Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Cum trimit un SMS de pe calculator prin telefonul conectat prin cablu?  (Citit de 3812 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« : Iulie 14, 2006, 13:49:50 »

   Stie careva o aplicatie care sa fie lansata din linie de comanda si care sa trimita SMS-uri din calculator conectat prin telefon mobil!
   Sau daca nu comenzi in Delphi.
« Ultima modificare: Iulie 16, 2006, 22:40:32 de către domino » Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Iulie 14, 2006, 15:27:46 »

iti trebuie un gateway gen clickatell.com sau smshighway.ro

comenzile se trimit prin cereri HTTP
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 14, 2006, 21:13:04 »

In general mobilul vine cu astfel de aplicatii! Dar in mod cert nu o sa fie ceva din linie de comanda Smile

Poti sa incerci cum a zis wickedman, sa folosesti un site; inainte, cand mergea sa trimiti SMS de pe myx.ro, aveam un program facut de un coleg prin care puteai sa trimiti mesaje.. se poate modifica usor sa fie din linie de comanda..
Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 20, 2006, 11:06:39 »

   Aplicatzia trebuie sa trimita SMS si in cazul in care imi pica netul, iar chestia cu site-urile nu ma prea ajuta  sad
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 20, 2006, 11:12:14 »

pai iti pui net prin telefonul mobil.. si este folosit exact pt asta...
costul de net de pe tel este per trafic si asta o sa faca trafic mic.. iar net va fi cat timp va fi semnal Very Happy
desigur o sa fie ceva de genul te scarpini cu mana stanga la urechea dreapta.. dar e o modalitate Tongue

daca ai un telefon destept mai merge rescris programul ala in java si sa il rulezi pe mobil.. (ramane de vazul cum se conecteaza o aplicatie de pe mobil pe net, cred ca depinde de mobil..)
« Ultima modificare: Iulie 20, 2006, 11:14:39 de către svalentin » Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #5 : Iulie 20, 2006, 13:10:43 »

   Aplicatzia trebuie sa trimita SMS si in cazul in care imi pica netul, iar chestia cu site-urile nu ma prea ajuta  sad
Pentru asa ceva iti trebuie un telefon mobil conectat la un calculator si un software de SMS gateway: iti recomand http://www.nowsms.com/

Cu gateway-ul se comunica prin HTTP/SOAP/MM7/SMPP deci e trivial sa-ti faci un script command-line care sa trimita un SMS.
Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : August 07, 2006, 18:17:24 »

  Multumesc baietzi pt. ajutor. Totusi am reusit sa o rezolv altfel.. cu comezi AT Very Happy . Dupa 3 saptamani de cautari am reusit sa rezolv si eu problema  Yahoo!

  P.S Am gasit ceva din linie de comanda, cautatzi pe google "gnokii" , totusi nu am reusit sa misc nimic cu el deoarece nu avea help-ul prea grozav... Daca reuseste cineva ceva cu el sa imi spuna si mie  Tongue
« Ultima modificare: Septembrie 07, 2006, 15:54:04 de către dobre » Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Septembrie 06, 2006, 10:46:45 »

  Este cineva care a mai lucrat cu comezi AT?
  Vreau sa sun pe un mobil conectat la calculator.In momentul in care primesc RING vreau sa intrerupa apelul si apoi sa ii deie un bip inapoi sau un SMS pt. a stii daca mobilul mai este conectat sau nu.
  Am incercat urmatoarele si nu au mers.
  Cand primesc RING dau comanda ATZ(resetez mobilul) dar suna in continuare
  Am incercat si cu comanda ATH se intampla acelas lucru.
  Din cate am citit pe net comanda ATH ar trebui sa intrerupa legatura , dar poate nu intrerupe apelul ci doar convorbirea.
   Daca stie cineva cum se rezolve problema , il rog sa puna un poste aici  Tongue 
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines