Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Citirea C pe noile compilere  (Citit de 1216 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« : Ianuarie 10, 2012, 10:14:27 »

Am vazut de ceva timp (mai precis de cand s-a schimbat evaluatorul), ca pe compilatorul nou, daca citesc cu scanf, deschid fisiere cu freopen, citesc cu fread sau multe altele, imi da un warning cum ca valoarea returnata de functii nu este folosita (gen scanf returneaza nr. de elemente citite, freopen returneaza un pointer s.a.m.d). Eu am gasit o metoda, cu assert, dar alta nu vad. As dori sa-mi spuneti voi daca ati gasit alta. Merci Smile.
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 10, 2012, 16:42:08 »

metoda pentru ce?
te incurca warning-urile?
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 10, 2012, 17:07:08 »

As vrea sa nu le mai vad, nu inteleg de ce postezi aiuea fara sa-mi raspunzi la intrebare. Eu am pus o intrebare, daca vrei sa raspunzi raspunzi, daca nu bine. Nu mai posta aiurea, daca ma ajuti bine, daca nu numai pune Wink. Nu ca ma incura neaparat, dar vreau sa stiu daca pot sa nu le mai vad, asa pentru mine Tongue.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 10, 2012, 17:20:10 »

SpiderMan, Laurentiu nu a postat aiurea. Tu esti cel care ar trebui sa:

  • Isi revizuiasca modul de exprimare
  • Invete despre C/C++, compilatoare, IDE-uri, etc.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 10, 2012, 17:49:20 »

Daca nu mai vrei sa vezi warning-urile la tine pe calculator, atunci poti include flag-ul -Wno-unused-result in comanda de compilare.
Memorat

Am zis Mr. Green
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 11, 2012, 10:01:29 »

Daca nu mai vrei sa vezi warning-urile la tine pe calculator, atunci poti include flag-ul -Wno-unused-result in comanda de compilare.
Merci
SpiderMan, Laurentiu nu a postat aiurea. Tu esti cel care ar trebui sa:

  • Isi revizuiasca modul de exprimare
  • Invete despre C/C++, compilatoare, IDE-uri, etc.
Eu cred ca am fost suficient de clar, plus ca si el a inteles intrebarea, dar a scris acolo daca ma incurca warning-ul Neutral. Eu am pus o intrebare, daca el vrea sa imi raspunda la ea e ok, daca nu mai bine nu posteaza. Nu inteleg cu ce-am gresit.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 11, 2012, 10:26:03 »

Citat
Am vazut de ceva timp (mai precis de cand s-a schimbat evaluatorul), ca pe compilatorul nou, daca citesc cu scanf, deschid fisiere cu freopen, citesc cu fread sau multe altele, imi da un warning cum ca valoarea returnata de functii nu este folosita (gen scanf returneaza nr. de elemente citite, freopen returneaza un pointer s.a.m.d). Eu am gasit o metoda, cu assert, dar alta nu vad. As dori sa-mi spuneti voi daca ati gasit alta. Merci Smile.

Daca nu mai vrei sa vezi warning-urile la tine pe calculator, atunci poti include flag-ul -Wno-unused-result in comanda de compilare.
Merci
SpiderMan, Laurentiu nu a postat aiurea. Tu esti cel care ar trebui sa:

  • Isi revizuiasca modul de exprimare
  • Invete despre C/C++, compilatoare, IDE-uri, etc.
Eu cred ca am fost suficient de clar, plus ca si el a inteles intrebarea, dar a scris acolo daca ma incurca warning-ul Neutral. Eu am pus o intrebare, daca el vrea sa imi raspunda la ea e ok, daca nu mai bine nu posteaza. Nu inteleg cu ce-am gresit.

Eu n-am vazut intrebarea. O intrebare trebuie sa aiba semnul intrebarii la sfarsit.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 11, 2012, 10:45:18 »

Nu neaparat, eu am facut un fel de introducere la inceput, ca sa incerc sa explic despre ce compilator vorbesc, si sa subliniez faptul ca vreau sa scap de warn-uri, nu am vrut nimic mai mult. Stii, daca nu intelegi o intrebare, il intrebi pe respectivul exact ce-a vrut, sau o anumita chestie, nu il intrebi de ce vrea sa faca acel lucru. Pe mine asta m-a deranjat, cand m-a intrebat Laurentiu de ce vreau sa scap de warn-urile alea .... De ce atatea explicatii Tongue. Daca vrei si ai chef sa-ti rapesti din timp sa ma lamuresti e ok, daca nu iara-i ok. Dar nu trebuie sa facem din tantar armasar.
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 11, 2012, 11:34:02 »

Sunt persoane care chiar vreau sa te ajute. Ajuta-le si tu pe ele! Scrie clar ce ai de intrebat, ca sa nu trebuiasca sa se chinuie sa inteleaga ce vrei sa spui. Desigur ca majoritatea au inteles ce ai vrut sa spui (pentru ca au ghicit - nu pentru ca ai scris tu), dar sunt cazuri in care exista mai multe variante la "intrebarile" tale. E frustrant sa vrei sa ajuti o persoana si sa trebuiasca sa te chinui sa intelegi ce a vrut sa zica.

Citat
Am vazut de ceva timp (mai precis de cand s-a schimbat evaluatorul), ca pe compilatorul nou, daca citesc cu scanf, deschid fisiere cu freopen, citesc cu fread sau multe altele, imi da un warning cum ca valoarea returnata de functii nu este folosita (gen scanf returneaza nr. de elemente citite, freopen returneaza un pointer s.a.m.d). Eu am gasit o metoda (metoda? pentru ce), cu assert, dar alta nu vad. As dori sa-mi spuneti voi daca ati gasit alta
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Ianuarie 11, 2012, 15:40:05 »

Ok, am inteles ce-ai spus, merci pentru explicatii, acolo unde ai scris tu era metoda pentru a scapa de warn-urile alea Tongue.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines