Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Free Pascal pe Linux  (Citit de 2148 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
belgun_adrian
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« : Februarie 24, 2009, 20:55:03 »

Cum fac sa imi mearga debuggerul din FreePascal? Atunci cand incerc sa fac orice debug imi zice "No debugger support available", chiar daca modul de compilare e Debug.




Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 25, 2009, 14:02:36 »

Pai da si tu detalii gen ce distributie folosesti, ce versiune, ce versiune a compilatorului, sa te poata ajuta lumea Tongue.

Si off-topic acum, e bine sa te obisnuiesti fara debugger, incearca sa debughezi afisand variabilele importante dupa fiecare pas in program. Smile
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 25, 2009, 15:10:03 »

Si off-topic acum, e bine sa te obisnuiesti fara debugger, incearca sa debughezi afisand variabilele importante dupa fiecare pas in program. Smile
Crezi? Ok, e mai eficient sa testezi daca functioneaza sursa pe masura ce o scrii. Dar dupa parerea mea sunt cazuri in care chiar si gdb-ul e folositor.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 25, 2009, 16:20:24 »

Nu am mai codat de vreo 3 ani in pascal, dar nu cred ca ar fi vreo diferenta fata de c la capitolul debugging. In ce cazuri poate fi gdb folositor? Exceptand cazurile cand iti da crash in program, atunci poate fi chiar folositor, debuggerul aratandu-ti exact linia unde a crapat.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 25, 2009, 17:43:42 »

Un exemplu care mi s-a intamplat recent: am implementat un heap intr-un vector indexat de la 0 si nu de la 1. Valoarea pentru tata era (x-1)/2 in loc de x/2. O mica neatentie, dar m-a costat vreo 3 verificari "vizuale" ale sursei pana sa ma hotarasc sa o bag in Rhide si sa vad ce are.

gdb e bun daca nu-ti merge Rhide / nu ai alt debugger cu care te simti in largul tau instalat pe calculator (la ONI ai Linux si trebuie sa fie si gdb pe acolo... si nu poti avea dubii daca functioneaza sau nu).

Si nu e vorba de Pascal/C/C++, ma refeream doar la debugging in general.
Memorat
belgun_adrian
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 25, 2009, 19:13:03 »

pai folosesc linux mint 6 (bazat le ubuntu 8.10), si fpc 2.2.0

problema e ca m-am obisnuit sa folosesc foarte mult debuggerul inclus in varianta de windows si chiar m-ar ajuta sa stiu de ce nu merge sa fac trace pe o sursa.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 26, 2009, 01:44:35 »

@Adrian
Eu m-am obisnuit fara debug si ma descurc foarte bine (zic eu) pe linux. E mult mai usor sa arunci o privire pe sursa, decat sa folosesti debuggerul. Chiar daca la inceput este putin mai greu dupa ceva timp vei putea gasi erorile mult mai repede decat cu debuggerul, cel putin din experienta mea asa am observat Smile.

O intamplare dubioasa cu debug-ul a fost anul acesta la JBOI. Calculatoarele erau cu Vista, si pe ele era instalat Dev-Cpp, cine a folosit cunoaste debuggerul ca si inexistent de pe el. Bine ca ma invatasem cu printf-uri.

Legat de fpc acum: cum ai instalat fpc? cu apt-get? sau din surse? ai gdb instalat?

Memorat
belgun_adrian
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 26, 2009, 13:27:18 »

pai folosind mintInstall http://upload.linuxmint.com/blog/p238/mintinstall5.png - era in repository-ul lor

si da, am gdb instalat.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines