Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 4  (Citit de 7881 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« : Martie 24, 2012, 19:09:18 »

Runda 4 a concursului Algoritmiada 2012 s-a încheiat. Felicitări primilor clasați!

Așteptăm opiniile și eventualele sugestii ale concurenților în legătură cu oraganizarea, subiectele propuse și orice probleme întâmpinate.

Mult succes în continuare!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
andrici_cezar
De-al casei
***

Karma: -47
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 24, 2012, 19:14:44 »

Daca sunt solutiile, ma ofer eu sa le pun inneseara pe site.

Nu stiu cum au fost problemele, deoarece nu stiu cum se fac pana la urma, dar la prima vedere par grele. Nu e asa ca la Runda finala la clasele 5-9 se califica primii 14-15?  Whistle
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 24, 2012, 19:18:44 »

Intr-adevar au fost mai grele problemele (desi la clasa a 10-a au fost destul de grele si la Runda 1  Whistle ),dar foarte interesante  Ok  M-ar interesa cum se face problema Spirala3 (din ce am vazut parca nu s-a scos mai mult de 50pct pe ea Think )

Felicitari pentru organizare,subiecte si pentru tot efortul depus in aceasta editie a Algoritmiadei Very Happy
Memorat
vladii
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 141



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 24, 2012, 19:31:58 »

Super runda, mie unul mi-a facut aceasta dupa-amiaza mai frumoasa!

Go2 -> nu am inteles enuntul, nu m-am gandit, nu am bagat nicio sursa Smile)
Muncitori -> draguta problema
Puteri3 -> frumoasa, destul de grea, insa nu destul de originala Smile
Spirala3 -> desi am complexitate de O(N^4) pe problema aceasta, nu am scos mai mult de 50 de puncte (se pare ca nimeni nu a scos). Cred ca limita de timp ar fi trebuit sa nu fie atit de strinsa, tinand cont ca a fost o problema grea (si o sursa mai dezordonata ca a mea ar fi trebuit sa intre in timp ^_^).

Felicitari organizatorilor!  Applause
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 24, 2012, 19:35:03 »

La open mi s-a parut ca a cam lipsit lumea  Whistle

Problemele au fost ok, desi muncitori se rezolva cam ca si Order, iar pentru puteri3 trebuia sa scoti doar recurenta din cartea lui Tomescu (intr-adevar nu era destul de originala ...) ...

Spirala3 si Go2 m-au naucit ... N-am avut nicio idee de unde sa le apuc.

Totusi felicitari tuturor!

@Andrici Cezar: Acum sunt 4 grupe, nu 3 ca anul trecut. S-ar putea sa fie la 5-9 mai putini ca anu' trecut Cry
@Ionescu Vlad: Are faptul ca te-ai clasat al doilea vreo legatura cu infrumusetarea dupa-amiezii?  Evil or Very Mad


L.E.: Sa nu uitati de rating-uri.
« Ultima modificare: Martie 24, 2012, 20:14:27 de către Marginean Ninu Ciprian » Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 24, 2012, 21:18:57 »

Made my day  Winner 1st place

Au fost minunate problemele... Spirala3 inca ma tine foarte interesat, vad ca nimeni nu a reusit sa gaseasca solutia Whistle
Anyway, astept solutia oficiala, felicitari organizatorilor Applause

BTW, sper ca luati mai multi la finala de la clasele 11-12 ca ne-am straduit mai tare Embarassed
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 24, 2012, 22:00:06 »

Un set de probleme destul de dificil si interesant.
Propun ca editia urmatoare sa inceapa mai devreme ca sa nu se suprapuna cu celelalte concursuri Smile
Memorat
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 25, 2012, 03:45:07 »

Hm... din pacate, email-ul cu anuntul datei schimbate a rundei 4 mi-a ajuns in Spam (pe gmail). Mi-ar fi placut sa particip, dar, intrucat nu verific site-ul suficient de des (si cum email-ul de la infoarena mi-a ajuns in spam), se pare ca am ratat data desfasurarii rundei (eu observasem doar data initiala, de 25 martie).
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 25, 2012, 12:56:36 »

La finala merg primii 10 ?
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 25, 2012, 14:11:50 »

La finala merg primii 10 ?

Nu cobi! Shame on you
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 26, 2012, 11:31:34 »

Am regrupat testele si am marit limita de timp la Spirala3 ca sa intre solutiile in N^4 dar cu o constanta mai mare, iar cele in N^5 sa nu intre. Au fost reevaluate toate sursele.
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 26, 2012, 11:52:50 »

Ati refacut si ratingurile?
Memorat
g.razvan
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 26, 2012, 20:39:39 »

Felicitari primilor clasati!
Memorat
andrei.finaru
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 27, 2012, 14:01:25 »

Citat
Am regrupat testele si am marit limita de timp la Spirala3 ca sa intre solutiile in N^4 dar cu o constanta mai mare, iar cele in N^5 sa nu intre. Au fost reevaluate toate sursele.
O solutie N^4 nu ar fi si cea trecuta de mine in articolul de solutii, pentru fiecare element verific cea mai lunga spirala care incepe cu el? Inca are 40 de puncte...
In alta ordine de idei, poate cineva care a obtinut 100 de puncte la o problema sa dea idei de rezolvare in articolul de solutii?
Memorat
Cristy94
De-al casei
***

Karma: 37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 128



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 27, 2012, 14:51:24 »

Citat
Am regrupat testele si am marit limita de timp la Spirala3 ca sa intre solutiile in N^4 dar cu o constanta mai mare, iar cele in N^5 sa nu intre. Au fost reevaluate toate sursele.
O solutie N^4 nu ar fi si cea trecuta de mine in articolul de solutii, pentru fiecare element verific cea mai lunga spirala care incepe cu el? Inca are 40 de puncte...
In alta ordine de idei, poate cineva care a obtinut 100 de puncte la o problema sa dea idei de rezolvare in articolul de solutii?

Pai asta e problema, cum gasesti care e cea mai lunga spirala care incepe cu el?
Memorat
andrei.finaru
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 27, 2012, 15:26:04 »

Pai asta e problema, cum gasesti care e cea mai lunga spirala care incepe cu el?

Daca intrebarea este "Este complexitatea N^4?", raspunsul e da, pentru fiecare element din matrice vizitez cel mult toata matricea (N^2 * N^2).
Daca intrebarea este "Cum ai implementat?": am doua functii, spirala_orar si spirala_trig, care incearca sa extinda spirala curenta cat mai mult tinand cont de punctul de plecare, parcursul de pana acum, si directia in care trebuie sa continui (sens trigonometric/orar). Si, nu, nu ma intorc in stari anterioare, informatiile necesare mi le transmit prin parametri. Am 40 de puncte cu TLE, deci nu memoria e problema.
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 27, 2012, 17:36:36 »

Nu m-am uitat peste solutia ta dar daca soluta ta necesita mai mult de o secunda pe testul maxim ceva nu e bine. Solutia in N^5 avand constanta 4 merge in 1.2 implementata frumos.
Memorat
andrei.finaru
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 28, 2012, 16:07:15 »

Solutia in N^5 avand constanta 4 merge in 1.2 implementata frumos.
Eu spun ca algoritmul meu e O(N^4) pentru ca parcurg matricea, si la fiecare pas, parcurg (in cel mai rau caz) toata matricea (unele elemente de 2-3-maxim 4 ori, dar nu cred ca asta inseamna N^5, doar o constanta). Nu imi dau seama de unde N^5: pentru fiecare element din matrice, ii parcurgi coloana, si pentru fiecare element de acolo, parcurgi intreaga matrice?
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 29, 2012, 00:46:01 »

Nu am zis ca solutia ta ar fi N^5. Doar scoteam in evidenta cum se comporta o solutie in N^5. Nu contest ca solutia ta e N^4 dar daca se comporta mai prost poate nu e asa eficienta.
Pe acelasi principiu sunt suffix-array-urile in N log^2 N cu sort STL care se comporta mai bine ca cele in N log N cu radix sort.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 29, 2012, 11:54:28 »

@andrei.finaru: M-am uitat pe sursa ta si vad ca faci back Smile. In niciun caz nu ai O(N^4) acolo.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
a_h1926
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 317
Deconectat Deconectat

Mesaje: 385



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Aprilie 06, 2012, 15:56:23 »

As vrea sa stiu daca cei calificati la runda finala a algoritmiadei au primit invitatii sau au fost anuntati in legatura cu participarea. Eu nu am primit nimic si nu as vrea sa pierd participarea din necunostinta de cauza. Va multumesc anticipat.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Aprilie 06, 2012, 20:29:46 »

Invitatiile inca nu au fost trimise, verificati-va mailul zilele urmatoare Very Happy
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
andrici_cezar
De-al casei
***

Karma: -47
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Aprilie 10, 2012, 07:53:20 »

Nu puteam sti cam la ce loc s-au oprit invitiatiile?
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Aprilie 10, 2012, 09:45:28 »

Primii 10 de la fiecare grupa,singura exceptie fiind la grupa Open unde au fost selectati 11 deoarece pe locul 10 a fost egalitate de punctaje.  Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines