Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback runda 2  (Citit de 5257 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« : Iulie 31, 2009, 13:11:29 »

Runda 2 a concursului Summer Challenge 2009 s-a incheiat. Felicitari castigatorilor!

Asteptam sugestiile si parerile voastre!
Memorat

Am zis Mr. Green
AnDrEwBoY
Strain
*

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 31, 2009, 14:11:28 »

Mi`a placut noua abordare a problemelor cu detalied feedback,precum si ideea unei probleme mai simple. Sunt curios,cand vom putea trimite surse la problemele din concurs?
Felicitari organizatorilor! Very Happy
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 31, 2009, 14:24:19 »

Problemele au fost adăugate în arhiva de probleme.  wink
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 31, 2009, 14:34:10 »

A fost buna ideea cu o problema mai simpla cu feedback complet (astfel s-a evitat situatia din runda 1 cand majoritatea lumii a luat 0). De altfel nu pot sa nu remarc ce probleme grele avem in folclor Very Happy (in special centru2 si padurari, dar nici posta si joc11 din runda trecuta nu sunt mai prejos). Un articol cu solutii in care sa se prezinte smenurile folosite pentru rezolvare chiar ar fi bine venit.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 31, 2009, 14:37:13 »

Modelul unei astfel de probleme simple a fost preluat de la IOI. Asa se va intampla anul acesta.
« Ultima modificare: Iulie 31, 2009, 22:35:27 de către Paul-Dan Baltescu » Memorat

Am zis Mr. Green
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 31, 2009, 15:24:58 »

Nu vreau sa par rau sau ceva, dar referitor la ce probleme grele avem in folclor, vedeti problema candy de la BALTIC OI 2009. :-"
Gotcha Very Happy
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 31, 2009, 15:30:39 »

Macar baietii sunt sinceri si nu isi "asuma" meritul pentru ceva ce nu au facut...  Ok
Memorat
cotofana
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 31, 2009, 16:30:26 »

sper ca la runda a 3a va fi o problema care sai zica simpla2 ca altfel o sa fie vai de ratinguri (daca restu problemelor o sa fie tot de prin folcloru de langa marea baltica)  Very Happy
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iulie 31, 2009, 17:36:03 »

Parerea mea e ca reevaluarea problemei Padurari trebuia sa se faca dupa terminarea concursului. A oprit detailed feedback'ul pt ultimele minute din concurs.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iulie 31, 2009, 17:48:19 »

Insa avand in vedere ca doar un utilizator a obtinut punctaje peste 20, era exact acelasi lucru (testele 3, 8 si 14 care erau folosite la evaluare nu mergeau pe brute-force). Pacat ca nu a fost pus la feedback un test care sa spuna daca brutul e bun sau nu Smile
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iulie 31, 2009, 18:16:20 »

sper ca la runda a 3a va fi o problema care sai zica simpla2 ca altfel o sa fie vai de ratinguri (daca restu problemelor o sa fie tot de prin folcloru de langa marea baltica)  Very Happy

Si mie mi-ar placea ceva de genul asta pentru Runda 3. Smile In rest, problema simpla mi-a placut si imi vine sa-mi dau pumni in cap pentru cele 40 de puncte. Mi-a mai placut si faptul ca am avut feedback .  Totul a fost ok, vreau sa ma apuc de simpla. Imi pare rau ca nu m-am prins in timpul concursului si ca am cam busit-o azi.  Anxious
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iulie 31, 2009, 18:17:09 »

În primul rând felicitări pariticipanţilor la Runda 2! Am observat că nu v-aţi lăsat descurajaţi de rezultatele de la prima rundă şi aţi participat astăzi în număr mare Very Happy! Vă aşteptăm şi la ultima etapă a concursului Summer Challenge 2009.

În al doilea rând ţin să îi felicit pe Marius şi pe Paul (ei au făcut treaba runda aceasta, eu doar mi-am trecut numele la secţiunea cu organizatori Tongue) pentru efortul depus în aceste zile. Este foarte solicitant să organizezi un concurs din scurt, aproape de unul singur.

@devilkind: Într-adevăr, ai descoperit locul de unde a fost preluată una din problemele propuse. După cum am menţionat la secţiunea cu autori, toate problemele provin din alte surse. Era oarecum de aşteptat ca mai devreme sau mai târziu să descoperiţi ceva. Trebuie să înţelegi însă că este imposibil pentru două persoane să compună la comandă probleme la nivel de IOI, şi pe deasupra să le mai şi adauge în arhivă, să facă teste, soluţii oficiale, etc.

@gabitzish: Ne cerem scuze pentru neplăcerile provocate pe parcursul rundei şi sperăm să învăţăm din ele. Probabil că atunci când faci lucrurile pe fugă, se mai strecoară şi erori. La Runda 3 vom verifica cu mai multă atenţie testele.

Mulţumim pentru feedback si multă baftă la Runda 3! Winner 1st place
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iulie 31, 2009, 21:45:15 »

O runda reusita, felicitari echipei! Astept articolul cu solutii.  Smile
Memorat

vid...
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : August 01, 2009, 12:42:58 »

A apărut articolul cu soluțiiYahoo!
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : August 02, 2009, 11:33:59 »

Citat
@devilkind: Într-adevăr, ai descoperit locul de unde a fost preluată una din problemele propuse. După cum am menţionat la secţiunea cu autori, toate problemele provin din alte surse. Era oarecum de aşteptat ca mai devreme sau mai târziu să descoperiţi ceva. Trebuie să înţelegi însă că este imposibil pentru două persoane să compună la comandă probleme la nivel de IOI, şi pe deasupra să le mai şi adauge în arhivă, să facă teste, soluţii oficiale, etc
Am si precizat in acel post ca nu o zic cu intentie rea sau ceva. Adica nu era ceva de genul "Bah problema asta e copiata", era mai mult un fel de a va spune ca ar trebui sa luati probleme din surse ceva mai obscure. Imi pare rau si imi cer scuze daca echipa infoarena s-a simtit ofensata de postul meu. Peace
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines