Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Drumuri Lungi  (Citit de 2941 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Octombrie 17, 2008, 11:02:42 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/drumuri-lungi
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Octombrie 17, 2008, 11:25:46 »

Da, sunt bune momentele astea ca sa mai citesti cate o carte sau sa te gandesti la probleme, dar eu tot urasc zborurile lungi (+10 ore) la Economy  Annoyed
Memorat
Adriana_S
De-al casei
***

Karma: 51
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 17, 2008, 14:17:46 »

90% din toata lectura mea are loc in metrou Smile
Memorat

Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 17, 2008, 21:55:40 »

@Mircea, da e enervant sa fi imobilizat si e mai misto cu trenul decat cu avionul.

@Adriana, chiar ma intrebam poti sa citesti pe metrou? Nu sunt calatorii scurte? Abia incepi sa citesti si trebuie sa cobori ...
Memorat
sciobaca
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 17, 2008, 22:14:15 »

Sunt partial de acord.

In sensul in care calatoriile pot fi momentul ideal in care sa "catch up" cu ceva.

Pe de alta parte, cand esti captiv pe un scaun de avion timp de 10 ore parca nu prea iti vine sa te gandesti la ceva prea inteligent. Mare noroc cu filmele americane proaste din scaunul din fata ta.

Eu am ocazia sa petrec suficient de des cate 20 de minute in RER (un tren folosit ca un metrou); e frustrant sa citesti ceva lung (un roman de exemplu) deoarece numai bine ai intrat in actiune ca trebuie sa cobori. Pe de alta parte sunt uimit de calatorii experimentati din jurul meu. Acestia sunt in stare sa ignore orice: mobilul dat la volum maxim cu muzica hiphop, un copil care zbiara, etc si sa citeasca non-stop. Nu se opresc nici cand e vorba de compostat biletul: mana se duce lenesa spre aparat in timp ce ochii nu se desprind de carte. Cei mai avansati dintre ei pot sa jongleze in tren cu ziare si cu sudoku; indiferent cat de aglomerat e, cele doua maini sunt suficiente pentru a gasi un punct de sprijin, pentru a tine bagajul si pentru a manevra ziarul/sudoku+pix.

Aceasta obsesie bolnavicioasa pentru "a nu pierde vremea" in transportul in comun mi se pare destul de nasoala. La urma urmei timpul petrecut pentru deplasare trebuie inteles ca un cost pe care trebuie sa-l platim.

Pentru distante scurte parerea mea este ca cel mai eficient este sa te relaxezi si sa te gandesti. Cu siguranta ai multe lucruri la care sa reflectezi: ce ai facut/vei face azi, care sunt planurile, cum rezolvi o problema misto, ce cadou cumperi, etc.

Pentru distante medii, merge o carte. Pentru distante lungi (10 ore cu avionul), god help you.
Memorat
cetateanu`
Vizitator
« Răspunde #5 : Octombrie 17, 2008, 22:44:16 »

In Bucuresti e o mare problema , mai ales din cauza traficului distantele "scurte" devin prea costisituare.  
Memorat
Adriana_S
De-al casei
***

Karma: 51
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 18, 2008, 14:28:15 »

@Adriana, chiar ma intrebam poti sa citesti pe metrou? Nu sunt calatorii scurte? Abia incepi sa citesti si trebuie sa cobori ...

Cand faci in fiecare zi cel putin 30 min dus pana la scoala si 30 min intors pana acasa nu sunt deloc scurte. Sunt carti pe care le-am citit in intregime in metrou. Bine, nu merge chiar sa citesc filozofie, dar in principal reusesc sa ma detasez de ce se intampla in stanga si in dreapta.
Memorat

tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 06, 2008, 21:36:22 »

Chiar daca fac mai mult de o ora pana acasa, prefer sa ma gandesc la ce am de facut si sa observ ce se intampla in jur. Se intampla o multime de chestii interesante in mijloacele de transport in comun daca ai ochi sa le vezi Tongue
Si lectura, cel putin pentru mine, e ceva separat, care se intampla in pat, intr-un fotoliu sau pe balcon, nu ceva ce faci in timp ce scrii pe mess, dai sms-uri, vorbesti cu mama si te joci cu cainele.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines