Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: gard- problema oli2009  (Citit de 1194 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« : Octombrie 24, 2009, 10:01:15 »

O sa incerc sa rezum pe scurt enuntul problemei :
   Danduse k culori si in ce cantitati se gasesc,  sa se determine numarul maxim de garduri ce pot fi vopsite cu cele k culori a.i orice sir de p garduri sa fie vopsit diferit.
Am incercat sa rezolv aceasta problema, in mare parte am reusit dar  nu-mi ies 2 teste si nu stiu de ce. Am sortat descrescator sirul cu cantitalie  in care se gasesc cele k culori si apoi i-au primul sir de p elemente,  determin din acest sir minimul, il scad , elimin toate cifrele de 0 si apoi resortez descrecator sirul, si numarul maxim de garduri ce se pot fi vopsite in acest caz este minim*p. Continui tot asa pana cand  lungimea sirului >=p.
Ex: primul element este k, al doilea este p i-ar restul liniilor contin in ce cantitati se regasesc cele k culori.
4 3
2
5
2
1
sirul este : 5 2 2 1 (sortat descrescator ). I-au primul sir de p elmente, adica : 5 2 2, scad cel mai mic elment , adica 2, si sirul devine  3 0 0, elimin 0 si sirul devine 3, numarul maxim de garduri pictate este 2*3=6, iar sirul ramas este 3 1 cum nu mai pot forma grupuri de p elmente ma opresc. Rezultatul afisat este 6+2 ( lungimea sirului ramas ).
Astept unele sugestii Very Happy sau un argument de ce nu rezolvarea propusa de mine nu e buna Sad
    
« Ultima modificare: Octombrie 25, 2009, 07:59:53 de către alexandru » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 25, 2009, 11:25:38 »

Este cumva vorba despre aceasta problema?
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 25, 2009, 12:01:06 »

Este cumva vorba despre aceasta problema?
Da, chiar am cautat problema pe sit, dar nu o gaseam  Very Happy
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines