Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Indicatorul lui Euler  (Citit de 7386 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
AlexCom
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« : Iunie 02, 2011, 19:41:12 »

    Am dat peste o problema care spune sa afisez indicatorul lui Euler pentru toate numerele nat mai nici sau egale cu n...Problema nu este deloc complicata , doar ca eu nu inteleg care este treaba cu Indicatorul lui Euler..si ce face acesta.

    Am cautat definitii pe net si am gasit ceva de genul : Indicatorul lui Euler sau funcția lui Euler se notează cu φ(n) (unde n este un număr natural nenul ) și φ(n) reprezintă numărul de numere mai mici decât n și prime cu acesta.
    Dar tot nu imi e destul de clar si nu are cine sa imi explice:D:D

    Poate cineva , va rog , sa imi explice cum sta treaba?Very Happy si daca se poate sa imi dea si un exemplu pe un numar cu fiecare pas..cred ca asa as intelege...
Multumesc
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 02, 2011, 19:51:43 »

Uite pb. asta http://infoarena.ro/problema/fractii e perfecta si http://infoarena.ro/problema/sum. Acest indicator de fapt face ce ai zis tu adineauri. Un numar X este prim cu altul Y daca cmmdc (X, Y) = 1. Spre exemplu, acest lucru merge, dupa cum ziceam la fractii pentru a simplifica fractiile pana ajunge ireductibila. Luam numarul 6 sa zicem. phi(6) o sa fie 2, pe motiv ca 6 este prim cu 1 si cu 5 (Cu 1 pentru ca orice numar este prim cu 1, si respecta conditia cmmdc (6, 1) = 1, si cmmdc (6, 5) = 1), cu 2, 3, 4, cmmdc-ul n-o sa fie 1, ci pe rand 2, 3, 2. Sper c-ai inteles care e treaba cu acest indicator, fa acele probleme pentru clarificare si uite un link unde zice cum sa calculezi acest phi cu ciurului lui eratosthenes.
Memorat
AlexCom
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 02, 2011, 20:00:38 »

Mersii mult!! Chiar am inteles , ma apuc acum sa fac pb alea Wink)
Mersii mult inca odata!
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines