Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Catalin Francu, Psihologia concursurilor de programare  (Citit de 14667 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Septembrie 07, 2005, 14:56:42 »

Vrem sa punem cartea lui Francu "Psihologia concursurilor de programare" pe siteul infoarena, dar am dori sa aducem materialul la nivelul de acum si sa il impartim pe articole, cum cartea este mare avem nevoie de ajutor, vor fi trei coordonatori cu experienta care va vor ajuta la scrierea articolelor. Cei care sunt dispusi sa ne ajute sa raspunda pe acest thread sau sa scrie un email pe adresa [email protected]. Va multumim.
Memorat
nash_mit
Vizitator
« Răspunde #1 : Martie 30, 2006, 11:04:34 »

Am intrat pe forum si am vazut postat faptul ca vrei sa puneti online cartea lui Francu ...
    Mai aveti nevoie de ajutor ... ? Daca da .. cum va pot ajuta ... ? Smile

                 Alexandru

P.S. - Urmeaza cumva intr-o perioada cat mai scurta si culegerea lu' Mihai Stroe si Cristian Cadar "Culegere de probleme si programe PASCAL" ?
       - Nu este nevoie de acordul autorului pentru a putea face asta ?... ( sau al editurii ?? )
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Martie 30, 2006, 13:56:56 »

Catalin Francu ofera gratuit materialul site-ului info-arena.
Vrem sa-l punem, nu sub forma de articole, ci sub forma de wiki. De altfel, toate articolele vor migra spre wiki.

Daca vrei sa ne ajuti, fa un mic layout al cartii, asa cum va aparea pe site. Mai exact, ce pagini wiki vom creea, cu ce granularitate si ce mai adaugam pe langa.

Putem discuta chiar aici.
Memorat
nash_mit
Vizitator
« Răspunde #3 : Martie 30, 2006, 16:56:40 »

Uhm ...
      Cartea are 6 capitole ...

1) Concursul de informatica ... ( in fiecare an acest subiect a fost reluat si rescris in gazeta de inforamtica si de fiecare data i s-au adus imbunatatiri succesive ... concursuri noi .. etc ) Forma la care a ajuns acum este data de Mircea Pasoi ... si este deja publicata pe situl info-arena ( si in ginfo )... deci acest capitol ... este aproepe rezolvat .. ( daca nu .. se poate reface .. si actualiza cu informatii care sunt de ultima ora )

2) Lucru cu numere mari de date ...
        Tot ce cuprinde acest capitol poate face dicutia unui articol ..  Nu-mi dau seama ce ar mai putea fi de adaugat la acest articol ... daca aveti ceva de zic ... ca ar mai fi ceva de adaugat ... sa aud ...

3) Lucru cu structuri mari de date ...
       Si la acest capitol nu vad ce ar mai trebui adaugat ..( adica .. setarea biti-lor cu 0 sau 1 .. se face la fel ) ... sau memorarea matricelor fragmentate...

4) Heap-uri si tabele de dispersie ...
       Aici .. cred ca ar trebui sa se dea niste probleme in care sa se se folosesca acesta struturi ( heap)  sa zicem .. Dijkistra cu heap-uri ...  si s-ar putea face o discutie si despre heap-uri d-are nu numai binare .. cu proprietati .. etc ... Tabelele de dispersie .. nu vad ce ar cam cam trebui sa fie adaugat .. informatiile de aici dai de ele si in Cormen si articolul de pe info-arena e destul de cuprinzator ...

5) Despre algoritmi exponentiali si imbinatatirea lor ....
     Aici cred ca se mai pot spune cate ceva ... adica .. si despre alte moduri de abordare a algoritmilor exponentiali ... sa zicem abordari Branch&Bound .... Algoritmi genetic ...  Abordari in genul unei parcurgeri in latime cu parcurgeri in adancime a spatiului problemelor .... etc ... Cred ca ar mai trebui puse exemple de probleme tocmai pentru a putea arata nivelul practic al acest rezolvari .

6) Probleme de concurs ...
      Aici nu stiu ce s-ar putea modifica .. eu cel putin .. din cate imi amintesc nu am facut vre-o problema care sa se rezolve mai bine decat a facut autorul ... dar daca este cineva care a facut ... atunci ... ar trebui pusa si acea rezolvare .

Astea au fost parerile mele despre capitolele cartii ... Nu stiu cum ar trebui impartite capitolele pe articole ... avand in vedere ca nu o sa lucrez singur ...
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 30, 2006, 17:05:31 »

Citat
6) Probleme de concurs ...
Aici nu stiu ce s-ar putea modifica .. eu cel putin .. din cate imi amintesc nu am facut vre-o problema care sa se rezolve mai bine decat a facut autorul ... dar daca este cineva care a facut ... atunci ... ar trebui pusa si acea rezolvare .

Aici ne gandeam la exemple de probleme inrudite in vre-un fel cu cea expusa, la tehnici mai noi la rezolvare pentru ca au trecut deja cativa ani buni de la aparitia cartii. La innoirea materialului si dezvoltarea lui,
Memorat
nash_mit
Vizitator
« Răspunde #5 : Martie 30, 2006, 17:16:50 »

Si in forma in care am propus-o eu .. ar dura ceva timp pana la realizarea ei ...  si daca mai se ia la puricat fiecare problema ... hmm cred ca o sa dureze ceva mai mult timp .... avand in vedere ca probemele au rezolvari destul de bine puse la punct ....
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 30, 2006, 17:32:26 »

Pai ne gandeam sa apara cate o chestie pe luna, sau tot la o saptamana da oamenii sa se ocupe fiecare de o chestie ce sa apara la 4 saptamani, deci ar fi timp ok daca am fi multi.
Memorat
nash_mit
Vizitator
« Răspunde #7 : Martie 30, 2006, 17:37:59 »

Hmm ... pai ... si daca nu sunt .. nu putem face mai rarefiat .... ? Adica .. eu as putea sa fac capitolul 2  (De capitolul 1 ne ocupam  ? ) pana la sfarsitul saptamanii viitoare  ( sambata este ACM pe facultate ) si in general .. 2 saptamani ... poate chiar si 4 ...  se poate face ... doar la ultimul ar fi mai multe de lucru .. pentru imbunatatiri .. acolo unde ar fi ...
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines