Pagini: [1] 2 3   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Universitatea Babes Bolyai  (Citit de 84892 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
moga_florian
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« : Septembrie 01, 2007, 14:27:51 »

am citit si eu topicul Poli vs. Unibuc.
despre Universitatea Babes Bolyai din Cluj ne poate spune cineva ceva?
banuiesc ca mai multa lume ar fi interesata sa afle mai multe si, eventual, sa faca o comparatie cu ce s-a spus in topicul celalalt.
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Septembrie 01, 2007, 15:47:58 »

Dap si eu sunt curios, ca trebuie sa ma decid cat mai repede  Rolling Eyes
Memorat

vid...
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 02, 2007, 17:05:05 »

Cosmin Negruseri cred ca ne poate spune mai multe. Smile
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Septembrie 07, 2007, 11:37:46 »

Nimeni ? Nimica ?  Huh
Memorat

vid...
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Septembrie 07, 2007, 14:06:45 »

Nu prea am timp sa scriu ceva mai detaliat zilele astea da Babes rulez Smile mult mai tare ca poli.
Memorat
moga_florian
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Septembrie 08, 2007, 11:33:09 »

Deocamdata nu e chiar asa urgent, ink nici nu a inceput scoala.  Very Happy
Oricum, asteptam cu interes post-ul mai detaliat  Thumb up
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Septembrie 19, 2007, 19:37:14 »

Ce imi place la Babes Bolyai - informatica:

Este un oarecare interes pentru concursuri gen ACM, Imagine Cup.
Se ocupa de ele Radu Lupsa (care a luat punctaj maxim la IOI in 93), Simona Motogna (profesoara de Limbaje Formale/Compilatoare) si acum mai recent, fostul meu coleg de echipa Patcas Csaba. Cred ca in ultimii 10 ani i-am intrecut pe cei de la poli de 9 ori, mai putin in un an cand eram eu in echipa si desi stiam face o gramada de probleme nu mi-a iesit nici una.
Se fac antrenamente, sunt oameni interesati, spre deosebire de Poli unde nu e clara metoda de selectie (stiam ceva studenti buni care erau interesati de concursuri dar nu au reusit sa ajunga pe la selectii sa prinda echipa).
La Imagine Cup avem rezultate destul de bune, pe partea de software design a iesit pe prima pozitie aceiasi echipa (921) din UBB in ultimii 2 ani, anul asta calificandu-se la finala din Seul. Pe partea de algoritmica in 2005 eram eu si Mihai Pantis cu cele mai bune rezultate din Romania dupa prima runda, ambii din UBB.
Avem ca si alte universitati un program de colaborare cu Microsoft. Baietii au tot felu de activitati, conferinte tin prezentari se informeaza cu cele mai noi tehnologii Microsoft. Asta cu slavirea tehnologiilor Microsoft nu imi prea place mie, dar daca esti pasionat de asa ceva e misto sa ai cu cine discuta. Vad ca cei mai buni dintre ei ajung la Microsoft. Stiu de alt coleg de echipa de acm care e full time Andrei Csibi (a facut 2 internshipuri in Redmond), si unul dintre studentii din echipa 921 de software design face acolo internship.
Sper sa pot aduce studenti de la Babes la vara si pe la Google, sa vedem care ce vor si daca trec testele.

Laboratorul de cercetare a domnului Chiorean (LCI), unde eu nu am facut treaba dar am invatat cate ceva de la cei mai mari de pe acolo.

 Oportunitati in cercetare ar fi la inteligenta artificiala unde sunt oameni mai tineri (Mihai si Crina) care fac treaba si sunt up to date cu ce se face acuma in research.
 
Va puteti uita la topurile astea http://ad-astra.ro/universitati/universities_domains.php?year=2007&domain_id=40 , ce clasifica universitatile dupa lucrarile publicate si impactul in domeniu si in fiecare an Babesul e in fata Universitatii Tehnice.

Cursuri:
Cam tot ce a predat Lazar:
  Sisteme Distribuite unde examenul era ca un concurs de programare, trebuia sa faci un program gen dc++ in 3 ore de examen, server in C# clienti in java, clientii comunica cu serverul pt a determina existenta unui fisier, gasesc pe ce client apare fisierul si apoi comunica cu clientul si copiaza respectivul fisier. Dar s-a schimbat examenul in test grila cu intrebari grila similare cu cele de la testele de certificare java/C#, care din nou este o chestie utila.

  Ca o paranteza, au studiat la Google statistic CV-urile si au incercat sa vada daca exista vreo corelatie intre vreun termen din CV si trecerea de interviuri, si s-a gasit un singur termen "certificare" si asta era corelat negativ Smile). (probabil daca esti programator bun ai proiecte/rezultate cu care sa umplii CV-ul si nu ai nevoie sa adaugi certificarile)

  Metode evoluate de programare, la care am invatat C++/OOP si ceva design patterns.

  Proful are un stil misto de predare si e meseriash.

  Imi plac si cursurile doamnei Motogna desi sunt asa de bine predate incat sa inteleaga oricine si devenea plictisitor sa urmaresc exemplele dupa ce m-am prins care e treaba. Compilatoare si Limbaje formale.

  Inteligenta artificiala cu Crina Grosan sau Mihai Oltean: curs cu materie misto si laboratoare si mai misto, printre putinele cursuri la care nu s-au putut copia laboratoarele si unii colegi au avut probleme Smile.

  Cursuri care imi pare rau ca nu m-am tinut de ele:
    Sisteme de Operare (1, 2) - trebuie facute laboratoarele si laboranzii sunt destul de buni (Forest si Bufny rule Smile )
    Lisp si Prolog cu Gabi Serban, materie misto, laboratoare misto

 Cursuri ce nu mi-au placut:
   Limbaje formale predat de Grigor Moldovan. E destul de pe dinafara proful, dar seminarul a fost ok pt ca nu l-a predat el.
   Teoria grafurilor cu Toadere. Proful asta chinuie pe toti studentii cu notatiile lui, daca zici se da matricea de adiacenta, nu e bine corect e se da graful G prin matricea de adiacenta, daca zici arce in loc de muchii e nasol. Eu stiam materialul dinainte, citisem tot Tomescu pentru olimpiade si eram curios de singura chestie noua care o preda in ultimul curs: un algoritm de cuplaj maxim in grafuri oarecare nu bipartite. In al 2-lea seminar dupa ce proful a terminat seria de probleme din Tomescu l-am intrebat ceva detalii despre memoria ocupata de algoritm. El mi-a raspuns ca problema e NP si nu exista rezolvare k lumea pentru ea, desi el preda in ultimul curs un algoritm polinomial la ea ....

  Alt lucru ce nu imi place e ca se copiaza in draci laboratoarele si ajung studentii in ani finali si se lovesc de laboratorul de IA unde trebuie sa faca un joc cu interfata grafica si se pierd acolo Smile. Dar asta depinde de tine daca vrei sa inveti sau vrei doar o diploma. Dar din cate stiu si la poli au o problema cronica, un coleg facea si Babes si Poli in acelasi timp si si-a luat telefon hands free pt a trece examenele de la poli si a reusit.

  Imi place la Babes ca ai mai mult timp liber decat la Politehnica, si asta e bine daca iti place sa inveti singur, prost daca iti place sa fi impins de la spate. Nu se face fizica care e o chestie importanta.
  Ca cunostinte tehnice, la Babes am impresia ca sunt mai multe cursuri de programare si am observat la un curs intensiv de java comun cu cei de la politehnica ca noi stiam o gramada de chestii prin anu 3 care cei din anu 4 de la poli nu le stiau.

 Acum uitandu-ma in urma imi pare rau ca nu am facut k lumea laboratoarele de la cursurile de programare, le faceam toate inainte de ultima saptamana/ultima noapte si nu ramaneam cu prea multe.

Cam atat ... daca aveti intrebari mai pot raspunde.
« Ultima modificare: Septembrie 19, 2007, 22:14:39 de către Cosmin Negruseri » Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Septembrie 19, 2007, 19:51:26 »

Multumesc Cosmin, cred ca deja m'am hotarat  Smile UBB
Memorat

vid...
moga_florian
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Septembrie 19, 2007, 21:26:57 »

Multumim Cosmin Negruseri. E exact ce vroiam sa aud  Very Happy
Pentru un mesaj atat de consistent tre sa dam o bere ceva la urmatorul concurs  Smile
« Ultima modificare: Septembrie 19, 2007, 21:31:39 de către Florian MOGA » Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Septembrie 19, 2007, 21:31:47 »

Cred ca mi-o trimiti prin posta ... ca nu mai dau degraba pe acasa.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : Septembrie 20, 2007, 03:27:24 »

Multumesc Cosmin, cred ca deja m'am hotarat  Smile UBB

De unde esti?
Sau, cat de aproape esti de Cluj fata de Bucuresti?
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Septembrie 20, 2007, 13:47:01 »

Multumesc Cosmin, cred ca deja m'am hotarat  Smile UBB

De unde esti?
Sau, cat de aproape esti de Cluj fata de Bucuresti?

Sunt din Bistrita, 120 km pana la Cluj.
Memorat

vid...
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 07, 2008, 12:30:31 »

Ar alege cineva UBB in locul UNIBUCului ?
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 07, 2008, 13:46:25 »

Probabil ca oricine din Pitesti ar alege UNIBUC Wink
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 07, 2008, 17:08:05 »

Probabil ca oricine din Pitesti ar alege UNIBUC Wink

Te bazezi pe faptul ca in Bucuresti poti sa te pitesti dar in Pitesti nu poti sa te bucuresti ?  Eh?
Eu cred ca majoritatea pasionatilor de informatica din judetele vecine cu judetul Cluj sau situate in nordul judetului Cluj ar alege UBB !
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Februarie 07, 2008, 17:39:54 »

Te bazezi pe faptul ca in Bucuresti poti sa te pitesti dar in Pitesti nu poti sa te bucuresti ?  Eh?
Se baza pe faptul ca Marius e din Pitesti. Smile
Ca sa te duci la Cluj dintr-un judet mai indepartat, ar trebui sa fie ceva exceptional la UBB care sa compenseze distanta. Cred ca asta vrea sa afle Marius.
« Ultima modificare: Februarie 07, 2008, 17:48:27 de către Stefan Istrate » Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Februarie 07, 2008, 22:53:53 »

Despre Poli din Timisoara stiti ceva?
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Februarie 07, 2008, 23:47:19 »

Ca se da examenul a 2-a zi dupa Politehnica Buc. Tongue. Si ca e destul de grea admiterea Rolling Eyes
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 08, 2008, 00:07:20 »

si.. ceva despre ce se intampla dupa admitere? in cazul in care intri pe acolo ?
Memorat
Tabara
Nu mai tace
*****

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 216



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 08, 2008, 00:08:35 »

Ca se da examenul a 2-a zi dupa Politehnica Buc. Tongue. Si ca e destul de grea admiterea Rolling Eyes

Sa inteleg ca dai in UPB ? Raised eyebrow
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 08, 2008, 00:40:41 »

Da.....
Memorat
Khuten
Strain


Karma: -4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Aprilie 18, 2008, 10:54:04 »

Salutare lume


  Sunt din Zalau si sunt pe clasa a XII-a si vreau sa va intreb care e parerea voastra unde e mai bine sa dau la facultate  la Babes -informatica ori la  Poli Calculatoare .Am citit toate posturile de pana acum si am vazut ca  multi preferati Babesul in favoarea Politehnicii .Argumentele principale ar fi cercetarea , articolele stiintifice si ACM .Eu sunt un elev mediocru si nu ma intereseaza olimpiade si vrajeli de astea. Din perseptiva mea si pentru mine unde credeti ca e mai bine sa ma duc ?

Multumesc anticipat


        NYCU 

 

Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Aprilie 18, 2008, 11:29:56 »

Unde nu sunt
olimpiade si vrajeli de astea.
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Aprilie 18, 2008, 12:08:44 »

ASE la cibernetica.  Tongue
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Aprilie 18, 2008, 12:17:53 »

Salutare lume


  Sunt din Zalau si sunt pe clasa a XII-a si vreau sa va intreb care e parerea voastra unde e mai bine sa dau la facultate  la Babes -informatica ori la  Poli Calculatoare .Am citit toate posturile de pana acum si am vazut ca  multi preferati Babesul in favoarea Politehnicii .Argumentele principale ar fi cercetarea , articolele stiintifice si ACM .Eu sunt un elev mediocru si nu ma intereseaza olimpiade si vrajeli de astea. Din perseptiva mea si pentru mine unde credeti ca e mai bine sa ma duc ?

Multumesc anticipat


        NYCU 

 



Depinde ce vrei sa faci in viata Smile.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1] 2 3   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines