Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 2  (Citit de 7252 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« : Februarie 20, 2011, 19:06:10 »

Runda 2 a concursului Algoritmiada 2011 s-a încheiat. Felicitări primilor clasați!

Așteptăm opiniile și eventualele sugestii ale concurenților în legătură cu oraganizarea, subiectele propuse și orice probleme întâmpinate.

Mult succes în continuare!
« Ultima modificare: Martie 22, 2011, 21:34:24 de către Andrei Parvu » Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 20, 2011, 19:17:21 »

Cand apar solutiile problemelor ?
Memorat
Pepelea_Flaviu
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 20, 2011, 19:20:57 »

merge drumuri3 mai bine de O(n ^ 3 log K) ?
Memorat
SleepyOverlord
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 20, 2011, 19:27:20 »

La Drumuri3 trebuia parsata citirea?...  Think
Memorat

God is dead - Nietzsche
Nietzsche is dead - God
Pepelea_Flaviu
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 20, 2011, 19:29:09 »

ce complexitate ai scos?
Memorat
SleepyOverlord
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 20, 2011, 19:34:12 »

Preprocesare cum ai scris mai sus, si O(1) pe query dupa.
Memorat

God is dead - Nietzsche
Nietzsche is dead - God
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 20, 2011, 19:41:57 »

Eu am luat 100 asa, nu am avut probleme.
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 20, 2011, 19:44:03 »

Nu prea ai ce sa parsezi la drumuri3 fiindca mai mult de n ^ 2 + q linii nu pot fi. Oricum , am impresia ca gruparea testelor la drumuri3 nu e chiar foarte fericita, cred ca sunt cateva surse O(N ^3 log K) care iau putine puncte.

Felicitari echipei pentru o runda faina. Si site-ul s-a comportat mai bine comparativ cu alte concursuri recente Applause
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 20, 2011, 19:48:05 »

Dar cum faceati preprocesarea la drumuri3?
Eu m-am gandit asa:
Daca numim M matricea de adiacenta a grafului, si luam B=M+M^2+...+M^(k-1), atunci
B_(i,j) e nr de drumuri intre i si j. Acuma B=(M^k-M)/(M-I). Asta se poate calcula in O(n^3logk), dar nu stiam daca M-I e inversabila tot timpul.

Acuma intrebare: E M-I inversabila tot timpul, sau aveti alta metoda de calcul?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 20, 2011, 19:52:41 »

Pai o chestie de care eu mi-am dat seama cam tarziu ar fi urmatoarea :
A ^ 1 + A ^ 2 + A ^ 3 + A ^ 4 + A ^ 5 + A ^ 6 + A ^ 7 + A ^ 8 =
         A ^ 1 + A ^ 2 + A  ^ 3 + A ^ 4 +
A^4 (A ^ 1 + A ^ 2  + A ^ 3  + A ^ 4) =

( A ^ 4 + I(n)) ( A ^ 1 + A ^ 2 + A ^ 3 + A ^ 4). Si tot asa Smile Ajungi la un produs de logK factori.
Memorat
SleepyOverlord
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 20, 2011, 19:53:25 »

Nu prea ai ce sa parsezi la drumuri3 fiindca mai mult de n ^ 2 + q linii nu pot fi. Oricum , am impresia ca gruparea testelor la drumuri3 nu e chiar foarte fericita, cred ca sunt cateva surse O(N ^3 log K) care iau putine puncte.

Felicitari echipei pentru o runda faina. Si site-ul s-a comportat mai bine comparativ cu alte concursuri recente Applause

Ai dreptate cu citirea, probabil nu e de acolo. Insa la mine toate testele iau TLE incepand cu testul 7, deci nici o altfel de grupare nu m-ar fi ajutat.
Memorat

God is dead - Nietzsche
Nietzsche is dead - God
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Februarie 20, 2011, 19:54:15 »

@Mihai Calancea:
Foarte tare ideea ...
Memorat
Addy.
Strain
*

Karma: -4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 20, 2011, 19:59:51 »

Eu am luat 35 la Drumuri3 cu O(N ^ 3 * K + Q). Daca testele n-ar fi fost grupate as fi luat 60, dar banuiesc ca i-a afectat si pe altii, probabil implementarea n-a fost cea mai buna.

Problemele parca n-au fost totusi prea echilibrate, toata lumea a rezolvat Derdelus, iar foarte putini au facut ceva la Culoar. Ce nu mi-a placut a fost ca, fata de alte editii, n-am putut vedea evaluarea partiala decat la o singura problema. In rest site-ul s-a comportat foarte bine. Smile
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 20, 2011, 20:01:50 »

Dificultatea problemelor creste pe masura rundelor?
Memorat
bent_larsen
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 20, 2011, 20:02:39 »

Trebuia programata saptamana urmatoare runda asta daca nu s-a putut programa dimineata de la 9.
Duminica de la ora 15 nu e o ora chiar potrivita... Nu stiu cata lume are chef de codat probleme algoritmice la ora asta duminica...
Eu de exemplu, m-am apucat de ele pe la ora 17:30-18. In rest pareau interesante problemele mai ales drumuri3 si culoar (is chiar curios cum se face aia).
Memorat
SleepyOverlord
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Februarie 20, 2011, 20:22:49 »

Eu personal am muuuuult mai mult chef de la ora 15 decat de la 9 Smile
Memorat

God is dead - Nietzsche
Nietzsche is dead - God
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Februarie 20, 2011, 20:51:50 »

Super tare runda. Super tare si problema Drumuri3. Keep up the good work. Very Happy Applause
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Februarie 20, 2011, 20:56:17 »

Felicitari pentru o runda foarte reusita.  Ok
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 20, 2011, 20:58:01 »

Citat
Dificultatea problemelor creste pe masura rundelor?

Nu neapărat, dar la Runda Finală cu siguranță vor fi probleme mai grele decât la rundele de calificare.

Citat
Trebuia programata saptamana urmatoare runda

Nu puteam să programăm runda saptămâna viitoare, deoarece atunci va avea loc alt concurs.


Încă o data doresc să îmi cer scuze în numele echipei infoarena pentru problemele legate de funcționarea site-ului pe parcursul concursului. Deși s-a încercat rezolvarea acestor probleme, tot nu s-a ajuns la eliminarea totală a acestora.
Totuși, am o rugăminte pentru participanți: probabil aș fi putut afișa rezultatele cu 10 minute mai devreme dacă site-ul nu era supraîncarcat de request-uri datorită refresh-urilor pe clasament și monitorul de evaluare. Este foarte enervant și pentru noi sa tot încercăm să afișăm rezultatele, dar să nu reușim; există tentația să afișam rezultatele după 1 - 2 ore, când nu mai sunt atâtea refresh-uri, dar încercăm sa nu facem acest lucru. Așadar, la runda viitoare, încercați să nu mai faceți acest lucru și vă promit că în 2-3 minute se și afișeaza rezultatele.

Aceastea fiind spuse felicitări tuturor participanților, în special primilor clasați, și vă așteptăm la rundele viitoare!


Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 20, 2011, 21:13:25 »

Au fost interesante problemele. Acuma ca am vazut ideea pt drumuri3 mi se pare chiar f tare. Probabil ca runda asta a fost putin mai grea la open, pt ca 3 probleme au fost de la 10-12 fata de doua la runda I.
P.S.: Sa nu uitati sa updatati rating-urile  Very Happy

A, si keep up the good work!
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 21, 2011, 10:09:29 »

Citat
De ce ii obligati pe cei care participa sa scrie numere spurcate precum 666.013.
Acum sincer chiar s-au terminat numerele prime de pe fata pamantului sa-l folositi tocmai pe acesta?
Si sunt curios daca chiar este singurul numar pe care il puteti folosi pentru modulo, atunci care este numele celui care a descoperit ca acest numar este bun si ce preocupari ezoterice a mai avut in afara de informatica?

Daca postul tau a fost scris ca o gluma, a avut efect, deoarece am ras un pic Very Happy. Sa vedem ce se intampla daca punem un concurs intr-o zi de vineri 13? Tongue
In cazul in care nu a fost o gluma, mi se pare ca exagerezi. Noi nu obligam pe nimeni sa faca nimic; daca convingerile tale nu te lasa sa scrii acel numar, atunci nu il scrii. Avem 1106 de probleme in arhiva, in afara de aceasta, deci ai de unde alege; ce nu iti place nu rezolvi.
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Februarie 21, 2011, 10:43:46 »

Dupa ce m-am uitat la IP-ul tau mi-am dat seama cine esti, asa ca nu ma mai surpinde ce scrii pe forum. Nu este suficient ca ti-ai luat niste ban-uri pentru comportament inadecvat pe forum; acuma mai faci si trolling pe paginile concursului Algoritmiada.
Aici vin persoane interesate cu adevarat de informatica, care doresc sa invete ceva nou si sa se intalneasca cu persoane cu aceleasi pasiuni ca si ei. Asa ca nu mai posta doar ca sa pari interesant si sa umpli topicuri cu mesaje de-ale tale (care nu au nicio legatura cu subiectul topicului si care, apropo, pot fi sterse).

Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 21, 2011, 11:12:54 »

Citat
De ce ii obligati pe cei care participa sa scrie numere spurcate precum 666.013.

Hai ca asta e geniala.  Rolling on the Floor Laughing
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Februarie 21, 2011, 22:20:50 »

Postul despre numarul prim a fost util din punctul meu de vedere. Eu nu am observat ca e format din "el nombre del diablo" si din numarul ghinionist. Dar acuma ca s-a subliniat asta, am reusit sa retin un numar prim folositor la hashing(pana acuma trebuia sa-mi calculez unul). Concluzia: eu o sa folosesc numarul asta  Evil or Very Mad
Memorat
stocarul
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 22, 2011, 15:40:44 »

Nu prea ai ce sa parsezi la drumuri3 fiindca mai mult de n ^ 2 + q linii nu pot fi. Oricum , am impresia ca gruparea testelor la drumuri3 nu e chiar foarte fericita, cred ca sunt cateva surse O(N ^3 log K) care iau putine puncte.

Felicitari echipei pentru o runda faina. Si site-ul s-a comportat mai bine comparativ cu alte concursuri recente Applause

Ai dreptate cu citirea, probabil nu e de acolo. Insa la mine toate testele iau TLE incepand cu testul 7, deci nici o altfel de grupare nu m-ar fi ajutat.

Pune modulo mult mai rar .... E cea mai costisitoare operație.
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines