Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Algoritmiada  (Citit de 12869 ori)
0 Utilizatori şi 2 Vizitatori pe acest subiect.
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« : Mai 10, 2010, 00:26:33 »

S-a terminat Runda Finala a concursului Algoritmiada 2010. Felicitari castigatorilor!

Asteptam sugestiile si parerile voastre atat despre finala, cat si despre intreaga editie din acest an. In zilele urmatoare, finalistii vor primi prin email un chestionar de feedback pe care ii rugam sa-l completeze cu atentie. Astfel vom putea organiza editiile viitoare mai pe placul vostru!

Vom completa in curand si sectiunea de poze. Pana atunci puteti vedea pe s-a intamplat la Iasi pe pagina noastra de facebook.
Memorat

Am zis Mr. Green
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 10, 2010, 07:28:35 »

Au fost probleme frumoase runda asta, iar pentru asta meritati Felicitari!!!
Cand puneti problemele in arhiva ?  Whistle
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 10, 2010, 07:32:22 »

Frumoase problemele ! Mi-au placut in special datorita faptului ca admiteau mai multe abordari. La 11-12 problema produs mi se pare foarte interesanta, pacat ca nu a fost data si la 9-10 .  Tongue
Overall Algoritmiada e fara indoiala unul dintre cele mai importante concursuri pentru elevi, pe langa OJI si ONI. Keep it up !  Thumb up

PS : Cand se vor updata ratingurile ?
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 10, 2010, 09:58:57 »

PS : Cand se vor updata ratingurile ?

Le-am updatat acum. Smile
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 10, 2010, 18:26:09 »

Felicitari pentru organizarea finalei, dupa parerea mea cel mai reusit concurs din anul acesta! Probleme frumoase, conditii bune, activitati din plin, premii mari si nu in ultimul rand distractie.
Nota 10 pentru echipa Infoarena!  Winner 1st place
Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 10, 2010, 19:14:20 »

Felicitari pentru organizarea finalei, dupa parerea mea cel mai reusit concurs din anul acesta! Probleme frumoase, conditii bune, activitati din plin, premii mari si nu in ultimul rand distractie.
Nota 10 pentru echipa Infoarena!  Winner 1st place

Subscriu la ce a spus Cezar. A fost o experienţă super tare. Very Happy
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 10, 2010, 19:30:25 »

Nu se putea mai reusita(bine...singurul lucru mai putin reusit era ca ne-am plimbat cam mult prin Iasi Whistle)
Si daca dura mai mult... Shocked
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 10, 2010, 20:12:19 »

Chiar a fost foarte tare finala. Distracție, probleme faine, condiții faine. Am avut activități din plin, și chiar și vremea a ținut cu noi Very Happy. Felicitări echipei Infoarena. Ceea ce mi nu mi s-a părut tare a fost evaluarea live (ce-i drept am și avut o poziție din care nu vedeam mai nimic).

Nu se putea mai reusita(bine...singurul lucru mai putin reusit era ca ne-am plimbat cam mult prin Iasi Whistle)
Si daca dura mai mult... Shocked

Când te-ai plimbat prin Iași, că singurele plimbări pe care le-am făcut au fost cămin - cantină - facultatea unde am dat proba. Plus o plimbare cu tramvaiul până la terenul de fotbal și până la clubul de biliard.
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 10, 2010, 21:19:31 »

eu cel putin am facut un inceput de febra musculara Yahoo!
dar cred ca a meritat...conditiile au fost exelente
Memorat
victor.ionescu
Strain


Karma: -5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 11, 2010, 17:02:35 »

Conditiile de cazare foarte bune, setul de probleme bine ales, distractia de dupa proba si premiile mari au facut ca Algoritmiada sa fie dupa parerea mea cel mai fain concurs din ultimii ani.
Se pare ca echipa infoarena s-a ocupat cum trebuie de toate detaliile ( chiar si in ceea ce priveste vremea aparent Smile ) si pentru asta merita felicitari.

keep up the good work  Applause
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Mai 11, 2010, 20:38:44 »

Va fi un scris un articol cu solutii ?   Rolling Eyes
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Mai 11, 2010, 21:02:06 »

Am creat articolul cu solutii. Ii invitam pe membrii comunitatii care au rezolvat corect problemele sa ne ajute la redactarea articolului. Thumb up
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Mai 18, 2010, 11:16:43 »

au luat multi 100 pe probleme de ce nu scrie nimeni?
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Mai 25, 2010, 14:51:14 »

Imi poate da cineva hint-uri la problemele de a 9-a
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Mai 25, 2010, 17:53:35 »

Diagonala -> Dacă muți linia i (1 ≤ i ≤ N) cu i elemente mai la dreapta, respectiv mai la stânga, problema se reduce la determinarea celei mai lungi secvențe de 1 consecutivi de pe o coloană. Aste se poate rezolva cu 2 deque-uri, unu pentru capătul din stânga, unul pentru capătul din dreapta.

Inversări -> Ții o dinamică D[ i ][ j ] -> numărul de inversări din secvența de lungime i care are ca ultim element, elementul de pe poziția j. D[ i ][ j ] = D[ i-1 ][ j-1 ] + numărul de elemente din secvența (j-i+1, j) care sunt mai mari decât elementul de pe poziția j. Acest număr se poate calcula tot printr-o dinamică. Odată calculată matricea vom putea răspunde la query-uri în O(1).

Lkperm -> Consideri F(N) -> numărul de permutări cu N elemente care respectă proprietatea din enunț. La pasul actual încercăm să plasăm elementul maxim. Dacă îl plasăm pe prima poziție, el va afecta o singură secvență de lungime L => F(N-1) posibilități, dacă îl plasăm pe a doua poziție, el va afecta 2 secvențe de lungime L, iar pe prima poziție putem pune orice element în afară de cel actual => (N-1)F(N-2) posibilități,..., dacă îl plasăm pe a K-a poziție pe primele K-1 poziții putem așeza orice elemente => (N-1)(N-2)...(N-K+1)F(N-K) posibilități. Deci, în total, F(N) = F(N-1)+(N-1)(F(N-2) + (N-1)(N-2)F(N-3) +...+ (N-1)(N-2)...(N-K+1)F(N-K). Evident, dacă N < L, atunci F(N) = N!, iar dacă N < 1, F(N) = 0.
Această soluție obține 40 de puncte, pentru că are complexitatea O(N*K). Formula se poate exprima în funcție de doar 2 termeni.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Mai 26, 2010, 17:38:31 »

Multumesc mult. Poti sa-mi explici mai detaliat la diagonala cum folosesti cele 2 deque-uri?
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Mai 26, 2010, 17:52:00 »

@wefgef, nu prea fac treaba membrii infoarena, s-a terminat concursul de ceva vreme, i-ati cazat pe la finala le-ati dat premii da nu au scris nimic la solutii Smile. Data viitoare dati-le premii doar dupa ce scriu solutia la problemele pe care le-au rezolvat de 100.
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Mai 26, 2010, 18:30:55 »

Acum nu prea are timp niciun membru care luat premiu ca urmeaza tabara a doua de pregatire.
Si nu e nimeni asa de fraier sa "iroseasca" timp cu asta Smile
Memorat
stocarul
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Mai 26, 2010, 20:47:16 »

Nu cred că ești fraier dacă scri un articol.
Cât timp vrei să iei, trebuie să și dai ceva în schimb.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Mai 26, 2010, 20:56:52 »

Multumesc mult. Poti sa-mi explici mai detaliat la diagonala cum folosesti cele 2 deque-uri?
Ideea este că voi ține un deque pentru limitele din stânga sortat crescător și unu pentru limitele din dreapta sortat descrescător. În momentul în care introduci un interval nou, ai grijă ca cele doua deque-uri să respecte proprietățile menționate anterior. Acum, este posibil ca primul element din deque-ul pentru marginile din stânga să fie mai mare decât primul element din deque-ul pentru marginile din dreapta, caz în care vom elimina primele elemente din cele doua deque-uri până când primul element din stânga este mai mic sau egal cu primul element din dreapta.

Acum nu prea are timp niciun membru care luat premiu ca urmeaza tabara a doua de pregatire.
Si nu e nimeni asa de fraier sa "iroseasca" timp cu asta Smile
Când citești un articol cu soluții te bucuri de munca "fraierului" care l-a scris.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Mai 26, 2010, 23:28:57 »

Misu, de ce nu incerci sa redactezi solutiile la cateva probleme?

@Cosmin: Nici macar solutiile de anul trecut nu au fost terminate Tongue.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Mai 27, 2010, 09:35:00 »

Acum nu prea are timp niciun membru care luat premiu ca urmeaza tabara a doua de pregatire.
Si nu e nimeni asa de fraier sa "iroseasca" timp cu asta Smile

Când citești un articol cu soluții te bucuri de munca "fraierului" care l-a scris.

De ce să ştie şi alţii ce ştii tu, nu? Nu e nicio muncă degeaba, e ceva ce poţi face într-o comunitate.

Ar trebui să avem (mai multe) activităţi prin şcoală ca plantarea pomilor. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Mai 27, 2010, 12:34:46 »

Scriu eu solutiile la a IX-a si la clasele mai mici daca reusesc sa rezolv problemele
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Mai 27, 2010, 14:34:13 »

Misu, de ce nu incerci sa redactezi solutiile la cateva probleme?
În weekend am să încerc să redactez soluțiile ca câteva probleme pe care le-am rezolvat. Smile

@Cosmin: Nici macar solutiile de anul trecut nu au fost terminate Tongue.
A mai rămas problema Dsip pe care, aparent, a rezolvat-o doar autorul.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Mai 29, 2010, 12:12:14 »

Am completat articolul cu soluții, dar s-ar putea să mai fie ceva nevoie de niște retușuri Smile. De asemenea, au mai rămas două probleme de la gimnaziu pe care nu am apucat să le rezolv.
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines