Pagini: 1 [2] 3   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Propuneri  (Citit de 16460 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 07, 2005, 16:10:11 »

Eu zic ca ii ok sa se vada sursele pt. cei care au obtinut 100p pe problema...
    Si daca ma gandesc mai bien, chiar daca unii si-ar trimite sursele si ar urca in clasament care ar fi problema, ei isi fura singuri caciula, scopul saitului este sa te pregatesti.
Nimeni nu are de pierdut daca se fura ,decat ce-i care fura. Tongue
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #26 : Aprilie 07, 2005, 16:20:09 »

..mereu o sa fie persoane care nu vor sa-si faca publice sursele.. sau zic decat ceva teoretic, dar daca s-ar face modificarea asta pe site probabil  s-ar "baga" si ei..

eu zic sa inceapa implementarile pt modificare.. sunt destui care vor sa programeze OpenSource
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Aprilie 07, 2005, 19:45:41 »

Citat
Si daca ma gandesc mai bien, chiar daca unii si-ar trimite sursele si ar urca in clasament care ar fi problema, ei isi fura singuri caciula, scopul saitului este sa te pregatesti.
Nimeni nu are de pierdut daca se fura ,decat ce-i care fura.


Pentru dobre: ai perfecta dreptate insa noi trebuie sa reducem posibilitatile de frauda pentru ca si cei mai putin constienti sa se pregateasca cat mai bine.

Citat
Legat de acest "hall of fame", clasament sau cum vreti voi sa-i ziceti......ce importanta are daca unul sau altul e pe primul loc (sau pe un loc fruntas) pe un site, atata timp cat el e varza.


Sa stii ca este important. Te motiveaza, te face sa lucrezi mai mult, sa te autodepasesti chiar daca motivul adevarat e ca vrei sa faci mai multe puncte decat X. In concluzie, clasamentul este important, si cu cat este mai "curat" cu atat mai bine.

S-au spus multe dar idei noi despre modul de "sharing" al surselor inca nu au aparut. Se pare ca toti sustinem ideea bazat pe "cercul celor care au luat max". Sigur o mai putem imbunatati.. eu promit sa ma mai gandesc.. vrem acelasi lucru de la voi Smile
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
VladS
Vizitator
« Răspunde #28 : Aprilie 07, 2005, 21:25:54 »

O idee ar fi o optiune pe cont.devnet.ro genul : "sunt de acord sa-mi fie publice sursele de 100". Cine o bifeaza sa poate vedea sursele celorlalti, iar cine nu, nu. Nu merge ca: pe asta o dau, pe asta nu.
Memorat
pirosl
Strain
*

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 34



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Aprilie 08, 2005, 09:12:22 »

Pt Silviu.....acept explicatia ta cu motivatia.....insa mi se pare prea putin. Asta sa fie singura motivatie a unora? Sa fie pe topul infoarena in fata lui X sau Y? Sincer imi este mila daca se intampla asa ceva. Recunoasterea (faima sau cum vrei tu sa-i zici) vine si din solutia propusa sau modul in care a fost ea implementata. In momentul in care vezi ca unul sau altul dintre concurenti a implementat  intr-un mod la care tu nu te-ai fi gandit niciodata incepi sa te intrebi daca modul tau de pregatire este ok sau nu. Vezi ce anume mai poti sa studiezi. Vezi ca sunt si domenii conexe care te-ar putea ajuta.  Asta mi se pare o motivatie.  Te intrebi de ce unul din clasa IX stie lucruri ce se invata intr-a XII sau chestii din astea. Si ajungi sa descoperi ca poti sa stii si tu ceea ce se invata in clasele mai mari. Totul e sa fi directionat cum trebuie.

Legat de propunerile de share ale surselor........ar mai fi o varianta: toti concurentii pot sa faca share la toate sursele (chiar si cele sub 100p) dar din momentul in care fac share nu mai pot submita problema respectiva pt puncte. Cel mult sa existe un evaluator aditional pt teste (care nu va puncta problema - numai va spune daca problema trece testele sau nu). Evident acest evaluator este accesibil numai celor care si-au dat share la surse (ca altfel uniii ar putea incerca problema pe acest evaluator de test dupa care submiteaza problema).
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Aprilie 08, 2005, 10:40:45 »

Citat din mesajul lui: pirosl
Legat de propunerile de share ale surselor........ar mai fi o varianta: toti concurentii pot sa faca share la toate sursele (chiar si cele sub 100p) dar din momentul in care fac share nu mai pot submita problema respectiva pt puncte. Cel mult sa existe un evaluator aditional pt teste (care nu va puncta problema - numai va spune daca problema trece testele sau nu). Evident acest evaluator este accesibil numai celor care si-au dat share la surse (ca altfel uniii ar putea incerca problema pe acest evaluator de test dupa care submiteaza problema).

Eu nu cerd ca va merge varianta asta, ca eu pot sa am 2 useri; cu unul sa vad surse si cu altul sa trimit solutii!
Memorat
DeadStar
Client obisnuit
**

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Aprilie 08, 2005, 11:45:17 »

Eu spun ca este bine fara surse..doar vreau mai multe probleme. Chestia nu-mi surade.Nu-i bine sa ti se dea tot mura in gura..ca nu-ti ramana intiparite in memorie ca si cum le-ai descoperi/invata tu singur.

 Cool
Memorat

cristi8
Vizitator
« Răspunde #32 : Aprilie 08, 2005, 15:26:12 »

Citat din mesajul lui: pirosl

Legat de propunerile de share ale surselor........ar mai fi o varianta: toti concurentii pot sa faca share la toate sursele (chiar si cele sub 100p) dar din momentul in care fac share nu mai pot submita problema respectiva pt puncte. Cel mult sa existe un evaluator aditional pt teste (care nu va puncta problema - numai va spune daca problema trece testele sau nu). Evident acest evaluator este accesibil numai celor care si-au dat share la surse (ca altfel uniii ar putea incerca problema pe acest evaluator de test dupa care submiteaza problema).


nu numai ca cineva ar putea avea 2 useri, dar nu prea e bine sa poti sa te "dai batut" la o problema... ca daca te gandesti vreo 2 zile la una si nu iti vin idei, pana la urma dai sa nu mai poti trimite sol, dar sa vezi sursele altora..
..si daca iei mai putin de MAX la fel.. deci cred ca varianta "optima" de pregatire ramane "grupul oamenilor care au luat MAX la o problema saluta OpenSource"
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #33 : Aprilie 08, 2005, 18:43:55 »

Citat din mesajul lui: pirosl
Pt Silviu.....acept explicatia ta cu motivatia.....insa mi se pare prea putin. Asta sa fie singura motivatie a unora? Sa fie pe topul infoarena in fata lui X sau Y? Sincer imi este mila daca se intampla asa ceva.

Parerea mea e ca ori nu ai experienta in concursuri / pregatire online ori esti o persoana mai deosebita.

Silviu are dreptate. Desi putini recunosc, clasamentul chiar te motiveaza sa faci mai bine si mai bine.
Si e normal sa fie asa!
Exista o regula de aur care zice: "Make your progress measurable."
Implicatiile sunt evidente, asa ca pastreaza-ti mila pentru cine are nevoie de ea.
 Whistle
Memorat
pirosl
Strain
*

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 34



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Aprilie 08, 2005, 22:52:06 »

Citat din mesajul lui: wickedman

Parerea mea e ca ori nu ai experienta in concursuri / pregatire online ori esti o persoana mai deosebita.

Silviu are dreptate. Desi putini recunosc, clasamentul chiar te motiveaza sa faci mai bine si mai bine.
Si e normal sa fie asa!
Exista o regula de aur care zice: "Make your progress measurable."
Implicatiile sunt evidente, asa ca pastreaza-ti mila pentru cine are nevoie de ea.
 Whistle


Lasand la o parte atacurile personale........cineva spunea foarte bine ca a fi inteligent presupune a folosi si inteligenta altora.
Memorat
DeadStar
Client obisnuit
**

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Aprilie 09, 2005, 08:37:56 »

Ce atac personal??.. are dreptate clasamentele cel putin pe mine ma motiveaza..dar si ma descurajeaza:D.. Chestia cu publicarea surselor este ceruta de ce-i..mai putini pregatiti..cred.. De ce nu cere Domino..sau altul cu rezultate bune la ONI si internationale??  Boo hoo!
Memorat

mips
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Aprilie 10, 2005, 14:11:47 »

Mie mi se pare foarte buna ideea cu sursele mai ales ca cei cu 100 de puncte pot vedea si alte rezolvari si cei care sunt destul de buni ca sa nu aiba nevoie de aceasta sa aleaga ca sursele lor sa nu fie publice.Asa nimeni n-are de pierdut.Dupa cum s-a zis mai sus cel care detine o sursa de 100 de puncte oricum ar putea sa o dea prietenilor(ceea ce elimina posibilitatea "traficului de surse") Smile .In concluzie aceasta optiune i-ar avantaja pe incepatori si nu i-ar influenta pe avansati.
Citat
De ce nu cere Domino..sau altul cu rezultate bune la ONI si internationale??

Ca ei n-au nimic de castigat.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #37 : Aprilie 10, 2005, 20:14:35 »

Toata chestia asta cu publicatul surselor e o treaba destul de delicata, mai ales ca n-am vazut-o nicaieri implementata si sa se faca si un clasament... la topcoder vezi surse, dar n-ai clasament de exemplu.. la ACM-uri n-ai acces nici la surse si nici la solutii explicate de autori... cat despre ideea "cercului celor care au 100", nu mi se pare prea eficienta, s-a discutat si mai sus... mai bine va mai ganditi la alta solutie, fiindca asta nu prea cred ca va fi acceptata... stiu ca s-au pronuntat multi pentru aceasta idee, dar de asemenea sunt mai multi care n-au zis nimic.. probabil ca pe unii nici nu-i intereseaza sa invete din surse... intr-adevar sa inveti din codul cuiva se dovedeste uneori eficient (depinde de persoana de la care inveti) dar daca cineva vrea sa-si ascunda sursele poate pur si simplu sa le "urateasca" si nu se mai intelege nimic... daca cineva are smenuri de implementare care ar putea face diferenta intr-un concurs ii invit sa scrie un articol.. noi am dezvaluit in articole cam ce era de zis.. oricum, mai trebuie gandita treaba.. si eu sunt de acord ca sursele altcuiva pot fi utile intr-o anume masura, dar trebuie sa vedem in perspectiva.. asteptam noi idei  Mr. Green
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #38 : Aprilie 10, 2005, 20:41:35 »

ok.. here it goes:
surse.devnet.ro -> surse nu neaparat de 100, accesibile de cei care au luat 100. posteaza surse cine vrea, si se vor da note surselor (ca la articole), si la fiecare sursa se pot posta si comentarii.
asa fiecare va sti cam pe unde e si va afla ce ar putea imbunatatii..
(comentarii cred ca o sa se faca destule.. daca se uita cineva pe sursa si observa ceva, poate scrie imediat 2-3 cuvinte..)

aa..si eventual cele mai frumoase surse vor primi o bricheta devnet Very Happy
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Aprilie 10, 2005, 21:16:39 »

Hmm.. faza nasoala e ca majoritatea se va uita doar pe sursele a doi-trei oameni..
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Aprilie 10, 2005, 21:24:53 »

Da, ii o idee buna, dar totusi se doreste ca frauda sa fie cat mai mica. Daca apare solutia de 100 p multi o sa o copieze.
   Ar mai fii o chestie, doar cei care iau 100 de puncte , sa vada articolul si atunci totul ar fi ok. Ideea cu nota este foarte buna, asa si-ar posta multi solutia, cum te simti cand vezi ca pe solutia ta ai nota 10  wink .

* Eventual sa se faca si un clasament, in functie de scorul pe care l-a obtinut. Scorul = medie(nota 1)+medie(nota 2)+..medie(nota n).
unde medie(nota x)= media notelor acordate pe articololul x.
Bine inteles eu nu pot sa-mi acord nota pe problema rezolvata de mine :lol:
   Atunci o sa aveti 2 tipuri de concurs, nu suna misot  Very Happy  
   Asa cred ca ii va stimula pe multi sa faca solutii cat mai elegante la probleme.
   Totusi ii mult de munca...
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #41 : Aprilie 10, 2005, 21:28:36 »

Citat din mesajul lui: silviug
Hmm.. faza nasoala e ca majoritatea se va uita doar pe sursele a doi-trei oameni..

..pai.. oricum ai face.. tot cam aici o sa se ajunga... unele surse vor fi mai putin bagate in seama decat altele
Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Aprilie 10, 2005, 21:28:37 »

scuze nu am vazut partea asta
Fr3eM4n:
Citat
accesibile de cei care au luat 100
Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Aprilie 10, 2005, 21:30:28 »

Nu o sa se uite nimeni pe toate solutiile.
Dar ca notele sa fie cinstite ar trebui sa nu arate cine a rezolvat problema rezpectiva, asa toti s-ar uita doar pe solutile lui Pasoi, Adrian etc..
Ar fi bine sa arate timpul mediu de executie al programului respectiv..
Sa se afiseze dimensiunea solutiei...
Asa multi o sa incerce sa faca programul cat mai scurt...
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #44 : Mai 02, 2005, 21:36:59 »

..pana la urma faceti chestia asta cu sursele ?  ..ar fi utila

...da, ar fi o posibilitate sa nu se afiseze a cui e sursa... sau cel putin nu in pagina principala unde alegi ce sursa sa citesti Very Happy
Memorat
DeadStar
Client obisnuit
**

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #45 : Mai 03, 2005, 08:49:08 »

Eu spun ca este bine acum. Fara surse si ar fi si mai bine sa se revina doar pentru concursuri. Cool
Memorat

cristi8
Vizitator
« Răspunde #46 : Mai 03, 2005, 10:07:19 »

Citat din mesajul lui: DeadStar
Eu spun ca este bine acum. Fara surse si ar fi si mai bine sa se revina doar pentru concursuri. Cool


nu te obliga nimeni sa-ti postezi sursa omule...

de copiat surse nu e cazul, pt ca daca nu ai luat 100 la problema respectiva nu poti sa vezi nici o sursa.

asa ca...de ce e mai bine acum ?

PS: de concursuri nu am inteles ce vrei sa zici
Memorat
DeadStar
Client obisnuit
**

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #47 : Mai 03, 2005, 10:19:39 »

Ma refeream de noua chestie:pregatire BAC.Eventual ceva modificare: sa existe la fiecare problema un set de HINTS sau la chestia cu sursele sa nu-ti mai fie punctata problema(desi asta s-ar rezolva cu mai multe conturi).Wink

Oricum prima data ar trebui mai multe probleme.
Intrebare: Daca vrei sa publici o problema de la ONI(spre exemplu) si treci la autor numele aceluia se incalca legea copyrightului?
Memorat

greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #48 : Mai 03, 2005, 15:39:10 »

Citat din mesajul lui: Fr3eM4n
..pana la urma faceti chestia asta cu sursele ?  ..ar fi utila

...da, ar fi o posibilitate sa nu se afiseze a cui e sursa... sau cel putin nu in pagina principala unde alegi ce sursa sa citesti Very Happy


Mah da esti stresat rau pe tema asta.  Mr. Green
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
cristi8
Vizitator
« Răspunde #49 : Mai 03, 2005, 15:54:11 »

pai a trecut aproape o luna si nu se mai aude nimic de asta... mi-e ca au uitat Tongue
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines