Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Tiberiu Popoviciu 2011  (Citit de 18743 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Hardkore
Strain


Karma: -25
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 12, 2011, 13:44:22 »

Ai facut tu problema de 100p ca sa ai dreptul sa comentezi ?

Eu nu am facut-o de 100 dar asta nu ma opreste sa spun ca problema este o dejectie.
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Aprilie 12, 2011, 13:56:33 »

Imi zici ca nu stiu limba romana si apoi zici ca problema e o "dejectie". Ai un +1 de la mine  Raised eyebrow
Oricum problema asta are anumite probleme, dar nici chiar sa zici ca e "dejectie". Daca e "dejectie" nu e mai usor sa nu te mai complici cu asta si sa faci alta ? Sunt o gramada de probleme misto pe infoarena.
Memorat
Hardkore
Strain


Karma: -25
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Aprilie 12, 2011, 14:32:43 »

Imi zici ca nu stiu limba romana .
Eram cinic la adresa autorului dejectiei, in sensul ca cineva mai sus a spus ca ce imi trebe mie sa stiu gramatica ca doara stiu romana.tu ai spus ulterior ca ai fi avut nevoie de o gramatica mai exacta pentru problema si eu doar l-am recitat pe el.

Daca e "dejectie" nu e mai usor sa nu te mai complici cu asta si sa faci alta ?
Sunt o gramada de probleme misto pe infoarena.
Daca esti la concurs si iti vine o problema ca asta ce faci ? Te duci si spui "supraveghetorilor" ca problema e o dejectie si ca soliciti o problema decenta ? "nu va suparati dom profesor dar problema asta este o dejectie si solicit schimbarea ei cu o problema misto de pe infoarena"

Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Aprilie 12, 2011, 15:47:16 »

Imi zici ca nu stiu limba romana si apoi zici ca problema e o "dejectie". Ai un +1 de la mine  Raised eyebrow
Oricum problema asta are anumite probleme, dar nici chiar sa zici ca e "dejectie". Daca e "dejectie" nu e mai usor sa nu te mai complici cu asta si sa faci alta ? Sunt o gramada de probleme misto pe infoarena.

Eh, tu esti cam naiv daca crezi ca el vrea sa rezolve problema. El posteaza doar ca sa faca scandal si sa arunce aiurea cu acuzatii in legatura cu subiecte de care nu e legat in mod direct.

@Hardkore
Maestre, fii mai echilibrat in afirmatii daca doresti ca opiniile tale sa aiba vreo greutate. Rolul asta de caine de paza al eticii concursurilor de informatica nu ti se potriveste si , mai ales, nu are nevoie nimeni de el deocamdata, in ciuda a ce crezi tu. In schimb tot timpul sunt necesari oameni capabili sa deschida discutii constructive, asa ca daca ai de gand sa te plasezi prin categoria asta vreodata , let us know Smile
Memorat
Hardkore
Strain


Karma: -25
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Aprilie 12, 2011, 16:21:06 »


In schimb tot timpul sunt necesari oameni capabili sa deschida discutii constructive.
Uite o idee de discutie constructiva: ce facem pe viitor ca sa nu mai apara la concursuri astfel de probleme ?
De exemplu am fi putu sa avem si putem sa avem la anu o alta comisie la Grigore Moisil decat la Tiberiu Popoviciu.
Cine a facut comisia ?!

Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Aprilie 12, 2011, 16:26:53 »

las-o balta
Memorat
stocarul
Moderator
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Aprilie 12, 2011, 17:05:44 »

Am stat și am citit discuțiile voastre, iar acum încerc să dau un răspuns obiectiv.

Dar mai întâi de toate, vreau să vă spun ce am observat în acestă discuție: cei care atacă vehement problema/problemele de la acest concurs sunt cei care au o karmă mare .... numai că în valoare absolută ..... iar acestă observație e valabilă pe întreg forumul infoarena. După părerea mea, trebuie să aveți un comportament mai asertiv și mai ales constructiv.

Dar să revin. Problema numere9 chiar ni s-a părut interesantă, iar eu încă cred că este interesantă. Poate că au fost mici scăpări în enunț, dar exact din acest motiv există posibilitatea de a pune întrebări în timpul concursului ... chiar și după pe forum, iar comunitatea InfoArena vă ajută, cum de altfel am văzut că se și întâmplă și la această problemă.

Referitor la cine a selectat comisia, dacă vreți neapărat va dau eMail-ul acelei persoane să îi propuneți ca anul viitor să nu ne mai cheme în comisie și să îi dați o alternativă.
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Aprilie 12, 2011, 17:43:16 »

Eu nu inteleg cum isi permit unii utilizatori sa foloseasca cuvinte precum "dejectii" si adresari de forma "baga data viitoare nu stiu ce problema".
Toti cei care au propus probleme sunt oameni cu adevarat deosebiti, carora ar trebui sa nu stiti cum sa le multumiti pentru ce fac (credeti ca primesc ceva pentru ca isi bat capul cu probleme, teste si organizare de concursuri?). Bineinteles, au fost, sunt si vor fi probleme mai putin reusite, cu cateva scapari, acest lucru este clar, dar de aici pana la o adresare ca pe maidan e o distanta lunga.

Noi suntem tot timpul de acrod, si chiar incurajam feedbackul concurentilor, dar chiar s-a depasit limita. Credeti ca daca ne vedeti tot timpul aici pe forum suntem obiectul bataii voastre de joc?

Stiu ca la scandal si facut acuzatii toata lumea e buna, dar daca ii pui sa faca ceva serios, imediat tac din gura si nu stiu cum sa se faca nevazuti.

Inchei aici cu tonul agresiv (si pe de o parte imi pare rau ca l-am folosit), va sfatuiesc sa va calmati si sa va tineti de treaba, poate ajungeti la un moment dat la nivelul celor pe care ii injurati.
« Ultima modificare: Aprilie 12, 2011, 17:51:26 de către Andrei Parvu » Memorat
Hardkore
Strain


Karma: -25
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Aprilie 12, 2011, 20:36:09 »

Referitor la cine a selectat comisia, dacă vreți neapărat va dau eMail-ul acelei persoane să îi propuneți ca anul viitor să nu ne mai cheme în comisie și să îi dați o alternativă.

Da aici sunt perfect de acord cu tine. Imi poti trimite eMail-ul in privat te rog ?
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Aprilie 12, 2011, 20:47:19 »

Intr-adevar felul in care a fost pusa problema nu a fost cel mai bun. In enunt au fost scapari mari. Nu doar cei cu karma negativa critica problema. Toti de a 10-a cu care am vorbit mi-au spus ca problema e urata. Cum explicati ca la concursul onsite la toate clasele au fost punctaje maxime doar la a 10-a cel mai mare punctaj a fost 60. De ce nu recunoasteti ca problema nu e reusita? E adevarat ca e greu sa faci subiecte dar daca faci o treaba incearca sa o faci bine.

A doua problema e ca pe parcursul concursului generatorul de teste era disponibil pentru download.

@cosmin Imi poti spune ce ti s-a parut interesant la aceasta problema?
Memorat
Hardkore
Strain


Karma: -25
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Aprilie 12, 2011, 20:48:43 »

E adevarat ca e greu sa faci subiecte dar daca faci o treaba incearca sa o faci bine.
sau stai acasa daca nu ai timp sa faci o problema ca lumea, iesi in parc , la o bere ...te relaxezi si lasi pe altcineva sa o faca.

« Ultima modificare: Aprilie 12, 2011, 20:57:08 de către Harko Andrei » Memorat
stocarul
Moderator
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Aprilie 14, 2011, 17:06:56 »

Intr-adevar felul in care a fost pusa problema nu a fost cel mai bun. In enunt au fost scapari mari. Nu doar cei cu karma negativa critica problema. Toti de a 10-a cu care am vorbit mi-au spus ca problema e urata. Cum explicati ca la concursul onsite la toate clasele au fost punctaje maxime doar la a 10-a cel mai mare punctaj a fost 60. De ce nu recunoasteti ca problema nu e reusita? E adevarat ca e greu sa faci subiecte dar daca faci o treaba incearca sa o faci bine.

A doua problema e ca pe parcursul concursului generatorul de teste era disponibil pentru download.

@cosmin Imi poti spune ce ti s-a parut interesant la aceasta problema?

E o diferență între a critica o problemă și felul în care s-a vorbit aici.
Nu cred că am zis noi că a fost o problemă reușită. Chiar eu am spus că au fost scăpări în enunț. Dar învățați să puneți întrebări în timpul concursului. Și NU prin mesaje private.

Pentru a obține punctaje maxime e nevoie ca cel puțin una din următoarele două condiții să fie satisfăcute:
1. Probleme ușoare
2. Participanți bine pregătiți și cu experiență.

De asemenea, pe lângă ambiguitățile de la problema Numere9, trebuie să recunoaștem și faptul că cele 2 probleme de la 11-12 au fost mult prea ușoare pentru nivelul participanților.


E adevarat ca e greu sa faci subiecte dar daca faci o treaba incearca sa o faci bine.
sau stai acasa daca nu ai timp sa faci o problema ca lumea, iesi in parc , la o bere ...te relaxezi si lasi pe altcineva sa o faca.

Poate o să ajungi [?] și tu cândva să propui probleme ... și ai să vezi cum îți sar participanții în cap că n-ai explicat ce e ăla modulo .... sau mai știu eu ce. Propunătorului nu are de unde să-i treacă prin cap toate situațiile care pot apărea. Participanții trebuie să știe când și mai ales cum să intervină !!!
Memorat
Hardkore
Strain


Karma: -25
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Aprilie 15, 2011, 12:56:58 »

Propunătorului nu are de unde să-i treacă prin cap toate situațiile care pot apărea. Participanții trebuie să știe când și mai ales cum să intervină !!!
Uite o idee buna pentru un articol de scris. Titlul  "Arta de a intervenii a participantilor in timpul concursurilor de informatica, cand si mai ales cum ?".Se pare ca eu am comis mereu greseala de a considera ca subiectele trebuie sa fie clare...De fapt am gresit mereu...subiectele trebuie sa fie neclare deoarece este de datoria mea sa intervin.Acest skill al concurentului este foarte rar solicitat dar atunci cand este , este necesar sa il ai.

De ce nu recunoasteti ca ati dat-o in bara cu problema aia si gata.Eu nu spun ca nu sunteti oameni valorosi si deosebiti dar pur si simplu ati gresit!! Nu stiu de ce nu recunoasteti si voi asta ? Acuma chiar ai spus ca de fapt concurentii au fost de vina ca nu au intervenit, ca de fapt problema a avut scopul ascuns de a valorifica talentul de interventie al concurentilor. Sincer incet incep sa vad problema aceea ca un test subliniminal , nu nu mai de limba romana ci si un test care iti testeaza abilitatea de a intervenii....

Intr-adevar felul in care a fost pusa problema nu a fost cel mai bun. In enunt au fost scapari mari. Nu doar cei cu karma negativa critica problema. Toti de a 10-a cu care am vorbit mi-au spus ca problema e urata. Cum explicati ca la concursul onsite la toate clasele au fost punctaje maxime doar la a 10-a cel mai mare punctaj a fost 60. De ce nu recunoasteti ca problema nu e reusita? E adevarat ca e greu sa faci subiecte dar daca faci o treaba incearca sa o faci bine.

A doua problema e ca pe parcursul concursului generatorul de teste era disponibil pentru download.

@cosmin Imi poti spune ce ti s-a parut interesant la aceasta problema?

E o diferență între a critica o problemă și felul în care s-a vorbit aici.
Nu cred că am zis noi că a fost o problemă reușită. Chiar eu am spus că au fost scăpări în enunț. Dar învățați să puneți întrebări în timpul concursului. Și NU prin mesaje private.

Pentru a obține punctaje maxime e nevoie ca cel puțin una din următoarele două condiții să fie satisfăcute:
1. Probleme ușoare
2. Participanți bine pregătiți și cu experiență.

De asemenea, pe lângă ambiguitățile de la problema Numere9, trebuie să recunoaștem și faptul că cele 2 probleme de la 11-12 au fost mult prea ușoare pentru nivelul participanților.


E adevarat ca e greu sa faci subiecte dar daca faci o treaba incearca sa o faci bine.
sau stai acasa daca nu ai timp sa faci o problema ca lumea, iesi in parc , la o bere ...te relaxezi si lasi pe altcineva sa o faca.

Poate o să ajungi [?] și tu cândva să propui probleme ...

Poate, dar nu cred. Nu este interes pentru asta.Trebuie sa fie un interes si inca unul puternic sa fiu chemat, plus ca sunt prea tanar.
« Ultima modificare: Aprilie 15, 2011, 13:19:04 de către Harko Andrei » Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Aprilie 15, 2011, 16:17:30 »

Da, propunatorul problemei a gresit. Toti gresim. Hai nu mai fa scandal atata, in timpul concursului daca e vreo neclaritate intrebi comisia.
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines