Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: compilator  (Citit de 1450 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
marius23
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« : Ianuarie 10, 2012, 00:37:31 »

Salut.Am nevoie de putin ajutor pt a gasi un compilator pt infoarena .Am luat mingw developer studio 2.05 de pe site , dar cand incerc sa compilez nu ma lasa (am vazut si tutorialul).Am incercat apoi cu acel pachet cu  MinGW 4.4, GDB 7.1 si Code::Blocks .Am intrat in code blocks , am luat un program de 100 de pct de la o problema usoara si a reusit compilarea (nu a dat erori).Problema cu code blocks e ca nu stiu cum sa lucrez cu fisiere , adica creez un fisier de intrare in care scriu anumine date(cele folosite ca sugestie la problema ) , dar in fisierul de iesire nu apare nimic .

Probabil ca nu stiu eu sa lucrez in el deci va rog sa ma ajutati.
Am mai luat si mingw de pe mingw.org , dar nu stiu cum sa il folosesc .Am gasit un tutorial pe youtube si am incercat sa il folosesc impreuna cu netbeans .Problema care o am si aici e ca nu stiu sa lucrez cu fisiere .
Am incercat sa explic cat de clar am putut la aceasta ora .Va rog sa ma ajutati cu oricare din aceste programe sau sa imi recomandati altceva.
Memorat
Prostu
Nu mai tace
*****

Karma: 134
Deconectat Deconectat

Mesaje: 323



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 12, 2012, 11:14:45 »

IDE ar fi fost un titlu mai bun, deoarece Code:Blocks este un IDE  Smile.

Cand lucram in Windows imi faceam un shortcut catre IDE-ul pe care il foloseam si ii setam Working Directory (click dreapta->Properties) catre directorul de lucru. Apoi puneam acolo fisierele de intrare si tot acolo apareau si fisierele de iesire. Sper sa iti mearga, eu nu am mai facut ceva asemanator de multi ani Smile.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines