Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Tiberiu Popoviciu 2011  (Citit de 18802 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« : Aprilie 06, 2011, 20:27:47 »

Concursul de informatica Tiberiu Popoviciu se va desfasura si online pe site-ul infoarena sambata, 9 aprilie, incepand de la ora 10:00. Pagina concursului se gaseste aici.

Mult succes participantilor! Nu uitati sa va inscrieti ca sa vi se modifice rating-ul! Smile
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 06, 2011, 21:28:05 »

Nu se poate modifica ora? Tot sambata se desfasoara si CIA de la ora 9
Memorat
stocarul
Moderator
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 06, 2011, 21:55:24 »

Nu se poate modifica ora? Tot sambata se desfasoara si CIA de la ora 9

Nu, deoarece există și un concurs onsite în paralel.
Memorat
borsoszalan
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 09, 2011, 12:47:57 »

Cand se vor afisa rezultatele?
Memorat
jupanubv92
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 09, 2011, 13:00:13 »

A trecut o ora de cand s-a terminat concursul  şi încă nu avem rezultate.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 09, 2011, 16:36:55 »

Felicitari organizatorilor concursului onsite. A fost foarte bine organizat  Thumb up . Singura chestie care nu mi-a placut a fost problema numere9 care a fost jalnica. Ar fi trebuit sa se specifice clar cum se doreste afisarea(de ex doisprezece sau douasprezece). Ar fi trebuit sa fie problema in engleza si atunci ar fi fost ok. Se pot face testele publice ca sa putem vedea cum trebuia sa afisam?
Memorat
Rengel
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 09, 2011, 16:39:38 »

Sa-mi fie cu iertare: care organizare? S-au dus aproape 5 ore de cand s-a terminat concursul si inca nu avem rezultatele. Cineva poate explica intarzierea?  Brick wall
Inafara de asta, problemele au fost acceptabile, cel putin la a 10-a.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 09, 2011, 16:43:40 »

Sa-mi fie cu iertare: care organizare? S-au dus aproape 5 ore de cand s-a terminat concursul si inca nu avem rezultatele. Cineva poate explica intarzierea?  Brick wall
Inafara de asta, problemele au fost acceptabile, cel putin la a 10-a.
Eu am zis de concursul onsite. In dex amandoua formele(doisprezece, douasprezece) sunt corecte. In dex la pagina 314(editia din 1998)
Crezi ca problema numere 9 reflecta cata informatica stii?  Thumb down
Memorat
Rengel
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 09, 2011, 16:52:50 »

Puteai sa intrebi pe forum in prima ora, nu aia e problema. Problema e ca au trecut 5 ore de cand s-a terminat concursul si nu avem un rezultat, fara nicio explicatie. Asta cum ti se pare?  Raised eyebrow
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Aprilie 09, 2011, 16:53:16 »

S-au facut publice rezultatele.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 09, 2011, 17:05:12 »

Puteai sa intrebi pe forum in prima ora, nu aia e problema. Problema e ca au trecut 5 ore de cand s-a terminat concursul si nu avem un rezultat, fara nicio explicatie. Asta cum ti se pare?  Raised eyebrow
in concurs nu am avut forum. Nu am putut sa ma gandesc la toate cazurile particulare.
Memorat
stocarul
Moderator
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Aprilie 09, 2011, 17:21:08 »

Puteai sa intrebi pe forum in prima ora, nu aia e problema. Problema e ca au trecut 5 ore de cand s-a terminat concursul si nu avem un rezultat, fara nicio explicatie. Asta cum ti se pare?  Raised eyebrow
in concurs nu am avut forum. Nu am putut sa ma gandesc la toate cazurile particulare.

În timpul concursului se puteau pune întrebări prin intermediul "supraveghetorilor", așa cum au făcut mulți dintre participanți.
Iar referitor la întârzierea rezultatelor, nu trebuie să vă alarmați așa repede. S-a dorit ca ele să apară după finalizarea premierii de la concursul real.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Aprilie 09, 2011, 17:25:27 »

Puteai sa intrebi pe forum in prima ora, nu aia e problema. Problema e ca au trecut 5 ore de cand s-a terminat concursul si nu avem un rezultat, fara nicio explicatie. Asta cum ti se pare?  Raised eyebrow
in concurs nu am avut forum. Nu am putut sa ma gandesc la toate cazurile particulare.

În timpul concursului se puteau pune întrebări prin intermediul "supraveghetorilor", așa cum au făcut mulți dintre participanți.
Iar referitor la întârzierea rezultatelor, nu trebuie să vă alarmați așa repede. S-a dorit ca ele să apară după finalizarea premierii de la concursul real.
Eu am gasit in dex ambele variante. Cred ca ar trebui facut un evaluator care sa tina cont de asta si sa fie reevaluate sursele
Memorat
vendetta
De-al casei
***

Karma: 72
Deconectat Deconectat

Mesaje: 122



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Aprilie 09, 2011, 20:14:56 »

Subiectul problemei numere9 a fost neclar si insuficient pt o  rezolvare corecta a problemei! Astept un raspuns din partea organizatorilor sa ma lamureasca cum stau lucrurile!
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Aprilie 09, 2011, 20:31:44 »

Se vor updata in curand ratingurile si se vor pune problemele si in arhiva de probleme subiectele?  Think
Memorat
Rengel
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Aprilie 10, 2011, 10:43:24 »

Se vor updata in curand ratingurile si se vor pune problemele si in arhiva de probleme subiectele?  Think

Subscriu.
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Aprilie 10, 2011, 10:54:22 »

S-au adaugat problemele in arhiva. Ratingurile vor fi actualizate in decursul zilei de astazi.
Memorat
Hardkore
Strain


Karma: -25
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Aprilie 11, 2011, 16:35:05 »

Am citit problema cu numerele si am ramas stupefiat.
 Eu am avut mereu senzatia ca la informatica se dau probleme de informatica si nu limba romana (gramatica si analiza lexicala).
Ma tot pun in pielea participantilor de origine maghiara (sau sasi)  care poate nu stapanesc foarte bine limba romana si ma intreb, care este rolul acestei probleme.  
Problema devine interesanta atunci cand ne gandim ca numerele au genuri in romana.
Il felicit pe aceasta cale pe Andrei Puni care a avut o idee geniala de a face un test subliminal de limba romana actualei generatii de informaticieni. Cred ca calitatea slaba a subiectelor se datoreaza si faptului ca aceasi comisie la Grigore Moisil a facut si subiectele astea.Cred ca o cantitate mare de probleme elaborata intr-un timp scurt nu poate mereu sa aiba un nivel calitativ inalt
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Aprilie 11, 2011, 19:35:42 »

Problema e foarte interesanta  Ok
Dar trebuia sa se specifice regulile gramaticale. Neaparat.
Memorat
Rengel
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Aprilie 11, 2011, 20:43:41 »

Interesanta? Poate. Dar ce raspuns crezi tu ca ar fi bun pentru testul urmator?

1
113000

o suta treisprezece mii sau o suta treisprezece de mii?

Varianta "corecta" e a doua, desi nu am nicio explicatie pentru asta. Am intrebat si proful meu de romana astazi si a zis ca prima varianta e cea buna, "de"-ul n-are ce cauta acolo de niciun fel.  Thumb down
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Aprilie 11, 2011, 21:09:55 »

Problema e foarte interesanta  Ok
Dar trebuia sa se specifice regulile gramaticale. Neaparat.
Ai comentat doar  ca sa fii impotriva? Eu stiu ca e f.f. greu sa propui o problema si ca depui mult efort ca sa faci solutia dar totusi enuntul trebuia formulat  clar si EVALUAREA NU E CORECTA deoarece problema nu are evaluator.
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Aprilie 11, 2011, 21:35:12 »

Interesanta? Poate. Dar ce raspuns crezi tu ca ar fi bun pentru testul urmator?

1
113000

o suta treisprezece mii sau o suta treisprezece de mii?

Varianta "corecta" e a doua, desi nu am nicio explicatie pentru asta. Am intrebat si proful meu de romana astazi si a zis ca prima varianta e cea buna, "de"-ul n-are ce cauta acolo de niciun fel.  Thumb down

wtf? eu m-am chinui sa fac programul meu sa afiseze o suta treisprezece mii si varianta 2 e corecta.
clar trebuie precizate clar in cerinta ce e corect si ce nu.
 
Problema e foarte interesanta  Ok
Dar trebuia sa se specifice regulile gramaticale. Neaparat.
Ai comentat doar  ca sa fii impotriva? Eu stiu ca e f.f. greu sa propui o problema si ca depui mult efort ca sa faci solutia dar totusi enuntul trebuia formulat  clar si EVALUAREA NU E CORECTA deoarece problema nu are evaluator.

ce impotriva. nu stii ca m-am chinuit la ea  Raised eyebrow
pur si simplu imi place ideea problemei. imi plac problemele care sunt mai "practice"
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Aprilie 12, 2011, 01:02:21 »

Am citit problema cu numerele si am ramas stupefiat.
 Eu am avut mereu senzatia ca la informatica se dau probleme de informatica si nu limba romana (gramatica si analiza lexicala).
Ma tot pun in pielea participantilor de origine maghiara (sau sasi)  care poate nu stapanesc foarte bine limba romana si ma intreb, care este rolul acestei probleme.  
Problema devine interesanta atunci cand ne gandim ca numerele au genuri in romana.
Il felicit pe aceasta cale pe Andrei Puni care a avut o idee geniala de a face un test subliminal de limba romana actualei generatii de informaticieni. Cred ca calitatea slaba a subiectelor se datoreaza si faptului ca aceasi comisie la Grigore Moisil a facut si subiectele astea.Cred ca o cantitate mare de probleme elaborata intr-un timp scurt nu poate mereu sa aiba un nivel calitativ inalt

Din cate tin eu minte concursul Grigore Moisil se desfasoara in Romania. Toti elevii romani, indiferent de etnie, invata limba romana incepand cu clasa I, iar limba romana este limba oficiala a tarii noastre. Mi se pare complet aberant sa acuzi faptul ca problema ar fi "prea de limba romana". In curand probabil te vei plange de faptul ca enunturile problemelor sunt tot in limba romana si din acest motiv, nu le poti rezolva. Daca acesta este un impediment atat de serios pentru tine, nu te mai lamenta (iar!) si pune mana si invata ce nu stii.
Memorat

Am zis Mr. Green
Hardkore
Strain


Karma: -25
Deconectat Deconectat

Mesaje: 19



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Aprilie 12, 2011, 09:29:06 »

Mi se pare complet aberant sa acuzi faptul ca problema ar fi "prea de limba romana".
Corect frate !!Puni, baga data viitoare ca problema sa sune ceva de genu " pentru un n dat sa se scrie a n-a  strofa din Luceafarul de Eminescu"
Problema e foarte interesanta  Ok
Dar trebuia sa se specifice regulile gramaticale. Neaparat.
Ce reguli gramaticale vrei  ? Nu stii limba romana ? Uite ce spune Paul-Dan Baltescu, ca nu stim limba romana.
 
Sincer, nu vreau sa intru in detalii dar cred ca lui Puni ii este greu, lucreaza, si sa mai si faci subiecte calitativ inalte este greu mai ales cand concursurile sunt odata la 1 saptamana. Nu stiu in schimb cine a facut comisia de la Grigore Moisil si Tiberiu Popovici. Eu cred ca este o onoare sa fie in comisie dar trebuie sa si realizezi cand e momentul sa spui ca este prea mult si prea solicitant si decat sa faci subiecte de o calitate inferioara, mai bine iesi la o bere cu prietenii.


Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Aprilie 12, 2011, 13:19:19 »

Problema e foarte interesanta  Ok
Dar trebuia sa se specifice regulile gramaticale. Neaparat.
Ce reguli gramaticale vrei  ? Nu stii limba romana ? Uite ce spune Paul-Dan Baltescu, ca nu stim limba romana.
Sunt anumite probleme de gramatica care sunt discutabile:


o suta treisprezece mii sau o suta treisprezece de mii?

Varianta "corecta" e a doua, desi nu am nicio explicatie pentru asta. Am intrebat si proful meu de romana astazi si a zis ca prima varianta e cea buna, "de"-ul n-are ce cauta acolo de niciun fel.  Thumb down

Ai facut tu problema de 100p ca sa ai dreptul sa comentezi ?
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines