Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Nationala ACM & Runda 2  (Citit de 12774 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Djok
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 71



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Iunie 03, 2016, 19:40:48 »

Pai, în primul rând, ați putea sa vedeți ce echipe au copiat. După cum am spus, este destul de uşor. Apoi, nu vad de ce nu se reorganizează runda. Este normal să fie echipe (chiar multe) care nu îşi doresc asta deoarece fie au trişat şi nu vor mai obţine acest punctaj într-un context normal fie sau s-au calificat şi nu le pasă. Cele care s-au calificat şi merită asta, nu cred că ar avea mari probleme în a mai demonstra încă o dată ca îşi merită poziţia. Puteţi să incepeţi cu asta prin a mai remedia ce a mai rămas din această încercare de concurs. Pe viitor, ar fi de recomandat să întrebați anumite persoane dacă au mai întâlnit problemele în alte concursuri (persoane care participă activ sau urmăresc ceea ce se întâmplă şi nu sunt concurenţi la ACM).

Cât ține de un scor pentru fiecare propunere: verificarea plagiatului - 100, reorganizare - 100, verificarea ca problemele să nu mai fi fost propuse pe alte platforme - 80. Sunt nişte cerinţe normale, unele precizate chiar în regulamentul ACM.

În contextul unui spațiu ideal, aș fi de acord cu tine. Dar să vedem ce zic organizatorii, ce putere mai au ei ca să schimbe lucrurile.
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Iunie 03, 2016, 21:25:18 »

Da.... Clar și asta, o problema greșită, la nivelul asta...
@Djok Organizatorii nu se deranjează nici măcar sa răspundă asa ca nu ne facem mari speranțe. Dar poate se găsește cineva să ia în calcul acest feedback.
« Ultima modificare: Iunie 03, 2016, 21:55:26 de către Pirtoaca George Sebastian » Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Iunie 04, 2016, 18:15:01 »

Salut,

Eu nu am fost implicat serios în organizarea acestui concurs, dar am vorbit puțin cu organizatorii, iar concursul fiind găzduit de infoarena, îmi permit să răspund eu pe cât de oficial pot în momentul de față. Concursul a avut clar niște defecte grave.

Problema Poliție a avut enunțul ambiguu, ambiguitate peste care unele echipe au trecut fiindcă una dintre interpretări te ducea imediat cu gândul la o soluție "tipică" (o adaptare a Kruskalului), ceea ce nu este în regulă.

S-a discutat mai puțin, dar problema Metrou a avut și ea enunțul incorect. Se înțelege din enunț că ceea ce se cere este un "Rectilinear Steiner Tree" (care de altfel e și NP-Hard), deși intenția autorilor era să fie un APM cu distanță Manhattan între puncte.

Problema Robo are un enunț prea clasic, iar inputul avea un format groaznic.

Despre problemele care au apărut în forme foarte similare pe Codeforces: Eu sunt în general destul de strict cu chestiile astea și e într-adevăr regretabil când apare posibilitatea ca unii concurenți să fi știut problema în prealabil. Totuși trebuie să remarc că s-a ajuns la o poziție destul de extremă și puțin deconectată de realitate în legătură cu incidentele de genul ăsta.

Citat
Daca nu stiati ca anumite probleme au fost propuse pe CF atunci nu sunteti capabili sa propuneti probleme pentru concursuri, mai ales nationala ACM.

Îmi pare rău, dar asta este pur și simplu fals. Puteți citi lanțul ăsta de comentarii de la Code Jam Runda 2, ca să vedeți că se întâmplă la case mult mai mari. În speță, observați cum zice SnapDragon (care este un zeu al comisiilor) că a propus o problemă la finala ACM-ICPC care exista deja pe TopCoder, și vorbim de o finală la care cu 4 probleme puteai lua medalie. Citiți și cum Smulewicz, din echipa Varșoviei, era pe cale să o propună a 3-a oară, în mod independent, înainte să simuleze finala respectivă  Smile. În ritmul în care apar concursuri noi astăzi este imposibil să se excludă coliziunile de genul ăsta în totalitate. Singura problemă (una foarte reală la noi în țară, din păcate) este ca aceste coliziuni să nu se întâmple din cauza unui plagiat conștient. Din punctul ăsta de vedere am încredere deplină în ce zice Paul Diac, iar pe Mugurel cred că îl știți suficient de bine încât nici să nu se pună problema. Also, cum a spus și Paul, concursul ăsta era o rundă pe TJU până prin 2013. Deci toate problemele de la acele naționale existau deja altundeva, de ani buni. Nu e în niciun caz un motiv să ignorăm greșelile prezentului, dar dă totuși puțină perspectivă în legătură cu evoluția ACM-ICPC-ului la noi în țară în ultimii 3 ani.

Acum soluțiile. O altă rundă sunt destul de sigur că nu se va organiza, fiindcă nu există resursele necesare, iar asta e o perioadă aglomerată pentru toată lumea. În același timp, runda asta nu este în mod obligatoriu eliminatorie. Ea este o fază necesară în calendarul ACM-ICPC, dar fiecare antrenor poate decide dacă o va folosi ca criteriu de selecție pentru calificarea la regională. Pentru echipele de la UNIBUC concursul ăsta nu este decisiv în niciun fel și nu a fost de ceva ani. Putem contacta toți antrenorii pentru a-i face conștienți de acest lucru, în caz că nu sunt. Noi la UNIBUC vom ține cel mai probabil niște baraje în toamnă și suntem bucuroși să primim și alte echipe.

În concluzie, dincolo de reacțiile la problemele similare, pe care le-am considerat irezonabile într-o anumită măsură, sunt de acord cu voi că au existat probleme grave în concursul ăsta. Îmi cer scuze în numele comisiei și îmi cer scuze și personal fiindcă nu m-am implicat cât ar fi trebuit și nu am sesizat din timp aceste erori. Îmi propun ca pe viitor să fac asta pentru toate concursurile ținute pe infoarena. În condițiile în care antrenorii voștri sunt de acord (iar noi le vom atrage atenția în acest sens), este perfect fezabil ca acest concurs să nu vă afecteze calificarea la regională.
« Ultima modificare: Iunie 04, 2016, 23:38:58 de către Mihai Calancea » Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Iunie 04, 2016, 20:27:57 »

Mulțumim pentru răspuns! Smile Încă o observație referitoare la soluțiile propuse: au existat multe echipe care au copiat, din cele spuse nu cred că se va investiga asta, dar ar fi ok ca pe viitor să se țină cont.
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Iunie 04, 2016, 23:33:01 »

Da, am uitat să adresez subiectul ăsta. În principal copiatul se rezolvă cu o supervizie atentă on-site. În legătură cu trimisul de pe alt cont, asta e mai problematic. La un concurs on-site (spre exemplu finala ONIS) în general supraveghem clasamentul suficient de atent încât să detectăm anomalii de genul ăsta live. Ne vom gândi la ce soluții mai sistematice există, luăm în calcul și detectorul de plagiat pe care l-ai menționat (deja îl folosim intern pentru temele de la cercul de algoritmi din UNIBUC). Între timp voi face publice sursele din concursul ăsta, ca să poată investiga oricine dorește.
« Ultima modificare: Iunie 04, 2016, 23:38:10 de către Mihai Calancea » Memorat
diac_paul
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 210



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Iunie 06, 2016, 06:36:13 »

Am facut mici modificari in enunturile problemelor la arhiva:
Politie: la restrictii am pus P < N (in loc de <=)
Tribut: la date de iesire: "o va primi de la toate sistemele solare care fac parte dintr-o uniune comercială.".
Exista istoric deci pot sa fac revert daca e ceva rau. Multumim Djok pentru ajutor.

Ca si antrenor la UAIC o sa ma uit putin peste sursele trimise in timpul concursului (de pe mai multe conturi etc, ceea ce am facut si in concurs) si daca detectez ceva rau care afecteaza calificarea la SEERC, o sa sanctionez evident cazul. Daca stiti ca sunt probleme cu asta legate de calificari, ar fi bine sa vorbiti cu antrenori vostri.
« Ultima modificare: Iunie 06, 2016, 06:57:39 de către Paul Diac » Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Iunie 11, 2016, 11:20:20 »

Pai, în primul rând, ați putea sa vedeți ce echipe au copiat. După cum am spus, este destul de uşor. Apoi, nu vad de ce nu se reorganizează runda. Este normal să fie echipe (chiar multe) care nu îşi doresc asta deoarece fie au trişat şi nu vor mai obţine acest punctaj într-un context normal fie sau s-au calificat şi nu le pasă. Cele care s-au calificat şi merită asta, nu cred că ar avea mari probleme în a mai demonstra încă o dată ca îşi merită poziţia. Puteţi să incepeţi cu asta prin a mai remedia ce a mai rămas din această încercare de concurs. Pe viitor, ar fi de recomandat să întrebați anumite persoane dacă au mai întâlnit problemele în alte concursuri (persoane care participă activ sau urmăresc ceea ce se întâmplă şi nu sunt concurenţi la ACM).

Cât ține de un scor pentru fiecare propunere: verificarea plagiatului - 100, reorganizare - 100, verificarea ca problemele să nu mai fi fost propuse pe alte platforme - 80. Sunt nişte cerinţe normale, unele precizate chiar în regulamentul ACM.

Mi se pare ca tot comentezi, dar pana acum ai avut 0 implicare in comunitate. Intr-adevar concursul nu a fost printre cele mai bune. Totusi mi se pare nesimtit sa comentezi fara sa ajuti in vreun fel.
Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Iunie 11, 2016, 15:13:53 »

Petru, în titlul acestui topic este inclus cuvântul "feedback. Dacă lumea nu ar "comenta" cum zici tu, cum ar putea comisia să observe unele greşeli pentru a le repara pe viitor?
Într-adevăr, ajutorul venit din exteriorul comunităţii este foarte important dar şi critica (în mod constructiv) are un rol care nu trebuie neglijat.
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Iunie 11, 2016, 23:21:11 »

Pai, în primul rând, ați putea sa vedeți ce echipe au copiat. După cum am spus, este destul de uşor. Apoi, nu vad de ce nu se reorganizează runda. Este normal să fie echipe (chiar multe) care nu îşi doresc asta deoarece fie au trişat şi nu vor mai obţine acest punctaj într-un context normal fie sau s-au calificat şi nu le pasă. Cele care s-au calificat şi merită asta, nu cred că ar avea mari probleme în a mai demonstra încă o dată ca îşi merită poziţia. Puteţi să incepeţi cu asta prin a mai remedia ce a mai rămas din această încercare de concurs. Pe viitor, ar fi de recomandat să întrebați anumite persoane dacă au mai întâlnit problemele în alte concursuri (persoane care participă activ sau urmăresc ceea ce se întâmplă şi nu sunt concurenţi la ACM).

Cât ține de un scor pentru fiecare propunere: verificarea plagiatului - 100, reorganizare - 100, verificarea ca problemele să nu mai fi fost propuse pe alte platforme - 80. Sunt nişte cerinţe normale, unele precizate chiar în regulamentul ACM.

Mi se pare ca tot comentezi, dar pana acum ai avut 0 implicare in comunitate. Intr-adevar concursul nu a fost printre cele mai bune. Totusi mi se pare nesimtit sa comentezi fara sa ajuti in vreun fel.

Nu vad de ce trebuie sa ma implic (sub un anumit sens al cuvântului implic) în comunitate pentru a semnala niște erori destul de importante. Pe lângă asta, prin acordarea unui feedback si prin propunerea unor metode de rezolvare a problemelor aparute exista o anumita "implicare". Nu în ultimul rând, a acorda un feedback și a discuta cu privire la organizarea/îmbunatățirea concursului nu însemnă tocmai sa comentezi. In fond, nu vad ce te deranjează pe tine în toată aceasta discuție.
Memorat
gogu
Client obisnuit
**

Karma: 42
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Iunie 12, 2016, 04:11:51 »

Sebi, tu nu ai zis nimic concret (doar niste idei), de asta iti zice Petru ca ar trebui sa te implici.

E foarte usor sa zici ca trebuie facut X sau Y, e mult mai greu de facut asta in practica. E foarte greu sa spui concret cum anume s-ar putea rezolva o anumita problema. Ti-ai fi dat seama natural de asta daca incercai sa participi la organizarea unui concurs.

De exemplu ziceai ca ar trebui orice comisie sa stie absolut orice problema data la vreun concurs public de pana acum. Ar insemna  sa stie comisia in ordinul zecilor de mii de probleme (atatea area SPOJ de exemplu) iar asta e probabil dimensiunea vocabularului tau de cuvinte ca om normal. Nu ti se pare cam greu?
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Iunie 12, 2016, 11:08:38 »

Nu este necesar sa ții minte toate problemele din arhiva SPOJ. Da, sunt de accord ca este imposibil sa faci asta. Dar am auzit de la mai multe persoane, imediat după ce s-a terminat concursul sau chiar in timpul concursului, cum se lăudau ca au gasit nu stiu ce problema pe google... Ca autor (nu am propus probleme pana acum, este doar o părere, nu stiu cat de fezabila) poți sa dai un search pe google si sa încerci sa vezi cât este de ușor sa găsești rezolvarea la problema propusa de tine. Daca primul link este o rezolvare a problemei, poate ca  nu este recomandat sa o propui la un concurs (repet, este doar o propunere, încerc sa îmi spun părerea, dacă este luata sau nu in considerare nu ma privește). Am încercat sa pomenesc si niste solutii la problema legata de copiat, destul de concrete, vezi MOSS.
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines