Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme cu placile Radeon 9600 (sau mai sus) in Linux  (Citit de 1191 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Coty
Nu mai tace
*****

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 235



Vezi Profilul WWW
« : Septembrie 06, 2006, 15:51:55 »

Ok, am cautat alt topic in care sa postez, dar nu prea s-a mai vorbit de asa ceva...

Am urmatoarea problema: am Ubuntu Dapper ( 6.06 parca, nu? ) si o placa ATI Radeon 9550 ( identificata in Windows ca 9600, in Linux de vreo cateva ori si el a vazut-o 9600, cand a vazut-o )... la inceput am folosit driverele default, alea de la mesa, dar le-am descarcat su pe cele de la ATI.

Problema apare cand restartez serverul X, imi apare un ecran negru (e negru, cu monitorul deschis, nu ecran negru de monitor inchis) si se blocheaza, nu mai primeste nicio comanda...

Am zis ok, punem din nou xorg.conf cel vechi, a mers totul bine... am mai incercat de cateva ori cand am facut update de kernel si ... a mers de doua ori. Prima data am dat "./aticonfig --initial" si am stiut ca a modificat xorg.conf, la prima rulare a mers totul struna, dar la a doua iar s-a blocat...  Eh?

A doua oara a fost mai ciudat. Dupa ce m-am chinuit o dimineata intreaga sa gasesc greseala din xorg.conf (iarasi incercasem sa pun driverele), am hotarat sa o las balta de tot si am pus unul din fisierele de configurare pe care le stiam bune... si cand am reintrat dupa cateva zile, am vazut ca AM accelerare grafica si ca imi recunoaste din senin placa video corect... a doua zi iarasi nu mai mergea...  Fighting

Daca imi puteti zice un motiv al acestui comportament ciudat si macar o rezolvare v-as fi profund recunoscator!

BTW: am cautat pe forumurile de la ubuntu rezolvari, stati calmi, nici una nu a reusit sa mearga cap-coada... [totusi, orice idee care voua v-a mers e binevenita]
« Ultima modificare: Septembrie 06, 2006, 17:18:23 de către Coty » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines