Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: geometrie  (Citit de 1211 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Oancea.Catalin
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« : Iunie 06, 2011, 18:04:50 »

Am gasit o problema data la .campion in 2008 (supertri). Un supertriunghi este un triunghi care contine un numar maxim de puncte in interior. Se dau cele n puncte si trebuie sa se scrie un supertriunghi cu coordonate din multimea data. M-am gandit ca un punct M este in triunghiul ABC daca S(MAB)+S(MAC)+S(MBC)=S(ABC) prin S(XYZ) am notat suprafata triunghiului XYZ. Evident nu va intra in 2 sec pt un n=300. Stiu ca se putea determina daca un punct apartine unui triunghi daca toate intoarcerile catre acel punct avau acelasi sens... Imi puteti da si mie o implementare? Smile peacefingers
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 06, 2011, 18:22:15 »

Depinde de cat de mare e n sau timpul  Think Estimezi ca pentru o implementare a ideii cu ariile , aplicand formula pentru arie in functie de coordonatele varfurilor (nu calculand prostii cu distante dintre 2 puncte si Heron...) , nu ar intra in timp?  d'oh!

P.S. : Pentru 3 puncte A,B,C de coordonate (x1,y1),(x2,y2),(x3,y3) ,aria triunghiului ABC este :
(1/2)*abs(x1*y2 + x2*y3 + x3*y1 - x3*y2 - x2*y1 - x1*y3).
Dar bineinteles pentru a testa acea egalitate nu ar mai fi nevoie sa aplici si impartirea la 2 pentru ca se face la fiecare(s-ar simplifica oricum) si ai pierde timp inutil.
Memorat
Oancea.Catalin
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 06, 2011, 18:30:33 »

multumesc.. stiam formula aia cu matrice. Dar as vrea chestia aia cu intoarceri ... am auzit multi vorbind de ea... multumesc oricum
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines