Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Fara informatica la Bacalaureat?!  (Citit de 4393 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
TociTox
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« : Iunie 04, 2012, 10:59:23 »

Salut tuturor,

Am citit in ziarul de astazi un articol care m-a impresionat profund in mod neplacut: http://www.ziaruldeiasi.ro/national-extern/examenul-de-bac-nu-va-mai-avea-subiecte-unice~ni8ihl

Citez:

Citat
Astfel, pentru profilul real din filiera teoretica, acestea sunt matematica si proba transdisciplinara din stiinte (fizica, chimie, biologie).

Asta ar urma, in urma propunerii domnului ministru interimar Liviu Pop, sa se aplice inca din anul 2013 (cei care vor fi clasa a XII-a la anul).
Pana anul trecut, conform vechii metodologii, puteai sa-ti alegi sa dai BAC-ul la informatica (proba la alegere, sau proba E). Domnul Liviu Pop spune ca vrea sa faca diferentierea intre profile. Ce se intampla cu cei de la profilul matematica-informatica (MI), sau mai rau, cu cei de la profilul matematica-informatica intensiv (MII)?
Unii dintre noi s-au axat doar pe aceasta disciplina, avand numeroase rezultate la olimpiade si concursuri, ca sa nu mai vorbim despre cei de la MII, care fac 7 ore pe saptamana de informatica. Exista cel putin o lipsa de corectitudine in ceea ce priveste judecata domniei sale, avand in vedere ca nu analizeaza nomenclatura profilelor, in care se regaseste clar profilul "informatica".

Eu deja m-am mobilizat si intentionez sa trimit un e-mail la adresele regasite aici: http://www.gov.ro/ministerul-educatiei-cercetarii-tineretului-si-sportului__l1a112.html (adresele de la Biroul de presa; Informare publică - informaţii de interes public şi transparenţă decizională). Voi ce parere aveti?
Memorat
costi_.-.
Strain
*

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 04, 2012, 14:58:21 »

Pai, din cate am inteles, legea  "
Citat
va fi discutata la nivelul guvernului, urmand sa fie si "dezbateri serioase cu elevii" pe acest subiect.
.Deci nimic nu este stabilit deocamdata  Confused .
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 04, 2012, 15:01:18 »

Daca nu mai conteaza bacul la admitere nu mai e asa mare problema, dar totusi trebuie trecut Smile
Ar trebui sa scrii, totusi nu stiu daca citeste cineva pe acolo.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 04, 2012, 18:24:13 »

Problema BAC-ului este foarte sensibila si subiectul ar trebui dezbatut pe larg, insa nu cred ca forumul infoarena este locul potrivit. Examenul de BAC este o porcarie din foarte multe puncte de vedere, insasi existenta lui fiind un abuz din partea statului.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
TociTox
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 06, 2012, 12:41:41 »

Va rog sa luati in considerare vizitarea si analizarea acestui site: http://www.vreaubacinfo.info/
Memorat
psycho21r
Client obisnuit
**

Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 06, 2012, 15:38:41 »

Susțin cu desăvârșire opinia lui wefgef.

Bacul nu ar trebui modificat, ci scos de tot, cu sau fără informatică, nu e prea mare diferență.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iunie 06, 2012, 18:42:37 »

Susțin cu desăvârșire opinia lui wefgef.

Bacul nu ar trebui modificat, ci scos de tot, cu sau fără informatică, nu e prea mare diferență.

De ce?
Memorat

Am zis Mr. Green
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 12, 2012, 13:13:41 »

http://www.finantistii.ro/opinii/sa-desfiintam-bacalaureatul-73731
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iulie 12, 2012, 14:11:07 »

And also http://www.youtube.com/watch?v=iG9CE55wbtY.
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iulie 12, 2012, 22:13:48 »


In articol se propune desfiintarea bacului si introducerea obligativitatii examenelor de admitere, fara sa se argumenteze de ce asta ar rezolva problemele din sistemul de invatamant. Eu nu vad niciun argument valid in sensul asta, consider ca si dupa o eventuala desfiintare, problemele nu o sa dispara. Universitatile neserioase vor organiza admiteri usoare si elevii "inconstienti" le vor alege in defavoarea celor serioase, care presupun multa munca.

Universitatile se lupta pentru studenti si in prezent, exista o competitie autentica: aceea a anti-performantei(foarte multi absolventi de liceu aleg o facultate pe care o pot absolvi fara prea mari eforturi, pentru diploma) si aceasta competitie nu e generata de bac, e generata de atitudinea absolventilor de liceu si de complicitatea statului. Rezolvarea este simpla: stapanul nostru e piata.

Doar piata poate sa reglementeze impartial acest domeniu, pe 2 planuri:

-noile generatii vor constientiza ca diploma nu mai este in Romania anului 2012 un criteriu de angajare si vor alege universitati performante
-ministerul ar trebui sa acorde universitatilor un numar de locuri la buget proportional strict cu gradul de absorbtie in industria corespunzatoare specializarii cu care studentul a fost "inzestrat" de universitate.

In prezent universitatile sunt libere sa organizeze admitere, dar daca ele decid sa nu o faca si accepta studenti in functie de nota luata la bac(care include o proba obligatorie de filologie) ce le va opri dupa introducerea obligativitatii examenului de admitere si desfiintarea bacului sa accepte o multime de studenti prost pregatiti care vor trece de o admitere banala ? Scopul lor declarat de fabrici de diplome va ramane acelasi, cat timp este target pentru genul asta de industrie de tiparit diplome, statul nu prea are cum sa rezolve problema, doar descurajand prin numarul de locuri la buget pe care le acorda.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iulie 12, 2012, 22:53:27 »

Ti-ai pus vreodata intrebarea de ce a aparut nevoia de diplome in Romania?
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iulie 12, 2012, 23:22:59 »

Daca e sa ne intoarcem in istorie, inca de pe vremea cavalerilor Ioaniti diploma era importanta.  Very Happy

Explicatia e simpla, diploma nu reprezinta altceva decat o ameliorare a frustrarilor acumulate de cei care fac parte din generatia parintilor nostri. Diplomele garantau un statut social in timpul comunismului, cand concurenta era extrem de mare, sistemul educational fiind in totalitate de stat, exact ca "industria". Pe vremea aceea nu exista un mediu privat care sa scoata la iveala problemele sistemului de invatamant, sanctionandu-l simplu la nivel informal prin invalidarea diplomelor.

Perceptia asupra a ceea ce inseamna diploma sufera in prezent de o inertie bolnavicioasa, dar estimez si eu ca Brucan ca se vor trezi si cei de varsta parintilor nostri in 10 ani.

Plus blestemul formei fara fond, care ne urmareste inca de pe vremea lui Maiorescu.
« Ultima modificare: Iulie 12, 2012, 23:38:57 de către Codrea Marcel » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines