Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: am si eu o problema  (Citit de 4233 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« : August 28, 2006, 20:23:59 »

here it goes. tocmai am instalat Ubuntu 6.0.6, (sistem pe care rulez in acest moment) insa inainte de aceasta instalare mai aveam o alta partitie de windows, sistem de operare pe care GRUB-ul nu il recunoaste, nu recunoaste decat linuxu. De ce si cum as putea sa rezolv problema?

PS: fara ideea de reinstalare a windowsului (pentru ca acesta la instalare sterge sistemul de bootare) si sigur nu am sters partitia de windows
Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : August 28, 2006, 20:35:25 »

Iti modifici bootmanager-ul windows-ului sa suporte si linux Smile

Dai in consola (cu partitia corespunzatoare in loc de "hdax")
Cod:
dd if=/dev/hdax of=/boot.lnx bs=512 count=1

Apoi copiezi fisierul boot.lnx din / in partitia de windows, modificand fisierul "boot.ini" in mod corespunzator, adica adaugand o linie de genul
Cod:
c:\boot.lnx="Linux"

Spor Wink
« Ultima modificare: Septembrie 05, 2006, 13:03:13 de către domino » Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : August 28, 2006, 20:43:27 »

problema la el e ca nu poate intra in windows...
CRED ca se rezolva pentru grub asa: cautati fisierele de configurare grub ( la mine in ubuntu sunt in /boot/grub/menu.lst )
calculati pe ce partitie aveti windows bootabil ( de obicei C:, deci prima partite a hardului ) ...
corespondenta e asa:
Cod:
prima partitie ...  0
a doua ............ 5
a treia ........... 6
a patra ........... 7
etc.
la mine e pe c: (prima partitie de pe hard...) si am o linie care zice asa:root (hd0, 0)
asta inseamna ca este pe primul hard ( daca e al doilea hard modificati numarul de langa hd), prima partite... daca nu uitati-va mai sus la repartizarea cifrelor... daca nu functioneaza din prima, incercati un back (luati-le la rand Tongue ) ca nu cred ca aveti ce strica...

PS: asa as rezolva eu daca as fi in problema asta... dar la instalare la mine totul a mers perfect...
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 28, 2006, 21:24:10 »

Prima partitie e /dev/hda1 sau /dev/sda1(daca ai hard SCSI, SATA), nu 0... In cazul in care ai mai multe partitii primare (ceea ce e improbabil avand in vedere ca ai avut doar Windows pe comp.) atunci partitiile urmatoare sunt /dev/hda{2,3...} sau /dev/sda{2,3...}. Prima partitie logica e 5.
Daca ai mai multe harduri atunci ele sunt reprezentate prin {/dev/hda, /dev/hdb...} Unii s-ar putea sa aiba CD-ROM pe /dev/hdb si al doilea hard pe /dev/hdc. In formatul (hdx,y) x e numarul hardului, numarand incepand cu 0 (chiar daca al doilea hard ar veni pe /dev/hdc din diverse motive, hardul ar fi hd1, nu hd2) si al doilea numar e numarul partitiei... chiar daca a 2-a partitie e /dev/hda5 in grub ea e 1.

Incearca sa introduci asta in /boot/grub/menu.lst:
Cod:
title Windows XP
        rootnoverify (hd0,0)
        chainloader +1
Ajustezi tu (hd0,0) dupa cum am zis mai sus daca stii ca ai Windowsul instalat pe alta partitie.
Setup-ul din Ubuntu LiveCD e foarte buggy si se mai intampla sa o dea in bara.. Mie de exemplu mi s-a blocat in mijlocul partitionarii.

PS: Daca vrei sa reinstalezi GRUB dupa ce reinstalezi windowsul iti trebuie un LiveCD...
Montezi partitia in care ai instalat Ubuntu in /mnt/Ubuntu. Apoi executi doar
Cod:
chroot /mnt/Ubuntu /bin/bash
/sbin/grub-install /dev/hda
« Ultima modificare: August 28, 2006, 21:45:49 de către bogdan2412 » Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : August 29, 2006, 16:04:42 »

pai sa vedem, partitia in care e windowsu e hda3, deci ar trebui sa pun (hd0,3), numai ca spiritul meu de observatie a remarcat ca asta e (hd0,3) e trecuta ca fiind partitia de pe care booteaza linuxu.

Acestea sunt linii ultimele linii copiate din menu.lst:

Cod:
title		Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386
root (hd0,3)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hda4 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386
savedefault
boot

title Ubuntu, kernel 2.6.15-23-386 (recovery mode)
root (hd0,3)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-23-386 root=/dev/hda4 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-23-386
boot

title Ubuntu, memtest86+
root (hd0,3)
kernel /boot/memtest86+.bin
boot


eu ar trebui sa adaug asa

Cod:
title windows xp
rootnoverify (hdx,y)
chainloader +1

din ce am inteles din postu lu bogdan, insa akum ca v-am povestit in mare partitionare hadului meu, x=?, y=?

later edit: nu stiu dak are vreo importanta sau nu dar folderul mnt e gol, nu ar trebui sa contina partitiile de windows,
PS: sunt nou in linux, cred ca v-ati dat seama, asa ca va rog sa ma luati incet
« Ultima modificare: August 29, 2006, 16:28:18 de către devilkind » Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 29, 2006, 19:39:59 »

si x si y incep numaratoarea de la 0. Daca windowsul tau e pe /dev/hda3 atunci in GRUB tb sa fie (hd0,2)
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #6 : August 30, 2006, 12:25:47 »

si da, folderul "mnt" ar trebui sa contina ceva, dar in ubuntu toate partitiile de windows (si de obicei si celelalte device-uri) sunt montate in folderul "media" ( /media )
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : August 30, 2006, 13:21:15 »

cam care ar fi posibilitatile ca ubuntu sa imi sters sistemul de bootare al winului, ptr ca dupa ce am pus acolo (hda0,2), si am selectat windows xp sin grub mi-a aparut un mesaj de genul NTLDR missing, eroare cu care m-am mai intalnit o singura data , cand am mai incercat sa instalez linuxul si mi s-a blocat la mijlocul instalarii (cum zicea si bogdan setupul e putin cam buggy), si desi formatasem partitia in care incercasem sa instalez linuxul, winul nu a mai vrut sa booteze pana nu l-am reinstalat.
Memorat
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : August 30, 2006, 14:49:48 »

Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Septembrie 02, 2006, 16:05:19 »

Eu am instalat Ubuntu Drapper pe 3 calculatoare.. nici unul nu a avut probleme
Tu sigur aveai doar o singura partitie inainte sa pui Linux? Cand ai instalat Ubuntu, cum ai facut repartitionarea? Ai redimensionat partitiile sau pur si simplu mai aveai ceva spatiu gol?
Atata timp cat nu te atingi de partitia de win ar trebui sa iti mearga totul perfect! prin rootnoverify si chainloader tu ii spui la GRUB ca vrei sa bootezi de pe partitia x si ca mai urmeaza un loader. Acel loader se afla pe partitie si nu se strica decat daca ai modificat partitia.

Eu cred ca tu ai mai multe partitii si hda3 nu e cea in care este instalat windowsul sau ai redimensionat partitia fara sa verifici daca mai ai date la sfarsitul ei.
Mai incearca alte valori in afara de (hda0,2) si vezi daca iti merge. Sau da-ne un screenshot din disk managerul din Linux. Acolo poti sa vezi care partitie e care..
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Septembrie 03, 2006, 10:17:46 »

nu pot sa iti dau acel screenshot ptr ca intre timp am formatat partitia de linux, ptr ca aveam nevoie de calculator, si ce trebuia eu sa fac nu ma descurcam inca pe linux.

Banuiesc ca problemele pe care le aveam eu erau din cauza unei fragmentari prea mari a hdd-ului. Am hdd de 160 si facusem care era partitionat asa :
 - 15 GB partitie windows
 - 40 GB partitie NTFS
 - 40 GB partitie NTFS
 - 40 GB partitie NTFS
 - 4 GB partitie linux
 - 10 gb partitie ext3
 - 1 gb partitie swap

stiu ca era o formatare stupida, de aceea am si schimbat-o, insa nu vreau sa imi pun la loc ubuntu ptr ca totusi cred ca cd-ul de pe care am instalat nu era tocmai cel mai bun (sau poate nu stiam eu sa il instalez mai probabil).
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Septembrie 03, 2006, 11:17:48 »

Daca vrei sa instalezi Ubuntu eu zic sa-ti iei CDul de instalare "alternate" de pe siteul lor. De asemenea sa fie versiunea 6.06.1 care are foarte multe bug-fix-uri. E in linie de comanda, dar e mult mai sigur si mai customizabil la partitionare.
http://releases.ubuntu.com/6.06.1/ubuntu-6.06.1-alternate-i386.iso
sau mirror romanesc http://ftp://ftp.iasi.roedu.net/pub/mirrors/ubuntulinux.org/releases/6.06.1/ubuntu-6.06.1-alternate-i386.iso
« Ultima modificare: Septembrie 03, 2006, 13:14:08 de către bogdan2412 » Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Septembrie 03, 2006, 12:59:51 »

Eu prefer in continuare varianta originala.. nu am avut probleme cu ea

btw, ce inseamna partitie linux si partitie ext3 pentru tine?!? (sau windows si ntfs separat)
La linux chiar ti-as recomanda sa pui totul intr-o singura partitie pentru ca nu o sa dai de cazuri cand vrei sa reinstalezi linuxul; faci un upgrade si nu pierzi nimic!

Nu stiu cat RAM ai tu, dar partitia de swap as zice sa o faci mai mare. Ideea e ca daca ai swap>=RAM atunci poti sa faci hibernate. Pana acum totul poate e ok, dar gandeste-te la cazul cand o sa faci un upgrade la RAM; nu ai vrea sa repartitionezi sau sa iti pierzi posibilitatea de hibernate. (poate nu se va intampla asta prea curand, zic doar sa o iei in calcul Wink )
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Septembrie 04, 2006, 08:43:20 »

partitie linux inseamna partitia pe care am instalat linuxu (ext3) , iar partitie windows partitie pe care am instalat windows (NTFS). RAM am 512 si nu ma intereseaza sa il upgradez, cel putin nu in viitorul apropiat.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Septembrie 04, 2006, 08:51:52 »

ok, atunci 1GB swap iti ajunge
Sa ne spui daca ti-ai pus Linux in cele din urma si cum merge Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines