Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Romanian characters!  (Citit de 1717 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« : Iunie 22, 2009, 15:32:14 »

cum as putea sa folosesc caractere romanesti in dev c++?
cum pot sa folosesc UNICODE in dev c++?
« Ultima modificare: Iunie 22, 2009, 15:51:36 de către raziel » Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 22, 2009, 17:29:29 »

Pentru UNICODE am gasit asta: http://osdir.com/ml/gnu.dev-cpp.user/2007-04/msg00045.html

Daca setezi diactriticele in Windows (adica sa scrii cu ele in mod obisnuit),nu merge?
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 22, 2009, 22:24:50 »

nu prea inteleg ce vor sa zica deoarece folosesc niste termeni pe care nu i stiu.
Citat
Daca setezi diactriticele in Windows (adica sa scrii cu ele in mod obisnuit),nu merge?
Nu merge.
Memorat
sandyxp
Strain
*

Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 39



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 27, 2009, 20:25:41 »

Nu am dev-c++, dar uite:
daca tu tastezi caractere romanesti si in program ele apar diferit, gen ă apare ca 'a' cu sedilă, inseamna ca editorul lui dev-c++ nu vede fisierul sursa ca avand un encoding de tip unicode (adica utf-8, utf-16, whatever), ci il vede ca ASCII sau altceva. Pentru asta as cauta prin optiuni, prin meniuri, ceva gen file encoding, pe care sa-l setez pe utf-8.

Acuma, ca sa folosesti stringuri unicode din C++ mai mult ca sigur iti trebuie si tipuri speciale de siruri de caractere, ceva gen wchar_t (wide char something, am auzit si eu si el, nu am folosit), sau poate std::string, dar trebuie cautata documentatia de la stl pentru folosirea sirurilor unicode. In orice caz, nu va merge cu un sir de 'char'.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines