Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Epilog (Bogdan Patrut)  (Citit de 6523 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« : Martie 15, 2008, 04:23:12 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/epilog-bogdan-patrut.
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 15, 2008, 10:29:47 »

Epilogul radiografiaza bine situatia din liceele noastre (cel putin ce mi-a fost dat mie sa vad in cei 3 ani petrecuti la C.N. Gh. Rosca Codreanu, Barlad).

Pe langa cei care vin la "mate-info" pentru ca vor sa se joace, sa surfeze, etc mai exista o categoria picata ca din senin: vin la profilul acesta pentru ca acolo "vin cei mai buni". O astfel de motivatie se dovedeste rapid indoielnica si daca ai luat-o, desi ai colegi inteligenti asta contand mult in formarea ta ca om, iti dai seama in 4 ani ca matematica si informatica nu e deloc pentru tine si liceul inseamna o serie lunga de lupte cu materii grele si propiile complexe de inferioritate. Asta impreuna cu celalte decizii gresite (dupa parerea mea) bazate pe motivatiile enumerate de dumneavoastra le pun pe seama lipsei de informare a elevilor: ar trebui sa se stie ce se face la "mate-info".

Totusi, apropo de lipsa "slujbelor in care sa-si foloseasca cu succes cunostintele si mai ales capul" aici lucrurile s-au mai schimbat in ultimii ani. Normal, inca sunt multi cei care pleaca in afara pentru ca acolo e mai bine (profesional vorbind). Totusi, au aparut si la noi job-uri care retin, macar o parte din cei pasionati, in Romania.

Mult mai ingrijoratoare mi se pare situatia in invatamant (desi s-ar putea sa nu am date precise aici). Impresia mea e ca invatamantul romanesc absoarbe putin din elitele produse chiar daca sunt multe varfuri cu inclinatie catre asa ceva.

In final, nu mi-e clar cum epilog-ul raspunde intrebarii de la care se pleaca: "este utila o asemenea carte? Si daca da (sau daca nu), ne intrebam si de ce"? Daca raspunde, as fi preferat  sa vad punctul de pe i.

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 15, 2008, 10:45:36 »

Epilogul radiografiaza bine situatia din liceele noastre (cel putin ce mi-a fost dat mie sa vad in cei 3 ani petrecuti la C.N. Gh. Rosca Codreanu, Barlad).
Comfirmed! (L.T. Gr. Moisil, Urziceni)

Cat despre epilog, anumite pasaje (precum cel de mai jos) vor trebui updatate.
Citat
In primul rand, se observa ca foarte multi elevi doresc sa urmeze profilul informatica, chiar daca unii dintre ei nu au vazut sau nu au folosit vreodata un calculator.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 15, 2008, 23:41:46 »

Şi mie mi-a plăcut acest epilog, dar mi se pare mai degrabă o analiză cu un aer de tristeţe decât un răspuns la întrebarea din început.

Mie mi-e foarte clar cum merg lucrurile... Sora mea e într-o clasă de informatică intensiv (deci mai mult decât profil mate-info) a fostului meu liceu (Colegiul Naţional Sfântul Sava - Bucureşti). După un semestru, majoritatea clasei a cerut să se facă mai puţine ore de informatică, din câte am înţeles. Multă lume intrat în respectiva clasă dintr-un singur motiv: se credea (probabil pe bună dreptate) că e cea mai bună din liceu. Deci... ce să ne mai mire?

În orice caz, e stupid că în liceele bune poţi ori să mergi ca majoritatea la mate-info ori să te duci la filologie sau alte câteva specializări despre care există un curent de opinie că nu sunt bune pentru viitorul tău. Nu ştiu exact care ar fi soluţia, dar nu pare prea bine că lucrurile stau aşa...
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 16, 2008, 00:10:41 »

[offtopic]Intr-adevar toata lumea vrea sa intre in cea mai buna clasa  Fighting . E o "moda". Nici eu nu am stiut ce e aia programare cand m-am inscris la  liceu, unul  real, mate-info, intensiv informatica.
Totusi acum particip la olimpiade de informatica. Depinde de fiecare. Altii abia reusesc sa scrie un program functional.
ontopic:Eu cred ca acest epilog prezinta destul de bine realitatea, dar nu are legatura cu restul cartii(banuiesc ce scrie in restul cartii, nu am citit-o inca).
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 16, 2008, 00:41:46 »

Din pacate si eu am fost unul din elevii care doreau sa intre in "cea mai buna clasa". Am si reusit fara mare efort.. insa destul de repede am ajuns sa regret acest lucru. Cred ca e o problema de mentalitate a maselor care isi are radacinile in Romania ante-decembrista Sad.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 16, 2008, 02:49:29 »

[offtopic] @wefgef: de ce "din pacate"? Pana la urma ti-a placut informatica, asa-i?
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 16, 2008, 03:32:31 »

@wefgef Nu faceti afirmatii gratuite cu sistemul comunist si alte prostii de astea (mai baga si greco de chinezi si rusi), nu cred ca isi au locul pe blogul infoarena discutii peiorative despre politica sau despre alte tari.

Moda cu mersul la cea mai buna clasa/cel mai bun profesor e valabila peste tot in lume. Pana la urma are niste efecte bune, pentru ca aduce oameni cu interese comune si impreuna si astfel pot sa evolueze si sa se dezvolte mai bine.

@Silviu, din nou criza in invatamant este peste tot in lume. Solutia e un invatamant privat. Altfel de ce sa se zbata cate un prof si sa se chinuie. Ai energie sa faci asta cu un an, doi, trei dar mai rar ai energie o viata. Si sa stii ca elevii nu iti prea recunosc ce ai facut pentru ei. Daca te dedici si faci treaba mai bine, e normal, tine de slujba ta. Majoritatea olimpicilor simt ca au facut tot singuri, pentru ca probabil s-au prins de problemele cele mai dure sau au gasit cartile cele mai interesante prin munca proprie. Dar au uitat cine i-a ajutat sa faca primii pasi.
« Ultima modificare: Martie 16, 2008, 09:30:08 de către Cosmin Negruseri » Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 16, 2008, 10:37:53 »

@Cosmin: Probabil ca da, ai dreptate. Noi asteptam statul sa ne faca scolile cum trebuie. Da de unde ti-a venit asta cu scolile private? Smile

Cat despre olimpicii nerecunoscatori asta devine un cliseu.  E adevarat ca multi asa fac si cred ca si eu am fost luat de valul asta uneori. Totusi sunt si am fost recunoscator oamenilor care si-au pus amprenta asupra mea fie ca ei sunt dirginti sau profesori (fara nicio legatura cu informatica) sau profesori de informatica cu care am lucrat direct (d-na. prof. Gabi Gheorghian, cea care m-a invatat programare si mi-a dat "pe sub mana" un calculator de la scoala intr-a 9-a) sau cu care nu am lucrat direct (toata comisia nationala, in speta d-na. Emanuela pentru .Campion care a fost important pentru mine in clasele 11-12).

Acum ca am demonstrat ca sunt recunoscator, sa trecem la urmatorul aspect: nu-mi pare ca trebuie facuta o tragedie din treaba asta cu nerecunostinta. Asa e, elevii necopti la minte care au rezultate (precoce) o sa le creasca cornitele si incep sa se delimiteze de cei care i-au ajutat tocmai pentru a-si face mai rasunator succesul. Asa e, tot acest gen de elevi simte nevoia sa se rupa de cei care l-au ajutat -- asta se intampla si in cazul parintilor -- ca sa-si demonstreze identitatea, sa-si demonstreze ca "exista" pe acest pamant intr-un mod independent. Asa fac tinerii de obicei, nu trebuie sa ne alarmam...

Imi dau seama ca e frustrant mai ales ca in Romania recompensele meritorii au o importanta mare in conditiile in care cele financiare sunt mici. Dar nu poti cere unor tineri sa fie batrani, copti la minte cand ei de fapt nu sunt.

Later edit: E interesant ca intotdeuna m-am simtit "incurajat" de societatea educationala sa le multumesc profesorilor mei din liceele de stat. Si daca n-am facut-o am fost privit ca si cum am facut o gresala. Totusi, niciodata nu m-am simtit obligat sa le multumesc public domnului Ali Yuksel, Mihai Stroe si lui Mugurel Andreica care au contribuit indeajuns la rezultatele mele intr-a 12-a. E drept, am facut-o in discutiile cu ei. Tot atat de drept e ca ei au fost recompensati material. Totusi, chiar si dand la o parte recompensa materiala, mi-au parut mai putin afectati de astfel de aspecte.

Mai sunt multe de spus, poate bagam un blog post separat sa putem dezbate "on topic" Smile

Silviu
« Ultima modificare: Martie 16, 2008, 10:52:33 de către Silviu-Ionut Ganceanu » Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 16, 2008, 11:06:13 »

[offtopic] @wefgef: de ce "din pacate"? Pana la urma ti-a placut informatica, asa-i?

Am fost foarte dezamagit de "cea mai buna clasa". In loc sa gasesc oameni interesanti cu care sa porti discutii pe diferite teme, marjoritatea (nu toti) erau genu de copii cuminti care stau in banca lor si invata tot ce li se serveste pe farfurie de catre profesor.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 16, 2008, 11:26:18 »

@wefgef Nu faceti afirmatii gratuite cu sistemul comunist si alte prostii de astea (mai baga si greco de chinezi si rusi), nu cred ca isi au locul pe blogul infoarena discutii peiorative despre politica sau despre alte tari.

Cosmin, tu vrei un lucru care se poate. Nu ai cum să analizezi situaţia învăţământului românesc fără să te legi de regimul comunist care a căzut acum aproape 20 de ani. Majoritatea profesorilor s-au format în acel sistem, deci nu ştiu cum ai vrea să încercăm să-l ignorăm pur şi simplu.

Am înţeles că nu vrei să se discute despre comunişti aici şi mă supun. Urmarea e că nu putem discuta corect şi complet despre învăţământul românesc. Nu vrei să discutăm despre politica din alte ţări? Perfect, dar acceptă că atunci nu putem face comparaţii relevante ignorând un aspect atât de important pentru viaţa şi studiile populaţiei.

Unora nu le place să vorbească despre bani, şi totuşi dacă vor să mănânce trebuie să o facă...
« Ultima modificare: Martie 16, 2008, 11:33:35 de către Tiberiu-Lucian Florea » Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 16, 2008, 11:39:48 »

[offtopic] @wefgef: de ce "din pacate"? Pana la urma ti-a placut informatica, asa-i?

Am fost foarte dezamagit de "cea mai buna clasa". In loc sa gasesc oameni interesanti cu care sa porti discutii pe diferite teme, marjoritatea (nu toti) erau genu de copii cuminti care stau in banca lor si invata tot ce li se serveste pe farfurie de catre profesor.
Mi se pare cunoscut. Astia is copiii aia care se plang cel mai tare ca scoala nu-i invata nimic folositor in viata.
Asteapta sa le dea profu tot. Dupa ce termina scoala se simt dezorientati rau... Confused
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 16, 2008, 11:48:09 »

@ Silviu. In State, marea majoritate din universitatile puternice sunt private si putem spune ca ele sunt printre cele mai tari din lume, deci sistemul privat merge. Si uite ca merge si la ICHB care scoate pe  banda olimpici. Eu cred ca pentru profesori conteaza si putina recunostinta (si nu au de unde sa stie ce simti daca nu comunici). Nu stiu cum e pentru tine, dar e misto sa aflii ca ce faci tu a contat pentru cineva sau a facut o mica diferenta.
Mai e si paretea cealalta, la politica, sport si educatie se pricepe oricine. Tot timpul vor exista critici(in general de la parinti) la modul cum profii isi fac treaba, chiar daca uneori e si vina copiilor. Dar nu cred ca poti unui parinte sa ii ceri sa fie obiectiv.

@ Tibi Ti-am mai zis ca nu imi plac discutiile astea si nu are rost sa despicam firul in patru. Daca vrei putem vorbi pe messenger, dar am niste opinii destul de diferite de ale tale si nu are rost sa ne lungim cu vorba aici. Daca vrei o putem face la tine pe blog Tongue
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 16, 2008, 12:19:16 »

OK, am încheiat subiectul... Smile La mine pe blog eşti binevenit ca şi oricine altcineva din comunitatea InfoArena care e interesat şi de discuţii extra-informatice şi un pic mai filozofice.  Ok
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
-Stefan Ciobaca-
Vizitator
« Răspunde #14 : Martie 16, 2008, 12:27:52 »

Problema e modul in care e predata programarea. E plictisitor. Serios. Exact aceeasi problema ca la mate. Eu am invatat cu adevarat programare de pe tutorial-ele despre programare grafica in modul grafic 320x200 (256 culori) scrise de "Denthor of ASPHYXIA" (am reusit sa le gasesc pe web aici: http://www.qzx.com/pc-gpe/tut1.txt). Ce era prezentat acolo era interesant si super-cool. Am invatat de acolo multe lucruri de genul: optimizari (lookup tables), trucuri cu operatii pe biti (cum inmultesti cu 320 folosind doar doua shifturi?), cum functioneaza placa grafica, etc. In scoala, nu am fost elev "serios" la mate. Unele chestii, care mi se pareau ca au legatura cu info, le "vedeam" si ma ajutau sa obtin note relativ ok. Altele mi se pareau plicticoase. Cred ca inteleg perfect prin ce trec elevii de info care se plictisesc cand vine vorba sa invete sintaxa limbajului care li se preda. E _absolut natural_ sa nu iti placa asta.

Cat despre domnul Bogdan Patrut, am cel mai mare respect. Imi aduc aminte si azi cum am trecut prin cartea "Pascal in 12 lectii" (sau aproximativ asa ceva), si imi aduc aminte ca de acolo am citit prima data despre fractali, dar si alte lucruri interesante. Tot intr-o carte de-a dumnealui vazusem un joc cu navetele (in mod text) si l-am imitat in mod grafic. Super simpatic.

Pasiunea pentru probleme "mai serioase" am capatat-o putin cate putin, cand vedeam cate o aplicatie practica; apoi am inceput sa le studiez doar asa, de amorul artei Very Happy

Foarte legat de subiect, iata ce spune un prof din State despre cum e predata matematica acolo (cu tot felul de metafore cool) si de ce elevii se plictisesc (si de altfel in toata lumea, IMHO):

(cu intro:) http://www.maa.org/devlin/devlin_03_08.html

(direct ce zice proful:) http://www.maa.org/devlin/LockhartsLament.pdf
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 16, 2008, 13:56:37 »

Inainte de sta in bancile liceului, citeam tot felul de reviste despre placi video, procesoare si cautam mult si bine pana sa imi schimb ceva la propriul calculator. Din cauza acestei mici pasiuni am intrat la profilul mate-info intensiv si intelegand ca vom face C++ mi-am cumparat o carte uriasa din care am citit tot ce mi-a trebuit. Din acest motiv la scoala nu am avut deloc necazuri cu limbajul si de atunci au inceput sa imi placa problemele, intrucat gandeam si scriam ce gandeam, nu banuiam piedici in implementare. Problemele de clasa nu sunt greu de implementat; spun asta sa nu isi inchipuie cineva ca eram expert in sintaxa. Dar, motivatia suprema, avantul care m-a determinat sa lucrez "in draci" a fost primul meu premiu la un concurs judetean. Nu imi venea sa cred. As fi vrut sa il inramez, sa il tin sub perna. Dupa ce am luat acest premiu, restul au venit de la sine.

Mentionez ca revista GInfo m-a determinat sa visez. Imi aduc aminte de Silviu Ganceanu, dar mai ales de Adrian Vladu care, in clasa a 10a a obtinut medalie la IOI. Mi-am zis ca nu se poate sa nu urc pe podium anul viitor, trebuie sa imi iau Introducere in Algoritmi sa invat totul. Cu timpul am invatat ca efortul e mult mai mare dar aceasta constatare m-a ambitionat. Poate e de vina caracterul. Nu am avut un "anturaj" care sa ma ambitioneze ci m-am "hranit" cu mari vise. Smile

Iar acum, cand am vorbit cu cei doi m-am simtit ca un copil care vorbeste cu monstrii din visele copilariei. Smile

Cel mai bun manual a fost cel de clasa a 10a pe care l-am invatat in clasa a 9a. In opinia mea, manualal de clasa a Xa e decisiv pentru cei carora le plac algoritmii. Pentru mine a fost prima data cand am stat fata in fata cu idei in totalitate noi: backtracking, divide et impera, problema rucsacului etc. Acest manual ar trebui scris cum trebuie, dupa care restul vor veni de la sine.

Sper sa nu fi fost prea intim. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
-Stefan Ciobaca-
Vizitator
« Răspunde #16 : Martie 16, 2008, 15:47:48 »

Citat
Pentru mine a fost prima data cand am stat fata in fata cu idei in totalitate noi: backtracking, divide et impera, problema rucsacului etc. Acest manual ar trebui scris cum trebuie, dupa care restul vor veni de la sine.

Si mai bine este sa te prinzi de aceste idei singur, "din mers", fara sa le ai scrise pe hartie. Desigur, sa te prinzi singur de aceste lucruri poate lua prea mult timp, dar, o data ce te prinzi, nu uiti toata viata. A se vedea si cartea "iWoz", autobiografia lui Steve Wozniak.
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 16, 2008, 19:04:36 »

Trebuie sa ai un mic impuls, o sclipire care sa aprinda focul cunoasterii. Tongue Daca nu vezi ideile, chiar foarte sumar, e acelasi lucru cu reinventarea lor.

In manualul de clasa a 10a sunt prezentate sumar. La programare dinamica nu ai decat un rucsac, nu ai arbori sau alte minuni. E suficient sa intelegi principiul. Iar de acum incolo e timpul sa studiezi si sa te prinzi singur.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 17, 2008, 14:14:48 »

Ce să ne ascundem după deget... contează incredibil de mult şi cât te duce capul, ăsta e adevărul. O fi durat cât a durat pentru Wozniak, pentru noi cu siguranţă ar fi durat mult mai mult pentru că nu suntem Wozniak.  Smile
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
orocimaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Iunie 21, 2008, 00:34:31 »

Eu abia acuma recent am avut ca sa zic asa o sclipire de moment si m-am apucat serios de invatat programare si adevaru ca e multa munca!!!Deasemnea sunt de acord ca in liceu ceia ce se invata in clasa a X-a la info e foarte important(Metode de Programare:Recursivitate,Divide et Impera,Backtracking,Greedy) da problema e ca ele nu sunt bine explicate a.i sa inteleaga toata lumea sau cel putin asta e parerea mea!!! Si as vrea sa se mai lase comentarii persoanele care au participat si care participa la olimpiade liste cu carti pe care ei le-au parcurs si i-au ajuat foarte mult in castigarea unor premii la  olimpiade si concursurii.As fi foarte multumit sa vad o asemena lista!!!
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Iunie 21, 2008, 00:42:58 »

Uita'te pe training path : http://infoarena.ro/training-path
Gasesti la sfarsit si o lista cu carti, + multe link'uri utile.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines