Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: ONI 2012  (Citit de 22584 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
vendetta
De-al casei
***

Karma: 72
Deconectat Deconectat

Mesaje: 122



Vezi Profilul
« : Martie 08, 2012, 13:15:51 »

s-a publicat site-ul oficial ONI 2012
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 08, 2012, 21:42:04 »

are buton de like la facebook =))))
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 08, 2012, 21:46:28 »

Ce ma, Dani, ti-e rusine cu noi?
Memorat
Addy.
Strain
*

Karma: -4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 11, 2012, 09:29:32 »

Se poate gasi un program mai detaliat, care este perioada de desfasurare? Nu am gasit pe site.

In ce zile se vor tine probele?
Memorat
alexalbu95
Client obisnuit
**

Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 11, 2012, 14:09:50 »

Se poate gasi un program mai detaliat, care este perioada de desfasurare? Nu am gasit pe site.

In ce zile se vor tine probele?

Gasesti regulamentul pe www.olimpiada.info
Memorat
Addy.
Strain
*

Karma: -4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 11, 2012, 22:46:43 »

Am gasit pana la urma.

30 martie - 4 aprilie e perioada, in caz ca mai e cineva interesat.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 12, 2012, 15:48:15 »

Se mai tine ONI by net (sau cum s-o chema) ?
Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 13, 2012, 18:56:02 »

Super tare felul in care se dau premiile/mentiunile de anul asta... Thumb down

Art.55
(2) La etapa națională a competițiilor școlare, la care participarea elevilor este individuală, MECTS
acordă, pentru fiecare an de studiu/disciplină, secțiune, categorie, maximum 3 premii, de regulă un
premiu I, un premiu II și un premiu III, și un număr de mențiuni reprezentând 10% din numărul
participanților, rotunjit la numărul întreg imediat superior, în cazul unui număr fracționar, cu
respectarea ierarhiei valorice și a condiției de punctaj stabilită prin regulamentele specifice. Fac
excepție situațiile în care doi sau mai mulți participanți obțin același punctaj în concurs, fără
posibilitatea de departajare, caz în care comisia poate decide acordarea aceluiași premiu pentru
punctaje egale, cu condiția respectării numărului maxim de 3 premii.
Memorat
darkseeker
De-al casei
***

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 13, 2012, 19:30:20 »

@Mathboy De acord cu tine ... Super tare .
On : Medalii se mai dau anul acesta?
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 13, 2012, 20:14:55 »

@Mathboy De acord cu tine ... Super tare .
On : Medalii se mai dau anul acesta?

Medaliile nu sunt date de catre minister,deci nu ar fi afectate.

Despre aia 10% premiati se poate citi mai mult aici,in aceasta petitie care ar trebui bineinteles semnata:
Citat
O semnatura daca nu sunteti de acord cu reducerea numarului de locuri alocate pentru nationale si a numarului de premii acordate . Multumesc anticipat
http://petitie-olimpici.xpreflect.net/petitie.php
Memorat
ndranraw
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 19, 2012, 15:50:28 »

ce se da de obicei la nationala la clasa aX-a?(materia data de obicei)
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 19, 2012, 16:00:28 »

Nu crezi ca ai inceput sa te pregatesti cam tarziu ?
Memorat
darkseeker
De-al casei
***

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 19, 2012, 23:48:32 »

Citat
ce se da de obicei la nationala la clasa aX-a?(materia data de obicei)

Dinamica, Lee,siruri de caractere , evaluarea unei expresii si poate ceva geometrie .
Off :
Citat
Nu crezi ca ai inceput sa te pregatesti cam tarziu ?
Mai bine mai tarziu decat niciodata .
Memorat
alexalbu95
Client obisnuit
**

Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 26, 2012, 12:23:04 »

Cine imi poate da un link direct catre ONI by net?

Mersi. Very Happy
Memorat
rusu_radu
Strain


Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 29, 2012, 18:46:16 »

ONI by Net -> http://86.124.163.40:8888/
Memorat
palcuiealex
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Aprilie 05, 2012, 11:34:26 »

Are cineva sursele ?!...
Nu am fost la evaluare, si cei de la Moisil m-au expediat repede cand le-am cerut a 2a zi.
Multumesc
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Aprilie 05, 2012, 21:52:33 »

Vreau sa felicit organizatorii olimpiadei nationale de programare dinamica pentru conditiile foarte bune de cazare(comparabile cu cele de la hotel) si mancarea care a fost foarte buna.

Despre subiecte nu pot spune acelasi lucru.  Whistle .
Vreau sa felicit in primul rand pe cei care au redus barajul la o singura proba. Sigur masura asta selecteaza mult mai  bine lotul, adica daca faci bine la oni sau daca ai punctaj apropiat de primul loc tu clar esti foarte bun si meriti sa intrii in lot  Fighting .
In al doilea rand doresc sa felicit comisia de la 11-12 si baraj care a dat dovada de o originalitate iesita din comun. Cine s-ar fi gandit ca din 9 probleme 6 se vor rezolva cu programare dinamica.

Un mic rezumat:

Search: A[ i ][j][k] = prima apariţie a literei k în cuvântul i, începând cu poziţia j.
Urat: Problema asta mi s-a parut absolut geniala. Pentru a rezolva problema bagai un back in 5 minute, te uitai peste numere si te prindeai de recurenta din dinamica. Imi place ca totusi autorul a incercat de unde vine recurenta aia.
Zlego: functia prefix + programare dinamica. Ca sa nu fie doar dinamica s-a adaugat functia prefix ca sa nu fie dinamica pura.

Drumuri: singura problema cu grafuri din tot oni-ul. Problema imposibila din pacate deci nu prea rezolvabila in 4 ore. Totusi singura problema de la ONPD care mi-a placut.
Minerale: problema asta a fost foarte foarte originala. Teoria: http://en.wikipedia.org/wiki/Chomsky_normal_form si http://en.wikipedia.org/wiki/CYK_algorithm . Felicitari autorului pentru originalitatea de a cauta pe wikipedia. E foarte greu in zilele noastre sa faci asta.
Tarabe: aici nu comentez nimic Smile

Insula: Se calculeaza in dp[ i ][j] suma distantelor pentru toate punctele care au ordonata mai mica sau egala cu al j-lea punct de pe lantul convex, folosind i laturi. Foarte tare, la fel ca la problema zlego, mai adaugam un algoritm ca sa nu fie doar dinamica.
Kmalloc: asta mi s-a parut foarte interesanta. Felicitari autorului.  Applause Singura problema care mi-a placut din tot concursul desi n-am fost in stare sa o rezolv.
Teroristi: Banuiesc ca nu are rost sa zic ca se face tot cu dinamica deoarece majoritatea s-au prins. Interesanta totusi ideea de dinamica pe biti pe graf orientat aciclic.

Chiar nu inteleg cum 15 oameni din comisie nu sunt in stare sa alcatuiasca un set variat de probleme la fel ca si in anii trecuti si ce se doreste sa se reflecte prin rezultatele astea? Eu nu inteleg cum o mana de oameni poate da subiecte incomparabil mai bune la algoritmiada si comisia oni nu poate sa aleaga 9 probleme care sa selecteze cum trebuie participantii? O fi din cauza ca subiectele se finalizeaza inainte de probe si ca nu sunt pregatite din timp propabil ?
Sa inteleg ca daca vreau sa obtin un rezultat bun anul urmator trebuie sa rezolv doar probleme de programare dinamica sau anul urmator se schimba subiectul si trebuie sa invat doar structuri de date sau grafuri? Sa nu uitam ca si la oji selectia concurentilor a fost foarte buna  Fighting . Imi place ca si acolo am avut o dinamica.

In ultimul rand vreau sa-i felicit pe cei din bistrita pentru rezultatele exceptionale pe care le-au obtinut la oni dar in special pentru puterea vocii lor care se auzea foarte bine in camere in ziua de dinaintea probei de baraj. Vreau sa le multumesc frumos pentru cuvintele frumoase adresate cand i-am rugat sa nu mai faca galagie.

La celelalte clase cum au fost subiectele ?
Memorat
andrey932
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Aprilie 05, 2012, 22:24:42 »

Vreau sa felicit organizatorii olimpiadei nationale de programare dinamica pentru conditiile foarte bune de cazare(comparabile cu cele de la hotel) si mancarea care a fost foarte buna.

Despre subiecte nu pot spune acelasi lucru.  Whistle .
Vreau sa felicit in primul rand pe cei care au redus barajul la o singura proba. Sigur masura asta selecteaza mult mai  bine lotul, adica daca faci bine la oni sau daca ai punctaj apropiat de primul loc tu clar esti foarte bun si meriti sa intrii in lot  Fighting .
In al doilea rand doresc sa felicit comisia de la 11-12 si baraj care a dat dovada de o originalitate iesita din comun. Cine s-ar fi gandit ca din 9 probleme 6 se vor rezolva cu programare dinamica.

Un mic rezumat:

Search: A[ i ][j][k] = prima apariţie a literei k în cuvântul i, începând cu poziţia j.
Urat: Problema asta mi s-a parut absolut geniala. Pentru a rezolva problema bagai un back in 5 minute, te uitai peste numere si te prindeai de recurenta din dinamica. Imi place ca totusi autorul a incercat de unde vine recurenta aia.
Zlego: functia prefix + programare dinamica. Ca sa nu fie doar dinamica s-a adaugat functia prefix ca sa nu fie dinamica pura.

Drumuri: singura problema cu grafuri din tot oni-ul. Problema imposibila din pacate deci nu prea rezolvabila in 4 ore. Totusi singura problema de la ONPD care mi-a placut.
Minerale: problema asta a fost foarte foarte originala. Teoria: http://en.wikipedia.org/wiki/Chomsky_normal_form si http://en.wikipedia.org/wiki/CYK_algorithm . Felicitari autorului pentru originalitatea de a cauta pe wikipedia. E foarte greu in zilele noastre sa faci asta.
Tarabe: aici nu comentez nimic Smile

Insula: Se calculeaza in dp[ i ][j] suma distantelor pentru toate punctele care au ordonata mai mica sau egala cu al j-lea punct de pe lantul convex, folosind i laturi. Foarte tare, la fel ca la problema zlego, mai adaugam un algoritm ca sa nu fie doar dinamica.
Kmalloc: asta mi s-a parut foarte interesanta. Felicitari autorului.  Applause Singura problema care mi-a placut din tot concursul desi n-am fost in stare sa o rezolv.
Teroristi: Banuiesc ca nu are rost sa zic ca se face tot cu dinamica deoarece majoritatea s-au prins. Interesanta totusi ideea de dinamica pe biti pe graf orientat aciclic.

Chiar nu inteleg cum 15 oameni din comisie nu sunt in stare sa alcatuiasca un set variat de probleme la fel ca si in anii trecuti si ce se doreste sa se reflecte prin rezultatele astea? Eu nu inteleg cum o mana de oameni poate da subiecte incomparabil mai bune la algoritmiada si comisia oni nu poate sa aleaga 9 probleme care sa selecteze cum trebuie participantii? O fi din cauza ca subiectele se finalizeaza inainte de probe si ca nu sunt pregatite din timp propabil ?
Sa inteleg ca daca vreau sa obtin un rezultat bun anul urmator trebuie sa rezolv doar probleme de programare dinamica sau anul urmator se schimba subiectul si trebuie sa invat doar structuri de date sau grafuri? Sa nu uitam ca si la oji selectia concurentilor a fost foarte buna  Fighting . Imi place ca si acolo am avut o dinamica.

In ultimul rand vreau sa-i felicit pe cei din bistrita pentru rezultatele exceptionale pe care le-au obtinut la oni dar in special pentru puterea vocii lor care se auzea foarte bine in camere in ziua de dinaintea probei de baraj. Vreau sa le multumesc frumos pentru cuvintele frumoase adresate cand i-am rugat sa nu mai faca galagie.

La celelalte clase cum au fost subiectele ?

Ei, lasa ca se putea si mai rau, macar a fost frumos orasul  Very Happy
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Aprilie 05, 2012, 22:35:31 »

Desi sunt de acord ca subiectele au fost putin problematice, simt nevoia sa amendez niste lucruri spuse de tine  Smile
Programarea dinamica e un principiu si acopera o arie foarte larga de probleme. Nu poti sa o tratezi ca pe o zona izolata de 'materie', cum tratezi string matching-ul, or whatever.

Search: aia nici nu prea e dinamica. Drumuri nu a fost de fapt, nici ea, de grafuri. Minerale, desi nu e originala, a fost destul de ok, fiindca de exemplu eu nu stiam ca are legatura cu chestiile alea si sunt destul de sigur ca nu stia (aproape?) nimeni din concurs. Deci a fost fair game.

Kmalloc e super tare si a mers foarte bine la baraj, fiindca e genul de problema care pune aceleasi dificultati indiferent de ce clasa esti / materie stii.
Insula: aici nu poti spune ca a fost o dinamica si atat fiindca ai gasit tu o stare. Era super nasol de obtinut o idee care sa fie rezonabil de usor de bagat. Daca o faceai, atunci chestia asta spune mai multe despre tine decat ca 'stii dinamica'. Uita-te putin la punctaje. Nu prea e pe gustul meu fiindca e full de cazuri particulare, dar e ok. Teroristi a fost mult prea usoara pentru baraj dupa parerea mea si testele au fost cam proaste.

As adauga ca per total nationala la 11-12 a fost mult mai ok decat anul trecut (amintiti-va de ikebana si a doua zi care era complet penala cu exceptia a vreo 60 de puncte pe care trebuia sa le gandesti). Comisia de baraj zic eu ca a reusit sa scoata destul de mult dintr-o singura zi, dar speram totusi ca in viitor se va reveni la doua. Si ca se va renunta la punctajele de la clasa, fiindca va deveni aiurea rau altfel.

P.S: Si da. Nicio problema de grafuri nicaieri. Cam dubios.
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Aprilie 05, 2012, 22:40:11 »

Hai sa iti spun cum am gandit noi Smile

Search: Problema era cam greedy, cum scrie si in solutie Very Happy. Intr-adevar, tineai o matrice acolo, dar nu cred ca orice algoritm in care folosesti matrice / vectori este unul de programare dinamica.
Urat: Este vorba despre o problema de combinatorica, nu dinamica. Asta era ideea, sa o poata face lumea fara sa stie cine stie ce tehnici de programare.
Zlego: Daca tu crezi ca ideea de baza la problema asta era programare dinamica, mai gandeste-te. Oricum, a numara suma nodurilor dintr-un subarbore nu cred ca era partea dificila (si se poate face lejer fara dinamica).

Drumuri: Sunt de acord cu tine
Minerale: Intr-adevar, era o problema clasica. Tocmai din acest motiv ne asteptam sa o rezolve mai multa lume.
Tarabe: Nici eu Smile

Insula: Problema se facea cu programare dinamica, dar era mai mult de atat, fiind nevoie de cateva observatii.
Kmalloc: Intr-adevar, era smechera.
Teroristi: De acord.

Ca sa ai rezultate bune la anul, trebuie sa inveti sa rezolvi o gama cat mai larga de subiecte, de nivele variate de dificultate si cu solutii diferite Smile

Eu cred ca trebuia sa analizezi mai la rece problemele (sa lasi emotiile si sentimentele de la ONI sa se stinga un pic) inainte de postezi.

Oricum, sub nicio forma nu vreau sa zic ca s-a dat un set perfect. Cu siguranta puteau exista seturi mai bune si comisia tot timpul incearca sa dea ce are mai bun.
Totusi, nu inteleg de ce atata suparare pe subiecte? Daca au fost atat de clasice, de ce nu au fost punctaje mai mari? Inseamna ca poate ceva-ceva o fi fost bine.
S-au dat trei probleme (search, urat si kmalloc) care pentru a fi rezolvate nu necesitau niciun fel de cunostite avansate, trebuia doar sa te gandesti la ele si sa iti vina
o idee.
Eu tind sa cred ca n-a fost un ONI chiar asa rau (sper) cum reiese din postul tau Smile
Daca intr-adevar a fost asa naspa, ne pare rau Sad
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Aprilie 06, 2012, 00:15:42 »

Eu nu inteleg cum o mana de oameni poate da subiecte incomparabil mai bune la algoritmiada si comisia oni nu poate sa aleaga 9 probleme care sa selecteze cum trebuie participantii?

Multumim pentru aprecieri!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Aprilie 06, 2012, 11:09:09 »

Teroristi a fost mult prea usoara pentru baraj dupa parerea mea si testele au fost cam proaste.
Asta spune cate ceva :-< . Am auzit si eu de la lume ca back-ul lua 90-100 Sad( Pana acum in concurs nu prea ma chinuiam sa optimizez sau sa gasesc un back mai bun, dar de acum o voi face.

Citat
Ca sa ai rezultate bune la anul, trebuie sa inveti sa rezolvi o gama cat mai larga de subiecte, de nivele variate de dificultate si cu solutii diferite

Asta am si incercat sa fac, dar subiectele astea nu mi se par sa fie dintr-o gama cat mai larga si nici sa aiba variatii de dificultate. Mie mi s-au parut ca cele din prima zi au fost f. simple si cele din ziua 2 grele. Chestia cu prefix de la zlego iar infasuratoarea convexa de la insula mi se pareau de bun simt. Dificultatea mea era sa scot o relatie de recurenta care sa-mi dea solutia buna Sad.

Citat
Totusi, nu inteleg de ce atata suparare pe subiecte? Daca au fost atat de clasice, de ce nu au fost punctaje mai mari? Inseamna ca poate ceva-ceva o fi fost bine.

Deci tu tragi concluzia din punctajele mici ca problemele au fost foarte bune. Deci nu prea conteaza sa fie variate, ci doar sa fie punctaje mici. Foarte tare ideea, nu m-am gandit la asta.

Problema mea e urmatoarea: pana acum toata lumea spunea sa te pregatesti din subiectele date in anii trecuti. Din ce am vazut eu in anii trecuti(ultimii 3 ani) chiar trebuia sa stii putina teorie si sa poti rezolva probleme mai grele. Si subiectele erau si din structuri de date sau teoria grafurilor si din cate am inteles asa statea treaba in fiecare an. E foarte frustrant sa te pregatesti mult si sa primesti la probe subiecte total diferite de ce ai lucrat tu. Practic se puteau da aceleasi subiecte la clasa a 10-a si nu era nici o problema.


Citat
S-au dat trei probleme (search, urat si kmalloc) care pentru a fi rezolvate nu necesitau niciun fel de cunostite avansate, trebuia doar sa te gandesti la ele si sa iti vina o idee.

Probabil de acum o sa las site-urile de informatica si o sa incep sa rezolv cubul rubik, sa fac integrame sau sa fac teste iq pentru ca nu prea conteaza ce stii, trebuie sa-ti umble mintea si sa poti rezolva probleme care nu necesita cunostinte prea mari de algoritmica.
Memorat
stocarul
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Aprilie 06, 2012, 11:34:30 »


Citat
S-au dat trei probleme (search, urat si kmalloc) care pentru a fi rezolvate nu necesitau niciun fel de cunostite avansate, trebuia doar sa te gandesti la ele si sa iti vina o idee.

Probabil de acum o sa las site-urile de informatica si o sa incep sa rezolv cubul rubik, sa fac integrame sau sa fac teste iq pentru ca nu prea conteaza ce stii, trebuie sa-ti umble mintea si sa poti rezolva probleme care nu necesita cunostinte prea mari de algoritmica.

Ce a vrut Andrei sa zica este faptul ca pe langa probleme care necesitau cunostinte avansate (ca de fapt tu te plangeai pentru asta) au existat si 3 probleme care puteau fi facute de orice elev care nu era doxa de teorie, dar ii sclipea mintea. De altfel, la olimpiada este pentru cei destepti si pentru cei care stiu multe (nu este un sau).

Eu nu am inteles niciodata de ce lumea se plange de probleme? Inteleg ca se puteau alege niste set-uri mai reusite, dar problemele au fost aceleasi pentru toata lumea.

ps: cei din top de la algoritmiada 11-12 au fost in top si la oni. Aparent cei bine pregatiti nu sunt dependenti de setul de subiecte.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Aprilie 06, 2012, 12:18:26 »


Citat
S-au dat trei probleme (search, urat si kmalloc) care pentru a fi rezolvate nu necesitau niciun fel de cunostite avansate, trebuia doar sa te gandesti la ele si sa iti vina o idee.

Probabil de acum o sa las site-urile de informatica si o sa incep sa rezolv cubul rubik, sa fac integrame sau sa fac teste iq pentru ca nu prea conteaza ce stii, trebuie sa-ti umble mintea si sa poti rezolva probleme care nu necesita cunostinte prea mari de algoritmica.

Ce a vrut Andrei sa zica este faptul ca pe langa probleme care necesitau cunostinte avansate (ca de fapt tu te plangeai pentru asta) au existat si 3 probleme care puteau fi facute de orice elev care nu era doxa de teorie, dar ii sclipea mintea. De altfel, la olimpiada este pentru cei destepti si pentru cei care stiu multe (nu este un sau).

Eu nu am inteles niciodata de ce lumea se plange de probleme? Inteleg ca se puteau alege niste set-uri mai reusite, dar problemele au fost aceleasi pentru toata lumea.

ps: cei din top de la algoritmiada 11-12 au fost in top si la oni. Aparent cei bine pregatiti nu sunt dependenti de setul de subiecte.

Nu ma ajuta la nimic sa ma cert cu voi si nu ma mai obosesc sa raspund de acum in topic. Eu cred ca subiectele au fost foarte prost alese iar comisia nu s-a ocupat suficient de ele. Daca acolo e si ar trebui sa fie si si la subiecte. Nu toti din top de la algoritmiada au facut bine si la oni. Problemele au fost aceleasi pentru toata lumea, pe unii ii avantajeaza pe altii nu.

Nici eu nu inteleg de ce se plange toata lumea de subiecte si de felul cum sunt pregatite(la multe concursuri interjudetene sunt pregatite cu o noapte inainte), doar traim in Romania("Merge si asa"). Cred ca ar trebui sa fiu fericit ca pot participa pe topcoder unde nu sunt niciodata probleme.
Memorat
Cristy94
De-al casei
***

Karma: 37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 128



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Aprilie 06, 2012, 12:38:58 »

Nici mie nu mi-au placut subiectele de la OJI, si cred ca se putea mult mai bine si ca nu a fost departajarea "perfecta", insa pana la urma e vina mea ca nu m-am calificat la ONI, nu a comisiei. Cred ca e mai bine sa se dea probleme mai usoare si de idee, decat algoritmi clasici care sa verifice cine "a tocit" mai mult Very Happy. Asta e frumos la ONI oricum, anu' asta iei locul 1 si anul urmator probabil de pregatesti pt IOI dar nu treci de OJI dintr-o prostie...

Si eu zic ca participantii de la olimpiada de informatica ar trebui sa fie foarte multumiti, nici nu se compara corectitudinea de aici cu cea de la oricare alta olimpiada, unde departajarea se face foarte subiectiv.
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines