Pagini: 1 2 [3]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Propuneri  (Citit de 16487 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Chris
Vizitator
« Răspunde #50 : Mai 03, 2005, 18:21:15 »

In legatura cu publicarea surselor : parerea mea este ca e o idee buna. Poti invata multe chestii de la sursele celorlalti (de exemplu mi-a fost foarte folositor articolul lui Mircea Pasoi cu smenurile in implementarea AVL-urilor - in carti am intalnit implementari nasoale si lungi, iar sursa lui Berinde m-a ajutat sa inteleg mai bine AVL-urile si sa le implementez cat mai repede si fara bug-uri).
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #51 : Mai 03, 2005, 18:25:46 »

Citat din mesajul lui: Fr3eM4n
pai a trecut aproape o luna si nu se mai aude nimic de asta... mi-e ca au uitat Tongue

Nu am uitat; cantarim; cautam timp liber.

Oricum, discutia aceasta e urmarita.
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #52 : Mai 03, 2005, 19:31:18 »

pana la urma.. care ar fi dezavantajele ? exista dezavantaje ?
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #53 : Mai 03, 2005, 19:39:21 »

Da... ca se chinuie la site degeaba. Asta e singul dezavantaj.
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
cristi8
Vizitator
« Răspunde #54 : Mai 03, 2005, 19:46:13 »

Citat din mesajul lui: greco
Da... ca se chinuie la site degeaba. Asta e singul dezavantaj.


eu unu o sa postez destule surse.. (aproape) toate.. si astept sa o faca si altii.

..ma gandesc la Timus ca listele de discutie sunt pline de "here is my AC program. only 0.15 sec O(N) !" Tongue ..si nu prea au voie sa puna programe acolo..
Memorat
calinux
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #55 : Octombrie 06, 2005, 19:57:02 »

Ok, eu am o idee... Nu stiu exact cat de buna este. Ma gandeam ca daca tot ati inceput sa puneti in arhiva probleme de la ONI din anii trecuti, ati putea chiar continua sa faceti chiar o arhiva de acest tip. Eu unul, am incercat sa caut pe net enunturi si rezolvari de la olimpiade mai vechi de 2 ani... si nu am gasit mai nimic  Sad  Cred ca ar fii foarte apreciata de toti care se pregatesc si pentru cei care nu au mai avut contact cu olimpiada. Chiar ar fi o chestie daca ati putea, sa zicem, sa faceti ceva gen acm... sa se poata simula o olimpiada... fiecare sa simuleze o olimpiada.... Ar fi interesant zic eu. Oricum site-ul se prezinta foarte bine, iar pentru mine a fost si inca este un mare ajutor in pregatirea mea, ca sa nu mai zic un prilej de destindere! Va multumesc si bafta in continuare!  Very Happy
Memorat

"And all that is now,
And all that is gone,
And all that's to come,
And everything under the sun is in tune
But the sun is eclipsed by the moon"
The Dark Side of The Moon - Pink Floyd
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Octombrie 06, 2005, 22:54:31 »

Toate problemele au fost puse cu acordul autorilor, la multe nu s-au contactat autorii si la altele nu se stiu autorii exacti, si oricum e destul de munca la punerea unei probleme sau unui set de probleme pe site. S-a creat sectiunea implica-te tocmai pentru ca ideile pe care le avem noi sau voi sa fie realizate mai repede, dar deocamdata nici un raspuns, si daca un singur om vrea o chestie e timp mare pierdut de noi pentru a face pe plac cate unui om, trebuie ca investitia timpului nostru sa fie eficienta pt ca toti lucram din placere la siteul asta.
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Octombrie 24, 2005, 22:33:17 »

stiu ca a trecut cam mult timp de la ultimul post pe aceasta tema....

Eu unul nu prea sunt in favoarea sharingului surselor de 100p.
In primul rand, dupa cum a zis si Cosmin, asta ar afecta clasamentul.

Alt dezavantaj mare este ca este complet disproportionat ca utilitate. Astfel, pe masura ce te apropii de fruntea clasamentului, ai din ce in ce mai putine motive sa iti faci sursa publica, in timp ce daca de abia ai inceput sa faci A+B, evident ca o sa fii de acord sa vezi celelalte surse ... Smile

De asemenea, se pot faci zeci de tricuri, unele chiar la mijto Smile.
Se pot face conturi speciale de 'sharing', pe care se submiteaza solutii intentionat 'dejmenuite' Smile, cu scopul de a primi in schimb alte surse ....

Iar faza cu verificare ip-ului nu tine, ca in retea ai acelasi ip ....

In cazul aplicarii acestei acestei idei, sunt curios cati din top 20 sa zicem ar accepta sa isi faca publice sursele .....
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #58 : Octombrie 25, 2005, 00:49:36 »

Eu sunt pentru o comunitate bazată pe schimb de experienţă.  Surrender

Văd că se ezită mult pe acest subiect. Voi vorbiţi de "jmenuri" şi poate că uitaţi că principalii vizaţi de acest feature sunt cei lipsiţi de experienţă.
Sunt mulţi care nu au nevoie de "jmenuri" pe cât au nevoie de o tehnică simplă de organizare a codului pe proceduri. Alţii nu ştiu să aloce memorie dinamic sau să sorteze un vector folosind qsort(). Ei au de învăţat mult de la voi. Nu vor "jmenuri". Vor să ştie "cum se face". Book

Cât despre cei care ştiu "jmenuri" super sofisticate şi vor să le ţină pentru ei ...

1. Cine e cu adevărat interesat oricum le află - oricine poate vedea soluţiile concurenţilor de la ONI, loturi şamd.

2. "Jmenurile" care se împărtăşesc, ulterior se combină, se încrucişează şi dau naştere altor şmenuri. Da, poţi să-nveţi mai mult chiar şi dacă "vinzi ponturi moca".

3. Nu poţi să copii pur şi simplu şmenuri. Trebuie să ai o anumită experienţă pentru fiecare ca să le pui în practică.

4. Dacă e atât de tare jmenul tău, nu îl folosi pe info-arena!
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #59 : Octombrie 25, 2005, 12:46:37 »

Stiu ca nu e vb. direct de mine, dar e reply pb. la postul meu ...

Citat
Alţii nu ştiu să aloce memorie dinamic sau să sorteze un vector folosind qsort(). Ei au de învăţat mult de la voi.


Pai dupa cum au zis si altii, ar avea mult mai mult de invatat dintr-o carte de C/C++ Book. Putini cred ca au invatat alocarea memoriei dinamice sau qsort din alte surse. In plus, le-ar invata prost si/sau incomplet.

1. Vreau si eu sursele de la ONI 2005 Smile ). La download-ul de pe devnet nu sunt incluse si sursele in arhiva cu oni ....

2. Pai nu a zis nimeni ca nu le impartasesc ... Apropo de asta ...
Pe TC poti vedea sursele tuturor concurentilor. Totusi, librariile lor [ baza jmenurilor ] sunt ascunse de obicei [ se pasteaza in sursa numai ce e folosit ].

3. Asta asa e .... desi pt. sort() oare ce experienta iti trebuie ? E totusi un jmen. [ multa lume il stie, dar ziceai de experienta necesara aplicarii unui jmen ]

4. Sa inteleg ca ar trebui sa codez mai prost pe arena ? Nu vad nici un motiv ...

In postul meu precizam clar ca prim motiv dezavantajul legat de clasament si de corectitudine ...
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
mips
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #60 : Octombrie 25, 2005, 12:57:07 »

Asa stiam si eu ca sursele de la ONI nu se mai fac publice din motive "morale".Mai mult site-ul ONI 2004 care odata continea sursele concurentilor a fost modificat si nu mai apar decat sursele grupei gimnaziale(eu cel putin n-am mai gasit arhiva 9-12).
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #61 : Octombrie 25, 2005, 18:49:59 »

hai sa facem ceva cu surse publice. ma implic si eu cum pot in realizarea proiectului.

 Peace
Memorat
mips
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Octombrie 26, 2005, 18:40:19 »

Cred ca realizarea acestui proiect nu prea depinde de noi ci doar de administratori.Mai bine zis daca ei hotarasc sa faca asta sau nu.Noi cred ca putem doar sa-i incurajam sa o faca si sa ne exprimam dorinta asta in numar cat mai mare.A si am mai putea face un lucru:
[dreaming] Am putea realiza o aplicatie file-sharing cu un server si aplicatie client,un evaluator propriu care sa verifice daca sursele respective sunt corecte(sau macar partial pentru ca nush daca putem sa facem teste pt toate cazurile ca si eval-u infoarena) caz in care serverul permite clientului vizualizarea tuturor surselor trimise la problema respectiva  Tongue [/dreaming].Si eu cred de asemenea ca open-source este o solutie foarte buna care ne-ar ajuta pe toti.Postati cat mai multi sa-i convingem!!! Thumb up
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #63 : Octombrie 26, 2005, 19:18:01 »

Chiar ca [/dreaming].
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
skipy
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #64 : Noiembrie 02, 2005, 13:30:47 »

Personal cred ca ar fi foarte mishto sa fie afishat la fiecare problema dificultatea ei, si eventual sa iti poti ordona problemele in functie de dificultate.

Un exemplu de astfel de funtie de dificultate ar fii:
F(problema X) = suma punctajelor obtinute la problema X. Oricum gasirea unei astfel de funtie nu este greu, banuiesc ca nici afisarea la statistici nu este, poate o sortarea sa dea ceva batai de cap.

Cat despre sursele "la vedere", sunt contra ideii pt ca:
1) tentatia de a da "copy-paste" sau ceva de genul ar fi prea mare
2) chiar daca cineva nu da copy-paste, daca citeste sursa de 2-3 ori si incearca apoi sa rezolve problema o sa ajunga la o clona a sursei, cu mici schimbari de implementare si variabile...
3) daca cineva vrea cu adevarat sa rezolve o anumita problema, ar fi mai folositor sa intrebe ideea de rezolvare si sa o "rumege" singur; nu degeaba n-am pus toti cont de YM si adresa de mail

...pe de alta parte, a citi surse este foarte folositor. Poate ar fi o idee sa poti citi doar sursele problemelor la care deja ai luat 100? Ar fi mult de implementat totusi si nu prea folositor, dar mai fair.
Memorat

Cheap VR WoW could destroy modern society...
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #65 : Noiembrie 02, 2005, 18:54:53 »

Nu cred ca ai inteles conditiile in care se poate citi sursa.
read again
Memorat
danielp
Vorbaret
****

Karma: 34
Deconectat Deconectat

Mesaje: 194



Vezi Profilul
« Răspunde #66 : Noiembrie 07, 2005, 17:42:56 »

Eu nu cred ca publicarea anumitor surse ar fi o idee de proiect pentru viitor. Si asa sursele de la ONI, baraje se mai gasesc si din anii trecuti si se poate invata de acolo. In plus, fiecare isi perfectioneaza implementarea cu cat rezolva mai multe probleme.
Totusi, sunt pentru descrierea anumitor solutii pe forum. In fond, ideea de rezolvare e mult mai importanta decat implementarea in sine.
Nu cred ca afirmatii de tipul "Unii nu ar putea rezista tentatiei sa dea paste sau sa citeasca solutia de pe forum" pot fi argumente pentru publicarea/nepublicarea surselor. Pana la urma, fiecare e liber sa faca ce vrea.
Memorat

I can't get a life if my heart's not in it
mips
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #67 : Noiembrie 08, 2005, 12:23:43 »

Citat din mesajul lui: danielp
Si asa sursele de la ONI, baraje se mai gasesc si din anii trecuti si se poate invata de acolo.

Voi unde ati gasit sursele ca io nu le gasesc pe nici un site oficial ONI Sad .Nu-mi poate da cineva un link plz?
Memorat
u-92
Vizitator
« Răspunde #68 : Noiembrie 08, 2005, 14:29:04 »

sursele de la oni 2003 sunt in arhiva aflata pe info.devnet.ro
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #69 : Noiembrie 28, 2005, 17:16:45 »

pentru o mai buna organizare a discutiilor, am facut un nou topic la "Proiecte si idei"

http://info.devnet.ro/forum/viewtopic.php?t=679
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #70 : Noiembrie 28, 2005, 17:42:40 »

"Proiecte si idei" nu este o sectiune disponibila tuturor. Ar trebui pus altundeva post-ul.
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #71 : Noiembrie 28, 2005, 18:02:44 »

habar n-aveam.. l-am mutat la "Despre info-arena"
Memorat
Pagini: 1 2 [3]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines