Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 030 Secventa 3  (Citit de 9347 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Iulie 01, 2006, 20:52:47 »

Si eu am facut-o in O(n) si am luat 100 din prima deci sigur e greseala de implementare la rmikeweb...nu stiu daca merge pe toate testele insa am facut-o exact ca pe Secventa2 +verficarea cu limita superioara mutand startul cu unu daca nr de el din secventa este mai mare decat maximul de el din care poate fi alc secventa recalculand valoarea cu startul mutat(in O(1) calculez suma de la x la y deci am preprocesat),chestie care nu trebuia facuta la Secventa2(unde se verifica doar limita inferioara).Ori sunt testele prost alese ori e chiar buna solutia...insa eu mizez pe a doua optiune!!!  Smile
Memorat
amadaeus
Client obisnuit
**

Karma: 28
Deconectat Deconectat

Mesaje: 93



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Aprilie 04, 2007, 23:16:59 »

Si eu am facut-o in O(n) si am luat 100 din prima deci sigur e greseala de implementare la rmikeweb...nu stiu daca merge pe toate testele insa am facut-o exact ca pe Secventa2 +verficarea cu limita superioara mutand startul cu unu daca nr de el din secventa este mai mare decat maximul de el din care poate fi alc secventa recalculand valoarea cu startul mutat(in O(1) calculez suma de la x la y deci am preprocesat),chestie care nu trebuia facuta la Secventa2(unde se verifica doar limita inferioara).Ori sunt testele prost alese ori e chiar buna solutia...insa eu mizez pe a doua optiune!!!  Smile
Eu mizez pe prima Very Happy
Din cate am inteles, tu nu iei in vedere decat secventele de lungime exact U...  Think
Memorat

"one of these days I'm going to cut you into little pieces..."
anamaria1
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Octombrie 31, 2007, 15:57:48 »

prima mea rezolvare lua 50 pcte si faceam raportul dintre suma costurilor si suma timpurilor o singura dupa ce selectam raportul maxim comparand produsul mezilor cu extremi. la a doua rezolvare fac raportul de fiecare data cand determinam o noua suma si iau 70 pcte. nu e mai corecta prima solutie, mai multe impartiri ducand la propagarea erorilor.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Octombrie 31, 2007, 16:02:10 »

Avand in vedere ca la prima varianta iei WA + TLE.. iar la a doua iei doar TLE, inseamna ca in primul caz e ceva gresit.
Memorat
tm_radu
De-al casei
***

Karma: 16
Deconectat Deconectat

Mesaje: 140



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Aprilie 15, 2008, 16:18:14 »

Am citit din postul de pe forumul TopCoder cum s-ar rezolva dinamic subproblema determinarii unei secvente de suma maxima cu minim A elemente. Este vreo metoda de a rezolva tot dinamic si restrictia ca lungimea secventei este <= B?
Memorat

Daca nu merge o preblema, depaneaz-o, si abia apoi arunci calculatoru pe geam
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Aprilie 15, 2008, 19:03:30 »

mai citeste enuntul problemei ciclu de aici http://www.ginfo.ro/revista/13_8/probleme.pdf si solutia ei de aici http://www.ginfo.ro/revista/14_1/solutii2.pdf.

problema se numeste 'Sum'.
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
amadaeus
Client obisnuit
**

Karma: 28
Deconectat Deconectat

Mesaje: 93



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Aprilie 18, 2008, 13:06:40 »

Am citit din postul de pe forumul TopCoder cum s-ar rezolva dinamic subproblema determinarii unei secvente de suma maxima cu minim A elemente. Este vreo metoda de a rezolva tot dinamic si restrictia ca lungimea secventei este <= B?

Cu un deque, in care pastrezi ultimele B elemente (sau cate ai nevoie, dupa caz).
Memorat

"one of these days I'm going to cut you into little pieces..."
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Aprilie 28, 2008, 20:35:17 »

Si eu iau 70p cu WA : afisez numerele de forma x01 in x.01, fac cu deque pt a gasi valoarea aia maxima, am un vector de sume partiale de forma S[ i ]=S[ i-1 ] + A[ i ] - B[ i ]*v (v din cautarea binara), am inmultit numerele cu 100... nu imi dau seama unde gresesc  Cry

Exista cazuri speciale?

LE: am gasit, nu luam in considerare unele secvente... Very Happy
« Ultima modificare: Aprilie 28, 2008, 21:01:04 de către Sima Cotizo » Memorat
valentin.harsan
Strain
*

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 41



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Aprilie 26, 2012, 15:57:50 »

Eroare in evaluatorul problemei! http://infoarena.ro/job_detail/741631  Whistle
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Aprilie 26, 2012, 18:02:46 »

Nu afisezi in fisierul corect.

S-a reparat problema cu evaluatorul.
« Ultima modificare: Aprilie 26, 2012, 18:16:30 de către Bogdan-Cristian Tataroiu » Memorat
valentin.harsan
Strain
*

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 41



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Aprilie 27, 2012, 08:08:49 »

uitati un borderou de evaluare http://infoarena.ro/job_detail/741833  Rolling on the Floor Laughing Rolling on the Floor Laughing Rolling on the Floor Laughing
9 teste cu WA si un singur test corect care valoreaza 100 pct  Rolling on the Floor Laughing Rolling on the Floor Laughing
chiar am luat WA pe testele alea sau e facut la misto in evaluator
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Aprilie 27, 2012, 08:23:03 »

Mai incearca putin, poate iei 1000! Very Happy
Memorat
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Aprilie 27, 2012, 08:26:34 »

Da, luai 1000 daca faceai totul bine. Fixed now Smile
« Ultima modificare: Aprilie 27, 2012, 08:39:33 de către Mihai-Alexandru Dusmanu » Memorat
marinutza
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Ianuarie 02, 2013, 21:08:42 »

eu am doar 90 de puncte si imi da wrong answer...poate sa.mi dea cineva un exemplu pe care nu ar merge...la cele date de mine imi da raspuns corect.eu fac rezolvarea cu vector de sume partiale Embarassed...
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines