Pagini: [1] 2 3 4   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 009 Tabela  (Citit de 29427 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« : Martie 08, 2004, 20:00:58 »

Aici puteţi discuta despre problema Tabela.
Memorat
Figure09
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 27, 2004, 17:52:25 »

aici e formula... nu? Idea
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Martie 27, 2004, 18:08:37 »

Nu se stie  Tongue
Memorat
cristy
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 31, 2004, 17:36:36 »

Sigur nu are  formula, ca ma chinui de 3 zile sa ma prind de problema!!!!!!
Memorat

... lipsa de inspiratie ...
agorex
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Aprilie 07, 2004, 16:36:27 »

Cristy: problema e cunoscuta, are si formula, dar eu am luat [mai demult, ce-i drept] maxim FARA formula [sunt niste relatii de simetrie parca, aduci nr la linia 1, colona nr. pe care tre sa afisezi].

Succes  Very Happy
Memorat

"As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality." (Einstein)
unreal
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 16, 2005, 14:58:26 »

eu am o solutie (extrem de simpla) pentru problema (doar pentru unele cazuri - nu am continuat  "generalizarea" pt ca ma asteptam ca din cele 50 de teste macar 10, 20 sa functioneze )  pe care o consider corecta dar cand o incerc imi da wrong answer la toate testele ..  poate cineva sa ma ajute???
Memorat
atharis
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 27, 2005, 20:32:29 »

Eu am gasit o solutie EXTREM de simpla la problema (pe care am luat 100 - dar pe un user cu alt nume). E O(1) si e asa de simpla incat orice indiciu ar duce imediat la rezolvare... deci nu voi da indicii.

Ma intrebam totusi daca solutia O(1) este cunoscuta, fiindca recent cineva (de fapt mai multe persoane) mi-au spus ceva de o solutie ce folosea mod 4 si parea a fi o solutie O(log(n)) relativ complicata.

... si pentru ca solutia O(1) pare prea simpla pentru o problema de pe infoarena  Rolling Eyes
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #7 : Februarie 27, 2005, 20:56:26 »

Citat din mesajul lui: atharis
Eu am gasit o solutie EXTREM de simpla la problema (pe care am luat 100 - dar pe un user cu alt nume). E O(1) si e asa de simpla incat orice indiciu ar duce imediat la rezolvare... deci nu voi da indicii.

Ma intrebam totusi daca solutia O(1) este cunoscuta, fiindca recent cineva (de fapt mai multe persoane) mi-au spus ceva de o solutie ce folosea mod 4 si parea a fi o solutie O(log(n)) relativ complicata.

... si pentru ca solutia O(1) pare prea simpla pentru o problema de pe infoarena  Rolling Eyes


Solutia oficiala e tot O(1)  Shhh
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 18, 2005, 13:18:48 »

Am facut o rez in log4(n), care e compusa din 5 randuri de algoritm... Sunt curios cum faci problema in O(1).... Daca poate cineva, sa-mi trimita si mie aceasta rezolvarea pe mail...  [redacted]@gmail.com
« Ultima modificare: Februarie 02, 2013, 01:18:52 de către Bogdan-Cristian Tataroiu » Memorat
pirosl
Strain
*

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 34



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 25, 2005, 23:27:48 »

Gandita in termeni de algoritmi problema e prea draguta pentru a scrie o formula intr-un fisier sursa. Rezolvarea in log4(n) nu e complicata deloc. Mai mult, algoritmul se arata foarte natural.

Hint....incercati recursivitate. Din algoritm aproape se arata si formula.... La formula (daca tot vreti formula), un element ajutator ar fi sa incercati sa scrieti L si C ca suma de puteri ale lui 4 (legat de puterile lui 4 --- este inca un element ajutator pentru "detectarea" algoritmului Wink).

Succes
Memorat
atharis
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 02, 2005, 20:58:42 »

Confused De ce ar vrea cineva sa rezolve problema in 5 randuri in O(ln(n)), atunci cand ea poate fi rezolvata in 1 rand, O(1)? Nu cred ca scopul unui programator ar trebui sa fie gasirea algoritmului mai complicat, ci a celui mai rapid (care in acest caz este si mai simplu).
Memorat
thestick
Client obisnuit
**

Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #11 : Aprilie 25, 2005, 17:02:48 »

am 100 la problema asta...care are o solutie de o(1) sa mi ` o trimita pe adresa mea de mail ...sunt curios pt eu n ` am gasit asa ceva!
[email protected]
mersi

ps . solutia mea e in o(log 4 de n)
Memorat

calinux
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Mai 07, 2005, 19:17:43 »

Buna! Sunt si eu unul dintre cei care am rezolvat in O(log4(n))  Very Happy. Si daca cineva ar putea, as vrea sa vad si eu solutia in O(1). Daca ar putea cineva sa mi-o dea si mie pe mail i-as fi recunoscator.  wink .
Memorat

"And all that is now,
And all that is gone,
And all that's to come,
And everything under the sun is in tune
But the sun is eclipsed by the moon"
The Dark Side of The Moon - Pink Floyd
cristi8
Vizitator
« Răspunde #13 : Mai 08, 2005, 09:16:54 »

da, si eu la fel. PM pls.. sau mail Very Happy
Memorat
Dark_Raxvan
Strain


Karma: -14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Mai 11, 2005, 20:38:01 »

Aceasta este o problema extrem de simpla.
Am 100 de puncte si problema mea merge in cel mai scurt timp posibil deoarece eu fac doar o singura operatie. Operatie de "^" adik xor.
Aplicand aceasta operatie intre cele doua numere decrementate obtinetzi 100 de puncte. Garantez Cool
Memorat
thestick
Client obisnuit
**

Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #15 : Mai 11, 2005, 21:01:40 »

poti sa imi si demonstrezi asta???
p.s.  nu trebuia sa pui formula pe forum!!! acuma o sa stie oricine!!!  Shame on you   , geniule  Silenced
Memorat

Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Mai 11, 2005, 21:01:50 »

Esti bazat mah Smile si nici nu esti egoist ... nu e prea bine sa fie direct ideea pusa pe forum ca sa mai gandeasca oamenii, un hint ar fi fost mai folositor, dar daca tie iti place asa nu e nici o problema, oricum chestia cu xoru era cam greu sa iti vina daca nu o vedeai inainte, si problemele de formula sunt naspa ...
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #17 : Mai 12, 2005, 14:37:12 »

Citat din mesajul lui: dark_raxvan
Aceasta este o problema extrem de simpla.
Am 100 de puncte si problema mea merge in cel mai scurt timp posibil deoarece eu fac doar o singura operatie. Operatie de "^" adik xor.
Aplicand aceasta operatie intre cele doua numere decrementate obtinetzi 100 de puncte. Garantez Cool


..chiar.. cum te-ai prins ca trebuie sa faci xor ?

..btw, stii sa demonstrezi ?
Memorat
Dark_Raxvan
Strain


Karma: -14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Mai 13, 2005, 11:16:48 »

Fratzilor trebuie sa acceptatzi realitatea si la aceasta poblema nu am ce sa demonstrez. Intelectul meu este superior asa k nu are rost sa demonstrez de ce fuctioneaza. Trebuie sa o luatzi de buna.Plus k nu putetzi intelege o demonstratie asa de complicata.
Memorat
amadaeus
Client obisnuit
**

Karma: 28
Deconectat Deconectat

Mesaje: 93



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Mai 13, 2005, 14:48:36 »

intelectul tau superior cred ca va lua foc....
Memorat

"one of these days I'm going to cut you into little pieces..."
thestick
Client obisnuit
**

Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #20 : Mai 13, 2005, 14:48:48 »

intelectu tau superior merita o palma...
Memorat

Dark_Raxvan
Strain


Karma: -14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Mai 13, 2005, 21:50:22 »

Daca vrea cineva sa discute cu mine mai intai trebuie sa invetze de ce tabela se poate rezolva asa de usor.Plus ca daca cineva care o pus problema asta pe site si ala nu are curajul sa recunoasa realitatea sa se lase de informatica si sa se duca sa sape santzuri si dak asa, acela nu e demn de problema lui nu e demn de informatica este o rusine pentru toti cei care stiu ce inseamna informatica.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #22 : Mai 13, 2005, 22:46:08 »

Ma, tu glumesti?
(btw, this isn't funny)
Memorat
thestick
Client obisnuit
**

Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #23 : Mai 14, 2005, 09:32:24 »

Si pana la urma care era subiectul si care era predicatul in fraza aia lunga de tot? Eu am rezolvat problema fara sa fac faza aia cu xor...am ales o rezolvare in o(log4 (n)). Si eram curios daca poti sa imi explici de unde ai dedus aceasta rezolvare care , da , este corecta! Nah ... daca esti asa bazat poate ma luminezi si pe mine! Da tu imi vii mie cu fraze si vrajeli de astea... Nu meriti nimic!
Memorat

calinux
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Mai 14, 2005, 22:57:25 »

Sincer, in general am un mare respect fata de oamenii care au idei mai bune ca mine, dar in cazul tau o sa sper k chiar glumesti, fiindca replicile tale imi provoaca greata. Sick  Sick Nu te cunosc, nu vreau sa te cunosc, si iti urez bafta, fiindca cu asa o atitudine o sa ai multa nevoie.

PS: Decat sa postezi k sa te dai mare, mai bine taci si posteaza cand ai ceva de zis.
Memorat

"And all that is now,
And all that is gone,
And all that's to come,
And everything under the sun is in tune
But the sun is eclipsed by the moon"
The Dark Side of The Moon - Pink Floyd
Pagini: [1] 2 3 4   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines