Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Babes Bolyai  (Citit de 2731 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
new_programmer
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« : Iulie 03, 2009, 14:37:43 »

Buna , peste anul viitor termin a XII-a si ma intereseaza facultatile.Am citit pe situl facultatii Babes Bolyai urmatoarele:

Sunt notaţi cu media generală 10 următorii candidaţi:
    * Absolvenţii cu diplomă de bacalaureat care au participat la faza internaţională sau au obţinut cel puţin o distincţie (un premiu I, II, III, Menţiune şi Premiu Special) la faza naţională a Olimpiadelor şcolare de Matematică, Astronomie, Informatică în clasele IX-XII.
Cand zice ca sunt notati cu media generala 10 absolventii cu Mentiune la ONI se refera la cei 25-20 dupa locurile 1,2,3 la fiecare clasa?Sau doar la locul 4?
Multumesc anticipat.
Memorat
Pepelea_Flaviu
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 03, 2009, 15:31:59 »

Se refera la cei care iau mentiune
Memorat
new_programmer
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 03, 2009, 16:34:02 »

Se refera la cei care iau mentiune
ms pentru raspuns dar nu ma prea ajuta... Smile...era clar ca cei care iau mentiune....dar stii ca la ONI iau primii 20-25 dupa locurile 1-3 mentiune la fiecare clasa.Pe mine ma intereseaza daca si aia is notati cu 10 la media generala!? 
Poate ca pentru cei de la Babes Bolyai mentiune inseamna doar locul 4...
Memorat
Pepelea_Flaviu
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 03, 2009, 17:00:18 »

Din moment ce si aia au mentiune ce nu ti se pare clar? Si sa stii ca nu se dau chiar 20-25 de mentiuni.....
Memorat
new_programmer
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 03, 2009, 17:09:37 »

Din moment ce si aia au mentiune ce nu ti se pare clar? Si sa stii ca nu se dau chiar 20-25 de mentiuni.....
Ce spui tu e numai o presupunere...nu ai tu de unde sa stii ce e in capul celui ce a scris conditiile admiterii...oricum...
Intradevar nu se dau chiar 20-25 dar in jur de 18 se dau...
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 03, 2009, 17:14:21 »

Ce spui tu e numai o presupunere...nu ai tu de unde sa stii ce e in capul celui ce a scris conditiile
Pai daca nimeni din noi nu stie asta, de ce mai intrebi?  Smile Mentiune inseamna diploma aia pe care scrie "mentiune la ONI". Mie mi se pare clar.  Smile
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 03, 2009, 18:02:55 »

Buna , peste anul viitor termin a XII-a si ma intereseaza facultatile.Am citit pe situl facultatii Babes Bolyai urmatoarele:

Sunt notaţi cu media generală 10 următorii candidaţi:
    * Absolvenţii cu diplomă de bacalaureat care au participat la faza internaţională sau au obţinut cel puţin o distincţie (un premiu I, II, III, Menţiune şi Premiu Special) la faza naţională a Olimpiadelor şcolare de Matematică, Astronomie, Informatică în clasele IX-XII.
Cand zice ca sunt notati cu media generala 10 absolventii cu Mentiune la ONI se refera la cei 25-20 dupa locurile 1,2,3 la fiecare clasa?Sau doar la locul 4?
Multumesc anticipat.

Salut!

Din punctul meu de vedere „Mențiune și Premiul Special” înseamnă să le ai pe amândouă, adică să fii pe locul 4. În plus, undeva în regulament mai scria, anul trecut, „Premiul I, II, III, Menţiune sau Premiu Special”. Un motiv în plus să pui sub semnul întrebării acel „și”. Dar, când am întrebat comisia pentru admitere dacă trebuie să le ai împreună, mi s-a răspuns că nu trebuie. Deci, dacă ai ultima mențiune din clasa a 9-a atunci vei avea 10 la admitere la facultatea de informatică la UBB. Puțin ilogic, dar așa e.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
new_programmer
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 22



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 03, 2009, 18:27:14 »


Salut!

Din punctul meu de vedere „Mențiune și Premiul Special” înseamnă să le ai pe amândouă, adică să fii pe locul 4. În plus, undeva în regulament mai scria, anul trecut, „Premiul I, II, III, Menţiune sau Premiu Special”. Un motiv în plus să pui sub semnul întrebării acel „și”. Dar, când am întrebat comisia pentru admitere dacă trebuie să le ai împreună, mi s-a răspuns că nu trebuie. Deci, dacă ai ultima mențiune din clasa a 9-a atunci vei avea 10 la admitere la facultatea de informatică la UBB. Puțin ilogic, dar așa e.
Multumesc.
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iulie 03, 2009, 20:34:21 »

Eu zic ca era destul de clar. Acolo sunt enumerate distinctiile valabile (premiul I, II, III, Mentiune si Premiul Special). Stiu ca la unele olimpiade exista exact termenul acesta de "Premiu Special", dar sincer, nu stiu ce reprezinta cu siguranta. Are o vorba proful meu de mate:"Suna acolo la secretariat si intreaba, doar de-aia au numarul de telefon pe site  Very Happy".
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines