Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: backtracking iterativ versus backtacking recursiv  (Citit de 6858 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
APOCALYPTO
Nu mai tace
*****

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 250



Vezi Profilul
« : Noiembrie 03, 2009, 14:43:22 »

salut! in acest topic ashtept comentarii in legatura cu ce tip de backtracking e de preferat sa utilizeze un programator in timpul unui concurs de informatica, recursiv sau iterativ, astept raspunsuri in special de la cei care au obtinut performantze notabile  si care au au experientza in folosirea backtrackingului la concursuri,dar totzi suntetzi invitatzi sa va spunetzi parea bine intzeles in cunoshtiintza de cauza   Smile.

- este de preferat sa pierdem timp de executie pentru a scrie un program cu backtracking mai repede folosind recursivitatea?

- o sa fie afectat punctajul nostru, consuma chiar atat de mult timp recursivitatea? sa nu uitam ca vorbim despre backtarcking totushi care in general consuma mul timp iar eu pana acum program de backtacking pentru n=20 la orice tip de problema nu mi-a fost dat sa vad
- care vi se pare mai ushor de implementat sau de depanat?
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 03, 2009, 14:48:47 »

Deobicei daca problema se rezolva prin backtraking atunci si varianta iterativa si varianta recursiva intra in timp Wink.
Cea mai usor de implementat este varianta recursiva Smile
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 03, 2009, 15:59:03 »

Eu n-am inalnit nicio problema pana acum la care sa trebuiasca backtracking iterativ. In general problemele se rezolva cu altceva decat metode brute-force, iar cele care se rezolva cu backtracking sunt in general probleme simple, deci nu vad la ce ar conta cum le implementezi. Deci parerea mea : invata algoritmi mai bine decat sa iti pierzi vreme intrebandu-te daca o sa ai nevoie de backtracking iterativ la concurs. Iterativ sau recursiv tot incet merge, nu e mare diferenta.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 03, 2009, 16:47:28 »

Mie nu mi'a mers Biti cu back recursiv... doar iterativ.
« Ultima modificare: Noiembrie 03, 2009, 17:28:56 de către Gabriel Bitis » Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 03, 2009, 16:50:31 »

Cum a zis și Toni, problemele care au rezolvarea cu backtraking sunt destul de puține la număr. În general metoda se folosește pentru a crea surse brute-force cu care să îți testezi sursele bune în timpul concursului, de exemplu. De aceea, nu cred că are rost să-ți bați capul învățând back iterativ, care în mare este la fel de încet ca și backul recursiv.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 03, 2009, 21:32:16 »

Mie nu mi'a mers Biti cu back recursiv... doar iterativ.

Biti nu se rezolva (doar) cu back Smile
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 03, 2009, 22:59:57 »

De fapt backul de la biti nu e tocmai back Smile, e chiar solutia buna.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines