Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: De unde ati inceput ?  (Citit de 1482 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
pasarila
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« : Februarie 27, 2009, 14:56:12 »

Salut ! Sunt nou pe infoarena si imi place(structura site-ului) ca problemele nu stiu sa le rezolv Smile. Vreau sa imi spuneti voi de unde ati inceput ? Cum ati ajuns sa rezolvati problemele de la un nivel inalt ?

Multumesc !
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 27, 2009, 16:33:57 »

Pentru inceput poti incerca niste probleme mai simple: adunare, cmmdc, cifra, etc. Apoi, daca vezi ca merge treaba poti incepe cu problemele care au fost date la gimnaziu, sau cele de la judetene Smile.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 27, 2009, 17:26:08 »

eu unul am inceput sa lucrez de pe infoarena cand eram clasa a 9-a (remeber infoarena 1 Smile ). Pe vremea aia erau cam 100 de probleme in arhiva (coincid cu primele 100 de probleme de acuma). Ca elev in clasa 9-a, nu prea aveam ce rezolva de pe infoarena cu cunostintele pe care le aveam atunci, doar adunare si cmmdc. Insa atunci cred ca am crescut cel mai mult, chiar daca toate problemele erau grele, daca erai interesat si iti placea sa lucrezi, te documentai, intrebai pe forum, cautai hinturi stanga dreapta, stateai o saptamana sa rezolvi o problema, insa cand o rezolvai aveai o satisfactie imensa si chiar simteai ca ai acumulat foarte multe cunostinte noi.
 Intre timp au aparut multe probleme noi, accesibile pentru elevi mai mici. Totusi eu in continuare consider ca acea modalitate de lucru e cea mai buna daca vrei sa ajungi in varf. Sa lucrezi numai probleme care nu sunt de "nasul" tau. Iei o problema, ti se pare rupere, nu ai absolut nici o idee cum se rezolva, te gandesti cateva ore singur, dupa aia cauti hinturi pe forum, te mai gandesti o vreme la ea, mai intrebi dupa aia printre prieteni cum se face.

In concluzie, eu iti recomand primele 5 pagini din arhiva de probleme, o sa gasesti probabil pe forum hinturi de genu "se face cu algoritmul X". Nu stii algoritmul X? nu-i nici o problema, de aceea avem arhiva educationala Smile.
Memorat
pasarila
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 27, 2009, 20:05:52 »

Va multumesc, baieti !
Am sa incep cu problemele simple si o sa imi bat creierii pana o sa iasa ceva.
Thx !
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines