Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: mingw  (Citit de 8514 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
meallex001
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Martie 09, 2009, 19:59:19 »

am si eu o problema . sunt in clasa a IX-a si am inceput informatica de curand . la scoala folosim mingw . si acasa mi lam instalat . dar fac o problema si cand incerc sa o deschis imi dau aceleasi erori chiar daca e problema bine. : "cin undeclared " si cout undeclared . ce as putea sa fac sa imi deschida programele?
   
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 09, 2009, 20:06:51 »

Ai la inceputul programului ceva de genul:
Cod:
#include <iostream>
using namespace std;
? Problema ta pare ca nu e de la MinGW...
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 10, 2009, 06:30:54 »

ai putea citi  http://infoarena.ro/schimbare-borland/ghid  Very Happy
Memorat
meallex001
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 10, 2009, 21:04:57 »

am inceput cu :
#include <iosteam.h>
int main ()  { .
aceasta ar trebui sa fie problema . am gresit cu ceva ? imi da 4 erori si toate legate de "cin" si "cout"

#include <iosteam.h>
int main ()  {
   int m,n,p;
   cin>>m>>n;
   p=n^m;
   cout<<p;
   return 0;
}   
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 10, 2009, 21:17:54 »

Foloseste asa:

Cod:
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
...
Memorat

Am zis Mr. Green
Sorin_Ionut
Client obisnuit
**

Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 10, 2009, 21:26:33 »

am inceput cu :
#include <iosteam.h>
int main ()  { .
aceasta ar trebui sa fie problema . am gresit cu ceva ? imi da 4 erori si toate legate de "cin" si "cout"

#include <iosteam.h>
int main ()  {
   int m,n,p;
   cin>>m>>n;
   p=n^m;
   cout<<p;
   return 0;
}   


Daca nu ma insel nu ar trebui sa declari biblioteca iostream in loc de iosteam ? (eu asa scriu de ceva ani buni   Smile )
Am si eu mingw si pana acum nu mi-a facut probleme in schimb prefer code::blocks (ar trebui sa-l incerci macar - pana acum am invatat pe dev-C++,si pe batranul borland)
Ps : nu cred ca are legatura cu "using namespace std sau alte formalitati" in cel mai rau caz primesti un avertisment si daca te saturi de el sterge biblioteca cu totul  Tongue

@sima_cotizo : nu ma refeream sa sterg iostream-ul (doamne fereste (sa stii ca as sterge biblioteca ca oricum nu-mi trebuie decat stdio dar in fine nu se stie) ci doar biblioteca (backward_warning.h) care da mesajul asta "urat" de fiecare data cand compilezi o sursa
Cod:
C:/Program Files/CodeBlocks/MinGW/bin/../lib/gcc/mingw32/3.4.5/../../../../include/c++/3.4.5/backward/backward_warning.h:32:2: 
warning: #warning This file includes at least one deprecated or antiquated header. Please consider using one of the 32 headers found in
section 17.4.1.2 of the C++ standard. Examples include substituting the <X> header for the <X.h> header for C++ includes, or
<iostream> instead of the deprecated header <iostream.h>. To disable this warning use -Wno-deprecated.
Eu nu scriu using namespace std decat pt sursele trimise pe infoarena sa nu fortez evaluatorul sa-mi scrie 3 randuri cu un warn
« Ultima modificare: Martie 11, 2009, 15:44:17 de către BYSorynyos » Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 10, 2009, 21:43:34 »

Citat
Ps : nu cred ca are legatura cu "using namespace std sau alte formalitati" in cel mai rau caz primesti un avertisment si daca te saturi de el sterge biblioteca cu totul

cin si cout se afla in namespace-ul std, deci "formalitatea" e necesara daca nu vrei sa scrii std::cin sau std::cout de fiecare data. Cum adica sa stearga biblioteca cu totul, te referi la include? Ma intreb cum poti folosi cin/cout fara sa incluzi iostream Smile
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 10, 2009, 22:38:52 »

@Sorin_Ionut: Poate ar fi mai bine sa inveti putin C++. In curand nu vor mai exista iostream.h, fstream.h, etc (in Visual C++ nici nu mai exista). Acel using namespace std nu exista degeaba Wink

P.S.: Nu trebuie sa stergi biblioteca Smile). Iti scrie foarte frumos la sfarsitul warningului ce trebuie sa faci ca sa nu il mai primesti.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 10, 2009, 22:54:25 »

Nici pe gcc 4.3.2 nu mai exista iostream.h / fstream.h. (cel de linux).
Memorat
Sorin_Ionut
Client obisnuit
**

Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 11, 2009, 09:23:34 »

Topicul era despre "mingw" nu despre visual C++,sau alte minunatii
@wefgef : Sunt multe de invatat in C++ ma indoiesc ca si tu le stii pe toate deci pana aici ai dreptate, eu nu am zis ca namespace-ul e inutil (daca l-au inventat niste oameni destepti l-au pus cu cap acolo  Rolling on the Floor Laughing )din potriva lucrez si eu in visual si stiu ce inseamna si totusi sunt si altii care nu vor sa stie (inca) ce inseamna o clasa,template,stl ... pt aceia (care de fapt folosesc c) mesajul ala de warn e inutil... iar faza cu stersul biblioteci era o figura de stil ,sunt si alte solutii sa nu-ti mai apara mesajul  Tongue Tongue Tongue una dintre ele e sa faci ce ai zis tu

@meallex001 : Np deaia s-a inventat forumul sa ne certam cu fiecare ocazie (glumeam)
« Ultima modificare: Martie 11, 2009, 15:45:42 de către BYSorynyos » Memorat
meallex001
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 11, 2009, 15:01:08 »

mersi Sorin_Ionut . am inteles si eu unde am gresit . sunt nou in ale informatici si nu prea le am Smile) credeam k e ceva devina de la program
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 13, 2009, 12:56:59 »

@Sorin_Ionut: Eu voiam sa scot in evidenta faptul ca solutia data de tine nu e tocmai cea mai potrivita. Fiecare compilator C++ e diferit, iar din punctul meu de vedere sa ii sfatuiesti pe altii sa faca lucruri care nu sunt conform standardului e gresit.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
anna_bozianu
De-al casei
***

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 111



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iunie 25, 2009, 08:03:32 »

Am si eu o problema cu mingw. Folosesc mingw de cateva luni. Ieri am instalat pachetul OJI de pe site pe un nou calculator. Totul merge bine (compile,build) pana la executarea programelor. Acolo mi se deschide o fereastra MsDOS (C:\OJI\MINGW~1\executer.exe ) si cam atat. Poate cineva sa ma lamureasca despre ce poate fi vorba ? Mentionez ca am mai instalat mingw inainte pe alte calculatoare si a mers fara probleme.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iunie 25, 2009, 08:21:17 »

Vezi sa nu intre intr-o bucla infinita
Memorat
anna_bozianu
De-al casei
***

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 111



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iunie 25, 2009, 09:12:07 »

@ Mishu91
In nici un caz nu e asta motivul. Am testat cu programe foarte simple de genul
Cod:
#include<stdio.h>
int main()
{
       return 0;
}

sau mai explicit merge cand folosesc pe programe mai serioase Step into (F11) la final si programele sunt ok (fisiere de iesire corecte). Pur si simplu nu merge sa-i dau Execute Program (CRTL+F5). Numai in cazul asta se blocheaza in acel executer.exe

LE : Nu merge nici cu F8. In fine, ma descurc asa cu F11/F10 deocamdata. Daca mai are cineva o idee multumesc anticipat.
LLE: Am reinstalat din alta sursa . Acum merge.
« Ultima modificare: Iunie 25, 2009, 12:22:56 de către Bozianu Ana » Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Iunie 25, 2009, 09:53:01 »

Incearca sa dai "Build and Execute" (F8)
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines