Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Interviu cu Octavian Costache - partea a doua  (Citit de 2429 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Decembrie 16, 2007, 09:30:13 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/interviu-octavian-costache-partea-a-doua
Memorat
Marius.Grama
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 16, 2007, 12:12:15 »

In intrebarea "De ce Google si nu alta firma sau propriul tau startup?" ai argumentat foarte bine de ce ai ales Google. Mie mi-ar place sa stiu totusi de ce nu ti-ai creat propria ta firma.
Credeai ca te vei indeparta oarecum de programare pentru ca ar fi trebuit sa te ocupi si de gestionarea firmei de la un moment dat? Challenge-urile erau mai mici pentru o firma mai mica pentru ca nu ai o credibilitate foarte puternica si nu poti sa iei in carca orice fel de proiect?

Ti-as fi recunoscator pentru niste raspunsuri la intrebarile astea Smile.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Decembrie 16, 2007, 20:45:57 »

Imi place analogia dintre employee si relatie stabila.  Smile

Frumos interviu!   Multumim Vivi & Cosmin!
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 17, 2007, 08:06:28 »

Marius, cred ca raspunsul din interviu acopera si intrebarea ta. Oferta Google era o ocazie pe care, in acel moment de timp, nu o puteam refuza pentru nimic altceva.

Optiunea unui startup nu exista decat vag si teoretic. Desi noi aveam doizece nu stiam ce sa facem cu el, piata din Romania nu era prea generoasa cu startupurile, nu eram suficient de maturi incat sa stim ce viziune ar trebui sa avem pentru a avea succes. Poate daca as fi avut un plan concret, daca as fi avut o viziune clara si solida in care sa cred cu tot sufletul si despre care sa simt ca trebuie sa o fac, atunci poate cele doua variante ar fi fost ceva mai echilibrate.

Chiar si asa as fi ales tot Google, este o experienta care m-a maturizat foarte mult atat personal (sa locuiesti in New York, intr-o tara straina unde incepi de la zero, este o experienta foarte interesanta) cat si profesional (Google este cea mai interesanta companie a momentului, cu foarte multi oameni destepti, cu tehnologii pe o scara la care in foarte putine alte companii ai ocazia sa ai contact).
Memorat
Sandu,Alexandru
Vizitator
« Răspunde #4 : Februarie 19, 2008, 20:14:53 »

In primu rand salut si mult succes in continuare . This is a chance of a lifetime Har har
     Din ce-am citit vad ca nu prea esti pasionat de matematica  Tongue Sunt elev in clasa 11a la anu termin liceul si nu stiu la ce facultate sa dau.Doctori nu e genu meu , ingineri in constructii etc.. is multi , avocati la fel. Am zis s-a dau la  sisteme bancare  , economie etc. Acuma sunt multe banci ,multi rivali si am  zis eu ca sunt slabe sanse. Am un prieten in lista de Yahoo! Tongue este student la automatica  ,arhitectura calculatorelor politehnica Bucuresti ! Are un job foarte bun de cca 800-900  euro nu am retinut exact.Lucreaza in web design. Am ramas socat tinand cont ca el este student in anu 3 si vrea  si master.
    Acuma am ramas putin socat , am citit mult pe internet , Yahoo ! , Google , Microsoft , YouTube  sumele uriase care am vazut. Am zis ca asta e sansa mea.
    Trebuie sa spune adevaru : nu prea m-a pricep  in calculatore , sunt pasionat de calculatoare cat de cat stiu sa manipulez partea de software. Matematica stau binisor dupa cum spuneam Tongue M-am gandit s-a dau la o facultate gen calculatoare , web designer or smth else. Am zis ca poate am norocu sa prind o bursa ceva si sa plec in state la diverse companii.Este vreo sansa am succes ? Sincer din aceasta industrie m-astept la bani multi.O incercare de a face un site cum au fost cei de la YouTube si siteul tau, pot reusi ?

Momentan sunt in clasa 11a . Sper ca acest mesaj nu te-a dezamagit.

Am si eu cateva intrebari pentru tine si amici tai. Sper s-a nu te jignesc cu aceste intrebari !!!
1.Cand ai  creat site-ul doizece te-ai gandit la un mic profit sau pur si simplu for fun ?
2.Cum ai fost gasit de Google ?
3.Crezi ca la Google ar mai avea noroc sa intre si alti romani , programatori ca tine ? Google este interesat ?
4.Cam in ce suma graviteaza salariul tau ?
5.Crezi ca poti reusi in cativa ani s-a atingi pragul de cateva milioane de dolari ?

In momentul acesta crezi ca poti reusi sa faci cateva milioane sau asta doar un caz rar ( 1 la 100 ani ) Exista sansa s-a apara un site gen YouTube .

Sper ca reusesti sa-mi raspunzi la aceste intrebari. Daca ai de adaugat ceva nu ezista



Succes !
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines