Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Java vs C#  (Citit de 9264 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« : Octombrie 18, 2007, 20:42:24 »

Salut. Nu stiu multe despre Java si C#, dar ce stiu e ca sunt printre cele mai bune limbaje de programare pentru dezvoltarea aplicatiilor Web. Ma intreb care din cele doua este mai bun ? Daca nu cumva sunt la egalitate ..

Va multumesc anticipat pentru orice parere!

In cazul in care cunoasteti si carti foarte bune despre ele, pentru incepatori sau avansati, si le spuneti numele si autorii, va multumesc de doua ori. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Octombrie 18, 2007, 20:49:49 »

Ce fel de aplicatie vrei sa faci mai exact? Poate nici Java si nici C# nu sunt potrivite pentru ce vrei sa faci... La modul general, exista avantaje si dezavantaje pentru ambele limbaje, depinde de ce ai nevoie.
Memorat
TYTUS
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 19, 2007, 10:46:31 »

Am inteles ca cele doua limbaje seamana foarte mult. Diferenta majora dintre ele e ca Java e sub licenta GPL. O carte buna de java e Atac la Java (Head First Java).
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 19, 2007, 14:47:05 »

Nu doresc sa contruiesc o aplicatie. Vreau sa invat un limbaj care sa ma ajute sa creez aproape orice imi doresc pentru internet, fie un site, fie o aplicatie care se conecteaza la internet automat sau alte minuni.
Internetul fiind de viitor, e bine sa cunosti si un Java / C# / PHP sau altele. Care e mai cautat, nu stiu.
Din auzite nu se rezolva nimic, de aceea va intreb pe voi. Initial am crezut ca Java si C# sunt pe primele doua pozitii. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 19, 2007, 21:06:26 »

Invata python Smile.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #5 : Octombrie 19, 2007, 22:59:52 »

Pentru site-uri web la moda sunt Ruby si Python. Iar pentru aplicatii old-style eu as recomanda C# (daca programezi pentru Windows).
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 20, 2007, 00:28:08 »

Si daca programezi pentru orice sistem eu as recomanda java. Eu sunt putin subiectiv pentru ca la google se foloseste java si nu C#, iar majoritatea firmelor din cluj pe care le stiu ca sunt mai mari folosesc java.

Cred ca ceva experienta C# ajuta daca vrei un internship sau un job la Microsoft, dar in rest cred ca deocamdata java e mai raspandita si ai mai multe optiuni invatand-o.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #7 : Octombrie 20, 2007, 01:09:30 »

Totul depinde de ce vrei sa faci. Daca programezi pentru Windows , C# e o alegere foarte buna pentru a face aplicatii si inca exista destule firme care angajeaza programatori cu astfel de experienta. Gasesti o comparatie intre cele doua limbaje pe Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_C_Sharp_and_Java. Poate cel mai bine ar fi sa le incerci pe ambele, oricum trecerea de la unul din limbaje la celalalt e destul de simpla.
Memorat
DranaXum
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 28, 2007, 21:02:08 »

Hmmm, sunt pareri impartite in leg cu c# si java. c#, fata de java, are insa marele avantaj de a nu "avea" interfete care "se misca ciudat". Banuiesc ca ai vazut aplicatii java a caror interfata (modul cum se misca) iti da impresia ca al tau calculatorul e ... mai slab?! desi nu este asa - asa merg ele ce sa-i faci.

Pt. c# si comunitatea de programatori in c# "viitorul suna bine". De ce? Pentru ca se inmultesc programatorii in .net si majoritatea celor care prefer .net prefera c# din cauza ca poti programa atat cu pointeri, dar si fara ei, are aceiasi sintaxa intalnita la java si c++ and a lot more features. Avantajele principale vin mai ales de la platforma .net.

Ideea e ca daca stii instructiunile din dot net si putina sintaxa de c++ stii c#. Eu am fost programator inrait in visual basic .net pana acum un an, cand am "descoperit" c# si am zis "asta e pt mine". Trecerea de la vb la c# a fost rapida: o sapt, doua din cauza ca "suportul" este platforma .net.

La nivel de software, .net are ca dezavantaj (si implicit c#) ca nu exista portabilitate "mare" intre sisteme de operare (s-a scos un .net pt linux dar cam slabut) si faptul ca nu ofera compatibilitate intreplatforme. In acelasi timp Microsoft a dezvoltat un sistem de operare: Singularity OS in c# [fain fain Smile].

La nivel de web design poti alege: ASP .NET [c#/vb], PHP+Mysql+html+css, Java Applets. Daca vrei ASP.NET at trebuie sa iti cauti un host care sa iti ofere cam toate platformele .net ca altfel daca tu scrii acum in asp .net 2.0 si peste o luna in asp .net 3.0 fii sigur ca ultimul cod scris nu va rula pe .net 2.0 [sau invers daca hostul fol .net 3.0]. Intr-adevar, e frumos asp .net dar daca vrei sa faci un site mai "ordinary" foloseste php and stuff, daca vrei ceva f fain si ceva "business" at foloseste asp.net sau java.
Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #9 : Noiembrie 02, 2007, 19:54:27 »

Uita-te si la Google Web Toolkit. In general daca faci un site trebuie sa folosesti HTML plus ceva care ruleaza pe server (gen php sau Java servlet) plus ceva care ruleaza in browser (Javascript). Ideea la GWT e ca poti sa folosesti Java si pentru server si pentru browser. (Alta idee e ca ascunde multe incompatibilitati intre cum deseneaza browserele diverse lucruri.) E destul de simpatic dar nu stiu cat de scalabil e.
Memorat
BOgdu
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 16, 2009, 17:09:34 »

Eu iti recomand C#. E usor si Java & C# au multe puncte comune, si dupa ce stapanesti C# poti trece usor la Java...

Daca ai experianta cu C++, C# o sa`ti para mai usor. Eu invat acuma C#, si C++ nu am facut mai deloc, doar Pascal, si il inteleg destul de bine.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines