Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: ONI 2012  (Citit de 22480 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 06, 2012, 12:40:46 »

Sa te plangi ca s-au dat probleme care nu necesitau cunostinte la noi la olimpiada e o atitudine foarte nepotrivita. Problema cu olimpiada noastra e tocmai ca apar mult prea multe probleme care sunt combinatii de smenuri din alte probleme si structuri de date. Sa fie cat mai multe ad-hoc, de idee, ca asa o sa crestem  Smile.

 Toata lumea spune sa te uiti pe subiectele din anii trecuti ca sa-ti faci o idee, daca esti neexperimentat, in legatura cu subiectele in general. Nu ca sa stii ce s-a dat si sa reciti apoi la urmatorul ONI.

Topcoderul e full de bani, d-aia merge totul zeiss.
Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Aprilie 06, 2012, 12:53:11 »

Ca să adaug la ce se spune pe aici, nu ar trebui sa acuzi comisia ca nu-și dă interesul sau că vine doar cu o zi înainte sa pregătească setul de probleme. Pentru simplu fapt ca ar trebui să respecți munca unor oameni în general.

Având în vedere supărarea ta, eu îți propun să fii supărat pe tine că nu ai făcut cât de mult ți-ai propus și să te pregătești pentru cele ce urmează, să nu se mai întâmple nefericiri din-astea.

Şi ce e atât de perfect la topcoder și e atât de imperfect la ONI, că eu nu sunt lămurit?

LE: Chestia cu prefix de la zlego era toată frumusețea problemei. După ce te prindeai cum să legi graful ăla mai trebuia să faci o sumă, care pare mai de bun simț decât prefixul KMP.
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Aprilie 06, 2012, 12:58:47 »

Gigi Becali acuza arbitrajul din nou. "Ne-au furat! Ultimii hoti! Pai cum adica, penalty in minutul 45 si programare dinamica in ziua 2? Ultimele scursuri ale societatii!". Cererea pentru introducerea unei comisii de arbitri straini urmeaza sa fie inaintata catre LPF in cursul zilei de azi. Surse din anturajul patronului afirma ca acesta nu mai suporta presiunea si se pregateste sa vanda clubul.

Scuze, nu m-am putut abtine Smile
Petru, atitudinea ta de "hai sa dam vina pe comisie si pe subiecte" seamana tare mult cu cea din fotbal in care toata lumea da vina pe arbitru. Asuma-ti responsabilitatea pentru esec, invata ce e de invatat (ca lectie de viata, nu de info) si treci peste. Succes!

P.S. N-am mai vazut niciodata sa se planga lumea ca s-au dat prea multe probleme de idee  Banana Felicitari comisiei Smile
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Aprilie 06, 2012, 13:26:17 »

Nu ma ajuta la nimic sa ma cert cu voi si nu ma mai obosesc sa raspund de acum in topic. Eu cred ca subiectele au fost foarte prost alese iar comisia nu s-a ocupat suficient de ele. Daca acolo e si ar trebui sa fie si si la subiecte. Nu toti din top de la algoritmiada au facut bine si la oni. Problemele au fost aceleasi pentru toata lumea, pe unii ii avantajeaza pe altii nu.

Nici eu nu inteleg de ce se plange toata lumea de subiecte si de felul cum sunt pregatite(la multe concursuri interjudetene sunt pregatite cu o noapte inainte), doar traim in Romania("Merge si asa"). Cred ca ar trebui sa fiu fericit ca pot participa pe topcoder unde nu sunt niciodata probleme.

In comisie sunt chemati de regula cei mai buni oameni disponibili si dispusi sa sacrifice din timpul lor ca sa pregateasca subiectele. De obicei se propune un set mai larg de probleme din care se aleg cele mai bune: 6 pt ONI si altele pentru baraj(3 in cazul anului acesta).

Ei gandeste-te ca daca problemele astea 9 cu care te-ai confruntat nu ti-au placut, si oamenii astia cu mai multa experienta decat tine au zis ca-s cele mai bune dintre cele propuse, inseamna ca cele care nu s-au ales probabil erau si mai urate si le-ai fi criticat si mai tare.
Apoi gandeste-te ca oamenii din comisie au fost alesi pentru ca-s valorosi. Daca nu mergeau ei si mergeau altii mai putin valorosi, erau sanse bune ca subiectele sa fi fost mai  proaste.

Off topic : +1 pt commentu lu Cezar !
Memorat
PunyTutty
Strain


Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Aprilie 06, 2012, 19:36:58 »

Ei gandeste-te ca daca problemele astea 9 cu care ne-am confruntat urmaresc acelasi sablon si au atata originalitate cat o piatra in cadere atunci chiar la apogeul iluziei exista ceva aspru si totodata elegant.Tehnica realizarii problemelor este una fara inspiratie, fara titlu, fara dar si cu o tehnica simplificata unilateral.
Sa punem pe seama efortului de a suplinii prezenta umana demersul hibridizarii or doar simplitatea acestor probleme le propune ca fiind coruptibile?
Tensiuni demne de luat in seama s-au infiltrat in posturile voastre odata cu scurta seria a nemultumirii.In compunerea nefardata si distrat-cronologica a acestui survol pe deaspupra problemelor recent facute ale membrilor comisiei,functioneaza ca martor al unui deocamdata abanonat regim al perceptiei si reprezentarii subiectelor ca fiind real competitive,general astfel nelinistitoare manifestari ale inadvertentei dintre grafuri si anticipare, sine si lume, poate chiar intre ochi , inima, mana si calculator.

Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Aprilie 06, 2012, 19:48:35 »

Memorat
darkseeker
De-al casei
***

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Aprilie 06, 2012, 19:56:43 »

Cu toate ca tu emani o inteligenta ce-si atinge paroxismul si nu poate fi incadrata in limitele perceptiei noastre limitate de opozanti ai parerii prietenului tau , in drumul tau catre iluminarea absoluta in legatura cu tainele limbii romane ai uitat ca se scrie "suplini" si nu "suplinii " .
Citat
Sa punem pe seama efortului de a suplinii prezenta umana demersul hibridizarii or doar simplitatea acestor probleme le propune ca fiind coruptibile?
.
Ah, si, de asemenea ,o propozitie cu 2 intrebari distincte separate printr-un "or" nu are niciun sens .
Memorat
caen1
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Aprilie 06, 2012, 20:18:36 »

Ei gandeste-te ca daca problemele astea 9 cu care ne-am confruntat urmaresc acelasi sablon si au atata originalitate cat o piatra in cadere atunci chiar la apogeul iluziei exista ceva aspru si totodata elegant.Tehnica realizarii problemelor este una fara inspiratie, fara titlu, fara dar si cu o tehnica simplificata unilateral.
Sa punem pe seama efortului de a suplinii prezenta umana demersul hibridizarii or doar simplitatea acestor probleme le propune ca fiind coruptibile?
Tensiuni demne de luat in seama s-au infiltrat in posturile voastre odata cu scurta seria a nemultumirii.In compunerea nefardata si distrat-cronologica a acestui survol pe deaspupra problemelor recent facute ale membrilor comisiei,functioneaza ca martor al unui deocamdata abanonat regim al perceptiei si reprezentarii subiectelor ca fiind real competitive,general astfel nelinistitoare manifestari ale inadvertentei dintre grafuri si anticipare, sine si lume, poate chiar intre ochi , inima, mana si calculator.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Aprilie 06, 2012, 20:53:29 »

Si mie mi s-a parut cam aiurea ca am dat 9 probleme de algoritmica dar ce sa ii faci, nu a fost nimeni de acord sa dam intrebari de MySQL.
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Aprilie 06, 2012, 21:08:07 »


Citat
S-au dat trei probleme (search, urat si kmalloc) care pentru a fi rezolvate nu necesitau niciun fel de cunostite avansate, trebuia doar sa te gandesti la ele si sa iti vina o idee.

Probabil de acum o sa las site-urile de informatica si o sa incep sa rezolv cubul rubik, sa fac integrame sau sa fac teste iq pentru ca nu prea conteaza ce stii, trebuie sa-ti umble mintea si sa poti rezolva probleme care nu necesita cunostinte prea mari de algoritmica.

Ce a vrut Andrei sa zica este faptul ca pe langa probleme care necesitau cunostinte avansate (ca de fapt tu te plangeai pentru asta) au existat si 3 probleme care puteau fi facute de orice elev care nu era doxa de teorie, dar ii sclipea mintea. De altfel, la olimpiada este pentru cei destepti si pentru cei care stiu multe (nu este un sau).

Eu nu am inteles niciodata de ce lumea se plange de probleme? Inteleg ca se puteau alege niste set-uri mai reusite, dar problemele au fost aceleasi pentru toata lumea.

ps: cei din top de la algoritmiada 11-12 au fost in top si la oni. Aparent cei bine pregatiti nu sunt dependenti de setul de subiecte.

Nu ma ajuta la nimic sa ma cert cu voi si nu ma mai obosesc sa raspund de acum in topic. Eu cred ca subiectele au fost foarte prost alese iar comisia nu s-a ocupat suficient de ele. Daca acolo e si ar trebui sa fie si si la subiecte. Nu toti din top de la algoritmiada au facut bine si la oni. Problemele au fost aceleasi pentru toata lumea, pe unii ii avantajeaza pe altii nu.

Nici eu nu inteleg de ce se plange toata lumea de subiecte si de felul cum sunt pregatite(la multe concursuri interjudetene sunt pregatite cu o noapte inainte), doar traim in Romania("Merge si asa"). Cred ca ar trebui sa fiu fericit ca pot participa pe topcoder unde nu sunt niciodata probleme.

Imi place cum zici de cat de smecher e topcoder si cum da comisia probleme nasoale dar observ ca nu prea stii ce probleme se dau la topcoder. Acolo intalnesti o problema care sa necesite doar cunostinte avansate de algoritmica (adica alea care iti plac tie) din an in paste. Problemele alea sunt doar greedy-uri la care stai sa te gandesti o ora, vezi ca nu te prinzi, te uiti pe sursa lui Egor, stai inca o ora si observi ca nu stii ce rahat face ala acolo desi sursa are doar 3 randuri. Sigur asa ar trebui sa fie si la ONI. Eu zic ca problemele de idee de la ONI au avut macar putin bun simt. Atata timp cat 4 sau 5 oameni(nu mai stiu exact) au luat 300 in prima zi la ONI, aveai tot dreptul sa iei si tu. Desigur ca probabil nu a fost chiar cel mai bun set ales da asta e.

Mie mi s-a parut relativ bun setul de probleme dar ce nu mi-a placut a fost bataia de joc cu care au fost facute testele: teroristi de la baraj si inca cateva (nu doar una) probleme de la clasa a 10-a.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Aprilie 06, 2012, 22:17:35 »

Vreau sa felicit organizatorii olimpiadei nationale de programare dinamica pentru conditiile foarte bune de cazare(comparabile cu cele de la hotel) si mancarea care a fost foarte buna.

Despre subiecte nu pot spune acelasi lucru.  Whistle .
Vreau sa felicit in primul rand pe cei care au redus barajul la o singura proba. Sigur masura asta selecteaza mult mai  bine lotul, adica daca faci bine la oni sau daca ai punctaj apropiat de primul loc tu clar esti foarte bun si meriti sa intrii in lot  Fighting .
In al doilea rand doresc sa felicit comisia de la 11-12 si baraj care a dat dovada de o originalitate iesita din comun. Cine s-ar fi gandit ca din 9 probleme 6 se vor rezolva cu programare dinamica.

Un mic rezumat:

Search: A[ i ][j][k] = prima apariţie a literei k în cuvântul i, începând cu poziţia j.
Urat: Problema asta mi s-a parut absolut geniala. Pentru a rezolva problema bagai un back in 5 minute, te uitai peste numere si te prindeai de recurenta din dinamica. Imi place ca totusi autorul a incercat de unde vine recurenta aia.
Zlego: functia prefix + programare dinamica. Ca sa nu fie doar dinamica s-a adaugat functia prefix ca sa nu fie dinamica pura.

Drumuri: singura problema cu grafuri din tot oni-ul. Problema imposibila din pacate deci nu prea rezolvabila in 4 ore. Totusi singura problema de la ONPD care mi-a placut.
Minerale: problema asta a fost foarte foarte originala. Teoria: http://en.wikipedia.org/wiki/Chomsky_normal_form si http://en.wikipedia.org/wiki/CYK_algorithm . Felicitari autorului pentru originalitatea de a cauta pe wikipedia. E foarte greu in zilele noastre sa faci asta.
Tarabe: aici nu comentez nimic Smile

Insula: Se calculeaza in dp[ i ][j] suma distantelor pentru toate punctele care au ordonata mai mica sau egala cu al j-lea punct de pe lantul convex, folosind i laturi. Foarte tare, la fel ca la problema zlego, mai adaugam un algoritm ca sa nu fie doar dinamica.
Kmalloc: asta mi s-a parut foarte interesanta. Felicitari autorului.  Applause Singura problema care mi-a placut din tot concursul desi n-am fost in stare sa o rezolv.
Teroristi: Banuiesc ca nu are rost sa zic ca se face tot cu dinamica deoarece majoritatea s-au prins. Interesanta totusi ideea de dinamica pe biti pe graf orientat aciclic.

Chiar nu inteleg cum 15 oameni din comisie nu sunt in stare sa alcatuiasca un set variat de probleme la fel ca si in anii trecuti si ce se doreste sa se reflecte prin rezultatele astea? Eu nu inteleg cum o mana de oameni poate da subiecte incomparabil mai bune la algoritmiada si comisia oni nu poate sa aleaga 9 probleme care sa selecteze cum trebuie participantii? O fi din cauza ca subiectele se finalizeaza inainte de probe si ca nu sunt pregatite din timp propabil ?
Sa inteleg ca daca vreau sa obtin un rezultat bun anul urmator trebuie sa rezolv doar probleme de programare dinamica sau anul urmator se schimba subiectul si trebuie sa invat doar structuri de date sau grafuri? Sa nu uitam ca si la oji selectia concurentilor a fost foarte buna  Fighting . Imi place ca si acolo am avut o dinamica.

In ultimul rand vreau sa-i felicit pe cei din bistrita pentru rezultatele exceptionale pe care le-au obtinut la oni dar in special pentru puterea vocii lor care se auzea foarte bine in camere in ziua de dinaintea probei de baraj. Vreau sa le multumesc frumos pentru cuvintele frumoase adresate cand i-am rugat sa nu mai faca galagie.

La celelalte clase cum au fost subiectele ?

Petru, intotdeauna am considerat feedback-ul din partea concurentilor ca fiind necesar, asa ca tin sa te felicit pentru initiativa de a-ti spune parerea in acest topic.

Totusi, trebuie sa iti dai seama ca pentru a fi ascultat si respectat, trebuie ca la randul tau sa arati respect. Inca de la inceputul postului tau initial folosesti un ton ironic si ingrat. "Felicitarile" nu au ce cauta aici daca intr-adevar vrei sa se schimbe ceva.

Si acum sa le luam pe rand...

Shimbarea regulamentului:
Dupa cum stim cu totii, din lipsa de fonduri, organizatorii olimpiadei au decis ca anul acesta proba de baraj sa fie constituita dintr-o singura zi de concurs. Sunt sigur ca au fost luate in considerare si alte solutii, dar va trebui sa avem incredere ca aceasta decizie nu putea fi evitata. Schimbarea aceasta a atras dupa sine noi probleme legate de modul in care se va face selectia. Scopul lotului/barajului este (exclusiv) sa ii selecteze pe cei mai buni 20 de elevi din tara, de la toate grupele de varsta. In momentul in care te bazezi pe o singura proba cu 3 probleme, creste extrem de mult sansa ca un elev excelent sa prinda o zi mai proasta si sa nu se califice (si invers). Pentru a minimiza impactul acestor anomalii statistice, s-a gasit aceasta solutie de compromis care ia in calcul performanta de la ONI. Personal, chiar cred ca asa se garanteaza o selectie mai buna a lotului.

Subiectele de la 11-12:
  • Search: Mie mi se pare mai degraba greedy, decat dinamica. Faptul ca trebuie sa-ti preprocesezi o matrice te ajuta doar ca sa reduci complexitatea, nu ca sa rezolvi problema.
  • Urat: Intr-adevar, nici eu nu consider ca isi are locul intr-un concurs de tipul olimpiadei nationale. Astfel de probleme ascund intotdeauna o idee foarte frumoasa, dar in practica aproape toti concurentii (inclusiv eu - am participat la Info Online in prima zi) vor face back si vor observa regula.
  • Zlego: Aceasta problema NU este de programare dinamica. Faptul ca vrei sa calculezi suma nodurilor din subarbore dupa ce faci functia prefix si construiesti arborele nu poate fi definitoriu pentru rezolvare. Este problema mea preferata de la ONI 2012.


  • Drumuri: Am intalnit aceasta problema in urma cu vreo luna intr-o simulare de ACM. Mie nu imi place: te prinzi de ea in 15 minute si nu reusesti sa o implementezi niciodata. Totusi, intr-un concurs de doua zile nu strica si o astfel de problema.
  • Minerale: De acord cu tine, nu o consider nici eu foarte inspirata.
  • Tarabe: E draguta, de departe cea mai simpla problema din ambele zile de concurs. Presupun ca fost data pentru a echilibra setul.

Subiectele de la baraj:
  • Insula: Asta da, e dinamica propriu-zisa, impachetata in ambalaj de geometrie.
  • Kmalloc: Cea mai frumoasa problema de la intrega olimpiada, felicitari!
  • Teroristi: Problema simpla de la baraj, o dinamica pe configuratii destul de evidenta.

Mie mi-au placut subiectele, parca putin mai mult cele de la 11-12 decat cele de la baraj. Greedy, ad-hoc, stringuri, grafuri + structuri de date, stringuri + dinamica, cautare binara - nu ti se pare un set variat? La baraj poate ar fi mers o problema de grafuri in locul uneia de dinamica, dar per total setul mi se pare ok.

Despre rezultate si modul in care s-a facut selectia:
Rezultatele de la baraj mi se par foarte relevante. Daca arunci o privire pe clasamentele de la Algoritmiada si de la .campion vei observa ca toti cei care s-au calificat in lot s-au situat in top anul acesta. Bineinteles, exista doar 20 de locuri in urma probei de baraj, ceea ce inseamna ca nu toti cei care s-au pregatit/au avut rezultate anul acesta au tras lozul castigator. Dar aceasta este o problema pe care nu o poti rezolva indiferent de modul in care faci selectia.

Eu am fost prin cateva comisii de-a lungul timpului si pot sa iti spun ca cel mai mare stres l-am trait inaintea probelor de baraj. Munca pe care trebuie sa o depuna membrii comisiei este colosala. Se lucreaza pe branci, pana tarziu in noapte, pentru ca peste cateva ore toata lumea sa se trezeasca pentru a raspunde la intrebari. Acesti oameni muncesc gratis, din pasiune, si merita tot respectul si admiratia noastra!

Ce trebuie sa faci pentru a intra in lot la anul:
Sa fii bun. Perfomanta inseamna munca si talent.

Legat de concurentii din Bistrita:
Nu aici e locul pentru astfel de plangeri.

Si uite ca dupa un post lung am terminat tot ce aveam de spus. Rog utilizatorii forumului sa se abtina de la comentarii ironice si contraproductive, iar pe tine, Petru, te invit la replica.
« Ultima modificare: Aprilie 07, 2012, 03:31:32 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Aprilie 06, 2012, 22:41:48 »

Multumesc pentru post, am invatat cate ceva din el. Am folosit tonul ironic pentru ca oricum nu se va schimba nimic Smile
Nu stiu daca are rost dar nu mi se pare in regula sa faci subiectele cu o noapte inainte pentru ca apar scapari.

Ce nu mi-a placut mie e ca am primit subiecte de care nu am mai rezolvat si bazandu-ma pe anii trecuti nu ma gandeam ca o sa vina probleme in genul asta. Mie mi-au lipsit grafurile si structurile de date.

E foarte frustrant sa tragi foarte tare, iar dupa oni sa ajungi la aceeasi concluzie la care ai ajuns cu un an inainte
« Ultima modificare: Aprilie 06, 2012, 22:58:54 de către Trimbitas Petru » Memorat
elfus
Client obisnuit
**

Karma: 77
Deconectat Deconectat

Mesaje: 96



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Aprilie 06, 2012, 23:12:36 »

Ei gandeste-te ca daca problemele astea 9 cu care ne-am confruntat urmaresc acelasi sablon si au atata originalitate cat o piatra in cadere atunci chiar la apogeul iluziei exista ceva aspru si totodata elegant.Tehnica realizarii problemelor este una fara inspiratie, fara titlu, fara dar si cu o tehnica simplificata unilateral.
Sa punem pe seama efortului de a suplinii prezenta umana demersul hibridizarii or doar simplitatea acestor probleme le propune ca fiind coruptibile?
Tensiuni demne de luat in seama s-au infiltrat in posturile voastre odata cu scurta seria a nemultumirii.In compunerea nefardata si distrat-cronologica a acestui survol pe deaspupra problemelor recent facute ale membrilor comisiei,functioneaza ca martor al unui deocamdata abanonat regim al perceptiei si reprezentarii subiectelor ca fiind real competitive,general astfel nelinistitoare manifestari ale inadvertentei dintre grafuri si anticipare, sine si lume, poate chiar intre ochi , inima, mana si calculator.



off: ... (Editat de admin)

ontopic: desi nu am participat decat online, la clasa a IX-a nu mi s-au parut deloc ok subiectele. Adica anii trecuti au fost mult mai usoare. Oare au fost asa grele pentru a scoate majoritatea elevilor de clasa a-IX-a din competitia pentru lot din start? Smile

off: se pare ca am multi prieteni pe-aici pe site, karma mi-o poate confirma, data trecuta cand am verificat era pe plus Tongue
« Ultima modificare: Aprilie 06, 2012, 23:17:18 de către Andrei Grigorean » Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Aprilie 07, 2012, 08:45:59 »

Pai asta trebuie sa faca karma. Sa te pedepseasca cand spui prostii  Rolling Eyes.
Memorat
tudgal1001
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Aprilie 07, 2012, 09:27:41 »

ontopic: desi nu am participat decat online, la clasa a IX-a nu mi s-au parut deloc ok subiectele. Adica anii trecuti au fost mult mai usoare. Oare au fost asa grele pentru a scoate majoritatea elevilor de clasa a-IX-a din competitia pentru lot din start? Smile

Sunt de acord cu Florin, inteleg ca e aproape imposibil sa se respecte o programa, dar totusi eu zic ca in a doua zi, la clasa a IX-a, s-a intrecut putin limita Neutral Nu prea cred ca e normal ca doar 4 sa obtina cel putin 100 de puncte... Si asta s-a vazut si la indicatoarele ONI de la baraj, unde primul clasat de la a 9-a (pe care il felicit  Winner 1st place) a avut un coeficient foarte mare (cam 235) in comparatie cu primii clasati de la alte clase care au avut punctaje comparabile, in timp ce incepand de la locul 2, coeficientul a fost de cel mult 108. Si nu cred ca putem da vina pe cat de buna sau de slaba e o generatie. Smile
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Aprilie 07, 2012, 11:44:19 »

E greu sa calibrezi subiecte la cei mici. Nu poti testa problemele pe niste oameni de nivelul ala, pt ca nu vrei sa le desconspiri si e foarte usor sa dai ceva care e mai greu de a 9-a pt ca problemele de a 9-a in general sunt destul de simple pentru cineva care a programat cat de cat.
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Aprilie 07, 2012, 15:15:16 »

Multumesc pentru post, am invatat cate ceva din el. Am folosit tonul ironic pentru ca oricum nu se va schimba nimic Smile
Nu stiu daca are rost dar nu mi se pare in regula sa faci subiectele cu o noapte inainte pentru ca apar scapari.

Ce nu mi-a placut mie e ca am primit subiecte de care nu am mai rezolvat si bazandu-ma pe anii trecuti nu ma gandeam ca o sa vina probleme in genul asta. Mie mi-au lipsit grafurile si structurile de date.

E foarte frustrant sa tragi foarte tare, iar dupa oni sa ajungi la aceeasi concluzie la care ai ajuns cu un an inainte

Gandestete ca nu esti singurul caruia i-au lipsit structurile.Smile Dar ce sa faci? Cand e greu ne adaptam.
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Aprilie 08, 2012, 10:57:30 »

In general, pentru orice clasa, este destul de greu sa estimezi dificultatea (chiar si problema medie-grea) a unui set. Exista situatii in care comisia poate pregati un set care crede ca este mediu-greu, dar se dovedeste foarte usor, sau chiar invers, un set usor sa se dovedeasca greu (cum a fost anul trecut la ONI in prima zi, cand au fost niste punctaje mult mai mici decat ne asteptam noi). Tind sa cred ca probabil acest lucru s-a intamplat si la clasa a 9a.
Memorat
vendetta
De-al casei
***

Karma: 72
Deconectat Deconectat

Mesaje: 122



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Aprilie 08, 2012, 12:52:58 »

Salut!
Nu vreau sa intru in discutia setului de problemele fiindca nu ii vad deznodamantul... Tot timpul indiferent de setul ales vor fi multumiti si nemultumiti!
Vreau sa ii intreb pe cei din comisie din ce cauza apar greselile de redactare. Presupun ca nu autorul problemei redacteaza foaia cu problema, dar dupa ce acel cineva termina de scris, nu poate verifica cineva(chiar autorul) cat de corect a scris? Pentru a evita neplacerile din timpul concursului de a se anunta ca exemplul de la problema x e gresit.
Si inca un lucru asta tine mai mult de organizatori. De ce nu se face un anunt oficial in care sa se specifice intarzierea rezultatelor. In ambele zile am asteptat o ora jumate in plus fata de ora prevazuta afisarii rezultatelor. Inteleg ca ora pusa initial e aproximativa dar nu inteleg de ce nu se face acel anunt, daca apar intarzieri.
aaa da si inca ceva : De ce va plimbati(cei din comisie) in timpul concursului prin sali? Chiar sunt curios care e scopul...Smile

Last Edit : Nimeni nimic ?!  Surprised
« Ultima modificare: Mai 02, 2012, 12:52:29 de către Salajan Razvan » Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #44 : Iunie 07, 2012, 17:23:11 »

Citat
Vreau sa ii intreb pe cei din comisie din ce cauza apar greselile de redactare.

In general, enunturile se fac la urma (dupa ce s-au facut surse, teste, etc.), lumea este destul de obosita, si mai scapa mici greseli (dar tot timpul enuntul este citit de cel putin 2 persoane, tocmai pentru a evita, in special, greseli de formulare sau de intelegere a cerintei problemei). Spre exemplu, la problema zlego, unde era gresit primul exemplu, m-am hotarat cu foarte putin timp inainte de a trimite subiectul la xeroxat sa adaug si un exemplu de test foarte simplu, pe care nu l-am mai rulat pe sursa oficiala (asa cum fusese al doilea, ceva mai complicat). Datorita orei tarzii, grabei si oboselii, l-am scris gresit si am observat d-abia a doua zi dimineata.

Citat
De ce va plimbati(cei din comisie) in timpul concursului prin sali? Chiar sunt curios care e scopul

Ca sa ne asiguram ce totul e ok si pentru ca suntem curiosi la ce probleme lucreaza concurentii (daca arunci o privire pe monitor poti sa iti dai seama ce fac Smile).
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines