Pagini: 1 2 [3] 4 5   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: OJI Liceu 2010  (Citit de 46514 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Robytzza
De-al casei
***

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #50 : Martie 06, 2010, 23:35:21 »

Cum ai facut dijkstra? ai inversat semnul numerelor , ca sa poti sa afli maximu ? Think
ai luat ceva puncte pe ea?
Memorat
moon
Strain
*

Karma: -7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28



Vezi Profilul
« Răspunde #51 : Martie 07, 2010, 00:02:05 »

Nu am luat nimic pentru ca nu am avut timp sa il termin Sad
Ideea era sa initializez o variabila cu valoarea lui a[1][1], dupa care sa aflu distanta maxima (cu inversare de semn) intre a[1][1] si a[2][n] (pe baza grafului), si odata aflata acea distanta sa afisez d[n]+x. (costul de la a[j] - a[j+1] = valoarea ce se gasea la coordonatele i,j+1. , asa ca la final ramanea valoarea lui a[1][1] neadaugata).

Se putea construi lista muchiilor impreuna cu costul astfel : a[j] - a[i+/-1][j] ,  a[j] - a[j+1] .

Teoretic ar trebui sa mearga. Insa nu am vazut Dijkstra declarat drept solutie oficiala ...
Memorat
APOCALYPTO
Nu mai tace
*****

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 250



Vezi Profilul
« Răspunde #52 : Martie 07, 2010, 00:46:16 »

Asa e, nu -mi vine sa cred ca avem calificat cu 10 puncte si restu avem 0. Si sa nu mai vorbim ca in aia cu 0 sunt cativa care chiar stiu informatica calumea si au avut rezultate foarte bune si la nationala. Sa vad la concursu de saptamana viitoare poate ma califica la nationala la ala  Rolling on the Floor Laughing daca la asta n-am fost in stare.
Pana la urma mare lucru nu stiu daca faceam la nationala asa ca in starea in care sunt acum ma ambitionez mai mult si poate per final ma aleg cu mai multe decat daca ma duceam la nationala (acu sunt pus mai mult pe treaba desi daca am tot ghinionu asta ma las pagubas Aha)
Esti sigur? Eu am inteles ca nu are cum s-o trimita cu 10 puncte. Desi nu prea schimba datele problemei insa acum si eu ma oftic mai tare ca nu am trimis prima sursa  Aha chiar daca stiam ca nu da bine ca luat 10 Rolling on the Floor Laughing.
La ce concurs te referi? La cel de la Campulung? Are si faza nationala  Shocked . Eu nu stiu prea multe detalii abia astazi am aflat de el si i-am spus lu' profu' sa ma inscrie.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #53 : Martie 07, 2010, 08:45:24 »

Da, si eu puteam lua 100 pct, cu primul loc la nationala, dar in loc de un for de la 1->m am uitat sa-l schimb si am pus 1->4.  Cry. Asta e, soarta.
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #54 : Martie 07, 2010, 09:10:57 »

Nu am luat nimic pentru ca nu am avut timp sa il termin Sad
Ideea era sa initializez o variabila cu valoarea lui a[1][1], dupa care sa aflu distanta maxima (cu inversare de semn) intre a[1][1] si a[2][n] (pe baza grafului), si odata aflata acea distanta sa afisez d[n]+x. (costul de la a[j] - a[j+1] = valoarea ce se gasea la coordonatele i,j+1. , asa ca la final ramanea valoarea lui a[1][1] neadaugata).

Se putea construi lista muchiilor impreuna cu costul astfel : a[j] - a[i+/-1][j] ,  a[j] - a[j+1] .

Teoretic ar trebui sa mearga. Insa nu am vazut Dijkstra declarat drept solutie oficiala ...

Si cum verificai daca drumul nu contine mai mult de "k" celule consecutive pe aceeasi linie? Fool
Memorat
Robytzza
De-al casei
***

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #55 : Martie 07, 2010, 09:33:01 »

Cel mai probabil construia muchii de la (i,j) doar la k elemente precedente Think
Memorat
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Martie 07, 2010, 09:35:20 »

La ce concurs te referi? La cel de la Campulung? Are si faza nationala  Shocked . Eu nu stiu prea multe detalii abia astazi am aflat de el si i-am spus lu' profu' sa ma inscrie.
Din cate stiu e cam al doilea concurs dupa olimpiada ca importanta, sau ceva de genul.
Stie cineva unde pot gasi subiecte la etapa judeteana a concursului "Urmasii lui Moisil" ? sau sunt facute de fiecare judet in parte ?
Si cam cate locuri sunt pe judet ?
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Martie 07, 2010, 09:44:20 »

La ce concurs te referi? La cel de la Campulung? Are si faza nationala  Shocked . Eu nu stiu prea multe detalii abia astazi am aflat de el si i-am spus lu' profu' sa ma inscrie.
Din cate stiu e cam al doilea concurs dupa olimpiada ca importanta, sau ceva de genul.
Stie cineva unde pot gasi subiecte la etapa judeteana a concursului "Urmasii lui Moisil" ? sau sunt facute de fiecare judet in parte ?
Si cam cate locuri sunt pe judet ?

Al doilea concurs ca importanta dupa Olimpiada este Algoritmiada, parerea mea. Tongue
Memorat

Am zis Mr. Green
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #58 : Martie 07, 2010, 09:56:02 »

La ce concurs te referi? La cel de la Campulung? Are si faza nationala  Shocked . Eu nu stiu prea multe detalii abia astazi am aflat de el si i-am spus lu' profu' sa ma inscrie.
Din cate stiu e cam al doilea concurs dupa olimpiada ca importanta, sau ceva de genul.
Stie cineva unde pot gasi subiecte la etapa judeteana a concursului "Urmasii lui Moisil" ? sau sunt facute de fiecare judet in parte ?
Si cam cate locuri sunt pe judet ?

Al doilea concurs ca importanta dupa Olimpiada este Algoritmiada, parerea mea. Tongue
Perfect de acord Tongue
Memorat
LeeT
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #59 : Martie 07, 2010, 10:53:40 »

Poate cineva sa faca o poza cu lista q punctajele afisata la Vianu? k ajtia pe site nu o posteaza nici mortzi ji stau q  Banana in Shocked . Mor sa stiu dak am trecut.
Memorat
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #60 : Martie 07, 2010, 11:05:54 »

Ma rog, eu ma refeream ca el doilea concurs ca importanta dintre ce cele care nu se desfasoara online, adica de care stie tot poporu. Algoritmiada e un concurs online in cea mai mare parte (exceptie ultima runda parca adica pentru cei calificati).
Ma rog, mai putin ma intereseaza asta.
Dar nu inteleg de ce anu asta se organizeaza faza judeteana, concurentii nu erau alesi dintre participantii la oni ?
Memorat
andronachev
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #61 : Martie 07, 2010, 11:13:56 »

Locul 2 la OJI in BH .. am inteles ca am baraj miercuri  Think
Memorat
dornescuvlad
Nu mai tace
*****

Karma: -138
Deconectat Deconectat

Mesaje: 234



Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Martie 07, 2010, 11:15:12 »

Succes la ONI  Ok
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #63 : Martie 07, 2010, 11:52:08 »

Al doilea concurs ca importanta dupa Olimpiada este Algoritmiada, parerea mea. Tongue

Al doilea concurs ca importanta este Olimpiada, dupa Algoritmiada Tongue.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
soriyn
Vorbaret
****

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 150



Vezi Profilul
« Răspunde #64 : Martie 07, 2010, 12:06:41 »

Salut ! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu cateva chestii caci particip pt prima data la oji.
In primul rand, m-ar interesa cum se face selectia lotului judetean. Judetul nostru are 10 locuri. La clasa mea eu am fost al treilea, dar am inteles ca am o sansa sa ma calific daca la clasele celelalte sunt punctaje mai mici. Am observat ca sunt al 6 pe judet dupa punctaj.(incluzand toate clasele)  Think

Si inca ceva...Din experienta voastra, dupa contestatii, se mai pot schimba multe lucruri ? Adica nu imi dau seama cum o sursa ar putea obtine un punctaj mai mare. Totusi sper sa nu ma trezec cu cine stie ce punctaje dupa contestatii, ca apoi  Brick wall Brick wall Brick wall
Memorat
Cristian_B
Strain


Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #65 : Martie 07, 2010, 12:11:31 »

Salut, am si eu o intrebare, am participat la clasa a X-a la OJI si am luat pe problema 2 "text", Memory limit exceeded cu

d,max,i,n,j,k:integer;
    s,l:array[1..20000] of char;
    ret,al:array[1..20000] of byte;
    st:array[1..20000] of string;
    cuv,ct:longint;
    v:array[1..400000] of char;
    f,g:text;

era normal sa iau memory limit exceeded??? In freepascal imi intra in limita de 2 mb(1 mb stiva).
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #66 : Martie 07, 2010, 12:13:21 »

Salut ! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu cateva chestii caci particip pt prima data la oji.
In primul rand, m-ar interesa cum se face selectia lotului judetean. Judetul nostru are 10 locuri. La clasa mea eu am fost al treilea, dar am inteles ca am o sansa sa ma calific daca la clasele celelalte sunt punctaje mai mici. Am observat ca sunt al 6 pe judet dupa punctaj.(incluzand toate clasele)  Think

Si inca ceva...Din experienta voastra, dupa contestatii, se mai pot schimba multe lucruri ? Adica nu imi dau seama cum o sursa ar putea obtine un punctaj mai mare. Totusi sper sa nu ma trezec cu cine stie ce punctaje dupa contestatii, ca apoi  Brick wall Brick wall Brick wall

Cred ca fiecare judet are modul sau de a-si forma lotul. Cel mai logic ar fi sa trimita elevii aflati cel mai sus in clasamentul pe tara de la OJI.

La contestatie se ruleaza din nou programul pe teste. Nu ai voie sa modifici absolut nimic in sursa.
Memorat
punkist
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #67 : Martie 07, 2010, 12:23:16 »

Salut, am si eu o intrebare, am participat la clasa a X-a la OJI si am luat pe problema 2 "text", Memory limit exceeded cu

d,max,i,n,j,k:integer;
    s,l:array[1..20000] of char;
    ret,al:array[1..20000] of byte;
    st:array[1..20000] of string;
    cuv,ct:longint;
    v:array[1..400000] of char;
    f,g:text;

era normal sa iau memory limit exceeded??? In freepascal imi intra in limita de 2 mb(1 mb stiva).


Ai 1 MB = 1048576 Bytes pentru variabile globale.

    d,max,i,n,j,k:integer; - 12 bytes
    s,l:array[1..20000] of char; - 40.000 bytes
    ret,al:array[1..20000] of byte; - 40.000 bytes
    st:array[1..20000] of string; - 255 x 20000 = 5.100.000 bytes
    cuv,ct:longint; - 8 bytes
    v:array[1..400000] of char; - 400.000 bytes
    f,g:text;
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #68 : Martie 07, 2010, 12:55:29 »

Problemele au fost foarte ok la 11-12 dar am inteles ca la a 9 a a fost cam rupere.
Exact. Nu prea aveai cum sa te califici daca incepi programarea din clasa a IX-a. Si eu am avut mare noroc ca m-am calificat.
Memorat
soriyn
Vorbaret
****

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 150



Vezi Profilul
« Răspunde #69 : Martie 07, 2010, 13:08:10 »

Salut ! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu cateva chestii caci particip pt prima data la oji.
In primul rand, m-ar interesa cum se face selectia lotului judetean. Judetul nostru are 10 locuri. La clasa mea eu am fost al treilea, dar am inteles ca am o sansa sa ma calific daca la clasele celelalte sunt punctaje mai mici. Am observat ca sunt al 6 pe judet dupa punctaj.(incluzand toate clasele)  Think

Si inca ceva...Din experienta voastra, dupa contestatii, se mai pot schimba multe lucruri ? Adica nu imi dau seama cum o sursa ar putea obtine un punctaj mai mare. Totusi sper sa nu ma trezec cu cine stie ce punctaje dupa contestatii, ca apoi  Brick wall Brick wall Brick wall

Cred ca fiecare judet are modul sau de a-si forma lotul. Cel mai logic ar fi sa trimita elevii aflati cel mai sus in clasamentul pe tara de la OJI.

La contestatie se ruleaza din nou programul pe teste. Nu ai voie sa modifici absolut nimic in sursa.

Pai si asa ar fii bine...

Mda a fost cam greu la clasa a 9-a.Nu stiu dc chiar "rupere" eu intr-a 9 am inceput informatica si am doar o ora pe saptamana si problema a doua era chiar simpla daca iti dadeai seama de o chestie(evident eu nu mi-am dat  Fighting) Dar din cate am observat, la a 11-a, a fost cel mai greu in conditiile in care in judetul nostru e doar un punctaj de 10 si restul de 0.

Apropo pt nationala cam ce ar trebui sa stii la clasa a 9-a ?
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #70 : Martie 07, 2010, 13:19:34 »

Eu cred ca te poti astepta la orice. Nationala e natioanala. Cu cat lucrezi mai mult si stii mai multe cu atat mai bine.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #71 : Martie 07, 2010, 15:08:54 »

Salut colegi ai informaticii. Sunt clasa X-a. Prima problema nu am reusit sa o fac pentru ca nu mai aveam timp de scris din cauza ca am pierdut timp si nu mi-am dat seama ca la a doua problema trebuie sa folosesc flux si incercam sa citesc din fisier cu fstream.get(). Pana la urma am facut problema sa scrie in fisier doar 1. La cea de-a 2-a problema a mers totul OK, era dinamica si a mers bine. Am implementat un algoritm de O(n*n), chiar pacat, nu mi-a mers la teste mari. Apoi am facut o greseala stupida, am pus scrierea numarului de cuvinte dupa algoritmul O(n*n) si nu am luat acel 1 pct pe fiecare test  Fool Aha. Brick wall. Oricum am ajuns la baraj. As vrea daca se poate o rezolvare de 100 de pct in C++, pentru ca rezolvarea oficiala ii facuta in Pascal  Shame on you. Sper sa ne vedem la nationala, bafta celor care sunt la baraj, ca si mine  peacefingers.

La a X-a, prima problema se facea cu o dinamica o(N * D * numere mari), iar cealalta cu o dinamica o(N). In niciun caz flux, desi ma gandisem in timpul concursului la asta.
Memorat
O_Neal
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #72 : Martie 07, 2010, 16:20:34 »

A gasit cineva testele pentru OJI postate pe undeva? pe olimpiada.info apar numai enunturi si solutii .. acolo apareau de obicei...
Sunt foarte curios pentru ca la XI-XII m-am concentrat pe " joc " ( o dinamica am incercat ) si eram convins ca e buna.. defapt am luat doar pe cealalta ceva.. cred ca am depasit limita de memorie ca am fost cam "darnic" cand am declarat si nu am mai reveni ulterior.. ma rog daca stie cineva ceva despre teste, spuneti va rog! mersi
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #73 : Martie 07, 2010, 16:27:07 »

A gasit cineva testele pentru OJI postate pe undeva? pe olimpiada.info apar numai enunturi si solutii .. acolo apareau de obicei...
Sunt foarte curios pentru ca la XI-XII m-am concentrat pe " joc " ( o dinamica am incercat ) si eram convins ca e buna.. defapt am luat doar pe cealalta ceva.. cred ca am depasit limita de memorie ca am fost cam "darnic" cand am declarat si nu am mai reveni ulterior.. ma rog daca stie cineva ceva despre teste, spuneti va rog! mersi

Am eu evaluatorul. Da PM cu mail si ti-l trimit.
Memorat
dornescuvlad
Nu mai tace
*****

Karma: -138
Deconectat Deconectat

Mesaje: 234



Vezi Profilul
« Răspunde #74 : Martie 07, 2010, 16:49:06 »

Teodor Anton Pripoae, explica-mi si mie putin modul tau de gandire la problemele de la a X-a  Whistle
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines