Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Girls Programming Camp by infoarena & Facebook  (Citit de 17986 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
yioana
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Octombrie 06, 2011, 22:34:24 »

nu se poate sa postati niste modele de exercitii ca din cate am inteles eu, vor fi exercitii,nu? sa stim la ce sa ne asteptam...si cam cate fete vor putea participa? ca sunt sigura ca oricine si-ar dori sa aiba ocazia asta...
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Octombrie 07, 2011, 09:03:10 »

Sorina, cred că dacă e cazul să lipsiți prea mult nu e corect față de fetele care au rămas acasă, dar ar fi venit la fiecare curs.
Totuși, poate sunt șanse să vă descurcați cu ambele: o sa fie câte două sesiuni de cursuri pe zi, fiecare de câte 3 ore. În rest, o să avem pauze de masă și tot felul de evenimente.
Vă sfătuiesc să participați la preselecție, să vă asigurați un loc, iar după aceea veți putea decide în funcție de orarul vostru și de programul camp-ului (îl vom afișa pe site).

Daria, sunt convinsă că o să poți participa și tu. Proba se va desfășura pe parcursul a două zile (15 și 16 octombrie), tocmai pentru a evita situațiile în care doritoarele nu se pot plia pe un interval restrâns.

Pentru restul nerăbdătoarelor Smile: proba va fi online, și se califică 30 de fete. Ca exercițiu, puteți să lucrați din problemele publicate în arhiva educațională - au explicații detaliate și model de rezolvare, ca să înțelegeți bine conceptele.

Revenim curând cu toate detaliile într-un blogpost. Tot atunci vom da drumul și la înscrieri.  Dancing
Memorat
paulapity
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Octombrie 07, 2011, 15:48:22 »

Buna ziua.
Am si eu 2 mari intrebari:
1. Am inteles ca testul va fi online. Il vom rezolva acasa sau intr-o sala special organizata si supravegheata? Intreb acest lucru deoarece ideea ca un profesor sa rezolve testul este foarte tentanta. De exemplu nu mi-ar conveni ca o colega care are un nivel mai mic ca al meu in ceea ce priveste programarea sa-mi ia locul.
2. Vor fi in total 30 de locuri? liceu+facultate?
bafta  Yahoo!
Memorat
sory1806
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Octombrie 07, 2011, 18:37:52 »

Multumesc pentru raspuns.

Cu 2 cursuri de 3 ore pe zi, cred ca vom putea face fata destul de bine. Cel mai probabil voi urma sfatul si voi participa la selectie. Exista vreo sansa ca orarul sa apara inainte de selectie? Daca nu, in cazul in care cineva se califica si nu poate veni, cred ca cel mai corect ar fi ca locul sa se redistribuie. Deasemenea as vrea sa va intreb unde se vor tine cursurile, intrucat si ajunsul din punctul A in punctul B este o problema  Brick wall.

Multumesc din nou, asteptam mai multe detalii,

Sorina
Memorat
steluta
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Octombrie 07, 2011, 22:22:13 »

Mi se pare o idee foarte buna tabara, insa am o intrebare: proba va fi impartita pe nivele sau clase, sau toata lumea va avea acelasi subiect? Multumesc  Smile
Memorat
bulgarash
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Octombrie 08, 2011, 13:08:18 »

Nu inteleg din articol cum ma pot inscrie?
Daca vor aprea informatii mai tarziu nu imi pot da seama cand.Ati spus ca tabara este pe 30.10-5.11 si mi se pare ca nu e indeajuns de mult timp pentru ca sa faceti aceea selectie.
Sper sa imi raspundeti . Rolling Eyes 
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Octombrie 08, 2011, 13:27:42 »

Paula, testul va fi online și se va da de acasă. Nu avem posibilitatea să facem o selecție "supravegheată", deoarece ne adresăm fetelor din toata țara, din orașe mici și mari deopotrivă. E foarte greu să găsim săli și profesori disponibili să supravegheze peste tot.
Însă majoritatea concursurilor de pe infoarena se desfășoară online - la fel și peste tot în lume, pe marile site-uri dedicate. Există sisteme de prevenire a fraudei, dar în principiu e un element cheie ca fiecare participant să dea dovadă de integritate și corectitudine. Vom face tot posibilul pentru a ne asigura că se întâmplă așa.

Vor fi 30 de fete în total; nu există grupe de vârstă.

Sorina, locurile se redistribuie, deci nu trebuie să îți faci griji în privința asta. Deocamdată nu suntem siguri care va fi locația - vom anunța după ce vom avea ceva stabilit.

Andreea, blogpostul cu detalii e aproape gata. Mai pregătim setup-ul pentru înscrieri și îl publicăm. Sper să fie gata totul până mâine seară. Smile
Memorat
yioana
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Octombrie 08, 2011, 13:32:51 »

mi-a placut ideea de integritate ci corectitudine. Chiar daca testul e online, consider ca cine nu isi doreste cu adevarat o cariera in domeniu sau cine stie ca nu e pt asta nu are de ce sa se implice pt a lua locul altora care chiar merita...asteptam noi detalii Wink
Memorat
Kaara333
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Octombrie 08, 2011, 13:49:17 »

In legatura cu testul, va fi diferit pt fiecare nivel? Adica cei de la facultate vor avea un test, iar cei de liceu altul.Iar daca e asa eu fiind in clasa a 10, voi avea acelasi test cu alcineva din clasa a 12?
Memorat
ab2011
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Octombrie 08, 2011, 13:57:31 »

si daca nu sunt eleva sau studenta nu pot participa? Raised eyebrow
Memorat
BlackPetal
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Octombrie 09, 2011, 18:32:12 »

 Shocked Initiativa e GROZAVA si chiar consider ca se merita efortul!  Applause Debia astept!  Weightlift  Banana
Memorat
Euristica
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Octombrie 09, 2011, 19:32:49 »

Este intr-adevar un proiect exceptional, Yahoo! ce permite astfel dezvoltarea unei pasiuni trainice pentru programare! Ma bucur ca sunt derulate si astfel de activitati, iar cei doritori nu sunt deloc putini, eu numarandu-ma printre ei, desigur!  Very Happy
Memorat
theo_petcan
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Octombrie 10, 2011, 08:34:11 »

Mie una mi se pare o idee absolut geniala! Si spun asta nu de dragul de a spune si eu ceva, ci pentru ca mereu am fost data la o parte de asa-zisele "genii" in informatica pentru ca eram fata, in concluzie eram inapta, din punctul lor de vedere, de a gandi. M-am simtit prost, dar nu puteam sa zic nimic.. dar acum? Sunt absolut oau! As vrea sa particip si mi-as dori sa pot sa fac parte din Girls Programming Camp!

Smile  Applause
Memorat
bulgarash
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Octombrie 10, 2011, 17:55:04 »

cand vor aparea mai multe informatii ?
daca au aparut as vrea sa stiu unde Very Happy.
Memorat
Raluca_10
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Octombrie 10, 2011, 19:36:11 »

Mi se pare o idee super!

Sunt eleva in clasa a12a si mi-ar placea foarte mult sa particip la aceasta tabara, dar din pacate exact in acea saptamana sunt plecata din tara... Se mai organizeaza cumva din nou aceasta tabara in alta perioada?

Va multumesc mult, Raluca  Very Happy
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Octombrie 11, 2011, 08:47:36 »

Iată și detaliile mult așteptate!  Yahoo! Înscrieți-vă acum!  Winner 1st place

Alina, din păcate ediția de anul acesta se adresează doar elevelor de liceu și studentelor din primii ani. Dar te poți antrena și tu, rezolvând problemele de la proba de selecție, din materialele pe care le vom publica de la Camp și, bineînțeles, din arhiva infoarena.

Raluca, anul acesta școlar nu cred că va mai fi o altă ediție, din cauza lipsei de timp. Dar proba se va desfășura pe parcursul a 36 de ore; poate reușești totuși să participi.

Mulțumim tuturor pentru aprecieri, sprijin și entuziasm! Vă așteptăm cu mare, mare drag!

« Ultima modificare: Octombrie 11, 2011, 12:09:48 de către Bogdan-Cristian Tataroiu » Memorat
culinca4
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Octombrie 13, 2011, 19:50:29 »

deci ...cum anume se procedeaza?
adica...ne suim sambata, 15 oct. pe fir si ne dam jos duminca seara?! cum se desfasoara toata treaba asta? nu imi e clar...ma puteti lamuri?
Memorat
iuliacornea
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Octombrie 13, 2011, 20:20:52 »

Initiativa e de laudat, felicitari! ...abia astept sa inceapa concursul ..hope 4 the best ! Very Happy
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Octombrie 13, 2011, 21:38:59 »

Maria, problemele vor deveni publice sâmbătă la ora 10:00. Din acel moment, vei avea timp să trimiți soluțiile oricând până duminică la ora 22:00. Nu trebuie să stai lipită de calculator Smile. E în funcție de când ai tu timp și cât îți ia să le rezolvi.
Memorat
paulapity
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #44 : Octombrie 14, 2011, 14:32:25 »

mai am o intrebare. raspunsurile se vor scrie in c++? (in cazul meu). ma refer la program nu la limbaj de programare. pot scrie in notepad/word? intreb asta pt ca nu am c++.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #45 : Octombrie 14, 2011, 14:38:33 »

Raspuns in ce sens ? O sa ti se dea o problema, cu fisiere, si sa scrii tot programul. Exemplu pentru problema a + b :
Cod:
# include <cstdio>

int a, b;

int main (void) {
    fscanf (fopen ("ab.in", "r"), "%d %d", &a, &b);
    fprintf (fopen ("ab.out", "w"), "%d", a + b);
}
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #46 : Octombrie 14, 2011, 14:51:13 »

mai am o intrebare. raspunsurile se vor scrie in c++? (in cazul meu). ma refer la program nu la limbaj de programare. pot scrie in notepad/word? intreb asta pt ca nu am c++.

Poti sa folosesti orice editor de text vrei, dar eu iti recomand sa'ti instalezi pachetul de pe infoarena (http://infoarena.ro/schimbare-borland/pachet) pentru a'ti putea compila si verifica sursele. Ma indoiesc ca vei putea trimite surse fara greseli scrise in notepad, care sa si rezolve problemele.

Instaleaza'ti pachetul si incearca sa rezolvi o problema sau doua din arhiva pana incepe concursul, pentru a te obisnui cu mediul de lucru.
Memorat
culinca4
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #47 : Octombrie 14, 2011, 18:59:34 »

ok. am inteles..merci mult. pot sa le trimit rezolvate in c++? [ intreb ca sa fiu sigura Confused ]
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #48 : Octombrie 14, 2011, 19:04:49 »

Da. Incearca sa rezolvi cele doua probleme indicate in blogpost inainte de concurs. Iti va fi foarte de folos sa te obisnuiesti cu sistemul infoarena.
Memorat

Am zis Mr. Green
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines