Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ce am invatat din 3 ONI-uri  (Citit de 3710 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« : Aprilie 23, 2008, 23:13:10 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/ce-am-invatat-din-3-oni-uri
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 24, 2008, 06:47:48 »

in 2006 oni-ul a fost la targoviste. In rest e marfa articolul.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 24, 2008, 09:16:11 »

Imi place articolul, si in special consider foarte importante cateva dintre ideile pe care le-ai prezentat:

Citat
Ma repet, dar recomand cel putin un site cu probleme de idee. Cel al olimpiadei poloneze sau SPOJ/SGU, dar acolo trebuie sa descoperiti singuri "perlele". Si, bineinteles, infoarena. Wink

Cred ca este extrem de important sa lucrezi probleme grele, nu neaparat multe. Din acest punct de vedere infoarena are de suferit in ultimul timp... Cred ca o reorganizare a arhivei, sau cel putin o impartire a problemelor in functie de gradul de dificultate, este necesara. Infoarena dispune de un numar mare de probleme grele, insa atunci cand ai o arhiva extrem de mare (700 de probleme), este dificil sa le alegi pe cele care te-ar ajuta cel mai mult. Si este si oarecum natural ca atunci cand lucrezi de pe un site sa faci la inceput problemele care ti se par cele mai usoare.

Citat
Sa dai aproximativ la fel de mult cat primesti, si asta inseamna inclusiv sa te bagi in vorba cu cei foarte buni doar dupa ce le poti spune ceva care sa-i intereseze.

Intr-adevar, este greu sa faci networking... Mi se pare ca se aplica principiul: cu cat esti mai bun, cu atat intri mai des in contact cu altii foarte buni, cu cat intri in contact cu altii foarte buni, cu atat creste si valoarea ta. Desigur, trebuie sa fii constient de locul tau si sa nu ii bazai toata ziua la cap pe cei foarte buni pe messenger cu intrebari de genu: "dar asta cum se face?"

Citat
Psihicul (mentalitatea de invingator, linistea interioara, respectul de sine) fac de multe ori diferenta intre un castigator si un simplu concurent.

Cred ca aici au de lucrat cel mai mult unii dintre concurentii care in momentul de fata sunt foarte buni. Si eu am avut mari probleme la capitolul asta de-a lungul timpului.

Citat
Lumea nu incepe si nu se termina cu olimpiadele. Cu cat am progresat mai mult, cu atat mi-am dat seama mai bine de asta.

Greu de acceptat asta Smile)
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 24, 2008, 09:54:03 »

in 2006 oni-ul a fost la targoviste. In rest e marfa articolul.

Merci de observatie... le mai incurci cand sunt atatea orase (cu tot cu loturi, campion si ce-a mai fost). Cool

Wefgef... greu de acceptat, dar adevarat, pana la urma. Mi se pare bine sa fii un om care mai merge si la olimpiade, nu un olimpic care e, intamplator, si om. Banana
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 24, 2008, 10:10:13 »

poanta este ca la sfarsit sa fii tu multumit de tine, nu altcineva Smile
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 24, 2008, 19:31:13 »

Eu am un coleg foarte destept la geografie, care a fost in primii cinci la nationala in fiecare an si niciodata nu l-am privit ca pe un olimpic, ci ca pe un simplu prieten. Cum dealtfel au facut toti colegii.

Faptul ca esti olimpic nu iti mascheaza deloc defectele. Poate pe moment, dar intr-un timp scurt, masca nu mai functioneaza.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 24, 2008, 20:07:11 »

In fiecare an priveam spre primele 3 locuri, si de fiecare data eram aproape...Ma ambitionam si ziceam ca la anul reusesc, dar anul trecut s-a dus ultima sansa si o perioada m-am considerat un invins. De fapt experienta traita in 3 ONI-uri, oamenii de calitate pe care i-am cunoscut, respectul oferit si primit, cunstintele dobandite arata ca am castigat. Parerea mea este ca o simpla participare la ONI este o sansa importanta ce ti se ofera din care vei invata si cunoaste lucruri extraordinare. peacefingers Succes !

P.S. Ar trebui sa organizam Olimpiada Nationala a fostilor participanti; eu unul duc dorul..
Memorat

Vlad Berteanu
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 24, 2008, 20:19:16 »

De ce nu te bagi la ACM? Very Happy
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 24, 2008, 21:18:28 »

O sa incerc si la ACM, dar nu mai am timp sa ma pregatesc ca in liceu si oricum nu cred ca este acelasi spirit.  Very Happy
Memorat

Vlad Berteanu
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Aprilie 24, 2008, 21:22:37 »

La ACM e treaba in echipa. Ar trebui sa fie mai distractiv.  Cool
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 24, 2008, 21:24:08 »

Mie imi place la ACM... e caterinca  Dancing
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Aprilie 24, 2008, 21:33:20 »

In fiecare an priveam spre primele 3 locuri, si de fiecare data eram aproape...Ma ambitionam si ziceam ca la anul reusesc, dar anul trecut s-a dus ultima sansa si o perioada m-am considerat un invins. De fapt experienta traita in 3 ONI-uri, oamenii de calitate pe care i-am cunoscut, respectul oferit si primit, cunstintele dobandite arata ca am castigat. Parerea mea este ca o simpla participare la ONI este o sansa importanta ce ti se ofera din care vei invata si cunoaste lucruri extraordinare. peacefingers Succes !

Foarte tare! Asa si trebuie privite lucrurile. Evident ca nu trebuie sa fii mai putin competitiv, dar e cazul sa integrezi olimpiadele intr-un mod armonios cu restul chestiilor pe care le faci in locul abordarii tipic romanesti de "totul sau nimic".
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines