Pagini: 1 [2] 3 4 5   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: OJI Liceu 2010  (Citit de 46651 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
crys
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Martie 06, 2010, 16:19:06 »

Oh, cool =)
Thanks then Smile


Mult succes celorlalti!
Memorat
KosmynC64
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Martie 06, 2010, 16:35:08 »

Salut colegi ai informaticii. Sunt clasa X-a. Prima problema nu am reusit sa o fac pentru ca nu mai aveam timp de scris din cauza ca am pierdut timp si nu mi-am dat seama ca la a doua problema trebuie sa folosesc flux si incercam sa citesc din fisier cu fstream.get(). Pana la urma am facut problema sa scrie in fisier doar 1. La cea de-a 2-a problema a mers totul OK, era dinamica si a mers bine. Am implementat un algoritm de O(n*n), chiar pacat, nu mi-a mers la teste mari. Apoi am facut o greseala stupida, am pus scrierea numarului de cuvinte dupa algoritmul O(n*n) si nu am luat acel 1 pct pe fiecare test  Fool Aha. Brick wall. Oricum am ajuns la baraj. As vrea daca se poate o rezolvare de 100 de pct in C++, pentru ca rezolvarea oficiala ii facuta in Pascal  Shame on you. Sper sa ne vedem la nationala, bafta celor care sunt la baraj, ca si mine  peacefingers.
Memorat
Robytzza
De-al casei
***

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Martie 06, 2010, 16:42:09 »

ce baraj  Eh? ?
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Martie 06, 2010, 16:43:02 »

Ce flux la OJI clasa X-a?
Memorat
KosmynC64
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Martie 06, 2010, 17:02:46 »

Pai sunt la baraj, pentru ca am iesit la egalitate cu cineva din judetul meu, iar miercuri trebuie sa ma prezint. Iar despre flux, la problema 2-a la clasa X-a este nevoie sa citesti niste cuvinte dintr-un fisier. Primul lucru care l-am incercat eu sa-l fac a fost sa folosesc fstream.get() si strtok(). Mare greseala daca faceam asa, oricum am pierdut mult timp cu asta si nu mi-a dat nimic, apoi am folosit fstream>>pointer(f>>p;).
Memorat
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Martie 06, 2010, 17:04:17 »

Nu mai pot ce ofticat sunt. Problema 2 n-am stiut-o si am lasat-o dar prima a fost super simpla (la XI-XII) . Dar nu inteleg ce naiba s-a intamplat ca am luat 0 puncte  Brick wall. M-am uitat la solutie si pare aproape copy-paste dupa solutia mea, difera doar numele la variabile si ceea ce probabil mi-a adus cele 0 puncte, in loc sa adun elementele cu +1 am adunat cu +2, nu stiu ce m-a indus in eroare, mi-a ramas in minte dubla bordare a matricei. Deci nu mai pot de ofticat ce sunt. Asta e, mereu am ghinionul asta sa gresesc o prostie din asta.
Asta e, in cazul informaticii poti sa stii problema 99,9% daca gresesti ala 0.01% s-a dus totul. Acu n-am decat sa invat pentru urmatoare judeteana dar parca nici nu are rost ca sigur o sa fac la fel  Cry.
Anyway bafta celor calificati la nationala  Ok....

- Cosmin - puteai sa citesti cuvant cu cuvant sau linie cu linie; Spre exemplu declarai o matrice de cuvinte c[n][m]; apoi
k=0; while (f>>c[++k]); si ar fi trebuit sa iti citeasca tot. Am vazut ca multi s-au complicat cu citirea din fisier si nu inteleg de ce.
Memorat
dornescuvlad
Nu mai tace
*****

Karma: -138
Deconectat Deconectat

Mesaje: 234



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Martie 06, 2010, 17:08:16 »

Pai sunt la baraj, pentru ca am iesit la egalitate cu cineva din judetul meu, iar miercuri trebuie sa ma prezint. Iar despre flux, la problema 2-a la clasa X-a este nevoie sa citesti niste cuvinte dintr-un fisier. Primul lucru care l-am incercat eu sa-l fac a fost sa folosesc fstream.get() si strtok(). Mare greseala daca faceam asa, oricum am pierdut mult timp cu asta si nu mi-a dat nimic, apoi am folosit fstream>>pointer(f>>p;).

aceeasi greseala si la mine, penibila problema, plus ca era dinamica pt 100p.am uitat de var.eof()...
no comment
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Martie 06, 2010, 17:16:36 »

salut! stie cineva daca pot sa merg mai departe cu 20 pt (primul pe judet)?
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Martie 06, 2010, 17:19:56 »

M'am uitat acu cateva minute peste rezultate din cateva judete, si in tulcea era cineva calificat cu 10 puncte. Dar nu vreau sa'ti dau sperante false ... depinde de fiecare judet decide pe cine sa trimita. Daca sunt punctaje mai mari la alte clase s-ar putea sa mearga aceia..
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Martie 06, 2010, 17:22:29 »

sper sa trec. Problema e ca daca mai stateam un pic reuseam sa o fac si pe a doua. In plus comisia era de forma la mine (la toate  NO COMMENT indiferent de intrebare)
Memorat
Robytzza
De-al casei
***

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Martie 06, 2010, 17:27:47 »

http://olimpiada.info/oji2010/index.php?cid=rezultate&w=lic
ia vezi, poate s-au afisat la judetul tau Wink multa bafta
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Martie 06, 2010, 17:31:14 »

nu s-au afisat dar eu stiu ca am luat 20 pt si sunt primul pe judet la cl 9
cred ca din cauza contestatiilor(se termina la 18:00)
Memorat
APOCALYPTO
Nu mai tace
*****

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 250



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Martie 06, 2010, 17:42:27 »

Nu mai pot ce ofticat sunt. Problema 2 n-am stiut-o si am lasat-o dar prima a fost super simpla (la XI-XII) . Dar nu inteleg ce naiba s-a intamplat ca am luat 0 puncte  Brick wall. M-am uitat la solutie si pare aproape copy-paste dupa solutia mea, difera doar numele la variabile si ceea ce probabil mi-a adus cele 0 puncte, in loc sa adun elementele cu +1 am adunat cu +2, nu stiu ce m-a indus in eroare, mi-a ramas in minte dubla bordare a matricei. Deci nu mai pot de ofticat ce sunt. Asta e, mereu am ghinionul asta sa gresesc o prostie din asta.
Asta e, in cazul informaticii poti sa stii problema 99,9% daca gresesti ala 0.01% s-a dus totul. Acu n-am decat sa invat pentru urmatoare judeteana dar parca nici nu are rost ca sigur o sa fac la fel  Cry.
Anyway bafta celor calificati la nationala  Ok....

- Cosmin - puteai sa citesti cuvant cu cuvant sau linie cu linie; Spre exemplu declarai o matrice de cuvinte c[n][m]; apoi
k=0; while (f>>c[++k]); si ar fi trebuit sa iti citeasca tot. Am vazut ca multi s-au complicat cu citirea din fisier si nu inteleg de ce.
Ambele au fost usoare( dar necesitau atentie  Smile  ). Eu am gresit la a 2-a ca nu am fost atent si am facut o rezolvare gresita dar care totusi ar fi luat 10 puncte( pentru locul 1 la noi in judet era destul stii si tu) Cry.
Si apoi am incercat si cu backtracking si cu memoizare( si chiar asa se face) si nu au iesit( recursivitatea asta Whistle).
In orice caz mai rau este de judet decat de noi, 22 de elevi din 23 cu 0 puncte, poate reparam onoarea la anul Whistle .
« Ultima modificare: Martie 06, 2010, 18:09:37 de către Calin Dragos Ion » Memorat
shnako
Client obisnuit
**

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Martie 06, 2010, 18:24:37 »

Nu mai pot ce ofticat sunt. Problema 2 n-am stiut-o si am lasat-o dar prima a fost super simpla (la XI-XII) . Dar nu inteleg ce naiba s-a intamplat ca am luat 0 puncte  Brick wall. M-am uitat la solutie si pare aproape copy-paste dupa solutia mea, difera doar numele la variabile si ceea ce probabil mi-a adus cele 0 puncte,

La fel si la mine. Prima am facut-o cu back si mergea pe tot ce am dat eu, inclusiv exemplul din text. A doua cu dinamica si la fel dadea bine pe toate exemplele care mi-au trecut prin cap. Ca sa ma trezesc ca iau 0 pe prima si 10 pe a doua  Brick wall

Pe viitor recomand mai multe teste in exemplu, poate chiar si accesul la evaluator (nu si la teste) in timpul concursului pentru ca pleci acasa cu gandu la 100+ si te trezesti ca mine  Brick wall Nici nu e logic, ca daca e sa creezi un program pentru tine, stii clar pe ce date vrei sa-ti functioneze, nu trebuie sa ghicesti cazurile particulare, care de obicei sunt date ca exemplu Fighting
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Martie 06, 2010, 18:36:34 »

S-au afisat testele la a 10-a? Eu nu le-am gasit ...
Memorat
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Martie 06, 2010, 18:39:07 »

Citat
Ambele au fost usoare( dar necesitau atentie  Smile  ). Eu am gresit la a 2-a ca nu am fost atent si am facut o rezolvare gresita dar care totusi ar fi luat 10 puncte( pentru locul 1 la noi in judet era destul stii si tu) Cry.
Si apoi am incercat si cu backtracking si cu memoizare( si chiar asa se face) si nu au iesit( recursivitatea asta Whistle).
In orice caz mai rau este de judet decat de noi, 22 de elevi din 23 cu 0 puncte, poate reparam onoarea la anul Whistle .

Asa e, nu -mi vine sa cred ca avem calificat cu 10 puncte si restu avem 0. Si sa nu mai vorbim ca in aia cu 0 sunt cativa care chiar stiu informatica calumea si au avut rezultate foarte bune si la nationala. Sa vad la concursu de saptamana viitoare poate ma califica la nationala la ala  Rolling on the Floor Laughing daca la asta n-am fost in stare.
Pana la urma mare lucru nu stiu daca faceam la nationala asa ca in starea in care sunt acum ma ambitionez mai mult si poate per final ma aleg cu mai multe decat daca ma duceam la nationala (acu sunt pus mai mult pe treaba desi daca am tot ghinionu asta ma las pagubas Aha)
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Martie 06, 2010, 19:16:39 »

Si eu ma asteptam sa mearga brici a doua problema(XI-XII) si m-am trezit cu 0 pct. Winner 1st place
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Martie 06, 2010, 19:21:39 »

...
In orice caz mai rau este de judet decat de noi, 22 de elevi din 23 cu 0 puncte, poate reparam onoarea la anul Whistle .

Văd că şi dacă nu te prezentai aveai şanse să te califici. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Martie 06, 2010, 19:39:21 »

am reusit sa ma calific. Mii de multumiri site-ului infoarena!!!  Winner 1st place
Memorat
Robytzza
De-al casei
***

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #44 : Martie 06, 2010, 19:47:32 »

Felicitari  Very Happy bafta la ONI
Memorat
jupanubv92
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #45 : Martie 06, 2010, 22:08:07 »

Eu am pierdut 100 de p din cauza la un spatiu in printf ..... am inteles ca nu se pot face modificari in sursa asa ca nu o sa ne mai vedem la oni .  Cry  Felicitari tuturor care sau calificat , si pentru cei care au busit si nu sunt a 12 a poate va  consoleaza faptul ca mai avem o sansa la anu . Problemele au fost foarte ok la 11-12 dar am inteles ca la a 9 a a fost cam rupere.
Memorat
moon
Strain
*

Karma: -7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28



Vezi Profilul
« Răspunde #46 : Martie 06, 2010, 22:22:23 »

Incredibil.... eu am pierdut 50 de puncte din cauza unui while caruia nu i-am pus bine conditia de "finish" (pe exemplu a mers).

Iar la a 2-a problema nu m-am incadrat in timp. Am incercat sa implementez Dijkstra (fiecare nod sa aibe legatura cu nodurile adiacente pe verticala,respectiv orizontala) .
Stie cineva daca Dijkstra ar fi fost o solutie viabila ?
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #47 : Martie 06, 2010, 22:25:17 »

multumesc.
Memorat
jupanubv92
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #48 : Martie 06, 2010, 22:30:45 »

Nu prea cred ca puteai sa faci dijkstra ca mereu schimbai nodurile si muchiile si dijkstra iti afla un traseu de lungime minima.Ce costuri aveai tu pe muchii ? aveai costul 1 deci puteai sa faci bfs si mai scuteai din timp . Dar ideea era ca tu daca faceai bfs cand mergeai dintr-un nod in altu trebuia sa vezi daca mai trebuie sa adaugi muchii si trebuia sa faci si stergeri ... si tu trebuia sa afli un traseu maxim care sa treaca prin toate nodurile iar bfs-ul iti afla un traseu de lungime minima .  Parerea mea e ca doar back mergea de 100 .
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #49 : Martie 06, 2010, 23:02:20 »

Nu prea cred ca puteai sa faci dijkstra ca mereu schimbai nodurile si muchiile si dijkstra iti afla un traseu de lungime minima.Ce costuri aveai tu pe muchii ? aveai costul 1 deci puteai sa faci bfs si mai scuteai din timp . Dar ideea era ca tu daca faceai bfs cand mergeai dintr-un nod in altu trebuia sa vezi daca mai trebuie sa adaugi muchii si trebuia sa faci si stergeri ... si tu trebuia sa afli un traseu maxim care sa treaca prin toate nodurile iar bfs-ul iti afla un traseu de lungime minima .  Parerea mea e ca doar back mergea de 100 .
A doua problema era "joc". Back-ul era pentru prima("immortal").



@moon: Eu cred ca nu ajungeai la un rezultat bun aplicand Dijkstra. Trebuie programare dinamica.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 5   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines