Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Rating mai rapid  (Citit de 37042 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Fayed
Client obisnuit
**

Karma: -24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« : Martie 11, 2012, 22:35:42 »

O idee ar mai fi sa ne creasca ratingul nu neaparat dupa participarile la concursurile online. Poti avea o zi proasta si nu faci nimic, si nu iti mai poti modifica ratingul pana la urmatorul. Sau poate ai o problema urgenta si nu poti participa. Cred ca ar trebui sa ne creasca ratingul la un anumit set de puncte stranse in urma rezolvarii problemelor. Astfel, pentru a ajunge in top , concurentii ar lucra mult mai mult (sau cel putin aceasta este parerea mea ). Iar daca te clasezi pe un loc bun la un concurs online ratingul sa iti creasca cu mult mai mult, sau sa iti scada daca nu poti participa, dar dupa aia sa stii ca poti lucra mai mult pentru a recupera.
Eventual, in la inceputul fiecarei luni din vacantei de vara sa se traga o linie si sa se vada care sunt primii 50 clasati, iar cu aceastia sa se faca o tabara serioasa de pregatire (10-15 zile). In cazul in care unii pe prin loturi sau nu pot veni urmatorii clasati le iau locul.
Dupa ce se trage aceasta linie ceilalti concurenti pot lucra intensiv, pentru a le creste ratingul si pentru a prinde "lotul" pe luna urmatoare.
Astfel, lucrand cat mai mult vom putea avea sanse de a intra "lotul infoarena".
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 11, 2012, 22:49:55 »

Problema e ca, in general, concursurile sunt menite sa-i scoata in evidenta pe cei mai buni, nu pe cei care au lucrat cel mai mult  Smile. Munca e o unealta, unii au nevoie mai multa de ea, altii mai putin. Unii, cazuri exceptionale, cam deloc. E ca si cum faci un concurs de construit casute de lemn(zic si eu) si la evaluare ii privilegiezi pe aia care au avut mai multe lovituri de ciocan. Oricum lumea e motivata sa lucreze pe infoarena fiindca exista clasament separat pentru arhiva Smile.
Memorat
Fayed
Client obisnuit
**

Karma: -24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 11, 2012, 23:05:00 »

Si unde il pot vedea? (Cel pentru arhiva)
Memorat
Fayed
Client obisnuit
**

Karma: -24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 11, 2012, 23:06:13 »

Scuze, la-m gasit.
Si totusi, ideea cu taberele de pragatire pentru cei din topul arhivei?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 11, 2012, 23:18:50 »

Sponsorii si timpul ar fi principalele probleme Think
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Fayed
Client obisnuit
**

Karma: -24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 11, 2012, 23:28:45 »

Cred ca problema cu sponsorii s-ar rezolva. Facem toti parte din aceasta comunitate, iar multi dintre noi sunt sigur ca ar fi dispusi sa doneze organizatiei infoarena o anumite suma de bani (5-10 lei). Din peste 25000 de inregistrati, sigur gasim macar 1000 care sa doneze lunar, sau o data la 2 luni, o astfel de suma care sa fie la bugetul organizatiei.
Iar problema cu timpul cred ca ar putea fi rezolvata. Sunt multi profesori extraordinari in tara care stiu de infoarena si sunt sigur ca s-ar putea gasi macar un grup de 5 care sa pregateasca in vacanta de vara, cam 10 zile pe luna, 50 de membri.
Iar in al doilea rand nu trebuie numai profesori sa predea. Elevii se pot ajuta foarte mult intre ei si se pot cunoaste mai bine.
Intr-un fel eu propun sa trecem de la nivelul unde comentam si vorbim pe forumuri la intalniri reale unde altfel se discuta.
In concluzie va rog sa postati in acest topic daca ati fi de acord sa donam cat mai des sume marunte pentru noi pentru a avea un buget de a organiza tabere de pregatire, sau daca aveti idei mai bune.
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 11, 2012, 23:52:00 »

good ideas, you have Smile

Dar partea cu rating pe probleme rezolvate nu merge, pentru ca se pot copia si nu ar mai fi relevant. Ratingul trebuie sa fie, si este pe toate site-urile de probleme, bazat pe performanta din concursuri. Astfel se oglindeste valoarea unei persoane, prin perseverenta si rezultate bune si constante, pe durate lungi...

Tabara este o idee buna, dar la fel nu pe baza de probleme, ci mai degraba pe baza de un concurs imprastiat pe o durata lunga de timp. Ce concurs avem noi in asa fel? Infoarena Monthly! La fel ca Algoritmiada, ar trebui sa aiba si Monthly o tabara si o runda on-site. Problema e asa cum a spus wefgef, de timp si bani... Cum putem sa rezolvam aceste lipsuri? Propuneri?
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 12, 2012, 12:06:37 »

Cred ca problema cu sponsorii s-ar rezolva. Facem toti parte din aceasta comunitate, iar multi dintre noi sunt sigur ca ar fi dispusi sa doneze organizatiei infoarena o anumite suma de bani (5-10 lei). Din peste 25000 de inregistrati, sigur gasim macar 1000 care sa doneze lunar, sau o data la 2 luni, o astfel de suma care sa fie la bugetul organizatiei.
Iar problema cu timpul cred ca ar putea fi rezolvata. Sunt multi profesori extraordinari in tara care stiu de infoarena si sunt sigur ca s-ar putea gasi macar un grup de 5 care sa pregateasca in vacanta de vara, cam 10 zile pe luna, 50 de membri.
Iar in al doilea rand nu trebuie numai profesori sa predea. Elevii se pot ajuta foarte mult intre ei si se pot cunoaste mai bine.
Intr-un fel eu propun sa trecem de la nivelul unde comentam si vorbim pe forumuri la intalniri reale unde altfel se discuta.
In concluzie va rog sa postati in acest topic daca ati fi de acord sa donam cat mai des sume marunte pentru noi pentru a avea un buget de a organiza tabere de pregatire, sau daca aveti idei mai bune.

Aparent nu e o idee rea. Dar adevarul este ca din cei 25000 de useri inregistrati, 2000 sunt activi din care probabil ar dona 50, maxim 100 (ar dona doar cei care simt ca infoarena i-au ajutat destul de mult). Deci practic e o tabara in care mergi pe banii tai Smile
Solutia este de gasit sponsori...
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 12, 2012, 12:36:29 »

Cred ca problema cu sponsorii s-ar rezolva. Facem toti parte din aceasta comunitate, iar multi dintre noi sunt sigur ca ar fi dispusi sa doneze organizatiei infoarena o anumite suma de bani (5-10 lei). Din peste 25000 de inregistrati, sigur gasim macar 1000 care sa doneze lunar, sau o data la 2 luni, o astfel de suma care sa fie la bugetul organizatiei.
Iar problema cu timpul cred ca ar putea fi rezolvata. Sunt multi profesori extraordinari in tara care stiu de infoarena si sunt sigur ca s-ar putea gasi macar un grup de 5 care sa pregateasca in vacanta de vara, cam 10 zile pe luna, 50 de membri.
Iar in al doilea rand nu trebuie numai profesori sa predea. Elevii se pot ajuta foarte mult intre ei si se pot cunoaste mai bine.
Intr-un fel eu propun sa trecem de la nivelul unde comentam si vorbim pe forumuri la intalniri reale unde altfel se discuta.
In concluzie va rog sa postati in acest topic daca ati fi de acord sa donam cat mai des sume marunte pentru noi pentru a avea un buget de a organiza tabere de pregatire, sau daca aveti idei mai bune.

Aparent nu e o idee rea. Dar adevarul este ca din cei 25000 de useri inregistrati, 2000 sunt activi din care probabil ar dona 50, maxim 100 (ar dona doar cei care simt ca infoarena i-au ajutat destul de mult). Deci practic e o tabara in care mergi pe banii tai Smile
Solutia este de gasit sponsori...

Da,ar merge unii pe banii lor,dar daca nu sunt asa multi bani,cred ca le-ar conveni ca pe banii aia sa faca o pregatire intensa cu profesori buni din tara sau cu studenti,timp de vreo saptamana sau doua  wink
Memorat
Fayed
Client obisnuit
**

Karma: -24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 12, 2012, 20:02:41 »

Daca am sta si am privi la primii 300 de membri din clasamentul arhivei de probleme am vedea ca lucreaza aproape zilnic.
Deci sunt activi des si sunt sigur ca ar putea dona 10 lei pe luna. Unii poate ar dona chiar mai mult.
Dar facand un calcul observam ca putem strange lejer un 7-8 luni 20.000 fara probleme. Asta in cel mai rau caz.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 12, 2012, 20:45:31 »

Mi se pare cam pripite observatiile si calculele tale.

Intre primii 300 din clasamentul arhivei sunt destul de multi care nu au mai lucrat de multa vreme pe infoarena. Sunt putini cei care mai lucreaza in arhiva de probleme dupa terminarea liceului, iar intre primii 300 sunt destul de multi care au tras tare in liceu, au acumulat un numar semnificativ de probleme rezolvate, apoi "si'au incheiat activitatea" (cred ca sunt vro 30 - 40%).

Apoi trebuie sa fim putin realisti, in sensul ca nu toata lumea e atat de binevoitor incat sa doneze 10 lei lunar (stiu, nu e mult, dar pentru unii sunt si aia bani seriosi ... un sfert din alocatia scolara). Asa ca din cei care sunt inca activi, mai trebuie scosi cei care nu vor sa dea.

Sa nu crezi ca sunt impotriva ideii tale cu donatul, doar ca mi se pare ca privesti lucrurile prea naiv.

Memorat
psycho21r
Client obisnuit
**

Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 12, 2012, 21:05:16 »

Calcule exacte nu prea poate nimeni să facă, dacât să presupunem.

Dar totuși, nu cred că este ceva de pierdut, poate nu o să fie chiar atât de mulți bani, dar lumea tot o să doneze - și cu timpul se adună.

LE: Nu se face un topic separat pe tema asta? Că văd că e interesantă.
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 13, 2012, 02:10:13 »

Da, ar fii o idee foarte buna sa putem dona (prin PayPal). Probabil s-ar mai aduna inca vreo 3000 ron anual la bugetul infoarena, asta fara ca nimeni sa se agite in plus (ca la sponsori etc.) Very Happy
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 13, 2012, 03:33:08 »

In caz ca nu stiati, exista pagina asta: http://infoarena.ro/paypal.

Privind restul discutiei, probabil un admin mai activ ca mine ar trebui sa analizeze ce se poate face si ce nu.
Memorat

Am zis Mr. Green
Fayed
Client obisnuit
**

Karma: -24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 13, 2012, 11:42:22 »

Intr-adevar se pot dona diferite sume. Mie unul mi se pare destul de putin 3000 pe an. Cred ca s-ar putea strange mai mult. Dar deocamdata suntem la inceput.
Sunt sigur ca daca ideea va da rezultate si va avea succes din ce in ce mai multa lume ar auzi si ar dona.
Asa ca de acum incercati sa donati cand simtiti nevoia , dar sa fie macar o data pe luna, chiar daca este o suma minuscula. Insa cred ca multi dintre noi ar putea dona mai mult de 5 lei.
Dupa cateva luni vedem ce suma s-a strans si atunci vom trage o conlcuzie.
Insa daca fiecare sta si isi zice in gandul sau : "Lasa ca dau altii. Ce mai conteaza daca mai dau si eu. Mai bine cu banii astia ma duc si imi cumpar pachetul pe maine la scoala",
nu se va realiza mare lucru.
 
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 13, 2012, 14:31:52 »

Intr-adevar se pot dona diferite sume. Mie unul mi se pare destul de putin 3000 pe an. Cred ca s-ar putea strange mai mult. Dar deocamdata suntem la inceput.
Sunt sigur ca daca ideea va da rezultate si va avea succes din ce in ce mai multa lume ar auzi si ar dona.
Asa ca de acum incercati sa donati cand simtiti nevoia , dar sa fie macar o data pe luna, chiar daca este o suma minuscula. Insa cred ca multi dintre noi ar putea dona mai mult de 5 lei.
Dupa cateva luni vedem ce suma s-a strans si atunci vom trage o conlcuzie.
Insa daca fiecare sta si isi zice in gandul sau : "Lasa ca dau altii. Ce mai conteaza daca mai dau si eu. Mai bine cu banii astia ma duc si imi cumpar pachetul pe maine la scoala",
nu se va realiza mare lucru.
 

Daca chiar se va ajunge la a pune in practica initiativa asta,atunci trebuie facut organizat,adica nu lasam asa linkul de donat acolo si vedem dupa o luna cati au avut chef sa o faca ca apoi sa tragem concluzii despre cat putem strange. Ar putea fi de exemplu ceva de genul "taxa de asigurare a unui eventual loc in tabara Infoarena Monthly",adica cei care ar vrea sa mearga in tabara sa plateasca,iar din toti cei care au platit sa mearga numai primii 50 sau cat va fi permis. In rest la rundele monthly se poate participa oricum,dar numai din cei care au platit se vor alege si cei care sa beneficieze de tabara.

Doar ca pare o initiativa prea "visatoare",nu cred ca poate fi realizata acea tabara (sau mai multe) fara vreun sponsor serios ca in cazul Algoritmiadei.
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 13, 2012, 14:43:50 »

Desi nu stiu ce parere au membrii echipei despre asta, cred ca ideea de a oferi privilegii considerabile membrilor care contribuie financiar nu este chiar in acord cu principiile infoarena.
Cel mai tare lucru la infoarena e ca totul e deschis pentru toata lumea, iar ierarhiile se fac dupa performante si efort depus pentru dezvoltarea comunitatii Smile
Conceptul de donatie nu presupune ca astepti un beneficiu in urma contributiei. Donatiile sunt donatii, nu taxe.
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 13, 2012, 14:51:04 »

Eu zic ca e ok, e ca si cum ti-ai plati singur tabara, doar ca te poti duce in tabara doar daca esti in primii X, si pretul este mult mai mic decat ar fi in mod normal. In plus, ca sa nu ziceti ca unul care nu are posibilitatea sa plateasca nici 10 lei nu are sansa la finala/tabara, primii 3 sau 5 sa poata participa pe gratis  Ok
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 13, 2012, 15:00:30 »

Right. Pai putem sa bagam o taxa inainte de OJI pentru cei care intentioneaza sa ajunga la ONI Tongue.

Infoarena este un proiect al unor elevi de liceu care au depus enorm de mult efort pentru a crea o platforma deschisa tuturor care vor sa faca performanta in concursuri. Este o comunitate meritocratica, cum din pacate rar vezi pe la noi. Nu vad niciun motiv pentru care am corupe acest lucru acum. Infoarena va progresa cel mai bine cum a facut-o si pana acum: prin voluntari entuziasti.
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 13, 2012, 15:06:23 »

Nu corupi nimic.
E mai bine fara tabara? Daca lumea vrea sa vina in tabara, si sponsori nu avem deocamdata, ce putem face, sa stam acasa?
Cum am si zis, nu ii iei sansa nimanui, se poate ajunge si fara sa plateasca, dar sa traga mai tare si sa fie in primii 3 || 5 in clasament.
De asemenea, e o modalitate de a contribui la comunitate... in comunitati de obicei se contribuie cu timp, nu cu bani, intr-adevar, dar daca ai timp, poti sa cauti sponsori la firme locale, sau unde vrei tu... ce tot stam pe forum propunand sa caute altii sponsori pentru noi ca sa avem noi tabara de pregatire gratis  Shame on you (tineti minte, astia care ne organizeaza tot sunt voluntari, isi mananca din timpul lor, pentru comunitate)
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 13, 2012, 15:19:44 »

Daca ceri mai mult efort de la cineva care nu plateste, deja nu e ok.

Si nu ar trebui pusa problema la modul 'Daca bagam taxa avem tabara, daca nu nu'. In primul rand nu avem sponsori fiindca ideea in sine n-a iesit din topic (n-a cautat nimeni sponsori inca). In al doilea rand e cam naiv sa credeti ca banii sunt singura problema. De cativa ani, membrii lotului national se pregatesc intre ei in tabere. Profesorii care sunt pregatiti cel mai des nu au timp. Studentii sunt ocupati cu facultatea/internshipuri.

So da, dupa mine, mai bine fara tabara decat cu sacrificiul asta Smile.
Memorat
Fayed
Client obisnuit
**

Karma: -24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 13, 2012, 19:52:37 »

Jumatate dintre noi spun ca se poate, alta jumatate spune ca nu se pot realiza tabere.
Dupa cum am zis mai sus, hai sa incercam sa donam cateva luni si sa vedem cum decurg lucruril"e.
"Ca nu se poate, ca ne trebuie sponsori, ca nu avem profi" am tot auzit. Daca cei ce nu considera posibila aceasta incercare sa nu faca nimic si gata. Multe se pot intampla in timp. Poate chiar prindem un sponsor.
Eu zic sa trecem la fapte si sa tragem concluzii peste cateva luni.
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 13, 2012, 20:12:17 »

Jumatate dintre noi spun ca se poate, alta jumatate spune ca nu se pot realiza tabere.
Dupa cum am zis mai sus, hai sa incercam sa donam cateva luni si sa vedem cum decurg lucruril"e.
"Ca nu se poate, ca ne trebuie sponsori, ca nu avem profi" am tot auzit. Daca cei ce nu considera posibila aceasta incercare sa nu faca nimic si gata. Multe se pot intampla in timp. Poate chiar prindem un sponsor.
Eu zic sa trecem la fapte si sa tragem concluzii peste cateva luni.

1.Iti repet ca pentru a trece la fapte ne trebuie un plan,nu sa incepem asa haotic.
2.Nu poti "prinde" un sponsor cum prinzi un peste la balta,trebuie sa-l cauti si sa-i motivezi de ce consideri ca ar fi bine ca el sa sponsorizeze acel proiect. Asta necesita timp,nu pica din cer.
3.Trecand peste problema cu banii,asa cum a zis si Mihai mai exista o problema : cine va tine cursurile in acea eventuala tabara.Adica vara deja sunt taberele de lot,iar ca sa-i mai chemi dupa pe acei profesori din vacanta/pe acei studenti din vacanta/internship-uri nu cred ca se poate. Mai ales pentru cate o tabara pe luna de cate 10-15 zile.
Memorat
tzipleatud
De-al casei
***

Karma: 104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 117



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Martie 14, 2012, 11:47:17 »

E foarte buna ideea cu tabara de pregatire, si ma gandesc ca la inceput e de ajuns una pe an. Pentru a obtine banii necesari ma gandeam la cateva metode:
1) In primu rand, acel buton de Donate by Paypal ar trebui pus undeva pe homepage, iar campania pentru a obtine donatii sa fie mult mai agresiva. Asta inseamna ca s-ar putea creea un cont bancar in care sa se poata dona si cautarea altor metode de a dona( de exemplu prin SMS - ma gandeam eu)

2) In fiecare an Infoarena sa caute un sponsor major, iar contra unei sponorizari majore, bannerul infoarena si alte elemente sa se schimbe, pentru a face reclama. (De exemplu CompanyX sponsorizeaza infoarena, atunci bannerul va putea fi schimbat pe tot parcursul anului in Infoarena Sponsored by CompanyX sau ceva de genul)

Chiar daca poate nu toate ideile sunt bune, consider ca majoritatea merita incercate. Smile
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 14, 2012, 14:47:42 »

Sfatul meu este sa lasati marketingul si sa lucrati mai multe probleme de informatica. Daca vreti sa faceti donatii pentru infoarena o puteti face pentru ca apreciati eforturile pe care le depunem, nu pentru ca asteptati ceva inapoi (fie ca este vorba de o tabara, sau de altceva).

Daca s-ar pune problema sa organizam totusi o tabara, probabil ca invitatiile s-ar obtine in urma unui concurs (sau mai multe). Dupa cum a mentionat si Mihai Calancea, acesta este spiritul infoarena si nu avem niciun interes sa ne schimbam.

In schimb, puteti organiza tabere unde sa invitati profi/studenti care sa predea voi singuri, nu e necesar sa fie infoarena implicata in toata povestea asta.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines