Pagini: 1 ... 4 5 [6]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Olimpiada Judeteana de Informatica 2008 - liceu  (Citit de 62652 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #125 : Martie 16, 2008, 00:59:13 »

@skyel 55% iti dau dreptate....
problema este ca omul nu a stiut ca problema este gresita din momentul ce i s-a dat foaia in fata (intelegi ce vreau sa zic) , se apuca de problema , face cat face, observa ca trece timpul , ("simte" ca mai are putin si termina)  si la sfarsit constata ca a facut o greseala mare.....

Da, bravo pentru post, ai dat un "inteles" pozitiv pentru cei care au participat la OJI 2008 cls X.

Memorat
g.popovici
Strain


Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #126 : Martie 16, 2008, 10:39:39 »

Nu pot sa imi revin dupa OJI!! O mare tristete pentru mine!! Mare Pacat!! dupa atata munca??? Cred ca multi elevi sunt  in aceasta situatie, si "isi plang de mila". Prima olimpiada dupa care simt ca am pierdut nationala pe mana mea si "plang" pt ca imi doream nationala !!! Bafta .
Offtopic :pentru mine , oji a fost o experienta noua, stresanta, obositoare si trista.   
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #127 : Martie 16, 2008, 11:22:19 »

La prima problema ai zis intr-un post precedent ca ai facut o matrice 8000x8000. Problema se putea rezolva cu o matrice 2*N pe 2*N care intra in Borland, dupa ce se normalizau coordoantele, asta fiind si solutia oficiala banuiesc. De exemplu daca dreptunghiurile au coordonatele pe x ceva de genu 12 200 4000 8000, tie nu prea iti trebuie ce e intre aceste numere, doar cele 4 pozitii. Coordonatele se puteau da oricat de mari astfel incat nici pe GCC nu ar merge solutia ta.

La a doua problema daca nu vi s-a zis pana la urma cum e corect atunci asta poti reprosa supraveghetorilor... in bucuresti, cel putin unde am dat eu, ne-a mai lasat 20 minute in plus...
« Ultima modificare: Martie 16, 2008, 21:41:46 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
rEbyTer
Vorbaret
****

Karma: -85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 154



Vezi Profilul
« Răspunde #128 : Martie 16, 2008, 12:20:49 »

Am citit regulamemtu OJI care mi s-a dat in fata la momentul concursului si NU mi-a fost permis sa imi cuplez propriul mouse. (abia m-a lasat cu pad-ul). Reprecizez ca NU gasesc nimic referitor la mouse-uri in regulamentul care mi s-a dat.

Citat
Precizări
În timpul probelor de concurs, concurenţii:
   nu vor avea asupra lor telefoane mobile sau alte mijloace de comunicaţie;
   nu vor utiliza suporturi externe proprii (dischete/CD/flash-disk);
   nu vor utiliza alte surse de documentare decât, eventual, HELP-ul mediului folosit;
   nu vor incerca să interfereze în nici un mod cu activităţile altui concurent;
   nu vor deteriora mediile de lucru;
   nu vor încerca să interfereze cu sistemul de evaluare.

Deci de ce nu mi s-a permis sa folosesc propiul mouse. Pur si simplu sunt terorizat cand mi se intampla acest lucru. Pentru multe persoane acest mesaj este "haha", dar banuiesc ca cel putin unul dintre voi a fost in situatia cand dai mouse-ul de pereti pentru ca Nu merge calumea.

Nu puteti spune ca nu ati fost in situatia cand la concurs sa aveti un mouse care abia se misca !?

Eu am un IntelliMouse Explorer 3.0 si sunt mandru de el... si-a meritat bani, si-i merita si ii va merita.
« Ultima modificare: Martie 16, 2008, 12:41:06 de către lezr rEbyTer » Memorat
MDan
Strain


Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 20



Vezi Profilul
« Răspunde #129 : Martie 16, 2008, 13:08:08 »

Bafta la ONI !!! pt cei calificati iar pentru cei necalificati, va spun ca in tot raul e si un bine, acuma doar trebuie sa-l descoperiti
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #130 : Martie 16, 2008, 14:02:58 »

Am citit regulamemtu OJI care mi s-a dat in fata la momentul concursului si NU mi-a fost permis sa imi cuplez propriul mouse. (abia m-a lasat cu pad-ul). Reprecizez ca NU gasesc nimic referitor la mouse-uri in regulamentul care mi s-a dat.

Citat
Precizări
În timpul probelor de concurs, concurenţii:
   nu vor avea asupra lor telefoane mobile sau alte mijloace de comunicaţie;
   nu vor utiliza suporturi externe proprii (dischete/CD/flash-disk);
   nu vor utiliza alte surse de documentare decât, eventual, HELP-ul mediului folosit;
   nu vor incerca să interfereze în nici un mod cu activităţile altui concurent;
   nu vor deteriora mediile de lucru;
   nu vor încerca să interfereze cu sistemul de evaluare.

Deci de ce nu mi s-a permis sa folosesc propiul mouse. Pur si simplu sunt terorizat cand mi se intampla acest lucru. Pentru multe persoane acest mesaj este "haha", dar banuiesc ca cel putin unul dintre voi a fost in situatia cand dai mouse-ul de pereti pentru ca Nu merge calumea.

Nu puteti spune ca nu ati fost in situatia cand la concurs sa aveti un mouse care abia se misca !?

Eu am un IntelliMouse Explorer 3.0 si sunt mandru de el... si-a meritat bani, si-i merita si ii va merita.


Da,foarte incompetenti supraveghetorii si unde am dat eu proba...am patit la fel cu mouse-ul, cel oferit de organizatori nu avea inclus un desfacator de conserve si nu m-au lasat nici sa montez coolerul adus de acasa desi le-am explicat ca eu transpir foarte mult in timpul concursurilor de info si ca as avea nevoie de putina racoare ! Legat de camera web, nu am mai avut curaj sa-i intreb, dar am asezat-o pe masa fara sa o conectez ca sa-mi dea curaj !
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #131 : Martie 16, 2008, 15:17:13 »

Da si mie mi s-a intamplat o chestie de genu asta. Supraveghetorii sunt de vina pentru tot. Deci este INADMISIBIL! Si eu am adus mouseu de acasa(Un LG de l-a primit cadou mama si isi merita toti banii) dar acele specimene care au tupeul de a se numii supraveghetori au zis ca nu am voie cu periferice de apartenenta necunoscuta. Iar din acest motiv nu am reusit sa bat recordul la Minesweeper. Ma gandesc serios sa depun o plangere la minister sa ii excluda pe supraveghetori din invatamant

P.S.: Eu zic sa facem o petitie ca la viitoarele editii ale oji sa avem supraveghetori straini
Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #132 : Martie 16, 2008, 15:21:14 »

sau macar sa faca subiectele niste profesori straini. poate enunturile or sa fie mai clare!  Raised eyebrow
Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #133 : Martie 16, 2008, 19:35:01 »


  Tot respectul pentru profii de la ONI si efortul depus pe tot parcursul anilor. Niste oameni cu adevarat deosebiti!  Anul asta subiectele la 11-12 au fost mult mai abordabile decat cele de anu trecut, s-a simtit si la punctajele de la noi din judet.
  Legat de clasa a X-a ,toti au primit subiectele gresite deci la fel pentru toata lumea, ba chiar sa si marit timpul din cate am inteles. Deci doar comisia judetena este responsabila daca au fost incidente. La Hunedoara s-a anuntat cam dupa 30 minute.
  Nu vad cum se poate rezolva problema din Brasov, insa fara o contestatie scrisa nu faceti nimic! Daca va doriti asa de mult sa luati atitudine , faceti o contestatie si sa o semneze toti participantii altfel nimeni nu va baga in seama. Sanse mici sa faceti ceva, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incercati!
   
  P.S mouse-ul ar trebui sa fie functional la toate calculatoarele, minesweeper se practica pe la olimpiade  Very Happy
   
Memorat
zuzulica
Strain


Karma: -5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #134 : Martie 16, 2008, 19:39:41 »

daca acesti v-au speriat ce spuneti de un supraveghetor care a fumat in sala.Acelasi specimen venise sa ,,repare" un borland C toti cei care s-au perindat prin sala si au facut o galagie au stat jumatate de ora pe putin sa isi dea seama sa mute saracu copil si dupa vre-o inca cateva minute sa constate ca era eroare de programare pe care supraveghetoru respectiv i-a corectat-o...la acestea sa adauga injuraturile  de genu ,,la draq" zgomotul infernal de la tastatura k ziceai k e maisna de scris la cum batea...apoi la fina net explica cu un accent englezo-rus k trebue sa dam charge dir parca de parca la locala nu ai facut asta...Acest profesor este din prahova si cred k preda in spiru haret
Memorat
dudu_valea
Strain


Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #135 : Martie 16, 2008, 20:06:45 »

Intradevar domnii profesori ce fac subiectele sunt niste oameni cu adevarat deosebiti mai ales cand fac subiecte gresite .An de an tot vad subiecte gresite si am pus o dorinta odata unui pestisor de aur ,pana mor sa vad un singur an cu subiecte fara greseli si perfect inteligibile.A gresi este omenesc nu stiu de ce sa aruncam cu pietre? ca se greseste anual asta nu inseamna nimica .Totusi inclin sa cred ca oameni ce fac subiecte nu au pic de respect fata de munca participantilor, de ce ar avea ca doar si as ei sunt niste oameni deosebiti , sa se chinuie ei sa corecteze enunturile problemelor ? noooo , sunt prea importanti si deosebiti pentru asta.
Deci doar comisia judetena este responsabila daca au fost incidente

Vina trebuie plasata din colo incoace si nimeni nu este de vina, probabil primavara sau chiar iarna.

oricum inchei acest post cu ideea ca sunt mandru de cei ce fac subiectele caci ei sunt

Niste oameni cu adevarat deosebiti
Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #136 : Martie 16, 2008, 20:30:37 »

daca ati stii ce se intampla la oje (engleza) si ojf (franceza), cel putin ce s-a intamplat anul asta in olt cred ca ati iubi fiecare Gigel, Grigorel, Ionel care fac problemele de neuitat!  Rolling Eyes cu toate ale ei, am descoperit pe propria mea piele ca olimpiada de informatica e una din cele mai corecte olimpiade ramase. sa zicem ca sunt reprosuri la adresa celor care fac problemele, dar e MULT mai bine decat sa fii capacit de o haita de profesori care isi vad propriul interes si ar fi in stare de ORICE, dar de ORICE ca sa isi vada jocurile facute. macar aici poti arata cu degetul pe cineva. nu avem cum sa schimbam unele lucruri, ci putem doar sa incercam sa ne rezolvam problemele care apar pe parcurs printr-o atitudine pe care sa o luam. frustrarile sunt mari la orice olimpiada, totusi.


dar haideti sa nu mai vorbim despre lucruri pe care le stim cu totii!
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #137 : Martie 16, 2008, 21:19:38 »

Vad ca foarte multe lume acuza profesori din comisie ca a fost gresit enuntul la nush ce problema de la cls a-x-a si sunt jigniti in fel si chip. Sunt totusi curios cati dintre voi ati organizat in viata voastra un concurs? cati stiti cata munca se depune pentru a organiza un concurs de o asemenea anvergura? Va spun eu ca munca depusa este foarte mare. Chiar si pe infoarena au fost concursuri in care enuntul initial era gresit, avantajul este ca pe infoarena astfel de probleme se rezolva mult mai usor. Sunt greseli umane care pot aparea, din cate am inteles in majoritatea judetelor problema s-a rezolvat, mai putin in brasov. Deci in concluzie singura problema grava a acestui oji este situatia de acolo, care probabil ca nu va ramane asa, si se va cauta o solutie care sa multumeasca pe toata lumea, dar trebuie sa luptati ptr asta.

In rest mie nu mi s-au parut ca au fost probleme foarte mari, la 11-12 cel putin chiar nu aveti de ce sa va plangeti. Problemele au fost foarte simple, si puteau fi facute lejer pe borland ( sursele mele se incadrau amandoua in modelul de memorie Tiny - cel mai mic posibil), iar la cat de simple erau problemele, puteau fi terminate lejer in 2 ore ramandu-ti destul timp sa le testezi, verifici si sa rescrii codul in asa fel incat sa fie 100% sigur, iar borlandul sa nu poata sa buseasca nimic (eu unul am avut timp sa imi fac generator, brut si back la fiecare problema - daca faceai aceste lucruri si dadeai niste teste mari nu aveai ce sa busesti).

In concluzie incercati sa nu mai lansati acuzatii, fara sa stiti ce se intampla in culisele unui concurs.  Shame on you
Memorat
dudu_valea
Strain


Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #138 : Martie 16, 2008, 21:29:53 »

 Vai de capul meu cum as putea eu sa jignesc niste oameni cu adevarat speciali si deosebiti cum sunt cei ce fac subiecte , mai ales cel sau cei ce au facut subiectele la clasa aX-a ?


Daca eu fac ceva gresit ce se intampla ? iau 0 puncte , fata de mine evaluatorul nu cunoaste mila si nu crede in lacrimi , drame psihosociale si durere.

Ma tot gandesc pana cand o sa tot avem oameni deosebiti in comisia de facut subiecte si subiecetele vor fi cu greseli ?
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #139 : Martie 16, 2008, 21:50:35 »

Daca continuati sa jigniti sau sa ironizati alte persoane, voi bloca subiectul. Oricum topicul nu are vreun rost anume, doar o mana de oameni care se plang si dau vina pe altii pentru ca nu au fost in stare sa se califice la nationala. Si daca n-ar exista acele persoane deosebite, n-ar exista OJI, asa ca ar trebui sa le multumiti pentru ce este.
Memorat

Am zis Mr. Green
dudu_valea
Strain


Karma: -6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #140 : Martie 16, 2008, 22:16:12 »

[CENZURAT]

Daca noi gresim luam 0 puncte dar daca ei gresesc nu se intampla chiar nimica ?

Nici un scuzati macar ?

si exact de aia le multumesc pentru ce este (adica nimica)
« Ultima modificare: Martie 16, 2008, 22:28:16 de către Stefan Istrate » Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #141 : Martie 16, 2008, 22:32:21 »

Personal sunt de parere ca acest thread de cateva pagini se abate de la subiect, si ca si consecinta propun sa se inchida. Cei care vor sa continue discutia se pot muta pe softpedia sau pe alte forumuri de profil
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #142 : Martie 16, 2008, 22:36:54 »

Subiectul a fost inchis.
Memorat

Am zis Mr. Green
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #143 : Martie 17, 2008, 15:30:09 »

Siteul ONI 2008 este cam invizibil pentru Google. Thumb downThumb downThumb down
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines