Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: MinGW studio  (Citit de 2762 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« : Februarie 21, 2008, 16:03:29 »

Am instalat mingw studio ca sa nu ma mai chinuii sa restartez calc sa intru pe linux cand vreau sa scriu o sursa. Dar am o oarecare problema sa-l setez. Mai exact nu vrea sa imi creeze fisiere cu extensia cpp, de fapt cred ca nici un fel de fisier... Daca in schimb inainte de a scrie programul creez eu manual fisierul cpp din win, si dupa il deschid din mingw nu are nici o problema(pot sa salvez ulterior ce scriu in fisierul respectiv). Any ideas de ce? Huh

P.S. Am mai intalnit chestia asta la scoala acum un an sau doi cu borlandul. Dar atunci era din cauza restrictiilor puse de administrator.
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 21, 2008, 16:41:57 »

Hm...si eu mi-am instalat MinGW zilele trecute la sugestia din postul lui Silviu Ganceanu.

Si eu intampin probleme dar la alt capitol.
Nu imi dau seama ce nu poate sa iti mearga.Dai File - New - Files - C/C++ Source File. Ca sa iti faci fisierele de intrare si iesire alegi din lista fisier de tipul "Text File".

Problema la mine e ca nu pot sa compilez.Nici sa dau Compile, nici Debug si nici Build. Am scris o sursa de test si nicicum nu reusesc sa il fac sa o compileze.

[Later Edit] M-am prins de ce nu merge.Din cate am inteles din postul lui  Pripoae Teodor Anton, MinGW compileaza numai proiecte. ( topic)
« Ultima modificare: Februarie 21, 2008, 16:48:08 de către Tabara Mihai » Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 21, 2008, 17:02:02 »

strange....acum merge....
Inainte faceam cum zici si tu dar dupa ce scriam sursa imi zicea ceva de genu "Cannot save".

L.E.: probabil nu era "rodat"Tongue
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 21, 2008, 20:48:01 »

Mai intai trebuie sa iti creezi un proiect, care sa aiba ca sursa fisierul tau .cpp si de-abia apoi poti sa compilezi si sa rulezi wink
Memorat
Sycron
Client obisnuit
**

Karma: -141
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 05, 2008, 23:13:51 »

Recomand Code::Blocks
Compilator MinGW + IDE.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines