Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Android  (Citit de 4074 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fulgerulnegru
Client obisnuit
**

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 92



Vezi Profilul
« : Ianuarie 16, 2012, 17:36:53 »

Cine ma poate ajuta si pe mine, sa imi spuna ce limbaje suporta si poti face programe complexe in android sau IOS ?
Memorat
maritim
Vorbaret
****

Karma: 59
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 16, 2012, 18:00:15 »

Pentru inceput te-ai putea uita aici pentru Android si aici pentru iOS.

Din cate stiu eu pe Android se lucreaza cu java. In iOS nu ma pricep, dar am vazut ca merge si C++.
Memorat
fulgerulnegru
Client obisnuit
**

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 92



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 16, 2012, 18:03:41 »

peste site m-am uitat si nu am gasit ce am vrut , java nu prea imi place si m-am gandit ca poate sa mearga si cu python sau cu C++ pentru android si caut solutie pentru asa ceva.
Legat de java , sti niste carti de unde sa invat sa programez pentru android
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 16, 2012, 19:57:39 »

Eu iti recomand ori tutorialele video Developing Android Applications with Java part 1 si 2 sau Learning Andriod 1st Edition, ambele de la editura O'Reilly.

Cei de la Google ofera un plugin foarte tare pentru Eclipse numit ADT (Android Development Tools) care iti permite sa faci cam ce vrei cu emulatorul. Daca nu iti "place" Java  Shocked , poti sa scrii "aplicatii" pentru Android folosind HTML + JavaScript. Dar de ce ai spune nu la un SDK (foarte tare de altfel) oferit de cei de la Google ?  Think

PS : Poti sa bagi si cod C++ in aplicatiile tale folosind JNI (Java Native Interface). Intradevar este mult mai rapid, dar este si mult mai greoi de scris. JNI se foloseste de obicei pentru jocuri, dar daca stii poti folosi oriunde crezi ca ai avea nevoie de mai multa viteza. Personal, nu am folosit niciodata, nu am avut nevoie. Java + Android SDK + Eclipse Rules  Winner 1st place
Memorat
zloteanu.adrian
Strain
*

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 16, 2012, 21:12:53 »

Pentru android, in principal este java, si pentru ios objective c!
Totusi, nefiind ei chiar prosti, pentru android exista ndk, care te lasa sa lucrezi in cod nativ (c, de exemplu) , pentru ios nu am incercat niciodata, dar se pare ca exista ceva pentru java!

Oricum, chiar daca ai zis ca "nu-ti prea place" chiar iti sugerez sa continui sa incerci, eu am renuntat o data, dar a doua oara am priceput, si acum doar cand ma gandesc la antichitatea de C imi face greata Tongue Sunt multe lucruri superioare in java fata de c, singurul avantaj pe care il are cel din urma fiind viteza, si diferenta chiar nu e asa mare!

Pentru developing in android, eu sugerez Netbeans, nu mi-a placut niciodata Eclipse, Nb e mult mai bun ca si interfata, si are multe lucruri deja bagate pentru care, la eclipse, ai nevoie de plugin-uri speciale!
Pentru ios, exista Xcode, care e chiar decent! Smile

Legat de locuri de unde sa inveti, din proprie experienta, video-urile sunt cea mai rea metoda, daca totusi vrei poti cauta thenewboston pe youtube, are video-uri si pentru java, android, c++, si ios! Very Happy
Altfel, o carte e mereu buna! Wink


Ar putea parea mai ciudat la inceput cum functioneaza android-ul, pentru ca trebuie sa folosesti XML pentru interfata, etc. Dar daca te tii chiar merita, eu de exemplu fac bani frumosi (nu doar din android, fac si pentru alte platforme) si chiar e o activitate placuta de facut! ^.^
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 16, 2012, 23:36:26 »

Ca un mic rezumat la ce au zis ei mai sus si adaug si eu niste chestii.

iOS - objective c, trebuie mac os. Punct

android - sdk-ul lor si scri in java, sau ndk (native developer kit) si scri in c.

Ar mai fi si alternativa phonegap/appcelerator. Scri in HTML/CSS/Javascript si folosind niste tool-uri iti compileaza ei un apk. Totusi, nu vei putea folosi toate functiile native. Zicea Dragos mai sus de python. Se poate programa in jython sau jruby. Daca vrei sa programezi pentru tine (nu sa scri aplicatii, ci sa scri mici scripturi pe care sa le poti folosi) poti instala linux direct in android, si suporta majoritatea programelor, atata timp cat au fost compilate pentru ARM. Eu mi-am pus ubuntu si am putut rula chiar si django. Totusi pentru asta iti trebuie root pe android.

Un link util legat de jython si jruby:
http://code.google.com/p/android-scripting/

Legat de ce ziceam eu de linux:
https://market.android.com/details?id=com.galoula.LinuxInstall
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 17, 2012, 13:12:05 »

si acum doar cand ma gandesc la antichitatea de C imi face greata Tongue

Cum poti sa spui asa ceva? Dai impresia ca java ar fi un limbaj net superior C-ului.
Memorat
zloteanu.adrian
Strain
*

Karma: -9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 17, 2012, 18:59:13 »

Cum poti sa spui asa ceva? Dai impresia ca java ar fi un limbaj net superior C-ului.
Si nu este? Tongue
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 17, 2012, 19:58:57 »

Si mie mi se pare ca prunele le sunt net superioare usilor rotative.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Ianuarie 18, 2012, 01:07:47 »

Din prune poti face tuica Smile), din usi rotative nu aparent.
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Ianuarie 18, 2012, 01:13:23 »

Aparent  Har har. Hai, gata cu offtopicul, se discuta chestiuni serioase aici Smile. Nichita, nu te mai aventura in afirmatii de genul ala, s-ar putea ca nu toti sa iti impartaseasca parerile. Si in plus, putin respect pentru batranul C Smile. Chiar daca nu iti place Morgan Freeman de exemplu, nu zici despre el ca e un actor prost, pentru ca toti stiu ca e bun. Il respecti si taci din gura.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines