Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: I. Politie  (Citit de 8677 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
diac_paul
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 210



Vezi Profilul
« : Mai 28, 2016, 08:23:10 »

Aici se pot pune întrebări legate de problema I. Politie
Memorat
ubb_oprimabuzurile_2016
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 28, 2016, 10:23:02 »

Ce se va afisa daca nu exista p grade de periculozitate unice?
Memorat
neapuiu
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 28, 2016, 10:27:17 »

Ar trebui sa existe tot timpul cel putin P grade unice.
Memorat
DEFINEtelyEngineers
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 28, 2016, 12:59:33 »

De ce muchia (3,4) nu este inclusa în solutie? Având in vedere ca pentru a ajunge de la 3 la 4 drumul optim este direct pe muchie?
Memorat
UPB_Darius_Rares_Silviu
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 28, 2016, 13:46:30 »

jeg
Memorat
neapuiu
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 28, 2016, 13:53:30 »

De ce muchia (3,4) nu este inclusa în solutie? Având in vedere ca pentru a ajunge de la 3 la 4 drumul optim este direct pe muchie?

Pentru ca sunt folosite in schimb muchiile (2, 3), (2, 5) si (4, 5).
Memorat
crushack
De-al casei
***

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 108



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 28, 2016, 13:53:34 »

jeg
Memorat
neapuiu
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 28, 2016, 13:54:11 »

jeg

finut, elgant.
Memorat
crushack
De-al casei
***

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 108



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 28, 2016, 13:54:46 »

De ce muchia (3,4) nu este inclusa în solutie? Având in vedere ca pentru a ajunge de la 3 la 4 drumul optim este direct pe muchie?

Pentru ca sunt folosite in schimb muchiile (2, 3), (2, 5) si (4, 5).

Nu se schimba costul drumului daca se foloseste muchia (3,4)... ML..
Memorat
crushack
De-al casei
***

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 108



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 28, 2016, 13:57:03 »


Parvule... e gresita problema, fara suparare...
Multumim :*
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Mai 28, 2016, 19:40:56 »

Foarte interesant este ca cei care au luat 100 de puncte nu au rezolvat ceea ce scrie cu adevarat in enunt ci o varianta a problemei (care se pare ca a vrut autorul sa o transmita, total nereusit) si acestia se vor califica la regionala ACM. Echipa mea a pus o intrebare destul de clara pe forum la care s-a primit un raspuns in aer, care contrazice enuntul... Se spune destul de clar ca politia va alege drumurile pentru care pericolul maxim este minim in cazul in care categoria este este egala si ,in plus, "politia trebuie să se gândească la toate variantele optime de patrulare dintre oricare două intersecţii." Deci pe drumul de la 3 la 4 OPTIM este sa treaca direct pe muchia de la 3 la 4. Problema este total gresita (formulata gresit) ceea ce, parerea mea, este total neacceptabil pentru o nationala ACM (presupus cel mai important concurs de acest nivel). Este irelevant faptul ca au fost echipe care au rezolvat-o, au rezovat alta problema. Ce vi se pare just si corect in toata situatia asta?
Memorat
Djok
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 71



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Mai 28, 2016, 19:49:22 »

Cunosc oameni care au luat AC și n-au înțeles enunțul, dar au implementat la ghici/intuitiv soluția...
E chiar trist că se întîmpină probleme mai mari la înțelegerea enunțului decât la rezolvare ei.

p.s. nu exclud faptul că problemă e în mine dacă nu înțeleg enunțul al problemei.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Mai 28, 2016, 19:59:43 »

Am mai citit o data enuntul si in afara de cazul in care nu exista P costuri unice, nu vad alte neclaritati. Puteti sa explicati ce e neclar/gresit?
Memorat
Djok
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 71



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Mai 28, 2016, 20:07:55 »

P==N încă poate fi. Dacă înțeleg bine, cînd faci aborele parțial de cost minim, alegi doar N-1 muchii, adică o să avem doar N-1 valori. Și a N-a valoare nu e clar care să o alegi...
Nu cred că există teste cu P==N, dar oricum...
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Mai 28, 2016, 21:09:13 »

Problema este urmatoarea: in enunt se precizeaza ca "Deoarece nu se cunosc dinainte intersecţiile de plecare şi de sosire, poliţia trebuie să se gândească la toate variantele optime de patrulare dintre oricare două intersecţii.", adica trebuie sa considere toate drumurile optime intre oricare 2 intersectii (este destul de clar ca asta spune), apoi cerinta este aceasta "determinaţi, dintre traseele optime de patrulare dintre oricare două intersecţii, cele mai mari P grade de periculozitate distincte prin care poliţia va trebui să treacă.", ceea ce inseamna ca dupa ce consideram toate traseele optime intre oricare 2 intersectii pastram cele mai mari P grade de periculozitate prin care politia trece. Acum pentru intersectiile 3 si 4 drumul optim este (3->4) direct pe muchie. Corect? Asta inseamna un grad de periculozitate de 4. Dar, cu toate astea, solutia lor pe al doilea exemplu este "7 5 4" desi politia este obligata sa treaca prin muchia (3->4) de periculozitate 4 pentru a ajunge pe drumul optim din 3 in 4.

Cele mai multe dintre persoanele cu care am vorbit si au rezolvat problema nici macar nu au inteles exact ce cere si au spus ca se face cu APM/paduri... (intuitiv)
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Mai 28, 2016, 21:36:25 »

Problema este urmatoarea: in enunt se precizeaza ca "Deoarece nu se cunosc dinainte intersecţiile de plecare şi de sosire, poliţia trebuie să se gândească la toate variantele optime de patrulare dintre oricare două intersecţii.", adica trebuie sa considere toate drumurile optime intre oricare 2 intersectii (este destul de clar ca asta spune), apoi cerinta este aceasta "determinaţi, dintre traseele optime de patrulare dintre oricare două intersecţii, cele mai mari P grade de periculozitate distincte prin care poliţia va trebui să treacă.", ceea ce inseamna ca dupa ce consideram toate traseele optime intre oricare 2 intersectii pastram cele mai mari P grade de periculozitate prin care politia trece. Acum pentru intersectiile 3 si 4 drumul optim este (3->4) direct pe muchie. Corect? Asta inseamna un grad de periculozitate de 4. Dar, cu toate astea, solutia lor pe al doilea exemplu este "7 5 4" desi politia este obligata sa treaca prin muchia (3->4) de periculozitate 4 pentru a ajunge pe drumul optim din 3 in 4.

Cele mai multe dintre persoanele cu care am vorbit si au rezolvat problema nici macar nu au inteles exact ce cere si au spus ca se face cu APM/paduri... (intuitiv)

Nu e pentru ca tu vrei sa minimizezi tipu si pe urma periculozitatea. E 3->2->1->5->4
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Mai 28, 2016, 22:31:50 »

Nici macar nu exista muchia (2->1). Este vorba despre exemplul 2.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Mai 29, 2016, 16:21:05 »

Am gresit, voiam 3->2->5->4
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Mai 29, 2016, 16:46:04 »

Drumul asta foloseste calitatea 2 si are costul 7. Se poate avand calitatea 2 si costul 4. Deci nu e optim ce zici tu.
Memorat
Eugen01
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Mai 29, 2016, 18:21:51 »

Enuntul problemei este clar gresit. Prin "poliţia trebuie să se gândească la toate variantele optime de patrulare dintre oricare două intersecţii" se intelege extrem de clar ca se iau toate variantele de drum optim intre ORICARE 2 intersectii. Deci, dupa cum a zis si Sebi, intre 3 si 4 se poate ajunge cu o calitate maxima folosita de 2 si periculozitate de 4...ceea ce face outputul din al 2lea exemplu gresit.

Am stat 3 persoane timp de o ora sa citim enuntul si sa incercam sa-l intelegem. Am postat pe forum cu o ora inainte de finalul rundei o intrebare pertinenta (am cerut explicarea unui output, nu rezolvarea problemei) si nu ne-a zis nimeni nimic. E trist ca sunt astfel de probleme la etapa nationala a celui mai important concurs de programare si ca se influenteaza astfel calificarea la regionala...
Memorat
UPB_Darius_Rares_Silviu
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Mai 29, 2016, 21:17:29 »

Enuntul problemei este clar gresit. Prin "poliţia trebuie să se gândească la toate variantele optime de patrulare dintre oricare două intersecţii" se intelege extrem de clar ca se iau toate variantele de drum optim intre ORICARE 2 intersectii. Deci, dupa cum a zis si Sebi, intre 3 si 4 se poate ajunge cu o calitate maxima folosita de 2 si periculozitate de 4...ceea ce face outputul din al 2lea exemplu gresit.

Am stat 3 persoane timp de o ora sa citim enuntul si sa incercam sa-l intelegem. Am postat pe forum cu o ora inainte de finalul rundei o intrebare pertinenta (am cerut explicarea unui output, nu rezolvarea problemei) si nu ne-a zis nimeni nimic. E trist ca sunt astfel de probleme la etapa nationala a celui mai important concurs de programare si ca se influenteaza astfel calificarea la regionala...

La fel am inteles si noi problema si nu voia nimeni sa ne creada ca e gresita...
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Mai 30, 2016, 00:01:46 »

Poate primim și noi niște explicații din partea organizatorilor... Printre altele, ce mai cauta problema asta evident greșita în concurs?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Mai 30, 2016, 21:46:38 »

Voi lua contactul cu organizatorii și vom reveni cu un răspuns. Personal, îmi cer scuze pentru situația asta.
Memorat
SebiSebi
Nu mai tace
*****

Karma: 76
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Iunie 03, 2016, 17:19:27 »

Any answers?
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines