sens sa ma plang daca ceva e in neregula cu problemele, caci acolo oamenii sunt platiti pt pregatirea si testarea problemelor... la fel pe Codechef... pe Codeforces nu stiu cum sta treaba.. cred ca si acolo e activitate voluntara, insa nu stiu sigur ; si astea sunt celelalte 3 site-uri la care particip la concursuri in mod regulat). Ce-i drept, insa, astfel de probleme de organizare ar putea descuraja unii concurenti de la participarea la Algoritmiada.

Relativ la dificultatea problemelor, cel putin la grupa Open, nu as putea sa zic ca as putea eticheta vreuna din probleme ca fiind "simpla" (asta nu inseamna ca, de exemplu, solutiile la "mvc" si "interzis" nu mi s-au parut evidente, dar stiu ca aceste probleme ar fi etichetate cel putin "medii" daca ar fi considerate pentru a fi propuse la olimpiada nationala de informatica - clasele 11-12).

Desi mie imi plac problemele challenging, cred ca sunt partial de acord cu parerea exprimata de Vman intr-un post anterior. Cred ca daca unele probleme ar fi in mod evident mai simple (ori efectiv mai usoare, ori in mod direct mai clasice -- nu ca in sensul de la "mvc" ca se pot reduce la ceva mai standard, ci sa fie "pe fata" ceva clasic/standard), mai multi concurenti s-ar simti incurajati sa participe. In plus, la astfel de probleme mai simple si munca comisiei ar fi mai usoara (existand sanse mai mici sa greseasca la limite, teste, etc.).

Anyway, este doar la latitudinea echipei infoarena sa decida formatul si dificultatea problemelor propuse la Algoritmiada.


In incheiere, arunc si eu o parere personala (pe care am mentionat-o si acum mai multi ani conducerii infoarena de atunci). Cred ca concursurile de pe infoarena ar beneficia de o participare mult mai mare daca enunturile ar fi propuse in lb. engleza (asta ar implica si faptul ca o parte a site-ului sa fie in lb. engleza). Cred ca un exemplu foarte bun este Codeforces, care are continut in rusa si engleza si are foarte multi utilizatori internationali. Bineinteles, nu stiu cat de fezabila ar fi o astfel de idee (ca volum de munca) sau cat de dezirabila (acum mai multi ani mi s-a spus ca infoarena e gandita pt elevii din Romania, astfel ca o sectiune in lb. engleza nu si-ar avea rostul avand in vedere "publicul tinta" -- am parafrazat eu, caci nu mai tin minte cuvintele exacte).
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Decembrie 21, 2012, 11:49:29 »

De ce nu este permis accesul la articolul cu solutii? Eh? http://infoarena.ro/algoritmiada-2013/runda-1/solutii
Memorat
VisuianMihai
De-al casei
***

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Decembrie 21, 2012, 20:21:30 »

Eu am acces, insa e gol articolul, momentan...
Memorat
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Decembrie 21, 2012, 20:36:38 »

@VisuianMihai : Ciprian se referea la faptul ca nu poate sa editeze pagina, nu ca nu poate sa o vada.

@scipianus : Nu pagina aceea trebuie editata (deoarece ea este doar "un fel de template"), ci paginile corespunzatoare fiecarei probleme (daca modifici in ele apare automat si acolo pentru ca sunt incluse):

Cod:
algoritmiada-2013/runda-1/solutii/kinetic

algoritmiada-2013/runda-1/solutii/critice2

algoritmiada-2013/runda-1/solutii/taie

algoritmiada-2013/runda-1/solutii/interzis

algoritmiada-2013/runda-1/solutii/mvc
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Decembrie 21, 2012, 21:37:29 »

@VisuianMihai : Ciprian se referea la faptul ca nu poate sa editeze pagina, nu ca nu poate sa o vada.

@scipianus : Nu pagina aceea trebuie editata (deoarece ea este doar "un fel de template"), ci paginile corespunzatoare fiecarei probleme (daca modifici in ele apare automat si acolo pentru ca sunt incluse):

Cod:
algoritmiada-2013/runda-1/solutii/kinetic

algoritmiada-2013/runda-1/solutii/critice2

algoritmiada-2013/runda-1/solutii/taie

algoritmiada-2013/runda-1/solutii/interzis

algoritmiada-2013/runda-1/solutii/mvc

De fapt ma refeream ca la vremea aia cand dadeam pe link ma ducea pe pagina principala infoarena cu acel chenar rosu in care zice ca n-am drept de acces,etc.  Smile
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines